Şimdi Ara

Tarihte gelmiş geçmiş en akıllı en stratejik ve en büyük komutan hangi komutan? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
725
Cevap
6
Favori
58.676
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: combaba

büyük komutan diye sıraladıklarınızın hepsinin şartlarının incelerseniz, yenetilmeye hazır bir kitlenin ve birazda gaz ile ölüme göndereceğin fedailerinin olduğunun görürüsün. fatih sultanmehmet. tamma büyük komutan ama bakın bir devletin padişahı. çlmeye hazır binlerce eleman. yani başa geldiğinde zaten savaş sanatı için eğitildi ve hazır bir ordu.

m. kemal içinde aynı şartlar geçerli..

bu şartların olmadığı tek insan cengiz han. bütün herşeyi sıfırdan ele alarak sadece komutan değil bir sistem kurucu olarakta dahi biri. şu an orduların pek çoğu onun yötemlerini kullanıyor, en son bildiğim geçen bin yılın tek adamı seçilmişti zaten.

belkide tek başarısızlığı kendinden sonra kurduğu sistemi karuyacak birlerini bırakmamış olmasıdır ki o bile diğer anlada kendisinin büyük biri olduğunuda ortaya çıkarır. Yani kendisi bile istesede kendisi kadar başarılı birini çıkaramadı. Yani onun başarısı sadece Allah vergisi.

Tek Atatürk bölümüne pek katılmıyorum. Hemen hemen 0dan üst seviyelere ulaşmış bir komutandır Mustafa Kemal. Cengiz Han ile Atatürk'ün dönemi farklıydı. Cengiz Han döneminde ok, kılıç vsvs. gibi bir ateş teknoloji gücü olmayan silahlar vardı. Atatürk'ün zamanında ise, dünyanın en güçlü ordularından olanlar vardı. Hem teknoloji olarak hem de ittilal devletleri. Yani her devlet birbirlerini koruyordu. Amaç sadece Türk devletini(osmanlı)ni yıkmak. Cengiz Han gerçekten büyük bir komutan ama tarih icabıyla teknolojik şartlar dolayısılığıyla Atatürk ile aynı mertebeye koyulmaz. Yani karşılaştırılmaz demiyorum, farklı dönem, farklı silahlar olarak anlayabiliriz bunu.

• Malatya jandarmada Hasan başçavuş. Üstüne tanımam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aslında kurtuluş savaşının komutanı ben idim,

mareşal ben olmalıydım!
  • Sonradan yaptigim arastirma sonrasinda Maresallik uzerine olan iddiamda kismen yanildigimi gorup, yukaridaki mesajimi sildim. Iddiam Fevzi Cakmak'in daha once Maresal olduguna, Ataturk'un sonradan bu rutbeyi aldigina yonelikti. Fakat tek hakli oldugum nokta olan Osmanli doneminde Fevzi Cakmak'in Ataturk'ten daha yuksek rutbeye sahip olusunu dogru hatirlayamamam nedeniyle karistirmisim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Challenger -- 7 Ocak 2011; 7:33:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bethrezen

Adolf Hitler

Özellikle Almanların Blitzkrieg taktiği
  • Fatih Sultan Mehmet Han

Yavuz Sultan Selim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darth Nihilus

quote:

Orijinalden alıntı: hashus1099

kaç kitap okudun ki bu kanıya vardın?

Osman Gazi ile Gazi Osman Paşa'yı ayıramayan bir adama laf anlatmaya çalışıyorsun hocam. Boş ver en iyisi.

ya dostum bu konunun amacının herkesin görüşünü açık bi şekilde belirtebilir olması değil mi ki? yani adam atatürk ü en iyi komutan olarak görmüyorsa bu onun bileceği iş değil midir? bunun belirli bir kriteri yok, olmadığı için de doğru veya yanlış gibi bir değerlendirme yapmak da söz konusu olamaz. kimine göre atatürk tür, kimine göre adolf hitler, kimine göre ise hiç kimsedir. düşünce özgürlüğünün güzelliği de burdan kaynaklanıyor neticesinde. herkes düşüncesini belirtecek ki fikir alışverişi yapılabilsin.
    haksız mıyım sence?

