Şimdi Ara

SIFIRDAN SPLİT KLİMA MONTAJ AŞAMALARI (Resimli anlatım) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
3
Favori
20.928
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Orijinalden alıntı: Yaz Kızım200torbaçimento

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

Nerde vakum.

İç evaptaki ve ara borudaki oksijen emisyon servis çıkışından tahliye edildi.

Burada sıradan halk var ne demek bu bizi aydınlatınız.

Arçelik servisleri gibi süpürme mi demek.

Vakumlanma ile eşdeğer bir teknik uygulama olup anlaşılabilmesi için sıvı akışkanın çalışma prensibini bilip hafızanızda canlandırabilmeniz gerekir ve daha bir çok teknik bilgiye gereksiminiz vardır gerekli imkanlar dahilinde montaj yaparak uygulamalı olarak öğretebilirim invertech modellerde tavsiye etmem tecrübeyle sabit.

Arçelik servisleri gibi süpürme mi demek ?

Arçelik servisleri evet teknik olarak yetersiz elemanları oldukça çok montajdaki klima garanti kapsamında sıfır olup montajının arçelik beko servisi tarafından ücretsiz olarak yapılma hakkı olduğu halde tarafıma ücret ödenerek montajın yapılması tercih edilmiştir.Bu tercih sebebi teknik yeterlilik olsa gerek.

Arkadaşım montajı anlatmanız güzel ama tamamen amatörce.Bir defa borulama çok kötü,dış ünite basitçe ve kolayca yere konmuş,R22 vs gazlara SIVI akışkan değil,SOĞUTUCU akışkan denir.Sisteme verilen test gazı oksijen değil Azottur.(oksijen yanıcı gazdır,yağ ile bir araya gelince infilak eder.Vakum yapmamanın hiç bir bahanesi ve savunması yoktur.Sizin anlattığınız tamamen Arç .vs montajıdır..Ama iyi örnek olmuş,ders çıkarmak gerekir.Ben soğutucu akışkanı çok iyi bilirim anlatında öğrenelim......

Aynı konunun profosyonel olanını hazırlayın öğrenelim o zaman bu forumdaki sdk yarışınıda anlamış değilim.

Sen kimsin ki seninle yarışayım.Terbiyeli ol.Ukalalığa gerek yok.Benim kim olduğumu,bilgimi vs. bu forumu yıllardır takip eden bilir.Bence öncelikle komplekslerini geriye bırakta biraz benim yazılarımı oku belki birşeyler katar mesleğin adına sanada...

Akıllı ol canımızı yeeeee...

Aynı şekilde dediklerin senin içinde geçerli ön yargıya tamamen karşıyım kimse kimseyi yakından tanımadan neyi ne kadar bildiğini bilebileceğini bilemez.
    Mesleğim değil aynı zamanda bu iş ve kendi kendimi ben geliştiririm merak etmeyiniz.:)

• güzel bir montaj olmuş bende birşeyler eklemek istiyorum izninizle. m.birol beyin dediği gibi vakum kesinlikle yapılmalıydı çünkü sıfır bir klima. süpürme yaptıysan fazla bir sıkıntı yok ama vakum yapsan iyi olurdu. dış ünitede izolasyonsuz boru kalmış bağlantı yerinde onları sarmalısın maximum tasarruf için. birde ben hep dikkat ederim iç ünite yanından kablo çıkarmak hiç hoş bir görüntü sergilemez. prizin arakasından delip kabloyu dışarda bağlayabilirdin. bunlar haricinde gayet başarılı bir montaj eline emeğine sağlık.
  • quote:

Dış ünite boru bağlantılarını yapıyoruz

SIFIRDAN SPLİT KLİMA MONTAJ AŞAMALARI (Resimli anlatım)

benimde en çok merak ettiğim konu dış ünüteye giren veya çıkan bakır borularının neden adam gibi izelasyon yapılmadıgı bu bakır boruları korumak amaclımı izalasyon yapılıyor yoksa soğuk olan borunun performansını düşürmemek içini yapılıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: bolom

quote:

