Şimdi Ara

Profilo Çamaşır Makinesi CMS140DTR Amortisör Değişimi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
1.754
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Cemre ve Artek yedek parçacılarını aradım, her iki satıcıda ellerinde olmadığını söyledi.

Şimdi ne yapmamı tavsiye edersiniz. N11'deki sipariş geldi, daha kargo poşetijni açmadım belki iade ederim diye düşündüm.

Ya Profilo yetkili servise 3500 - 355 = 3145 TL ödeyeceğim, orjinal alacağım. Yada N11'den geleni kullanacağım.

Ama n11'den aldığım ses, vuruntu vs. yaparsa çamaşır makinesi her sıkmaya geçtiği zaman rahatsızlık verebilir. Genelde 1200 devirde kullanıyoruz. Yani 1400 devirde kullanmıyoruz ama 9 kg, 1400 devir kapasiteli çamaşır makinesi için 7 kg, 1000 devir özellikli amortisörü kullanmak doğru bir karar mı endişeliyim.

Bosch, Profilo yetkili servislere gidip, orjinal parçayı alsam ve kendim takmaya çalışsam, fiyat konusunda eve gelen teknik servisin bana söylediği fiyatı vereceklerini düşünüyorum.

Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

@K-E-N-A-N @onatba @collezium

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coderMX -- 15 Ağustos 2023; 14:22:7 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• amortisör değişimi için makinenin ön tarafını sökmek gerekiyor. 8 ve 13 lokma uzatma kol yada anahtar lazım. el yeteneğiniz varsa videolara bakıp yapabilirsiniz. şansınıza kazana gelen yerler vidalı. bazı modellerde burdaki pim kazana kaynaklı oluyor.

hangi amortisör dersen; makine yerli üretimse n11den alınanı tak, alman ise servise yaptır Profilo Çamaşır Makinesi CMS140DTR Amortisör Değişimi 

• coderMX C kullanıcısına yanıt

Vuruntu sesi dememe çok takılmayın, rahatsız edici bir ses olmaz. Belki makinenin normal çalışma sesi değişir, belki de hiç fark olmaz. Çok takılmayın yani. Zaten makinenin ekonomik ömrü yarıya gelmiş. Kalan ömrü süresince bir daha amortisör sorunu yaşamazsınız

• Hocam, ancak haftasonu sökebilirim. Ama kararsız kaldım. Bir taraftan servis 3500 TL istemekle sanki bizi kazıklıyor gibi hissediyorum. Diğer taraftan ses, gürültü, vuruntu yapacaksa servisi mi arasam diye düşünüyorum.

Yani birebir aynısını yada uyumlu bir alternatif internette bulamadım. Sadece elimde n11'den satın aldığım amortisör var, onuda iade etme ihtimaline karşı kargo poşetini açmadım.

Doğru olan nedir bilmiyorum, servise toplamda 3500 TL mi ödemek (zaten 355 TL'sini ödedim) ve hiç uğraşmadan servisin takmasını sağlamak yoksa n11'den satın aldığım ürünümü kullanmak.

Çamaşır makinesi 5 yaşında, ilk aldığım zamanda ses yapıyordu ama ben fayans ve zeminle ilgilidir diye düşünüyordum fakat şimdi anlıyorum ki amortisörler o zamanlardan itibaren bozukmuş.

Paslanmasın diye altına kalın muşamba koymuştum, arka kapağını açınca fark ettim içinde hiç toz yada pas bulunmuyor.

https://store.donanimhaber.com/3f/ef/7f/3fef7fc7c6dbc575db05d46e5db88a9b.jpeg

Profilo Çamaşır Makinesi CMS140DTR Amortisör Değişimi

https://store.donanimhaber.com/a9/27/09/a92709e999e05e94a5f2dd79b3a72b0b.jpeg

@onatba @K-E-N-A-N @Collezione

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coderMX -- 16 Ağustos 2023; 13:31:23 >

bsh gurubunda yedek parça ve işçilikler biraz pahalı maalesef. yurt dışında fiyatlar dahada pahalı çoğu kişi kendi yapmaya çalışıyor. makinenin arkasında tip etiketi bulunur. orda üretim yeri ne yazıyor ?

n11 ve diğer platformlardaki amotisörlerle ilgili olumlu ve olumsuz yorumlar var, biraz şansa kalmış gibi görünüyor. ben olsam takar geçerim şimdikinden kötü olmayacağı kesin.

düz ufak tornavida ile işaretli yerdeki tırnağı kurtardığında amortisörün metal mil ve plastik kısmı ayrılır. plastik kısmın içinde üzeri yağlı bir keçe var , senin sıkıntında bu keçenin aşınması, diğer kısımlar sadece taşıyıcı görevi görüyor. nette bu keçeler tamir takımı olarak satılıyor araştırabilirsin.

