Şimdi Ara

Profilo Çamaşır Makinesi CMS140DTR Amortisör Değişimi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
1.754
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Yeni aldığım amortisör, eskisi ile benzerler:

Profilo Çamaşır Makinesi CMS140DTR Amortisör Değişimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coderMX -- 18 Ağustos 2023; 0:33:23 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Aşağıdaki sitede açıklama kısmında "AMORTİSÖR OÇM BOSCH LOGİX TAKIM 8KG 80N-673541-742719" yazmaktadır.

https://www.sarksogutma.com/urunler/urun-goster/6848

Makinenin içinden çıkan amortisörün üzerinde "9000726540 80N 0518 - 062 30106 PP SU PA" yazmaktadır.

Eski amortisörü sökünce, kolaylıkla amortisör kolu hareket ediyor, yeni aldığım amortisörde ise uzatıp, kısaltmak için daha bir zorlamam gerekiyor.

Arkadaki amortisörlerden birini takmıştım, kazanı elimle çevirdim, vuruntu yaptı, yani ikisi eski, biri yeni amortisör oldu, bu şekilde kazanı elimle çevirince hoplama gibi bir etkisi oldu.

Bende eskiyi tekrar yerine taktım, servis falan çaşırsam, sorun çıkarmasınlar diye.

@onatba @K-E-N-A-N @Collezione

• coderMX C kullanıcısına yanıt

1-su pa değil, suspa. bosch ve diğer markalar için orjinal amortisör üreticisi.

2-90N amortisör makinede sallanmaya neden olabilir, yeni takılan amortisör 80N olmalı.

3-Amortisörün kolay hareket etmemesi lazım, buda bozulduğunu gösteriyor.

4-Eski amortisörler fazla salınım yaptığı için kazanın hoplama durumu normal, sizin probleminizde zaten bu. bir tane amortisör değişimi ile sonuca ulaşılmaz.

-sökülemeyen vida nerde foto atar mısın. alt plastiği söktükten sonra bütün vidalar ortaya çıkıyor zaten.

-kazanın arkasında 3d sensör var,bu sensör 2 parçadır biri gövdede sabit diğeri kazanda, makineyi yatırman bu sensöre zarar verebilir.

cihaz garanti kapsamında değil, servis ne diyecek ki ? Profilo Çamaşır Makinesi CMS140DTR Amortisör Değişimi 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Collezione -- 18 Ağustos 2023; 10:18:25 >

• Sökemediğim vida bu, pes ettiğim.

• makinenin enerji, su ve tahliye hortumlarını söküp geniş bir yere almanda fayda var.

8lik vidaya benziyor, alet edevat var demiştin.

vidaya ulaşmak için dikkatli olarak ve makineyi tamamen yatırmadan sağdan soldan kaldırıp biraz eğmende sıkıntı olmaz. önden arkaya doğru hafif yatırıp altına takoz niyetine sağlam bişey koyup sökebilirsin.

ön panel sacını sökmeden önce de körüğü tutan yaylı teli çıkarman lazım ki körük yırtılmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Collezione -- 18 Ağustos 2023; 12:21:26 >
  • Hocam körük telini çıkardım, geri takamadım. Madem benim aldığım yeni amortisörler ile eski amortisörler uyumlu.

Yetkili olmayan servislerden birini arayıp, fiyat alacağım. Dün tek başıma uğraştım, zor oldu. Bir yerde tıkandım, beki ön paneli sökmüş olsam, rahat amortisör değişimi yapabilecek miydim bilmiyorum.
    Bazı videolarda, ön paneli söktükten sonra makinenin arkasını duvara yaslamışlar. Ama tek başıma zorlandım biraz.

Yatırıp amortisörlerini değiştirmişler:
    https://www.youtube.com/watch?v=W9WsoBo8Kb0&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coderMX -- 18 Ağustos 2023; 14:34:21 >

• Bugün yetkili olmayan servis geldi, 450 TL'ye değiştirdi. Çamaşır makinesnin ön panelini sökmedi, ben destek oldum, biraz arkadan kaldırdık vs, amortisörleri değiştirdi. Eskiye kıyasla 1200 devirde, çok sessiz oldu. Eskiden 1200 devirde çok daha fazla ses yapıyordu. Körük telini de taktı.

İlk zamanlarda makine biraz sesli sıkma yapıyordu, artık orjinal amortisörlerde o zamanlarmı sıkıntı vardı bilmiyorum, 5 sene daha dayansın bu hali ile, yetkili servise 3 bin küsür TL ödemekten iyidir.

Destek olan herkese teşekkürler.

• Gelen yetkili olmayan servis, amortisörleri takarken, yeni adlığım amortisörün siyah contalarını çıkardı, ben conta olmayan takıyorum demişti.
    Amortisörün diğer ucunda ise gri metal bilezik var. Orjinal amortisörün gri bileziğini çıkarıp, yeni amortisöre taktı, eğer gri bileziği orjinal takmamış olsaydım ses yapardı dedi.

