Şimdi Ara

Photoshop için sistem tavsiyesi... phenom 2 mi intel Q serisimi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.334
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • peşin peşin söyleyeyim bu konfigürasyonla mayın tarlası bile oynamayacağım hatta 1995 yılından kalma matrox millenium 8mb ekran kartımı bile kullanabilirim.. (ozaman 1500$ vermiştik 1600x1200 2d için, genelde kartlar 1mb dı (: ) şaka bi yana bu pc de herhangi bir oyun ömrü boyunca kurulmayacak bile. sadece ve sadece işletim sistemi üzerine photoshop yukleyeceğim ama öncelikle bir konuda uyarayım photoshopun cs4 versiyonu haricinde 64 bit ve çoklu çekirdek desteği yok dolayısıyla "grafik ve render programlarında 4 çekirdek çok farklı oluyor" klişesine biraz önyargılıyım, photoshop ta frekansa duyarlı sonuçlar alındığını yaptığım araştırmada birkaç incelemede gördüm corei7 serisini saymazsak tom's hardware işlemci listelerinde e8600 bütün Q serisinin önünde. ama şeytan beni 4 çekirdeğin doğrultusunda dürtüklüyor. bende bu doğrultuda birkaç işlemci arasında kaldım ve sistemi buna göre oluşturacağım bana bir tarafa meyillenebilmem için fikirleriniz gerekli

şunuda unutmadan belirteyim pc sabah 9:00 akşam 17:00 arası dönem dönem değişmek kaydıyla yaklaşık %40 ile %80 arası load'da çalışacak dolayısıyla overclock aşırı yüklenme yapmayı düşünmüyorum 3,5 ghz i geçmem sanırım stock fan kullanacağım çünkü. şimdi geleyim arada kaldıklarıma

Eğer çift çekirdek olacaksa tek tercihim e8500, sorunum 4 çekirdekte, tercihlerim şunlar q6600 Q8300 Q9400 yada amd phenom 2 x4 serisi 810 920 940 buraki kriterlerden biride tabiki fiyat dolayısıyla iki kriter oldu fiyat ve performans yani fiyat/performans. ekran kartı dediğim gibi önemli değil fansız slient model bir 8500gt filan bana çok bile 3d çalışmıyorum dediğim gibi bu işlemcilere göre bana bir anakart işlemci ram tavsiyesi bekliyorum. şimdiden teşekkürler. hdd olarak tespitim 1tb caviar black sistemi ddr2 toplayacağım. neysa daha fazla dağıtmadan beklemeye geçeyim ben üstadları..

• Öncelikle tavsiyem Intel'dir. Bu tip uygulamalarda da Quad işlemci daha verimli olur.

C2Duo düşünürseniz kesinlikle E8500 yeterli gelir oldukça performanslı bir ürün zaten.

Quad serisinde de Q9400 alırsanız çok az dokunarak 3.2ghz'de günlük kullanırsınız, stok fan olacağı için çok kasmaya gerek yok yeterli olur bu hız.

Photoshop için şu örneği veriyim biribirine çok yakın işlemciler bunlar;

Photoshop CS 3 ve 6 farklı uygulama testinde,

Q9450 = 1:50sn
    X4 9950 = 2:16sn

gibi...

Anakart: Gigabyte P45-DS3L --- 220 lira. Yeterli olur diye düşünüyorum Raid ve Crossfire yapmayacaksanız.
    İşlemci: Q9400 --- 460 lira. Uzun süre idare eder sizi.
    Bellek: A-Data Vitesta soğutmalı 2*2 4gb 1066mhz --- 170 lira. Kaliteli ve hesaplı ürünlerdir yeterli olur sizin için.

• işte o Photoshop CS 3 ve 6 farklı uygulama testinde c2d lar quadlardan daha iyi durumdalar ama yinede ben quad lara daha meyilliyim verdiğiniz q9450 ile acaba yeni nesil phenom lar yani phenom II ler nasıl gerek 810 olsun gerekse 920 940 ?? birde intel olursa fiyat ucuzlasın diye p35 anakart alırsam yada p43 çok şey kaybedermiyim p45 lere göre?
  • P43 çipsetlerde işinizi görür Gigabyte EP43-DS3L 1600 FSB/DDR2 1200