şöyle bir durumda var, @K-E-N-A-N hocamın miele-vestel örneği gibi, amortisör üzerindeki parça kodundan araştırdığımda aynısı electrolux ve whirlpool makinelerde de kullanılmış, bu markalardan orjinal ürün bakılabilir.

bakınız https://www.ebay.com/itm/294355685555

Profilo Çamaşır Makinesi CMS140DTR Amortisör Değişimiwww.uygunparca.com
    Electrolux EWF1486GDW2 Çamaşır Makinesi Amortisör - 00742719 - Uygunparça
    https://www.uygunparca.com/camasir-makinesi-amortisor-00742719/electrolux/ewf1486gdw2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Collezione -- 16 Ağustos 2023; 15:6:29 >

Siz aldığınız amortisörleri kullanın bir sorun olmaz.

Başından beri amortisör arızası olduğunu sanmıyorum çünkü amortisörü arızalı bir makine 5 sene boyunca yerinde sabit kalamaz. Tabiri caizse ortalığı yıkar döker.

• Ön kapağı sökmeden amortisör değişimi yapılamaz mı? Bazıları çamaşır makinesini sırt üstü yatırmış ama ön kapağı sökmek zorunlu ise zor görünüyor.

Maalesef şart.

Çamaşır makinesine herhangi bir onarım yapılırken makineyi öne arkaya sağa sola yatırıp altından parça değiştirmeye çalışan kişi iş bilmezin tekidir. Böyle bir şey yapan kişinin nakliye emniyet cıvatalarını takacağını hatta öyle bir şeyin varlığından haberdar olacağını da sanmıyorum. Neticede makineyi herhangi bir yöne yatırmak makineye zarar verir.

• Nakliye emniyet civartalarını takıp, makineyi yatırabilir miyim? Yinede sakıncalı bir iş yapmış olur muyum?

sağ taraftaki invertör modülünden dolayı amortisöre erişim nerdeyse imkansız o yüzden ön panel sökülecek.

sökümü çok zor değil ama alet ve biraz el becerisi lazım. ön gösterge panelindeki civatalar için torx 20 bit ucu lazım. amortisörler için 8 ve 13 lokma yada anahtar lazım.

deterjan çekmecesine gelen kısımda vidalar var. ekran tarafının arkasında uzun bir tırnak var.

alt kapaklar yine geçmeli oturuyor. kazan körüğünü tutat yaylı tel var. tahliye popması kapağının altında vidalar var.

kumanda panelini söktükten sonra ön sacı tutan vidalar var.

Kenan hocamın dediği gibi makineyi yatırmak cihaza zarar verir. amortisör değişimi için en uygun pozisyon makinenin normal duruşudur.

• arka kapak sökülüyken nakliye vidalarını nasıl takacaksın ?

• Collezione kullanıcısına yanıt

Nakliye vidalarını atmamıştım, arka kapak takılı değilken, nakliye vidaları takılır diye tahmin etmiştim. Yada arka kısım ile iş bittikten sonra arka kapağı takmak ve nakliye vidalarınıda takmak gerekir.

Ama sonuç olarak ön kapağı sökme için gerekli ekipmanların hepsi bende olsa da zor olabilir düşüncesindeyim.

• Amortisörü söktüm, yenisini takmakta zorlanıyorum,

Önce Metal piston kısım alt tarafa, gövdeye bağlanacak. Daha sonra plastik silindir kısmı kazana takılacak.

Gövdeye pistonu sabitledikten sonra silindiri kazana takmak için amortisörü öne arkaya eğebilirsiniz.(korkmayın kırılmaz)

Yeni amortisörün pistonu içe dışa zor hareket eder bu normaldir. İki elinizle güç uygulamanız gerekebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K-E-N-A-N -- 17 Ağustos 2023; 22:22:28 >
  • Yeni aldığım amortisörün contası, benim makine ile uyumlu değildi, orijinal contayı, yeni amortisöre takınca oldu.

On kapağın altında vida var, zor, alan dar, duvara dayamak lazım ama yer dar

062 30106

Supa

• Makineyi topluyorum, ön kapağın alt vidasını çıkaramadım, alan dar, tek başına olmuyor. En iyisi servisi çağırmak.

• 9000726540 80N 0518

062 30106 PP SU PA

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.