Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (80. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.309
Cevap
109
Favori
2.447.943
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7879808182
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sayın şıranlı 1 inç 2,55 cm dir, dairenin çevresi 2*3,14*1/2r (yarı çap) = bölü 9 yapın(dhan kardeş özür 2,54)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbilek -- 18 Kasım 2008; 23:04:53 >
  • evet tamam
    doğru söylüyorsunuz dhan000
    siralam olarak N-S kabul zaten öyle olacak
    ama karşı disktekinin mıknatısları niye N in karşısına S konuyor,
    şimdi tek ayna yapalım N-S sırasında elektirik ürettik doğrumu,
    kçift ayna tipi yaptığımızda da kutupların karşısına aynı kutubu koysak olmuyormu, yani öyle olması gerekmezmi
  • şef34
    arkadaşım çok güzel açıklamış,
    at nalı mıknatısta elektrik üretmek için bobin nal şeklinde olan kutubun içinde döndürülür ve kutuplar bobin üzerinde değişerek elektrik üretir,
    ama burdaki at nalı şeklinde olan bir mıknatıs değil,
    ve o şekilde yapılan sembol üretimde bile bobinin uçlarına kutuptan geçerken N ve S olarak bobinin iki kenarından ayrılıyor,
    fakat çift ayna tipi olanda bobini iki kenardan mıknatıslar geçmiyor boylamasına geçiyor ve bobinin iki kenarına ayrı ayrı kutup rastgelmiş oluyor
    bunu bir şema olarak çizeceğim şimdi
  • quote:

Orjinalden alıntı: mbilek

Sayın şıranlı 1 inç 2,55 cm dir, dairenin çevresi 2*3,14*1/2r (yarı çap) = bölü 9 yapın

hocam bir yanlışlık var gibi 1" 2.54cm dir...
  • şöyleki
    bu iki yapılış arasındaki farkı şöyle bir düşünün,
    benim gördüğüm gibi sanki hatalı olmuyormu,
    elektrik üretirken her iki sembol kesinlikle birbirine uymuyor
    kutupların oluşumu ve akım şekli

• Rondo kardeş ölüyü çok yıkarsan ya....... tamam bu teori böyle kabullen eğer be alternatörü yapacak olduğunda safha safha yaparız filaş olarakta size söylemiştim kalerifer kazan imalathanelerinde lazerle kesilmiş istediğiniz çapte filaş bulebilirsiniz kanat montesi için umarım arkadaşlar okur

• evet ben zaten yanlış olduğunu savunmuyorumda aklım bi türlü almıyor,
    sonuçta o kadar yapılıp kullanılan bir şekil,
    ve doğrusu bu,
  • mbilek hocam resmini verdiginiz motor brushless (BLDC) tipi bir motor 3 fazlıdır sürmek için kendi elektrronik devresi vardır (ESC tabir edilen)...devirleri çok yüksektir gerçi büyük boyutlu olanların düşük devirli olanları var ama pahalı ...sırf deneek için küçük bir tane almıştım .. benim aldıgımın devri düşüktü ama o bile volt başına 360 tur atıyordu..bunlar sabit mıknatıslı...ehp aradıgım şey ama büyükleri çok pahalı diye biliyorum...gidip alternatör almak daha mantıklı gibi...
  • Orjinalden alıntı: mbilek

arkadaşlar bu şekilde sarılmış motor söken oldumu? kutp sayısı fark etmez nerelerde hangi makine motorudur teşekkürler (ŞEF ARKADAŞIM benim uğraşmak istediğim motor döyle birşey 6 mıknatısla)

sayın metin hocam
    bu motor 6 derece bir oriyantal motora benziyor statordaki kotuplar 3 e ayrılmıs
    sanırım rotoruda iki parcaya ayrılmıs metal mıknatıs ve üzerinde 54 centik olması gerek brusleslerde kutup sayısı bukadar fazla olmaz
    elle dönderdiginiz zaman mıknatıslardan kopmaları hıssediyorsunuzdur ve bahsettigimiz 54 kutubu 360 derecede sayabilirsiniz
    cıkısında 6kablo varsa rotorla statoru tam karsılayan kutupların sargılarını seri yaparak buda 3 sargı seri demek 6 fazlı bir alternatör yapabilirsin demek tabi yukarıdaki varsayımlarımız doğruise.
    saygılar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mbilek

arkadaşlar bu şekilde sarılmış motor söken oldumu? kutp sayısı fark etmez nerelerde hangi makine motorudur teşekkürler (ŞEF ARKADAŞIM benim uğraşmak istediğim motor döyle birşey 6 mıknatısla)

Üstat O resimdeki sarımlar Step Motora ait... Stepper Motor İngilizce adı, Türkçede adım motoru.
    Ancak Herhangi bir motorla karıştırmayın onu çünkü çok çok farklı bir kullanımı var... Ve pek işinize yarıyacağını sanmam...

