Şimdi Ara

Platform~Modül~Sistem~Bileşen Nedir, Ne Değildir? [SSS] (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
12
Favori
5.728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: LionTech16

quote:

Orijinalden alıntı: Phantoka

quote:

quote:

Tesekkurlerimi sunuyorum. :)

Ayrica hala bu forumda bir seyler ogretmeye calistiginiz icinde sabrinizi takdir ediyorum :)))

Ben de çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Herkesin okuyup bilgilenmesi, tek dileğim.

Geniş lastik konusunda çok karmaşıklık var. Vakit bulabilirsem o konuda da bir yazı hazırlayacağım.

Evet lastik konusu hogusumu geregere biliyorum diyemedigim bir konu.

Pratikte de deneyemedigim icin teorisi hakkinda kesin konusamiyorum.

Heycanla bekliyorum. :)

Lastik, aslında çok önemli bir konu. Ve ondan daha önemlisi en az bildiğimiz konu. Forumda açılan başlıklarda ''sürtünme katsayıları'', ''F=k*N'' formülleri havada uçuştu fakat lastik dediğimiz şey bu formüllere indirgenemeyecek kadar karmaşık bir şey. Basit bir sürtünme katsayısı devede kulak kalır yani. Lastiğin genişliğinin yol tutuşa etkisi, lastik malzeme yapısının ve geometrisinin (diş geometrisi) etkisi, lastik hava basıncının önemi.. gibi konular son derece önemli.

Şimdilik bu kadar, gerisi konuyu açınca.

Utkunun sordugu aslinda tam olarak;

Ayni hamurlu, ayni desenli iki farkli lastik ayni aracta denenirse;

Kalin mi ince mi daha iyi tutunur, yoksa ayni mi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Tesekkurlerimi sunuyorum. :)

Ayrica hala bu forumda bir seyler ogretmeye calistiginiz icinde sabrinizi takdir ediyorum :)))

Ben de çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Herkesin okuyup bilgilenmesi, tek dileğim.

Geniş lastik konusunda çok karmaşıklık var. Vakit bulabilirsem o konuda da bir yazı hazırlayacağım.

Evet lastik konusu hogusumu geregere biliyorum diyemedigim bir konu.

Pratikte de deneyemedigim icin teorisi hakkinda kesin konusamiyorum.

Heycanla bekliyorum. :)

Lastik, aslında çok önemli bir konu. Ve ondan daha önemlisi en az bildiğimiz konu. Forumda açılan başlıklarda ''sürtünme katsayıları'', ''F=k*N'' formülleri havada uçuştu fakat lastik dediğimiz şey bu formüllere indirgenemeyecek kadar karmaşık bir şey. Basit bir sürtünme katsayısı devede kulak kalır yani. Lastiğin genişliğinin yol tutuşa etkisi, lastik malzeme yapısının ve geometrisinin (diş geometrisi) etkisi, lastik hava basıncının önemi.. gibi konular son derece önemli.

Şimdilik bu kadar, gerisi konuyu açınca.

Utkunun sordugu aslinda tam olarak;

Ayni hamurlu, ayni desenli iki farkli lastik ayni aracta denenirse;

Kalin mi ince mi daha iyi tutunur, yoksa ayni mi

Utku'nun konusunu hatırlıyorum ama oraya cevap yazmadım.

Çok kısa cevap vereyim.

Yolun tipine göre değişir.

Asfalt ve stabilize bir yolda geniş lastik,

Buzlu ve kaygan bir zeminde dar lastik yere daha iyi tutunur.

Tabii ki diğer tüm kriterler eşit olmak kaydıyla.

• peki bir fabrika platform değişikliğine gittiğinde bant sisteminde ne gibi değişiklikler gerçekleşiyor?yeni bir bant mı tasarlanıyor?yoksa mevcut olan bir bant yeni ürünü göre revize mi ediliyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yoğutluçivi

peki bir fabrika platform değişikliğine gittiğinde bant sisteminde ne gibi değişiklikler gerçekleşiyor?yeni bir bant mı tasarlanıyor?yoksa mevcut olan bir bant yeni ürünü göre revize mi ediliyor?

