Şimdi Ara

RYZEN 1700 1 AYLIK KULLANIM DENEYİMİ.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
1
Favori
4.788
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar arkadaşlar. Ryzen 1700 çıkar çıkmaz aldım ve sitemi komple değiştirdim bir önceki sistemim i7 4790k ve Asus Z97 Rangerdan oluşmaktaydı.

Tabiki günlük kullanım da çok bir şey değişmedi, bir arkadaşım ARMA 3 ve Dayz gibi tek çekirdeğe yüklenen oyunlar oynadığım için pişman olacağımı söyledi. ancak benim için %10 performans kaybı vs. çok önemli değildi sonuçta 16 çekirdek evladiyelik birşey alıyoruz. Bios güncellemesi ve işletim sistemi güncellemesinden sonra işlemciyi 3.925mhza çıkarttım voltaj olarak 1.35v verdim cpu current capability de %130 yaptım böylelikle yoğun yük altında stabilite için anakart 1.4v işlemci voltajını kendisi arttırıyor. Bu sekilde cinebenchten 1682 puan alıyorum bellekler 2666 mhz anakart asus x370-prime sentetik testlerin çok bir önemi yok gözümde ancak bir zamanlar bizim için hayal olan i7 5960x in 1396 puan aldığını düşünürsek güzel bir fantezinin içerisinde olduğumu söyleyebilirim :D tabiki amd sayesinde.

Gel gelelim oyun performansına arkadaşlar ARMA da i7 e göre 3-5 fps az alırım diye tahmin ediyordum bide ne göreyim i7 4790k 4.7 ocli haliyle aynı fpsleri alıyorum (tabi ben işlemciyi 3.9 da kullanıyorum)

Gta 5 de çok daha akıcı stuttering olayı daha az 4790k göre bf4, cs:go gibi oyunlarda çok bir şey fark etmedi. sony vegas gibi render programları vs video converterları felan anlatmıyorum bile direk 2e katladı performans olarak ve sentetik testlere artık çok aldırmıyorum ARMA ve DAYZ gibi tek çekirdeği sömüren oyunlardaki performansını gördükten sonra..

Isı testlerime gelirsek corsair h100i sıvı soğutma kullandım ve termal macun olarak noctua nt1

stok frekanslar (3-3.7ghz) boşta 27c %100 yük 45c güç tüketimi 65watt
    overclock frekans (3.925ghz) boşta 32c %100 yük 62c güç tüketimi 97watt

Bu arada bir not bu model tamamı ile ecopower yani güç tüketimine önem verilerek tasarlanmış bir işlemci ve 2 çekirdeğe kadar boost ile 3.7e çıkıyor tüm çekirdekler %50 civvarı yükteyken 3.2 ghz civarı çalışıyor, %100 yükteyken 3 ghzde çalışıyor.

Başka tecrübeleri olan arkadaşların konu altında paylaşması faydalı olacaktır diye düşünüyorum iyi günler :)

(TEST YAPTIKÇA KONUYU GÜNCELLEYECEĞİM.)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Güncelleme;

Bazı arkadaşlar neden böyle yaptınız? ne gerek vardı gibilerinden kişisel tercihlerimi sorgulayıcı mesajlar atınca -her ne kadar açıklama zorunluluğum olmasada- kibirlenmeyerek açıkça nedenini yazmaya çalışacağım.

Ben elektronik ve oem sektöründe çalışan bu işle profesyonel olarak uğraşan bir insanım. çevremdeki insanlar da bu işlerle ciddi şekilde uğraşmaktadır.

Ben i7 4790k ya kötü demedim 2 yıl boyunca beni çok mutlu etti performans olarak sorun yaşatmadı ama sıvı soğutmalı şekil de 75 derece olması da beni çok mutlu etmiyordu mesela, herneyse, benim ne aldığım ne kadara aldığım kimseyi ilgilendirmez gelip burda üstü kapalı şekilde bana laf sokanlara söylüyorum istersem gider 5000tl veririm i7 6900k alırım? sanane?

