Şimdi Ara

TOBB Etu hakkında (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
551
Cevap
13
Favori
111.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: etfursais

aslifb, tobb hukuk mu yazacaksın?

özel msj atamıyorum önce bilkent yazıcam çünkü oranın başarı sırası daha yüksek 36.201 tobb 41.309 hukuk için ikisi de gelse olur yani
  • ben burslu tercih yapacağını düşünmüştüm bir an. dediğin konuda haklsın. hayırlı olsun diyelim :)
  • burslu tercih edecek kadar puan alsam ankara hukuk yazardım:)
  • öncelikle bu tobb etu deki 3. senem bunu belirterek başlayayım :)
    hazırlık geçen seneden itibaren zorunlu değil anadolu lisesi bilgimle sorunsuz şekilde 0 a yakın ders çalışma ile geçtim bu 1
    okulun burs imkanı fazla artı olarak buna bu sene 5 yıldızlı otel konforunda yaptıkları yurdu eklersen sıralamaları çoşturabilir benden söylemesi bu 2
    bugun 30 ağustos ama ben hala finallerle uğrasıyorum haberiniz olsun tobb etude tatil yok denecek kadar azdır cumartesi dersiniz kesin olur genelde pazar sınavlar bu 3
    ben iktisatçıyım hocalarım gayet iyi bölümümden çok memnunum özel okul olmasına rağmen hocalarla çok rahat iletişim kurabiliyorsunuz bu 4
    son olarak yazmayı düşünen arkadaşlar işletme yazmak yerine iktisat yazsınlar derim hocaları bi inceleyin sebebini anlarsınız zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: kemal_kemal

öncelikle bu tobb etu deki 3. senem bunu belirterek başlayayım :)
    hazırlık geçen seneden itibaren zorunlu değil anadolu lisesi bilgimle sorunsuz şekilde 0 a yakın ders çalışma ile geçtim bu 1
    okulun burs imkanı fazla artı olarak buna bu sene 5 yıldızlı otel konforunda yaptıkları yurdu eklersen sıralamaları çoşturabilir benden söylemesi bu 2
    bugun 30 ağustos ama ben hala finallerle uğrasıyorum haberiniz olsun tobb etude tatil yok denecek kadar azdır cumartesi dersiniz kesin olur genelde pazar sınavlar bu 3
    ben iktisatçıyım hocalarım gayet iyi bölümümden çok memnunum özel okul olmasına rağmen hocalarla çok rahat iletişim kurabiliyorsunuz bu 4
    son olarak yazmayı düşünen arkadaşlar işletme yazmak yerine iktisat yazsınlar derim hocaları bi inceleyin sebebini anlarsınız zaten

sonunda tobb iktisattan biriyle konuşuyorum :) aynen ben de işletme diyordum daha sonra tobb iktisat hocalarıyla konuşunca iktisata döndüm. o zmn sorumu tekrarlıyım hocaları hernekadar kaliteli olsa da tobb iktistta okumak riskli gelmiyo mu sana. sonuçta yeni bir üniversite mezunları daha duyulmamış. ama diğer taraftan boğaziçi bırak türkiyeyi dünya çapında tanınan ve diplomasının dünya çapında geçerliliği olan bir üniversite. bu konuda endişelerim var ne dersin tobb iktisat öğrenicisi olarak?

