Şimdi Ara

Tarihte gelmiş geçmiş en akıllı en stratejik ve en büyük komutan hangi komutan? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
725
Cevap
6
Favori
58.676
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: KingofEvil

600 yıllık bir imparatorluğun temelini atmış olan GaziOsman
    Alınması neredeyse imkansız olan İstanbul'u alan Fatih Sultan Mehmet.
    Padisah olarak ise tabii ki de inanılmaz politik zekasıyla II. Abdülhamid.

Mustafa Kemal bana göre o kadar da büyük bir lider değildi.Nedeni ise koskocaman Osmanlı topraklarının çok azını alabilmiş olmasıdır
    ve de önemli petrol kaynaklarımızı yabancılara kaptırmasıdır.

Osmanlı tarihçileri genel olarak İstanbul'un fethi için osmanlı kutvettleri için 200.000 kişi olduklarını bazı tarihçiler ise 300.000 olduğunu söylerler.
    Bizansın ozamanki nufusu ise yaklaşık 70.000dir.
    Bunun yarısı kadın ve yaşlılar olsa 35.000 kadar savaşacak asker vardır.
    17.500ü ileri mevzi kalanı geri mevzide olduğu tahmin ediliyor.
    Bütün destek yolları kapatılmışken dev toplarla surlar parçalanırken Fatihe büyük komutan demek biraz garip.
    Fatihin döneminde hem teknolojik hem sayıca üstünken istanbulu fethetmiş.Büyük komutanlık için bunun tam tersi olması gerekmez mi?
    Osman gazide haklısınız ama Abdülhamitin nasıl bir başarısı olduğunu merak ettim.93 harbinde çok az mı yer vermiş nedir?

Bence Atatürkünde ilham aldığı hannibaldır en büyük komutan.

• cengiz han
    tek geçerim
  • quote:

Orijinalden alıntı: nietzsche

quote:

Mustafa Kemal bana göre o kadar da büyük bir lider değildi.Nedeni ise koskocaman Osmanlı topraklarının çok azını alabilmiş olmasıdır

Osmanlı tarihçileri genel olarak İstanbul'un fethi için osmanlı kutvettleri için 200.000 kişi olduklarını bazı tarihçiler ise 300.000 olduğunu söylerler.
    Bütün destek yolları kapatılmışken dev toplarla surlar parçalanırken Fatihe büyük komutan demek biraz garip.
    Fatihin döneminde hem teknolojik hem sayıca üstünken istanbulu fethetmiş.Büyük komutanlık için bunun tam tersi olması gerekmez mi?
    Osman gazide haklısınız ama Abdülhamitin nasıl bir başarısı olduğunu merak ettim.93 harbinde çok az mı yer vermiş nedir?

Gemileri karadan yürütme olayını da ilk defa Hannibal yapmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Fatih Sultan Mehmet'den önce Çaka Bey'in de yaptığını okumuştum.

• quote:

Orijinalden alıntı: nietzsche

quote:

Ne olursa olsun 3 sefer zorlansalarda düşmemiş Bizans'ın hatta o tarih için Roma'nın diyebiliriz en büyük kalesini dahice planlar yaparak gencecik yaşında almıştır ve en önemlisi çağ değiştirmiştir. Dünya için Fatih'ten önce ve Fatih'ten sonrası olarak 2 çağ varsa o adam büyük komutandır benim gözümde.

• Birçok komutan var çoğunun ideolojileri farklı ancak son 1000 yılda aklıma gelenler;
    Peygamber efendimizin hadisi şerifi üzerine en Şanslı,en şanlı ve en güzel komutan Fatih Sultan Mehmet
    Diğerleri
    Tabiki Mustafa Kemal Atatürk(bazıları artık komutanlığına kadar dil uzatmasına rağmen)
    Napolyon Bonapart,Adolf Hitler,Cengiz Han vs...
  • 1. Atatürk
    2.Adolf Hitler
    3. Cengiz Han
  • Adolf Hitler 'in neresi komutan biri bana açıklayabilir mi ? Führer olmak ile komutan olmak aynı şey midir ?
  • iskender
    napolyon
    mao
    M.Kemal
    Che
    Sezar
    Stalin
  • quote:

Orijinalden alıntı: _fisico_
    Adolf Hitler 'in neresi komutan biri bana açıklayabilir mi ? Führer olmak ile komutan olmak aynı şey midir ?