Bu forumda bir çok insan sistemini kurar 2 yıl 3 yıl ellemez, ben sistemim de çok parça değiştirdiğim için kasanın kapaklarını vidasız mandallı model seçtim bir senede 10 dan fazla ekran kartı girmiştir makinaya çoğu zaman arkadaşlarımı çağırırken yanında oem parçalar getirmelerini isterim, anladınmı benim tatlısu klavye oemcisi arkadaşım? bu makina son 2 ayda gtx 1070 strix 970 strix ve şu anda proje amaçlı -sırf modifiye amaçlı keyfi yani- sapphire hd 7950 alıp bios mod overclock vs uğraşıp kurcalıyorum. senin yüzüe bile bakmayacağın adını duymadığın kartlarla performans testleri yapıyorum. (bu arada en son gtx 480 amp fırınlayıp bios mod yaptıktan sonra high ayarlarda bf 4 oynamak başka bir tatlıydı, özellikle nvidianın gtx6xx serisinden sonra tam desteğini kestiği vegas da video render almak aşk nedeniydi :)

Ne kadar paraya sistemi güncellediğimle ilgili tartışma var.

İ74790k+Asus z97ranger+corsair vengeance 2x4gb 1700 tlye bir arkadaşa verdim, anakart 2 aylıktı alan arkadaş memnun bir şekil de kullanıyor bende satarken memnun sattım 4790k güzel işlemciydi.

Bu sistemide 2400 tlye topladım evet 700 tl verdim ama ramim 16 gb oldu 8 ram taksam 200-300 tl farkla sistem upgrade etmiş olucam bunun neresi mantıksız-mantığını geçtim bu benim tercihim sanane ???

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

EKLEME;

Önceki sistemlerimden bir kaç tane resim paylaşıyorum.

İ74790K + MSİ Z97 SLI PLUS

İ7 4790K + ASUS Z97 RANGER

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ryzen 1700 bir kaç test

Cinebenchte İ7 4790K 4.7ghz testleri de duruyor :)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Amd Ryzen 1700 Battlefield 1 de yaptığımız testlere göre 3.8 ghz de çalışırken 4.7 ghzde çalışan İ7 4790k ya göre daha fazla fps veriyor özellikle minumum fps de yer yer 20 fps fark olabiliyor, Ryzen 1700 %50 civarı yüke girerken İ7 4790k %90 civarı yük altında ısıları not düşmüyorum.. Yakın zaman da elime GTX 980Tİ geçebilir o zaman oyun testlerini yapmak isterim, bunun dışın da AMD VEGA çıktığında onu da sisteme takıp oyunları test edip denemek istiyorum.

ARKADAŞLAR AŞAĞIDA RESİMDE PAYLAŞTIĞIM RYZEN GÜÇ MODU, YABANCI TESTLERDE ÖZELLİKLE OYUN PERFORMANSIN DA CİDDİ FARKLAR YAŞATTIĞI TESPİT EDİLDİ BU GÜÇ MODU EKLENTİSİNİ LİNKTEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ;
    http://www.legitreviews.com/amd-ryzen-balanced-power-plan-benchmarked_193344
    https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/04/06/amd-ryzen-community-update-3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GamTeli -- 22 Nisan 2017; 21:34:27 >

• Her Ryzen konusunda Ryzen 'leri savunan bir kişinin böyle konu açması saçma. Size göre zaten Ryzen iyi. O yüzden zaten tarafsız bakamıyorsunuz. Ekstra olarak güncel Ss 'ler olmadıktan sonra başkası da kalkar, "Ben de i7 4790K ile R7 17000 'den 20fps fazla alıyorum, Ryzen 'in stabilitesi yok" diye konu açar. Siz de hiçbir şey diyemezsiniz. Ha bir de bu konu gibi sürekli "trend topic" olsun diye konu açanlar var. Onlar da bir acayip zaten.

Yani gerek yok böyle konulara. Zaten gerçek testleri var internette. Kimin ne aldığı belli. Girin bakın bakalım en önemli forumlarda; R7 1700 vs i7 4790K.

Elindeki işlemci çok iyi belki 2-3 sene sonra selefî Intel işlemcilere karşı büyük başarılar yakalayacak cinste. Bunun için öncelik ile oyunların çoklu çekirdeğe göre uyarlanması gerekiyor.

Benim elimde i7 4790K olsa işlemciyi değiştirir miydim? -Tabii ki de hayır. Bu masrafı hakedecek kadar performans vermeyecek çünkü değiştireceğim ürünler. @youngeagle_3 arakadaş yukarıda kısa özetlemiş zaten konuyu.