• asla öyle bir korkum olmadı.Bizim okulda 3 dönem staj yapıyorsun bu da yaklaşık 1 yıllık iş deneyimi yapıyor.Düşün bak mezun olduğun anda 1 yıllık iş deneyimin olacak ve şirketlerin en önem verdikleri kriterlerden birisi de bu.Devlette çalışmak gibi bir düşüncen varsa bu söylediklerim çok geçerli olmaz ama özel sektörde çok önemli.Okul hocalarımdan bazıları süreyya serdengeçti, fatih özatay...Düşünsene bu adamların sana referans olduklarını.Bence çok önemli bir şans bu.
  • herkese selamlar ben de tobb hakkında bilgi almak istiyorum yukarda daha çok makine müh. nin üzerine yoğunlaşıldığı yazılıyordu acaba elek-elektronik müh. gereken ilgi gösterilmiyor mu bi de staj yapacağın yeri seçerken torpilin önemli olduğu yazılmıştı yani bi yerlerde adamın olmazsa veya ortalaman yüksek değilse ortak eğitimin pek bi yararı olmuyor mu cevap verirseniz sevinirim
  • ben iktisatçıyım ama elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım.Makine müh. iyi olduğu söylenir hocalarının yanında labaratuarlarını överler.150.000 euroluk aletler olduğunu biliyorum.
    staj konusunda söylediklerin doğru ama yüzlerce şirket var açıkta kalmaz kimse merak etme :)
  • Staj meselesi biliyorsunuz Türkiye'de torpille dönüyor genelde. OE sisteminde de bilhassa savunma sanayi şirketlerinde çok dönüyor. Anormal bir durum olarak da karşılamıyorum açıkças, çalışma mantıkları belli çünkü. Öte taraftan benim hiçbir yerde adamım yok, ortalamam da yüksek değil ama ortak eğitimin bana çok faydası olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Staj meselesi size bağlı, üstteki mesajlarımı da okursanız, bu konudaki görüşlerimi ifade etmiştim. Torpil meselesinin önüne geçmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor, en aza indirgeneceğini düşünüyorum. En fazla iletilen şikayet buydu çünkü.

EE bölümüne gelirsek gerekli ilginin gösterilmediği ifadesi doğru olmaz. Okuldaki en iyi bölümler iktisat ve makine fakat ee bölümü de fena değildir. Çok çeşitli alanlardan iyi hocaları var. Kontrol, haberleşme, tıbbi görüntüleme, fotonik, optik, vlsi, görüntü işleme, robotik, kriptografi vb. dersleri veren iyi hocalar var. Çok sayıda da dış destekli proje yürüyor diye biliyorum. Seçmeli dersleri falan iyidir, çeşitlilik vardır. Yeni rektör de ee'ci olduğundan benim tahminim ee bölümü önümüzdeki yıllarda daha da iyi yerlere gelecektir :)

Makine de şuradan geliyor, rahmetli dekanımız Süleyman Sarıtaş ve Yücel Ercan (bölüm başkanı idi) makineci olduklarından makineye ilk yıllarda hoca olsun lab olsun çok yatırım yapıldı. Kadrolarına bakarsan çok üst düzey olduklarını göreceksin.

• Peki bu 2.yabancı dil hakkında bilgi verirmisiniz?Zorunlu mudur ileri derecede eğitim alınabiliyormu?Uluslararası sertifika vermeleri filan doğrumudur biraz bahsederseniz iyi olur.iyi günler
  • Zorunlu. 5-6 tane dil var içlerinden seçiyorsun. Biz 6 dönem boyunca aldık, dönemde 42 saatten. Şu an 4 döneme düşürüldü. Kendin de gayret gösterirsen orta düzeyde öğrenebilirsin, sonrası için lazım diyorsan daha da ilerletebilirsin. En son kurda uluslararası geçerli bir sınava sokma durumları konuşuluyordu da bize yapılmadı. Sonradan yapılır mı bilmiyorum. Zaten bu sınavlar öyle aşırı pahalı sınavlar değil, ilgili sınav merkezine gidip alabilirsin. Çok arkadaş o şekilde almanca, ispanyolca vb. sertifika aldılar. Ben uğraşmadım açıkçası, dersleri geçtim sadece. İngilizce kadar öğrenemeyeceksin haliyle ama yine de yararlı birşey.
  • TOBB ETÜ İngilizceyi bir BOUN, bir ODTÜ, bir BİLKENT kadar iyi öğretme imkanlarına sahip midir?
  • okul imkana sahipde gelecek olanlar o kapasiteye sahip mi orası önemli :) işin şakası bir yana iyi hocalar var elbette ama bu birazda öğrenci ile alakalı.
    mezun olmadan önce itp den 550 ibt den 85 almanız gerekiyor
  • İngilizce meselesinden üstte bahsetmiştim. Çevremde toefl'a girenlerden 80'in altında alan yok, sayısal veri de verelim hadi. İngilizce yüzünden herhangi bir mülakattan eleneni, okullardan kabul alamayanı da görmedim. Lüzumsuz yere kastırma var, bana göre tek sıkıntı bu. Bununla da ilgili düzenlemeler yapıldığını biliyorum.