+1

Onbaşı aklıyla okadar birliği yönetirsen böyle olur. Geri çekilmeden savaşmayı düşünen tek büyük komutan (!).

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Madem Abdülhamit çok zekiydi o zaman neden senin Atatürkü şuçladığın kayıplara, ondan önce iktidara gelmesine rağmen engel olamadı?. diye bir soru sormakta garip düşmez sanırım.

Kemal Paşaya laf sokmak için debelenmeyi bırakın artık, komik oluyorsunuz. 1699 yılında başlayan 220 yıllık gerilemeyi Kemal paşa şıp diye düzeltecek değildi ya. Bu iş o kadar kolay olsaydı Kemal paşadan önce başa gelen 17 padişah bu gidişe dur derdi. O toprak kayıplarında şuçlu arıyorsanız paşaya değilde ondan önceki devlet yöneticilerine bir bakın.

Çeşitli dönemlerdeki en iyi komutanlara gelirsek.

-Cengiz Han

-Kanûnî Sultan Süleyman

-Mustafa Kemal Atatürk

• quote:

Orijinalden alıntı: Mechaniker

quote:

Adolf Hitler 'in neresi komutan biri bana açıklayabilir mi ? Führer olmak ile komutan olmak aynı şey midir ?

+1

Onbaşı aklıyla okadar birliği yönetirsen böyle olur. Geri çekilmeden savaşmayı düşünen tek büyük komutan (!).

Hitler'i büyük kılan Wehrmacht'dır bence. O komutanları, disiplini, teknolojiyi göz önünde bulundurursak zamanının en iyi ordusuydu. Hitler gibi manyakların yerine Rommel gibi dehalar tarafından yönetilseydi dünyayı ele geçirecek bir güç olurdu.
  • 1 cengizhan'ın yaptıklarını hiç biri yapamaz. adam kölelikten geldiği noktaya bak o yeter.

2 atatürk benim sevdiğim bir komutan yaptıklarını halyal bile edemez çoğu komutan. onu yerine belki zamanında bol bol eş yapsaydı çoluk çocuk sahibi bir emekli subay olmayı isteyebilirdi, o idealleri uğruna gençliğini verdi hayatını verdi. ben şahsen genç yaşta ölnmesini normal ölüm olarak görmüyorum. genelde liderler genç ölüyorsa altında başka şeyler yatıyordur. aslında iyi incelense tonla lider çok genç yaşta ölmüştür bunların tesadüf olduğuna inanmıyorum. tabii burda beğenmediğim bir vecizesini de belirtmeden geçmeyeyim. ben sizden savaşmanızı değil ölmenizi istiyorum sözü bnence çok yanlış .

3 amiral yamamoto, imparator abd ye savaş açacak ve sen ona sadede 6 ay diyeceksin. 6 ay sonra bunlar bizi perşan eder diyeceksin. bence çok önemli bir komutandı.

4. emrindeki birlikle düşman kuvvetlere ölümüne hucuma giden her komutan benim için 4. sırayı alabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-058B8D3E6 -- 28 Aralık 2010; 22:02:18 >

• Atatürk
    Metehan
    Fatih Sultan Mehmet
    Cengiz Han
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakanto

1 cengizhan'ın yaptıklarını hiç biri yapamaz. adam kölelikten geldiği noktaya bak o yeter.

2 atatürk benim sevdiğim bir komutan yaptıklarını halyal bile edemez çoğu komutan. onu yerine belki zamanında bol bol eş yapsaydı çoluk çocuk sahibi bir emekli subay olmayı isteyebilirdi, o idealleri uğruna gençliğini verdi hayatını verdi. ben şahsen genç yaşta ölnmesini normal ölüm olarak görmüyorum. genelde liderler genç ölüyorsa altında başka şeyler yatıyordur. aslında iyi incelense tonla lider çok genç yaşta ölmüştür bunların tesadüf olduğuna inanmıyorum. tabii burda beğenmediğim bir vecizesini de belirtmeden geçmeyeyim. ben sizden savaşmanızı değil ölmenizi istiyorum sözü bnence çok yanlış .

3 amiral yamamoto, imparator abd ye savaş açacak ve sen ona sadede 6 ay diyeceksin. 6 ay sonra bunlar bizi perşan eder diyeceksin. bence çok önemli bir komutandı.

4. emrindeki birlikle düşman kuvvetlere ölümüne hucuma giden her komutan benim için 4. sırayı alabilir.