Hayırlısı olsun. Güle güle kullanın.
  • Ryzen açısından faydalı bir son kullanıcı yorumu olmuş teşekkürler. i7 6700k-7700k tarzında işlemci almayı düşünenler ya da kararsız olanlar varsa doğrudan Ryzen'e yönelsinler. Her açıdan daha mantıklı olacaktır.
  • O çok gizli kimsenin göremediği stabilite problemleri yaşadınız mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 21 Nisan 2017; 23:6:54 >
  • bu sefer zen olmuşmu bilmemde
    intel notebook kullandım 2007 aldım hala çalışıyor kullanımda cpu güncelemesi yaptım +ram falan
    şuan intel üst nesil için anakartlarada destek verdi.
    amd 6 ay geçti soket degiştirdi.
    amd sistem de kullandım am2 yok 64 bit falan filan
    ne olduysa benı bu soguttu
    ama intel her zaman pahalıydı.
    notebook amd aman uzak dur ısınıyor.......
  • Işte bize bunlar lazım. Bilmem kaç kartın işlemcinin karşılaştırması yok 1500 puan filan filan. Son kullanıcı yorumları önemli.
    Konu için teşekkür ediyorum kendi adıma.
    Ryzenler laptoplara gelecek bildiğim kadarıyla bu halinin laptop için uyarlanmışı gelirse hem batarya süresi uzun hem de güçlü cihazlar görürüz. Hele ki bu AMD gidip r7 serisini laptoplara koyar iş bilgisayarı yaparsa fena olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InvisibleLord -- 21 Nisan 2017; 23:15:0 >
  • Hocam i7den nicin ryzene gectiniz ? Biraz gereksiz bir hareket degil mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mutlak.Sıfır

O çok gizli kimsenin göremediği stabilite problemleri yaşadınız mı?

Hayır hiç bir stabilite sorunu yaşamadım hatta daha stabil yanlarını gördüm örnek vermek gerekirse 2 tane z97 çipset anakart kullandım birizi msi z97 sli plus diğeri asus z97 ranger bunların ikisininde anakart yazılımlarında problemler yaşadım hiç bir zaman stabil çalışmadılar bazen bilgisayarın hiç açılmadığı dahi gördüm (asus ai suite ve command center) şimdi diyebilirsiniz anakartla ilgili hayır çipsetle ilgili sıkıntılardı bunlar aynı ai suite yazılımı bu sistemde tıkır tıkır çalışıyor, onun dışında hiç bir takılma kasma donma ne bileyim başka hiç bir sorun yaşamadım saat gibi çalışıyor.

Hocam kendimi bildim bileli oem ve elektroniğin içindeyim bazı insanlar burda g3258 işlemcisini oc yapıp i5 işlemcilerden bile daha iyi diye kendilerini tatmin edip insanları resmen kandırdılar. sonra neler olduğunu hepimiz acı bir şekilde gördük. ne yazıkki tek çekirdekte çalışan oyunlar bile g4560 üzerinde ryzen 1700 e göre daha iyi çalışmıyor..

Hepsini yırttım attım bir kenara uzun zaman sonra sıvı soğutma kullandığımı hissettim, i7 4790k 4.7 ghzde 75 derece ortalama 78 e kadar çıkıyordu (stok 4.4 de 65c) şu an oyunlarda genelde 50-55 render da vs maksimum 62 derece ısı görüyorum, notebook konusuna gelince amd mimarisi güç tüketimi ve ısıl olarak intelin şu an 2 gömlek önünde testlerden bu ortaya net bir şekilde çıkıyor amd notebook gibi mobil platformalarda masaüstüne göre çok daha başarılı olacaktır çünkü çok daha az güç tüketip daha az ısınıp daha fazlasını verebiliyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GamTeli -- 21 Nisan 2017; 23:33:7 >

• Hocam ekran kartınız nedir?
  • nacker kullanıcısına yanıt
    Şu an bios modifiyesi yaptığım HD7950 kullanıyorum (gpu 1007 mem 1407) yakın zaman da bunları kullandım; asus gtx 970 strix asus gtx 1070 strix oc
  • quote:

Orijinalden alıntı: youngeagle_3

quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Hocam i7den nicin ryzene gectiniz ? Biraz gereksiz bir hareket degil mi ?

Bunun gibiler olmasa adamlar kime satacak bu ürettiklerini. Kimse olumsuz yorum yapmamış. Yaptığı o kadar gereksiz ki parası cebini deliyor böylelerinin. Ha para onun zevk onun lafım yok. İster çöpe atar ister sistemini değiştirir. Ama böyle konu açıp mantıklı bir şeyler yapmış gibi bir de kendini tatmin eden yazılarla doldurmuş konuyu. :)) Şaka gibisiniz.

Neresi yanlis bu isin?