Arkadaşlar banada ilham verdiniz sağolun. Tabi ben biraz geriden geleceğim sizlere yetişmek zor olucak ama yardımlarınızı bekliyorum... İlerde proje netleşince görüşürz tekrar

• bi şey sormak istiyom arkadaşlar,her ne şekilde olursa olsun,
    hangi tip olursa olsun,
    peki sardığınız alternatörlere dışarıdan akım verdiğinizde dönermi,
    bunu düşünen oldumu acaba,
  • resimdeki metin beyin motoruna oldukca benziyor
    stator.rotor ve ön kapağı
    saygılar.

• merhaba yukarda gördüğümüz arkadaşımızında anlattıgı gibi step öotordur,kullanıldıgı yerler genelde cnc tezgahları ve otomobil fabrikaları gibi yerlerdir,birhayli ilgilendim o motor türüyle,bu resimdeki step motor statorunun gerçekten çok güçlü oldugunu düşünüyorum çünkü bendebunun biraz küçügü var elle çevirmeniz biraz güç ama 2 ampere kadar akım alabiliyorum voltajı 12v ye stabil ettim basit bir devreyle,şuandada kullanıyorum yani rüzgarda dönüyor çok evi beslemesede çevreaydınlatmada yada ihtiyacım oldugunda kullanıyorum.resimde eklerim,bence pratik bir üretim yolu diğerleri güçlü ama çok yorar gibi.ben şimdilik böyle yaptım.
  • arkadaşlar 50 hz sistem rastgele bir frekans deyil galiba en uygun frekans olduğu için adamlar standart yapmışlar üretim için en uygun frekans indüklenme kayıp manyetik sönümlenme falan bu deyerde optimum oluyor vede motorlar falanda bu frekansa uygun tasarlanıyor şimdi bizim için neodyum systemler için en uygun frekans ne bunu belirleyen faktörler ne
  • hocam onlar tamamda benim demek istediğim indüklenme için hız önemli ne kadar hız o kadar voltaj ama nüveninde bir manyetik karekteristiği var örnek vereyim hız kontrole motoru bağla frekansı artır hızlanır hızlanır belli bir hızda artık manyetik hızı yetişemez zınk diye kalır motor anlatabildim umarım çok kutuplu yapınca alrenatörü aynı düruma düşüp zınk diye kalmıyalım yani
  • kutup deyil pardon mıknatısın nüveden geçiş hızı
  • quote:

Orjinalden alıntı: avsar35

arkadaşlar 50 hz sistem rastgele bir frekans deyil galiba en uygun frekans olduğu için adamlar standart yapmışlar üretim için en uygun frekans indüklenme kayıp manyetik sönümlenme falan bu deyerde optimum oluyor vede motorlar falanda bu frekansa uygun tasarlanıyor şimdi bizim için neodyum systemler için en uygun frekans ne bunu belirleyen faktörler ne

hocam cevap burda!!!

http://forum.donanimhaber.com/m_27696757/tm.htm

• quote:

Orjinalden alıntı: rondo1194

bi şey sormak istiyom arkadaşlar,her ne şekilde olursa olsun,
    hangi tip olursa olsun,
    peki sardığınız alternatörlere dışarıdan akım verdiğinizde dönermi,
    bunu düşünen oldumu acaba,

2 fazlı motorlarda R ve S uçlarını bağladığın yerin önemi motorun dönüş yönünü etkilemesidir. Onun dışında her halükarda çalışır.
    3 fazlı motorlarda R S T uçlarını yıldız veya üçgen şeklinde bağlaman gerekir. Motorun dönüş yönü değişimi herhangi 2 fazın yer değiştirmesiyle olur. Öteki motorlar (Step - Servo) motorlarda durum çok farklıdır. Detaylara girmeden anlatması bile 2 sayfa sürer Ancak onlarda fazları doğru bağlaman motoru çalıştırmaz. Ayrı elektronik sürücü devreleri gerekir.

• hocam güneydoğu arkadaşın linki doğrudur ve ben olayı biliyorum adamlar rotoru 50 hz e göre tasarlıyorlar gibime geliyor anlatabiliyormuyum bizim nüve farklı karekteristikte yani bizim optimum frekans hakkında konuşmak yorumlar almak istemiştim ben yeni alternatör tasarımı peşindeyim
  • quote:

Orjinalden alıntı: avsar35

hocam güneydoğu arkadaşın linki doğrudur ve ben olayı biliyorum adamlar rotoru 50 hz e göre tasarlıyorlar gibime geliyor anlatabiliyormuyum bizim nüve farklı karekteristikte yani bizim optimum frekans hakkında konuşmak yorumlar almak istemiştim ben yeni alternatör tasarımı peşindeyim

Ustam şimdi anladım demek istediğini. Yeni alternatör tasarımını biraz daha açarsan bildiğim kadarıyla yardım etmeye çalışırım herzaman. Yeni fikirlere, tasarımlara ve üretimlere bu memleketin ihtiyacı var.
  • 
Sayfa: önceki 7879808182
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.