Intel Quad almanız daha hayırlı olur bu arada

http://www.exa.com.tr/gigabyte/anakartlar/gigabyte_ep43ds3l-328-5689.html
  • photoshop cs4 kullanacaksınız eninde sonunda dimi yani core sayısı +ghz önemli işlemcim amd diye fanlık yapmam q6600 veya p2 920 veya 940 az bir oc ile stabil olarak stock voltajla 3.4 kullanırsın core 2 8500 e gelince oda iyi bir secenek ama her gecen gün 4 core destekli program sayısı artmakta ve bariz fark ortaya cıkmakta birde aynı anda mutlaka coklu işlem yaparsın bence phenom 2 parana göre 920 veya 940 birde harici ekran kartına gerek yok 790gx chip set + sideport bellekli onboard 3300 oldukça işini görür ram olarak corsair dominatör serisi 1066 2*2 kit
  • intel bence quad islemci daha cok verim saglar
  • quote:

Orjinalden alıntı: yusuf1985

photoshop cs4 kullanacaksınız eninde sonunda dimi yani core sayısı +ghz önemli işlemcim amd diye fanlık yapmam q6600 veya p2 920 veya 940 az bir oc ile stabil olarak stock voltajla 3.4 kullanırsın core 2 8500 e gelince oda iyi bir secenek ama her gecen gün 4 core destekli program sayısı artmakta ve bariz fark ortaya cıkmakta birde aynı anda mutlaka coklu işlem yaparsın bence phenom 2 parana göre 920 veya 940 birde harici ekran kartına gerek yok 790gx chip set + sideport bellekli onboard 3300 oldukça işini görür ram olarak corsair dominatör serisi 1066 2*2 kit

Katılıyorum, pek çok intel anakartta sadece monitöre görüntü alabilirken, aynı seviye amd anakartlarda işlemciye yük bindirmeyen hd videoları oynatan donanımsal hızlandırma mevcut.Ayrıca ekran kartı almanıza gerek kalmıyor.Baktım da ne tesadüf ki bugün itibariyle Q9400(2.66) ile PII X4 940(3ghz) aynı fiyattan satılıyor (birebir aynı kaç saat sürecek merak ediyorum). bİrkaç test ile oyalandım.CS3 ile söylendiği gibi Q9400 biraz önde görünüyor.Yalnız ileriye dönük bir işlemci arıyorsanız durum farklı.4 çekirdek destekli premium cs4 ile fark Amd lehine kapanıyor.Premium olanın özelliği nedir anlayamadım.Belki de 4 çekirdekten daha fazla faydalanıyordur.Yanlış anlamayın latife için diyorum; 'Bir tarafım dürtüklendi ,4çekirdeğe meyilliyim' demişsiniz .Ben de diyorumki iyi ki dürtüklenmişsiniz, içinizdeki ses sizi doğru yola iletiyor.Evet bir ara bir arkadaşımızn yorumunu okumuştum, zamanında testleri araştırmış bakmışki onun en çok işine yarayacak olan photoshopta e8400 lider gidiyor.O kadar para saydım aldım diyor.Ancak sonradan pişman olmuş, sebep ise photoshop yaparken bilgisayarda diğer işlerinin yavaşlaması.Bu dolaylı yoldan photoshop işleminin de yavaşlaması anlamına gelir.Hımm şimdi Phenom'a geri dönelim.(Bizim phenomenimiz artık o, mit oldu yani:) Birincisi, anladığım kadarıyla oc yapacağım ama çok da kasmam diyorsunuz.Stok fanla nereye kadar giderse yani.Güzel,ben de diyorumki ister oc yapın ister yapmayın(Böyle oc yapması kolay bir işlemci geçince elinize hiç sanmıyorum-denemeden duracağınızı) x4 940 tam isabet olacak. Bir defa az ısınan çarpan kilidi açık bir işlemci-hızını artırmak çocuk oyuncağı kadar basit.Üstelik bunu en ucuz anakartlarda en ucuz remlerle diğer elementlere dokunmadan bile yapabiliyorsunuz.Öte yandan orta seviye bir soğutucu ile geliyor.Bu soğutucu ile ortalama 3.5 ghz görülüyor.Phenomun bant genişliği Q serisinden fazladır.Bakın öncelikle cs4 ile ilgili bir link atıyorum.Ardından bir de cs4 ile ilgili görünmeyen fakat işlemcinin genel başarısı hakkında fikir veren başka bir link atıcam;
    http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/amd-phenom-ii-x4_10.html#sect0
    Burda bir oyun testi-işte burdaki gibi genel durumda amd bu şekilde stabil tepki verecektir;
    http://www.guru3d.com/article/amd-phenom-ii-x4-920-and-940-review-test/18
    burda ise genel bir kıyas var-verdiğim sayfa ise daha çok grafik programları üzerine-her iki işlemcinin de bir alt modeli mevcut(q9300-PII 920);
    http://ixbtlabs.com/articles3/cpu/amd-phenom-2-720-810-920-p2.html
    http://ixbtlabs.com/articles3/cpu/amd-phenom-2-720-810-920-p3.html (Professional skora dikkat)
    http://74.125.77.132/search?q=cache:St4NJEt8evIJ:www.lostcircuits.com/mambo//index.php%3Foption%3Dcom_content%26task%3Dview%26id%3D51%26Itemid%3D42%26limit%3D1%26limitstart%3D4+amd+phenom+II+memory+bandwith&cd=9&hl=tr&ct=clnk&gl=tr&client=firefox-a

