Şimdi Ara

Rtx 3090ti ekran kartımı yükseltmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
360
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bir konu hakkında fikirlerinize ihtiyacım var. 6 ay kadar önce sıfır Gigabyte RTX 3090 XTREME WATERFORCE ekran kartı aldım. Karttan çok memnunum ,ısınma vs hiçbir problemi yok. Ancak 4k oyunlarda ışın izleme ful ayarda açınca fps 20-30 lara düşüyor. Malum Nvidia “Frame generation” u 4000 serisine getirdi. Acaba 4080 gibi bir karta geçmeliyim yoksa kartı bir kaç sene kullanıp nesil atlayarak 5000 serisine mi geçiş yapmalıyım. Fikirlerinizi esirgemeyin lütfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gizliozne -- 30 Ekim 2023; 7:59:22 >

• Hocam hem 4k hem ışın izleme diyorsunuz. 4090 ı bile yoran bir olay. Ayarlardan 1 tane kıssanız 60fps yapabilirsiniz belki. Sırf yeni özellik çıktı diye bir anda kartlarımız yavaşlamıyor. Nvidia algı yonetiminde bir numara.

5-6 ay öncesine kadar GT1030 720p ile idare ettim ve hala hayattayım. 4070 1080p ile devam ediyorum. Bu hız aşımı hissi bana 5 yıl yeter.

Yüksek çözünürlüklü ekrana geçince eskisine dönülmesi çok zorlaşıyor. O yüzden ucuz bir 4k (full ayar) ekran kartı çıkana kadar 4k ekran almayacağım. Size de cüzdanınız kalınlaşmadan 8k ekran önermem. Ekrana 100k verirseniz ekran kartına da 120k gerekir.

"Full ayar derdim yok" derseniz amd tarafında 16GB orta seviye ucuz kartlar var. Hatta belki 4070-super 16GB bile gelebilir. Ama sizdeki karta bakınca, bu olay attan inip eşeğe binmek olur.

Sorunsuz son seviye kartınız hayırlı olsun. Bendeki 4070 kartta coil whine ve ısınma sorunu var. Yine de hoparlörü açınca belli olmuyor. Kaç liraya almıştınız?
  • 4070 kullanıcısıyım, frame gen olayını ben çok tutmadım. ekranda çok fazla yırtılmaya sebep oluyor ve vsync açmaya da izin vermiyor. gsync destekli bir monitörüm olmadığı için de bu özelliği kullanamıyorum.

3090'dan illa upgrade yapacağım derseniz, geçmeniz gereken kartın kesinlikle 4090 olması gerektiğini düşünüyorum, 4080 ile çok bir fark hissetmezsiniz.

yerinizde olsam kesinlikle 5. nesli beklerim ve çıkar çıkmaz bir 5090 edinirim.

• Hocam hem 4k hem ışın izleme diyorsunuz. 4090 ı bile yoran bir olay. Ayarlardan 1 tane kıssanız 60fps yapabilirsiniz belki. Sırf yeni özellik çıktı diye bir anda kartlarımız yavaşlamıyor. Nvidia algı yonetiminde bir numara.

5-6 ay öncesine kadar GT1030 720p ile idare ettim ve hala hayattayım. 4070 1080p ile devam ediyorum. Bu hız aşımı hissi bana 5 yıl yeter.

Yüksek çözünürlüklü ekrana geçince eskisine dönülmesi çok zorlaşıyor. O yüzden ucuz bir 4k (full ayar) ekran kartı çıkana kadar 4k ekran almayacağım. Size de cüzdanınız kalınlaşmadan 8k ekran önermem. Ekrana 100k verirseniz ekran kartına da 120k gerekir.

"Full ayar derdim yok" derseniz amd tarafında 16GB orta seviye ucuz kartlar var. Hatta belki 4070-super 16GB bile gelebilir. Ama sizdeki karta bakınca, bu olay attan inip eşeğe binmek olur.

Sorunsuz son seviye kartınız hayırlı olsun. Bendeki 4070 kartta coil whine ve ısınma sorunu var. Yine de hoparlörü açınca belli olmuyor. Kaç liraya almıştınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 30 Ekim 2023; 9:28:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 5 serisine kadar yerinden kıpırdama..

• almamater kullanıcısına yanıt

VSYNC ayarını NVCP üzerinden açabilirsiniz. Düşük Gecikme Oranı Modu ayarını da Ultra yaparsanız Monitör 144 Hz ise 138 FPS'ye sabitler, yağ gibi akar oyun. Şahsen Frame Gen açmadan oyun oynayamaz oldum. Rtx 3090ti ekran kartımı yükseltmek 

• yaklaşlık 15 yıldır AMD kullandığım için bunları bilmiyordum açıkçası, nvidia tarafında tam bir çaylağım :) tavsiye için teşekkür ederim. ilk fırsatta deneyeceğim.

• 4K'daki farkları inceleyin ona göre karar verin.

Güç tüketimi

Milisaniyelik tüketim

• almamater kullanıcısına yanıt

Rica ederim. Düşük Gecikme Oranı ayarı DX12 oyunlarda çalışmaz bu arada. Onun için oyunda Reflex desteğinin olması lazım ki aynı işi görsün. Diğer API'lerde çalışıyor diye biliyorum. Bu yüzden NVCP üzerinden maksimum kare hızını 141 FPS ayarladım ben. Monitör Hz değerinden -3 çıkarıp buluyoruz.

Bu şekilde Frame Pacing sıkıntısı olan oyunlarda dahi çok akıcı deneyim yaşamak mümkün. Rtx 3090ti ekran kartımı yükseltmek 

Gölgelendirici Önbellek Boyutu 10GB ya da Sınırsız yapabilirsiniz. Ben sınırsız yaptım bir sıkıntı görmedim. Zaten driver güncelledikçe silinmiş oluyor Shader Cache.

• gizliozne G kullanıcısına yanıt
    Vatan dan Zotac Rtx 3090 48.600 ₺ fiyata alınır ve sistem sağlam upgrade yapılmış olur.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Tugrul_512bit kullanıcısına yanıt

40k civarı bir rakama almıştım

• gizliozne G kullanıcısına yanıt
    6 ay önce RTX 4090 satışta ve başlangıç fiyatları 40k civarı idi.

Keşke foruma bütçenizi belirtip sorsa idiniz. Kesin Rtx 4090 aldırılırdı size.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.