Bana gore en mantikli isi yapmis adam bu yorumu haketmiyor. Elindeki onu kapali ddr3 sistemi satip ayni paraya yada cok kucuk bir farkla yeni teknolojiye gecmis bir adam, kendi kullanimini yazmis alacak olanlari bilgilendirmis burda bu yoruma gerek duyacak ne gorulmuski elestiyorsunuz?

Bana gore hala para ediyor ve deger kaybetmemisken eski nesil sistemlerden kurtulmak lazim.

Bu mantiga gore bir sistemi cop olana kadar kullanmayinca para cebi deliyor. Fakat gercekte olan, cop olunca sifirdan toplamaktansa bir yada iki yilda bir bu tarz revizyonlarla hem donanim dunyasindan kopmayip hemde guncel kalmak en mantikli hareket oluyor.

• Yanlış anlamada arkadaşın parçalarını sen mi sattın yoksa? Sen bu hesabı neye göre yaptın anlamadım seni.

Eski parçaları üzerinden kaba bir hesap yapacak olursak,

4790k sitelere göre değişir ortalama 1350-1450
    Anakart tam modelini belirtmediği için bir şey söylemiyorum ama 500'den aşağı değildir. Fazlası vardır eksiği yoktur.
    Ram hadi diyelim 250-300 TL 8 GB DDR3 olsun.

Şu haliyle etti mi sana 2200 veya civarında. Kaldı ki ikinci el olduğu için (ikinci el piyasasını pek bilmiyorum) 1500'e satsa diyelim

Ryzen 1500 civarlarında desek,
    En kötü alacağı anakart 400'lerden başlar ki bu adamın durumu iyi gibi görünüyor yine de 400 koy ona sen,
    Ram 300 diyelim yine 8 GB DDR4

Şu haliyle 2200 etti yine. Anakartı en düşükten baz aldım.

Diğer sisteme göre ne kadar zarar göründü 700 civarı. Aldığı performans farkı? TIRT. Kardaşım kendinizi kandırmayın burada. Bana bu kadar yazı yazdırdınız zamanıma yazık bir de.

Eğer ki konuyu sadece ryzen aldım diye açsa hiç laf edilmezdi bana göre. Ama 4790k croshairden geçtim demesi işin tadını kaçırmış. Yine söylüyorum para onun para mal onun mal. Atarda satarda. Ben sadece yanlış bir tercih diyorum üstüne basa basa.

• quote:

quote:

Bunun gibiler olmasa adamlar kime satacak bu ürettiklerini. Kimse olumsuz yorum yapmamış. Yaptığı o kadar gereksiz ki parası cebini deliyor böylelerinin. Ha para onun zevk onun lafım yok. İster çöpe atar ister sistemini değiştirir. Ama böyle konu açıp mantıklı bir şeyler yapmış gibi bir de kendini tatmin eden yazılarla doldurmuş konuyu. :)) Şaka gibisiniz.

bir rendercı olarak
    2katı perf yazısı benı cezbettı

2katı bıraz ıyımser olmus ama genede bır hız artısı varsa dusunebılır

suanda bende 4790k kullanıyorum
    yakın zamanda yaz sonu gıbı yenı sıstem alacagım halen suanda ıntel 7700k (yada yaz sonu yenı ıslemcı cıkarsa o) yada 1800x arasında gıdıp gelıyorum

• Konuya oyun acisindan bakicak olursak kullandiginiz ekran kartina islemci ne zaman darbogaz yaparsa islemcinin degisim zamani gelmis demektir kullanilan islemci zaten cok iyimis
  • quote:

quote:

Asıl şaka gibi olan sensin kardeş. Sen git 4790k'mı alıyorsun ne alıyorsan al. 1 sene sonra buraya gelip "işlemcim Volta'ya Vega'ya darboğaz yapar mı" konuları açma da sonra.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 22 Nisan 2017; 13:51:1 >

• Keşke değişmeseydiniz, oyun açısından 4790k daha iyi bir işlemci, gördüğüm kadarıyla daha çok oyun oynayan bir kullanıcısınız ,

http://www.legitreviews.com/amd-ryzen-7-1700-overclocking-best-ryzen-processor_192191/8
    http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_7_1700_review,17.html
    http://www.kitguru.net/components/cpu/luke-hill/amd-ryzen-7-1700-cpu-review/9/

winrar vs gibi günlük kullanılan programlarda da yine 4790k daha iyi,
    http://www.eteknix.com/amd-ryzen-r7-1700-am4-8-core-processor-review/3/