O sırada söylenecek başka bir söz düşünemiyorum heleki bu kadar etki edebilecek çapta. Ayrıca neden düz mantık bakıyoruz onu da anlamıyorum. O söz hadi ölüme gidiyoruz hoppaaa demek değil ki.. Madem bana inanıyorsunuz, madem bu vatanın kurtulacağına inanıyorsunuz, o zaman bu vatanı kurtarmanın tek yöntemi savaşmak, kendi canını hiçe sayıp geridekileri düşünerek şehit olmayı göze almak demektir bu söz. Başka türlü o insanları o ruh haline nasıl sokacaktın ki ? Ölüme hazırlıklı ve ölümden korkmayan bir şekilde savaşan, vatanı kurtarmak için herşeyi yapmaya hazır bir askerin savaşması farklı olur geridekilerden kaygı duyan, ölümden korkan, şuradan sağ sağlim döneyimde ne olursa olsun diye savaşan askerin savaşı farklı olur. Nihayetinde Çanakkale ve kurtuluş savaşının başarısı da buna bağlıdır.

• Mustafa Kemal ATATÜRK
  • hannibal, napoleon, iskender. bu 3 komutan buyuk olmasina ragmen devamlilik acisindan benim siralamama giremiyor maalesef.
    scipio hannibal'in ordusunun taktiksel anlamda yikici olmasini engelleyecek sekilde devirmistir mesela.
    napoleon fransada yuzbasi iken geleceginin sinyallerini veriyordu. fransizlar ilk kez bu kadar korku yaratmisti dunyada, sonuca baktigimizda husran.
    iskender ise makedonya'dan hindistan'a kadar gitti ancak ordusuna soz geciremedi. taktikleri harikaydi, hizliydi ama yorgunluk ve morali hesaplayamadi.

buraya baktigimda, yapilan savaslarin saldiriya kaydikca basariziligi dogurdugunu gordum.[tabi bu komutanlar acisindan]
    ayni zamanda orduda tum soze sahip olmalari kendilerini mutlak kontrol mekanizmasi da yaptigi icin tum insiyatife sahiplerdi. o yuzden siralamama almadim bu elemanlari:D

mesela rommel afrikada montgomery'e kaybetti diyebilir miyiz. elinde olanlarla yapabileceginin en iyisini yapti. ayrica hitlerin tek lafiyla ipi cekilecek bir generaldi. demekki mutlak kontrol onda degil. daha cok emir kulu konumunda. bu acidan baktigimda rommel, ve bu durumda olan emir kulu konumunda olmasa ortaligi inletecek olabilen diger 2 komutan:
    heinz guderian
    gazi osman pasa

anlatmaya gerek yok: Atamiz,
    timur

• Mustafa Kemal ATATÜRK
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: destroyer39

quote:

Dünya üzerinde hangi General ve Cumhurbaşkanlığı yapmış kişide Mareşal rütbesi var ?

Mareşal von Hindenburg.

Herhalde Hindenburg gibi bir komutan ile Atatürk gibi bir komutan ideolojik açıdan karşılaştırılamaz bile.

yanlış bilginizi düzelttim sadece.

yani başka bir kişide de, hem general hem de Cumhurbaşkanlığı yapmış başka bir kişide de, Mareşallik ünvanı var.

• halid bin velid "allahın kılıcı"
    selahaddin eyyübi
  • büyük komutan diye sıraladıklarınızın hepsinin şartlarının incelerseniz, yenetilmeye hazır bir kitlenin ve birazda gaz ile ölüme göndereceğin fedailerinin olduğunun görürüsün. fatih sultanmehmet. tamma büyük komutan ama bakın bir devletin padişahı. çlmeye hazır binlerce eleman. yani başa geldiğinde zaten savaş sanatı için eğitildi ve hazır bir ordu.

m. kemal içinde aynı şartlar geçerli..

bu şartların olmadığı tek insan cengiz han. bütün herşeyi sıfırdan ele alarak sadece komutan değil bir sistem kurucu olarakta dahi biri. şu an orduların pek çoğu onun yötemlerini kullanıyor, en son bildiğim geçen bin yılın tek adamı seçilmişti zaten.

belkide tek başarısızlığı kendinden sonra kurduğu sistemi karuyacak birlerini bırakmamış olmasıdır ki o bile diğer anlada kendisinin büyük biri olduğunuda ortaya çıkarır. Yani kendisi bile istesede kendisi kadar başarılı birini çıkaramadı. Yani onun başarısı sadece Allah vergisi.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.