Dış ünite boru bağlantılarını yapıyoruz

benimde en çok merak ettiğim konu dış ünüteye giren veya çıkan bakır borularının neden adam gibi izelasyon yapılmadıgı bu bakır boruları korumak amaclımı izalasyon yapılıyor yoksa soğuk olan borunun performansını düşürmemek içini yapılıyor

boruyu korumakla hiç bir alakası yok dış etkenlere karşı en dayanıklı malzeme zaten bakırdır hiç birşey olmaz. ısı kaybını engellemek ve terlemeye engel olmak için yapılır izolasyon.

• quote:

Orijinalden alıntı: klimavekombi

güzel bir montaj olmuş bende birşeyler eklemek istiyorum izninizle. m.birol beyin dediği gibi vakum kesinlikle yapılmalıydı çünkü sıfır bir klima. süpürme yaptıysan fazla bir sıkıntı yok ama vakum yapsan iyi olurdu. dış ünitede izolasyonsuz boru kalmış bağlantı yerinde onları sarmalısın maximum tasarruf için. birde ben hep dikkat ederim iç ünite yanından kablo çıkarmak hiç hoş bir görüntü sergilemez. prizin arakasından delip kabloyu dışarda bağlayabilirdin. bunlar haricinde gayet başarılı bir montaj eline emeğine sağlık.

Vurguladığınız yerleri açıklamak isterim ki şöyle, vakum olayına gelirsek iç evap ve borulardaki oksijeni dışarı atıp gazı tam olarak sisteme verdim doğu uygulandığında vakumlamayla eşdeğerdir ki , o vakum yapanların bile bazıları doğru vakum yapamamaktadırlar ki şöyle 20dk vakumu bekleyip sisteme gazı vermeden servis çıkışını sökenleri bilirim sıradan müşteriler vakumlandığını zannedeceklerdir. Benim yaptığıma gelirsek emisyondaki servis çıkış sibobu basıkken presyondan gaz verildiği an basık siboptan iç sistem ve borudaki tüm hava gaz çıkana kadar anında atılmış olur daha sonra sibop bırakılır ve emisyon vanası açılır işlem tam olarak budur ve tecrübeyle sabittir, elektrik bağlantısına gelirsek boru ünite arkasından çıkacak ise şebekeninde ordan çıkartılıp dış ortamdan enerji hattına ulaştırılmasını öncelik gösterirdim mesleği yaptığım yıllar bu montajda tüketici resimde gördüğünüz üzre klima yakınına klimayı düşünerek priz bıraktırmış duvar yapılırken özeliikle o prizi kullanmam istendi ki pirizin içinden delerek dışardanda sokabilirdim kabloyu yanlız dış ünitede gördüğünüz duvar giriş oluyor ve estetik açıdan orda başı boş anlamsız bir kablonun olması hoş olmazdı dış ünitenin yerde olmasıda aynı mesele yukarda durması estetik açıdan daha kötü olacağından eminim bu şekilde etrafına ahşaptan üzeri saksı olan kafes yaptırılarak tamamen gizlendi vana girişinde 20 cm kadar açık kalan kısım tamamen üretim eksikliğidirki onu giderecek ambalajım yoktu o şekilde eskiden bırakmazdım üretim eksikliği derken boru üzeri ambalajları hem kalitesiz hemde gerekli uzunlukta yapılmamakta bir diğer eksiği vana etrafına dekor koruyucu amaçlı kapak yapmamaları bu yüzden vanalar çıplak kalmakta ve ne demek istediğinizi anlatan eski bir montajımın resmini ekliyorum.