Mevcut bantta bir takım değişiklikler yapılarak yeni platforma uygun hale getiriliyor. Çünkü sıfırdan bir bant kurmak çok maliyetli. Gerekirse montaj sıraları değiştiriliyor, ek montaj hücreleri ekleniyor.. gibi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güncel.
  • Şu konuyu çeşitlendirelim, seni destekleyelim uçup gitmesin diye düşündük ama vakit ayıramadım bir türlü Ramazan'ı bitirmek gerekecek galiba.:)
    Paylaşmak, sormak, kıyaslamak istediklerim var dı.
    Nasipse artık yazabiliriz, yoksa tekrar diriltirsin artık konuyu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: guyverland

Şu konuyu çeşitlendirelim, seni destekleyelim uçup gitmesin diye düşündük ama vakit ayıramadım bir türlü Ramazan'ı bitirmek gerekecek galiba.:)
    Paylaşmak, sormak, kıyaslamak istediklerim var dı.
    Nasipse artık yazabiliriz, yoksa tekrar diriltirsin artık konuyu.

Bu konuda ve ya diğer konularda olsun, sorulan sorulara elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum. Hep beraber öğrenebilsek çok güzel olur. Hazırladığım iki konu daha var ama ne zaman yayınlarım bilemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Polemik

quote:

Haklısınız. Ama bu terimlerin çoğu Türkçe değil, türkçeleşmiş kelimeler. Hepsini değiştirmek gerekir fakat bazı terimlerin öztürkçe karşılığı yok maalesef.

Hassasiyetiniz için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

Terminoloji konusunda haklısınız, tüm terimlerin Türkçe karşılığı yok ama mümkün olduğunda, elden geldiğince Türkçe olanları tercih etmek lazım diye düşünüyorum.

Bu arada temel bilimlerin neredeyse tamamında geri olmamız kendini terminoloji konusunda gayet bariz şekilde görünüyor, gerçekten üzücü.

Yazıdaki ''komponent'' kelimeleri , ''bileşen'' sözcüğü ile değiştirildi.

Referanslar bölümü eklendi, konu güncellendi.

• quote:

Yazıdaki ''komponent'' kelimeleri , ''bileşen'' sözcüğü ile değiştirildi.

Referanslar bölümü eklendi, konu güncellendi.

Elinize sağlık, teşekkürler.
  • Hay ellerine sağlık. ne zamandır böyle konular bekliyorduk. "Bariyerlere 160'la girdim önde bişey yok" konularından gına geldi.
  • ayni platformu kullanan iki farkli aracin yedek parcalari aynidir diyebilirmiyiz peki ? ornegin motor direksiyon aks sistemi ?

• Ustad emeğine sağlık. Faydalı bir konu gördük sayenizde.

• quote:

Orijinalden alıntı: gmrkmustafa

ayni platformu kullanan iki farkli aracin yedek parcalari aynidir diyebilirmiyiz peki ? ornegin motor direksiyon aks sistemi ?

Aynı platformu kullanan iki aracın parçaları aynıdır ifadesi a priori söylenemez.

Hatta aynı serinin (örneğin Golf) iki farklı modelinin (1.4 TSI ve GTI) bazı parçalarının tamamen farklı olması dahi mümkündür.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hazrecevs

Hay ellerine sağlık. ne zamandır böyle konular bekliyorduk. "Bariyerlere 160'la girdim önde bişey yok" konularından gına geldi.

quote:

Orijinalden alıntı: emr256

Ustad emeğine sağlık. Faydalı bir konu gördük sayenizde.

Teşekkür ederim.

quote:

Orijinalden alıntı: gmrkmustafa

ayni platformu kullanan iki farkli aracin yedek parcalari aynidir diyebilirmiyiz peki ? ornegin motor direksiyon aks sistemi ?

Aynı platformu kullanan araçların belli parçaları ortaktır. Konuda da yazdığım gibi aynı platformu kullanan araçların aşağıdaki sistemleri ortak olabilir.
    -Motor
    -Şanzıman
    -Ön/Arka Aks
    -DirEksiyon Sistemi
    -Pedallar
    -Fren Sistemi
    -yakıt Sistemi
    -Elektrik Sistemi

Fakat bu sistemler tamamen aynı olacak diye bir kural yoktur. Örneğin VW Golf ile Audi TT aynı platformda olmasına rağmen fren sistemi, direksiyon sistemi gibi sistemleri aynı değildir. Çünkü iki araç arasında segment farkı vardır. Aracın segmenti; tasarım kriterlerini belirler.

• Konuya VW grubuna ait platform listesi ilk mesaja eklenmiş, konu güncellenmiştir.

Platform~Modül~Sistem~Bileşen Nedir, Ne Değildir? [SSS]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LionTech16 -- 15 Ağustos 2012; 3:42:20 >
  • Güncel.
  • Güncel.
  • Emeğinize sağlık..

Bu gibi bilgi içerikli konuların devamını bekleriz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: TeQuiLaS

Emeğinize sağlık..

Bu gibi bilgi içerikli konuların devamını bekleriz..

Teşekkürler, elimden geldiğince yeni konular ekliyorum.

• Güncelleyelim.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.