• Şu kıyaslama yapanlar Atatürk'ün önünde daha çooooook kişi var diyorlarya, kim onlar merak ediyorum =)
  • beyler bütün komutanlar hariç tek bir komutanı unuttunuz 300 kişilik ordusuyla 1 milyon kişilik orduyu yenen efsanevi sparta kralı leonidas
  • Yenen derken? =)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ercan yılın

beyler bütün komutanlar hariç tek bir komutanı unuttunuz 300 kişilik ordusuyla 1 milyon kişilik orduyu yenen efsanevi sparta kralı leonidas

Hayir, yenemedi. Leonidas savas esnasinda askerlerinin bir kismindan once oldu. Sonra da digerleri oldu. 300 Spartali orada katledildi. Ancak bu 300 Spartaliyi bu kadar onemli yapan sey, Persleri uzun sure oyalayip, Yunanlilar'in hazirlik yapmasini saglamalariydi. Yoksa, Persler dogrudan gelmis olsaydi, bu Yunanlilarin ve bati medeniyetinin temellerini olusturan sistem ve kulturun sonu olurdu.

Bu acidan bakildiginda Leonidas ve 300 Spartali kahraman sayilabilir. Ancak bu Leonidas'i taktiksel acidan dunyanin en iyileri arasina sokmaz. Cunku ortada cok buyuk bir taktiksel yonetim yok. Sadece oleceklerini bile bile Persler'i biraz daha oyalamak adina kendini feda edenler var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Challenger

quote:

beyler bütün komutanlar hariç tek bir komutanı unuttunuz 300 kişilik ordusuyla 1 milyon kişilik orduyu yenen efsanevi sparta kralı leonidas

Hayir, yenemedi. Leonidas savas esnasinda askerlerinin bir kismindan once oldu. Sonra da digerleri oldu. 300 Spartali orada katledildi. Ancak bu 300 Spartaliyi bu kadar onemli yapan sey, Persleri uzun sure oyalayip, Yunanlilar'in hazirlik yapmasini saglamalariydi. Yoksa, Persler dogrudan gelmis olsaydi, bu Yunanlilarin ve bati medeniyetinin temellerini olusturan sistem ve kulturun sonu olurdu.

Bu acidan bakildiginda Leonidas ve 300 Spartali kahraman sayilabilir. Ancak bu Leonidas'i taktiksel acidan dunyanin en iyileri arasina sokmaz. Cunku ortada cok buyuk bir taktiksel yonetim yok. Sadece oleceklerini bile bile Persler'i biraz daha oyalamak adina kendini feda edenler var.

yanılıyorsun filmde adamın anlatımında adam başarabilirdik kazanabilirdik diyor yani pers ordusunu yenip zaferden söz ediyor perslerin ilk saldırısındada deprem oluyor ki ilk saldırıda en az 50.000 asker saldırıyor ve pers okları güneşi kapatıyor ama leonidas ve askerleri pers ordularının ve asyanın ordularını yenip tam zafer kazanacaklarkene leonidasın savaşmasını reddettiği bir kambur xerxes e direk spartaya giden bir keçi yolunu gösteriyor ve leonidasta dağlardaki okçulara ve ölümsüzlere aldırmadan xerxesin önüne çıkıyor ve malesef ölüyor ama sparta ordusu hazırlıklarını yapıyor ve 10.000 spartalı tüyleri ürperteci bir şekilde bağırarak saldırıyorlar ve zafer kazanıyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Bethrezen

Adolf Hitler

Onbaşı değilmiydi o ??

