Şimdi Ara

SKYLAKE K SERİSİ OLMAYAN İŞLEMCİ OVERCLOCK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
1
Favori
893
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar internette bir kaç video gördüm K Serisi olmayan işlemcileri ile overclock yapmışlar, yabancı forumlarda bunla ilgili çok yazı var ama ingilizcem zayıf pek anlıyamadım. Bu mümkün müdür acaba ?

• Caner Çevik kullanıcısına yanıt
    Mümkün. Fakat z170 anakart lazım. Ve de sadece belirli markaların belirli modellerinde bios güncellemesiyle oluyor. 3 problem var ama.
    1. Overclock yaparsan garanti dışı kalır.
    2. Bios güncellemesi yapınca işlemci sıcaklıkları görüntülenemiyor.
    3. Intel sonradan bir güncellemeyle Overclock özelliğini kapatabilir. Z170 ve overclock olmayan işlemciyle kalırsın. Anakarta fazladan para vermiş olursun.

Ayrıca bu overclock çarpan değiştirerek olmuyor. Base clock üzerinden olduğu için işlemciyi overclock ederken ram'de overclock oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hamura Ootsutsuki -- 26 Ocak 2016; 23:03:48 >
  • Teşekkür ederim. Çoğu yerde K serisi değilse o.c yapamazsın diye cevap veriyorlar o yüzden sordum. Bu işlem mümkünse garantisi mühim değil , almayı planladığım anakart ASUS Z170-A , o.c için iyi midir?
  • Çarpanı değil çarpılanı arttırıyorsunuz. Haliyle köprü, ram, işlemci topyekün hız aşırtmaya maruz kalıyor.

Bu dediğimi ilk araştırmamda görmüştüm ki 10 sene geçmiştir. Mantık değişmemişse;

İşlemci misal 100*35 ise artık 105*35 olacak. Beraberinde ram de çarpanı kadar hızlanacağından düşürmeniz gerekebilir. Aynısı kuzey köprüsü için de geçerli. Artık köprü yoksa affola, varsa düşürmek gerekebilir zira pasif soğutma kullanılıyor genelde, aşırı ısı yakabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Caner Çevik kullanıcısına yanıt
    Eğer Asus uygun bios yayınlamışsa o.c yapılır. Yoksa yapamazsın. Ve dediğim gibi bu biosla işlemcinin sıcaklığına bakamazsın.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.