Ve şunuda eklemek isterim ki konuyu profrosyonel anlamda kusur aranması için hazırlamadım ve ortalamanın çok üzerinde bir montajdır hazırlama amacım kendi kendine demontaj yapmak isteyenler için hem ön fikir olması ayrıca montaj esnasındaki verdiğim bazı detaylardan istifade edilmesidir saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yaz Kızım200torbaçimento -- 25 Temmuz 2012; 20:07:06 >

•  SIFIRDAN SPLİT KLİMA MONTAJ AŞAMALARI (Resimli anlatım)
  • gayet başarılı elinize emeğinize sağlık sonuçta söylüyoruz burdan bol keseden atıyoruz ama yeri gelince bizde aynı şeyleri yapıyoruz. burada bunları paylaşman çok güzel.
  • quote:

Hocam memleket nere montaja siz çagıralım harikasınız

• Mat35 senin için ayarlarız bişeyler.:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: klimavekombi

gayet başarılı elinize emeğinize sağlık sonuçta söylüyoruz burdan bol keseden atıyoruz ama yeri gelince bizde aynı şeyleri yapıyoruz. burada bunları paylaşman çok güzel.

Eyvallah ..
  • Uğraşamam derseniz daha basiti var :)

http://forum.donanimhaber.com/m_63276762/tm.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: oxyde

Uğraşamam derseniz daha basiti var :)

http://forum.donanimhaber.com/m_63276762/tm.htm

İzninizle yapmış olduğunuz sistemi geliştirmek adına birkaç elektromekanik parça tavsiyesinde bulunmak isterim.

Kullanmış olduğunuz silecek motorunu herhangi bir parçaya hareket kabiliyeti kazandırmak için kullandığınızı düşünüyorum bunun yerine mıknatıslanma ile çalışan çok daha az VA tüketen selonoid bobin türlerinden biri kullanılabilir.

Su tahliyesine gelirsek bazı ütülerde su püskürtme amacı ile kullanılan minyatür boy aynı zamanda 0.5bar atma gücü olan tamamen sessiz çalışan bir motor kullanılabilir.

Su tahliye tavası dolunca klimanın durduğundan ve manual devreye sokmak gerektiğinden bahsetmişsiniz bunu klima ile eş zamanlı çalışabilecek bir sisteme dönüştürecek son bir parçadan daha bahsetmek isterim, bulaşık makinelerinin alt su taşma tavasında bulunan su kaçağı esnasında pompayı devreye sokup çıkartan taşma swihtc dir buda minyatür boylarda şamandıraya sahip kompak bir anahtardır bunu da klimada bulunan su haznesine monte ettikten sonra hazne deki su istenilen seviyeye ulaşınca su tahliye edilecek ve sistem tekrar su birikene kadar beklemede kalıcak klima ile kompak bir şekilde rutin olarak çalışacaktır .

Doğru parçalar her zaman işi hızlandırır estetik katar yer ve enerji tasarrufu sağlar.Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yaz Kızım200torbaçimento -- 27 Temmuz 2012; 9:21:14 >

• Biz ustaları bu yaşta yetiştirmeye başlıyoruz.Soğutma işinde olmazsa olmaz,Havşa açma,Vakum ve gümüş kaynağı.Benim çırak 5 yaşına yeni girecek,havşa açar,vakum yapar,kaynağı daha ögrenme aşamasında...

http://www.facebook.com/video/video.php?v=3720964175555&saved
  • quote:

Biz ustaları bu yaşta yetiştirmeye başlıyoruz.Soğutma işinde olmazsa olmaz,Havşa açma,Vakum ve gümüş kaynağı.Benim çırak 5 yaşına yeni girecek,havşa açar,vakum yapar,kaynağı daha ögrenme aşamasında...

http://www.facebook.com/video/video.php?v=3720964175555&saved

Maalesef benim hiçbir alanda tam anlamıyla ustam olmadı, beceri ve yetenek eğitimin bir ürünü değildir, bu yetenek kişide doğuştan vardır, eğer o çocuğun eli yatkınsa ve her şeyden önemlisi zevk alabiliyorsa etrafındakiler sadece etkisiz elemandır.