BENCE

Metehan (10 luk 100 luk 1000 lik sistemin kurucusu )

Kanuni

Atatürk

Eisenhower ( çıkartmayı o havada yapması ne biliim tahmin edilmicek gibi )
  • quote:

yanılıyorsun filmde adamın anlatımında adam başarabilirdik kazanabilirdik diyor yani pers ordusunu yenip zaferden söz ediyor perslerin ilk saldırısındada deprem oluyor ki ilk saldırıda en az 50.000 asker saldırıyor ve pers okları güneşi kapatıyor ama leonidas ve askerleri pers ordularının ve asyanın ordularını yenip tam zafer kazanacaklarkene leonidasın savaşmasını reddettiği bir kambur xerxes e direk spartaya giden bir keçi yolunu gösteriyor ve leonidasta dağlardaki okçulara ve ölümsüzlere aldırmadan xerxesin önüne çıkıyor ve malesef ölüyor ama sparta ordusu hazırlıklarını yapıyor ve 10.000 spartalı tüyleri ürperteci bir şekilde bağırarak saldırıyorlar ve zafer kazanıyorlar

Film mi? Uzgunum ama filmler gercek hikayelere dayandirilsa bile kurgudurlar. Yani, filmler her zaman gercek tarihle uyusmaz, yapimcisinin-hikaye yazarinin istegi dogrultusunda gider. O yuzden filmlerden tarihi net bir sekilde ogrenemez ve filmleri tarih konusunda referans alamazsiniz.

300 Spartali filmini Hollywood pohpohlamasi oldugu icin izlemedim. Yukarida yazdiginiza bakilirsa iyi ki de izlememisim. Ancak Termofil Savasi uzerine okudum, belgeseller izledim.

Savasi iddia ettiginizin aksine ve ilk mesajimda soyledigim gibi Persler kazandi. Savas hakkinda biraz gercek bilgi elde etmek icin Wikipedia'ya bakabilirsiniz:
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Termofil_Sava%C5%9F%C4%B1

Tabi Inglizceniz varsa daha da detayli suradan okuyabilirsiniz:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Thermopylae

• http://www.adherents.com/adh_influ.html

En etkin 100 kişi. Askerlik var mı içinde bakın.

Türkçeye de çevrilmiş.

http://urun.gittigidiyor.com/EN-ETKIN-100-MICHAEL-H-HART_W0QQidZZ20364720
  • quote:

Orijinalden alıntı: S 850

http://www.adherents.com/adh_influ.html

En etkin 100 kişi. Askerlik var mı içinde bakın.

Türkçeye de çevrilmiş.

http://urun.gittigidiyor.com/EN-ETKIN-100-MICHAEL-H-HART_W0QQidZZ20364720

Var. Üstelik 1. sırada.

• quote:

quote:

Film mi? Uzgunum ama filmler gercek hikayelere dayandirilsa bile kurgudurlar. Yani, filmler her zaman gercek tarihle uyusmaz, yapimcisinin-hikaye yazarinin istegi dogrultusunda gider. O yuzden filmlerden tarihi net bir sekilde ogrenemez ve filmleri tarih konusunda referans alamazsiniz.

300 Spartali filmini Hollywood pohpohlamasi oldugu icin izlemedim. Yukarida yazdiginiza bakilirsa iyi ki de izlememisim. Ancak Termofil Savasi uzerine okudum, belgeseller izledim.

Savasi iddia ettiginizin aksine ve ilk mesajimda soyledigim gibi Persler kazandi. Savas hakkinda biraz gercek bilgi elde etmek icin Wikipedia'ya bakabilirsiniz:

ben spartalılar kazandı demedim persler kazandı ama termofil savaşı bitince sparta ordusu 10.000 askeriyle persleri bozguna uğrattılar bu arada 300 spartalı filmi dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 10 filmden 1 i seyretmemekle hata yapmışsın seyreden varsa arkadaşa anlatsın nasıl bir film olduğunu

• quote:

quote:

quote:

ben spartalılar kazandı demedim persler kazandı ama termofil savaşı bitince sparta ordusu 10.000 askeriyle persleri bozguna uğrattılar bu arada 300 spartalı filmi dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 10 filmden 1 i seyretmemekle hata yapmışsın seyreden varsa arkadaşa anlatsın nasıl bir film olduğunu

http://www.imdb.com/title/tt0416449/ 7.8

• quote:

quote:

ama sparta ordusu hazırlıklarını yapıyor ve 10.000 spartalı tüyleri ürperteci bir şekilde bağırarak saldırıyorlar ve zafer kazanıyorlar
  • Bırakın şu çoçuğu
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.