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 575m -- 14 Mart 2009; 17:33:06 >

• ozaman ben c2d yu e8600 bile olsa eliyorum.. 4 çiğitli işlemcilere bakıcam sadece..
    dediğiniz gibi 940 ın Black Edition olması bir avantaj artı ekran kartı için de onboarddan dolayı avantajım olacak ki stock fan ve voltajla daha fazla frekans elde edebileceğim.. ibre x4 940 a dönüyor gibi sanırım..
    üstadım bu arada o premium değilde premire sanırım hareketli video edit programı Creative Suite 4 içerisinde yeralıyor oda.

şimdi sorum biraz daha netleşti sanırım p2 x4 940 mı c2q Q9400 mü??
  • dostum bütcen varsa Q9550 al gittsin
  • malesef q9550 ye yetecek butce ayıramayacağım dovizin durumu malum. birde aynı konfigürasyondan iki adet alacağım bunuda göz önüne alınca dahada zor oluyor.
    bundan dolayı fiyat/performans en önemli kriterim.

ram leri 2x2gb 1066 mhz kullanacağım, photoshop tam bir ram sömürgeni olduğundan AMD ile INTEL arasından ramı daha optimum kullanan hangisiyse oda önem arzediyor, okuma yazma hızları açısından yani.
    AMD p2 x4 940 ile dahili bellek kontrolcusu olması ve yuksek frekans artı black edition olması ile daha bir avantajlı gibi duruyo.. tabi intelinde kendine göre artıları var..
  • bence de intel daha verimli olur
  • Bütçe olarak fazla aşmak istemiyorsanız alın bir q6600 ne şiş yansın ne kebab biraz hız aşırtma yaparak işlemciyi çok güzel kullanabilirsiniz bu yazılmlar ile.Grafik ve video işlemleri için q serisini tek geçerim.Tabiki segment olarak en performanslısı 9550 ama bütçeniz limitli ise şuan bulabilceğiniz en performanslı işlemci q6600 dür.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yusuf1985

photoshop cs4 kullanacaksınız eninde sonunda dimi yani core sayısı +ghz önemli işlemcim amd diye fanlık yapmam q6600 veya p2 920 veya 940 az bir oc ile stabil olarak stock voltajla 3.4 kullanırsın core 2 8500 e gelince oda iyi bir secenek ama her gecen gün 4 core destekli program sayısı artmakta ve bariz fark ortaya cıkmakta birde aynı anda mutlaka coklu işlem yaparsın bence phenom 2 parana göre 920 veya 940 birde harici ekran kartına gerek yok 790gx chip set + sideport bellekli onboard 3300 oldukça işini görür ram olarak corsair dominatör serisi 1066 2*2 kit

Arkadasa kesinlikle katılıyorum.İlk olarak 790gx sayesinde ekran kartına gerek kalmadan Hd hızlandırıcılı ki oyunların cogunda bile 800 x 600 cozunurluklerde calıstırabilecek kapasitede 128 mb ddr 3 lu bir goruntu islemcisine sahip olacaksınız.su an onboard olarak alabileceginiz en performanslı goruntu chipseti.Yanında Guzel bir PHenom II 940 ki ben su ana default voltajda sadece basit bir carpan degisimi ile 3.4 GHz de calıstırıyorum.Gecenlerde Photoshop u ileri derecede kullanan bir arkadasım sırf bilgisayarımın performansını merak ettigi icin Photoshop yukleyerek bir kac denemede bulunudu ve oldukca memnun kaldı.Hatta kendisine dizecegim yeni sistemde de Phenom II X3 720 kullanacagız.Bence kesinlikle goz onunde bulundurun

Edit:Sabit diskte cok dogru bir secim ayrıca

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ebehram -- 15 Mart 2009; 0:22:03 >

• P2940 doğru seçim

bir bilgi duyarlı kardeşler için:

Intel (İsrail'in en büyük destekçilerinden olup ABD dışındaki ilk şubesini 1974'te İsrail'de Hayfa şehrinde açmıştır.Ayrıca İntel'in fabrikasını kurduğu "Qiryat Gat" bölgesi,İsrail'in "Irak el Manşiya" adlı Filistin köyündeki 3000 Filistinli köylüyü kovmasından ve evlerini yıkmasından sonra kurulmuştur.)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.