Sizce siyah contaları çıkarmış olması, siyah conta olmadan yeni amortisörü takmış olması normal midir?
    Zeminde fayanslarda düzgün değil, fayansları yaptırdığım usta, o zamanlar yövmiyesini 250 TL'den hesaplamış, sonra 80 TL + 20 TL yemek ücretine suriyeli birine işi yaptırmıştı. Ve hiç bir fayans düzgün olmadı. Yani zemindeki fayanslarda diş atması var.

Yeni amortisörler ilk takıldığı zaman sıkma/duruluma programında boşta çalıştırdım, süper sessiz çalıştı. Fakat yüklü iken yine vuruntu yapıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=hIGY9vXHTH8&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=hIGY9vXHTH8&feature=youtu.be

Hayır hocam contasız olmaz ses yapar, klima takozu başlığınızdaki gibi sönümlemeye ihtiyacı var makinenin. O sebeple ben size ilk başta makineye uyumlumu diye sordum. Sesin nereden geldiğini anlamadım, kazan pek yaylanmıyor. Kazanda vuruyor olabilir amortisörde ses yapıyor olabilir.

Contasını niye söktü ki adam, oturmuyomuydu yerine? Kesip taksaydınız keşke.

Şu anda size tavsiyem önce makinenin ayakları dengede mi onu kontrol ediniz. Makine ayaklarını çevirerek ayarlayabilirsiniz.

Daha sonra sesin kaynağını bulmanız gerek, yani makine fayansa mı vuruyor, amortisör makineyemi çarpıp ses yapıyor yoksa kazan mı sallanıyor o kısmı çözmeniz gerek. Videoda çok anlaşılmıyor.

Ustayı arayın gelsin kontrol etsin mutlaka belki başka birşey vuruyordur. Ön contada sorun vardır belki. İskeleti sağlam duruyor makinenin.

Bu arada salınımı normal düzeyde gözüküyor 80kN amprtisöre göre. Yani amortisörler işini yapıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onatba -- 3 Eylül 2023; 12:36:18 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

hocam kaba tabirle tam bir kasaba denk gelmişsiniz. kasabın o siyah contaları sökmesinin sebebi; amortisörleri kolay takabilmek. contalara biraz gres sürüp yerine takmayı akıl edememiş. bu amortisörlerden 2 arkadaşın makineye taktık böyle bir ses yok. !!

• Google map'te aratmıştım, olumlu yorumları vardı.

Usta 16 yaşından itibaren bu mesleği yapıyormuş. Ben eski amortisörlerin siyah contasını, yeni amortisörlere takabileceğini söyledim. Ustada beni "sen karışma abi" diyerek uyardı beni, siyah contaları takmama gerek yok, gri bilezikleri orjinalden söküp, yeni amortisöre taktı, eğer yeni amortisörlere gri bilezikleri takmamış olsaydım, ses yapardı dedi. Ben amortisörü değiştirir giderim dedi.

Yeni video çektim, farklı bir sorunu olabilir mi?

https://www.youtube.com/watch?v=iAsLwOLFwyE&feature=youtu.be

Eğer sorun contalardansa, Karaköy'den lokma takımı alabilirim, çamaşır makinesinin arkasına bir miktar çamaşır koyarım (arkaya doğru yatırırken tam yatmasını engellemek için), arkaya doğru açılı bir şekilde yatırabilirim, sonrada kendim contaları takmak üzere son bir deneme yapabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coderMX -- 30 Eylül 2023; 16:55:55 >

Hocam ustayı çağırn bence direk, yaptığı işin arkasında durması gerek. Bu videoyu gönderin bence ustaya. Videodan çok anlaşılmıyor nerenin ses yaptığı ama muhtemelen usta bilir. Üst kapağı arka kapağı söküp makine dikken bakmak lazım. Bu kadar ses yapması pek normal değil.

Amortisörü tek başınıza sökecekseniz kazan sabitleme vidasını takıp tam yatırmanız gerekebilir makineyi. Hafif kaldırmak tek başınıza riskli olabilir, makine kayıp düşebilir. Bu sefer daha riskli bir durum ortaya çıkabilir. Ben dün bendeki samsung makineyi tam yatırıp baktım hatta kaydı düştü makine ama problem olmadı, sağlammış makine. Bendeki makinede de sizin amortisörün aynısından suspa 70kN varmış, kod numarasının son rakamı ve kN farklı sadece. Amortisörün tabana monte yerlerinde polikarbonatımsı bir bushing var yani direk metale çarpmıyor. Profilo Çamaşır Makinesi CMS140DTR Amortisör Değişimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onatba -- 5 Eylül 2023; 12:21:57 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.