Öte taraftan bölüm İngilizce derslerinin en sonuncusunu geçmek için istenen skor ibt'den 79; 85 değil yani.
  • merhaba verdiğiniz güzel bilgiler için sağolun bi sorum olacak tobun ee simi bilgisayarımı daha ii ve bu iki bölümün farkı
  • Zor bir soru oldu. Hangisi daha iyidir tam bir yorum getirmem zor. EE tarafında alan çeşitliliği durumu iyi. Üstte de yazdığım gibi kontrol, robotik, optik, fotonik, vlsi, biyomedikal, tıbbi görüntüleme, haberleşme, görüntü işleme, kriptografi gibi alanlarda uzman hocalar var. Lab durumlar iyi, çoğu hocanın dış destekli projelerini sürdürdüğü araştırma labları vardır. Çok sayıda proje halihazırda devam ediyor. Rektör de EE'cidir, ders vermediği için onu hariç tutarsam 12 tane tam zamanlı ve doktoralı hoca var. Yeni gelecek olan dekanın da EE bölümünden olma ihtimali yüksek, dolayısı ile daha da isim yapacağına inanıyorum bu bölümün.

Bilg. Müh. tarafında ise tam zamanlı ve doktoralı hoca sayısı 11. Alan çeşitliliği burada daha kısıtlı ama çok iyi öğretim üyeleri var. 1i hariç hepsi ABD/Kanada'daki üniversitelerden doktoralı. 1i hariç dediysem o da odtü doktoralı ve bana göre en iyi ders anlatan hoca. Müfredat güncellendi ve daha teknik konular ağırlıklı, uzmanlaşma odaklı ve teknik seçmelilerin arttığı, lüzumsuz derslerin kalktığı güzel bir müfredat oldu. Gelecek dönemin seçmeli tekniklerini de inceledim, yeni yeni dersler açılmış daha önceden verilmeyen. Özellikle görüntü işleme, bilgisayar mimarisi, bilgi güvenliği ve veri madenciliği alanlarında güzel işler yapılıyor.

Zor dedim ama yine de şu anda EE bölümü daha iyi durumda diyebilirim, yürütülen projeler ve lablar itibari ile. Önümüzdeki 4-5 yıl içinde çok daha iyi olacaklarını tahmin ediyorum. Şu anki tobb makine bölümü kadar üst düzey olacaklar bence.

Bu iki bölümün farklarını soruyorsan EE kendi içinde bile çok fazla dala ayrılıyor. Birbirinin işinden zerre anlamayan EE mühendisleri dahi olabilir :) Bölümler arasında birkaç ortak ders vardır, örneğin; mantık devreleri tasarımı, mikroişlemciler, bilgisayar programlama gibi. Her iki dalda da öğrenciler birbirlerinin derslerini alabiliyorlar; görüntü işleme, bilgi güvenliği, bilgisayar ağları, bilgisayar mimarisi gibi konular ortak olarak değerlendirilebilir. Ama farklar da çok fazla tabi, bölüm sayfalarını inceleyerek görebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aslan26 -- 1 Ağustos 2010; 18:04:07 >

• çok teşekkürler
  • çok teşekkürler
  • mrb arkadaşlar ben lys tercihi konusunda tobb elektronik,odtü elektronik ve bilkent bilgisayar arasında çok kararsızım.tobbun verdiği burs,ortamı ve öğretim üyeleriyle daha rahat iletişim kurma olanakları beni tobba yönlendiriyor.ileride türkiyede çalışmayı düşünen biri olarak sizce tobblu olmak bana birşey kaybettirir mi?
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.