• InsideR kullanıcısına yanıt
    Render için Ryzen 7 ve R5 1600 güzel işlemciler ama oyunlara gelince işler tam tersi oluyor ki 920den 2600'den değil, 4790k'dan geçiş olduğu söylenmiş ki bu da saçmalığın daniskası oluyor şu durumda. Ha, kendisi Vatan pc çalışanı ve daha uyguna toplamış, daha kolay ve iyi fiyata eldekini elden çıkarmış olabilir. Keyfi öyle istemiştir, değiştirmiştir, olabilir. Ama bunu bizim gibi evde internet, oyun, film gibi kullanan kullanıcılar yapmaz, yapamaz. Çoğu oyunda 2600K'ya göre değiştirmeye değer bir performans artışı sunamıyorken, yer yer geride kalıyorken ben değiştirmekten geri duruyorum da 4790k'ya sahip olsam herhalde testlerine bile bu kadar bakmazdım.
  • Her Ryzen konusunda Ryzen 'leri savunan bir kişinin böyle konu açması saçma. Size göre zaten Ryzen iyi. O yüzden zaten tarafsız bakamıyorsunuz. Ekstra olarak güncel Ss 'ler olmadıktan sonra başkası da kalkar, "Ben de i7 4790K ile R7 17000 'den 20fps fazla alıyorum, Ryzen 'in stabilitesi yok" diye konu açar. Siz de hiçbir şey diyemezsiniz. Ha bir de bu konu gibi sürekli "trend topic" olsun diye konu açanlar var. Onlar da bir acayip zaten.

Yani gerek yok böyle konulara. Zaten gerçek testleri var internette. Kimin ne aldığı belli. Girin bakın bakalım en önemli forumlarda; R7 1700 vs i7 4790K.

Elindeki işlemci çok iyi belki 2-3 sene sonra selefî Intel işlemcilere karşı büyük başarılar yakalayacak cinste. Bunun için öncelik ile oyunların çoklu çekirdeğe göre uyarlanması gerekiyor.

Benim elimde i7 4790K olsa işlemciyi değiştirir miydim? -Tabii ki de hayır. Bu masrafı hakedecek kadar performans vermeyecek çünkü değiştireceğim ürünler. @youngeagle_3 arakadaş yukarıda kısa özetlemiş zaten konuyu.

Hayırlısı olsun. Güle güle kullanın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 22 Nisan 2017; 15:13:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: InsideR

quote:

quote:

bir rendercı olarak
    2katı perf yazısı benı cezbettı

2katı bıraz ıyımser olmus ama genede bır hız artısı varsa dusunebılır

suanda bende 4790k kullanıyorum
    yakın zamanda yaz sonu gıbı yenı sıstem alacagım halen suanda ıntel 7700k (yada yaz sonu yenı ıslemcı cıkarsa o) yada 1800x arasında gıdıp gelıyorum

R7 1700 alın geçin hocam hem render, sıkıştırma, günlük kullanım hem de oyun için en iyilerinden birisi. Sadece oyunlara bakarak işlemci tercihi yapılsaydı i3'ler yok satardı.

• İşlemci yeni, kullanıcı yorumlarına fazlasıyla ihtiyaç varken, sırf intelden AMD ye geçtikten sonra memnun kalmış diye eleştirmekte neyin nesi? Hazımsızlıkta bir yere kadar. İyice zıvanadan çıktınız.

Oyun hariç diğer işlemci gücü gerektiren yerlerde inteli sümüklü mendil gibi katlayıp çöpe atan Ryzenlar için cemkirmek! Saçmalık.

Merak etmiş ve sistem yapmış, sanki parasını forum üyelerine ödetiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serhdemir

Keşke değişmeseydiniz, oyun açısından 4790k daha iyi bir işlemci, gördüğüm kadarıyla daha çok oyun oynayan bir kullanıcısınız ,

http://www.legitreviews.com/amd-ryzen-7-1700-overclocking-best-ryzen-processor_192191/8
    http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_7_1700_review,17.html
    http://www.kitguru.net/components/cpu/luke-hill/amd-ryzen-7-1700-cpu-review/9/

winrar vs gibi günlük kullanılan programlarda da yine 4790k daha iyi,
    http://www.eteknix.com/amd-ryzen-r7-1700-am4-8-core-processor-review/3/

Hayırdı düne kadar tdp tdp sıcaklık ısı diyordunuz şimdi bu konuda sus pussunuz

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.