• birşey sormak istiyorum.bize gelen gree servis elemanları duvarların perde beton oldugunu bu duvarların delınmesının cok zor oldugunu ve ozel bır cıhaz gerektırdıgını servıslerde bu delme cıhazlarından olmadıgını ve dısarıdan usta cagırmamız gerektıgını bununda yaklasık 150 tl tutacagını soyledıler.sızın yaptıgınız gıbı boruyu dırek arkaya gecırmek yerıne balkon ust camından dolandırldılar.Acaba bu soyledıklerı dogrumudur yoksa ıftar vektı yaklasmıstır da ugrasmadan gıdelımmı olmustur???
  • quote:

Orijinalden alıntı: burock2010

birşey sormak istiyorum.bize gelen gree servis elemanları duvarların perde beton oldugunu bu duvarların delınmesının cok zor oldugunu ve ozel bır cıhaz gerektırdıgını servıslerde bu delme cıhazlarından olmadıgını ve dısarıdan usta cagırmamız gerektıgını bununda yaklasık 150 tl tutacagını soyledıler.sızın yaptıgınız gıbı boruyu dırek arkaya gecırmek yerıne balkon ust camından dolandırldılar.Acaba bu soyledıklerı dogrumudur yoksa ıftar vektı yaklasmıstır da ugrasmadan gıdelımmı olmustur???

Bahsedilen duvar gerçekten perde beton ise anlattıklarınız doğrudur.Servislerin kullandığı sds plus matkap ucuna takılan elmas dişli beton pancı ile delinmesi imkansıza yakındır sds max matkap ile delinmesi daha yüksek olasılık ama normal delinmesi gereken cihaz karot makinesidir dediğiniz diologta bahsi geçen makine yani bu cihaz delinecek duvardaki bölgeye çelik dübel ile önce monte edilmektedir yani o duvara önce sabitlenip daha sonra çalışmaktadır ve duvar içinde rast gelebilecek demirleri dahi delik çapında kusursuz kesmektedir sds plus veya max ile bu çok zordur pançınızın çok kaliteli olması gerekir delmeye kalkışmak hata olur delinemeyerek duvar mahvedilebilir.Aynı zamanda şunuda ekliyim karot makinesinin çalıştığı dikey duvar ise o duvara daha sonra alçı ve boya tadilatı şart olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: burock2010

birşey sormak istiyorum.bize gelen gree servis elemanları duvarların perde beton oldugunu bu duvarların delınmesının cok zor oldugunu ve ozel bır cıhaz gerektırdıgını servıslerde bu delme cıhazlarından olmadıgını ve dısarıdan usta cagırmamız gerektıgını bununda yaklasık 150 tl tutacagını soyledıler.sızın yaptıgınız gıbı boruyu dırek arkaya gecırmek yerıne balkon ust camından dolandırldılar.Acaba bu soyledıklerı dogrumudur yoksa ıftar vektı yaklasmıstır da ugrasmadan gıdelımmı olmustur???

Delinmez diye birşey yok, Karot ile her çapta delik açabilirsiniz. Burada ençok dikkat edilmesi gereken şey, deleceğiniz alan içerisinde ÇELİK DONATI (inşaat Demiri) bulunmaması, ha demir olunca kesilmezmi karot ile her şekilde delik delebilirsiniz, demiri bile kesip atar ama Statik açıdan uygun olmaz. Ayrıca karot alırken su ile çalışır, dikeyde delme işi baya pislik oluşturur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x-calibur -- 27 Temmuz 2012; 9:36:25 >

• 3 günlük klima kullanıcısıyım , ama ömrüm klimaların içerisinde geçti :) Bu yukarda bahsedilen vakumlama olayı nedir? Ben cihazı taktırdığımda hiç vakumlama falan yapıldığını görmedim, bir ara dış ünite monte eden arkadaş,birşeyler yapıp dışarıya gaz püskürtmesi yaptırdı, bumudur yani olması gereken? servisçiden kıllandım bak şimdi.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.