Şimdi Ara

PDF DOSYASI GÜVENLİĞİ HK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
403
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum yanlış ise şimdiden özür dilerim.

Arkadaşlar biz mesleğimiz gereği bütün müşterilerimize PDF dosyası gönderiyoruz belge olarak.

Ve bu PDF dosyalarının hiçbir şekilde değiştirilmemesini istiyoruz

Elektronik imzalı pdf leri bile 2 dk içinde şifresi kırılıyor be ğdf üzerinde değişiklik yapılabiliyor.

Maksimum derecede üzerinde bir değişiklik yapılmaması veya yapılırsa net bir şekilde anlaşılması için yapılacak bir şey var mıdır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Degistirilmesini onlemez ama degistirildigini kontrol etmek icin md5 hash kullanabilirsiniz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Açıkçası bütün evrakları kontrol etmemiz mümkün değil.Evraklar bizden aracıya aracıdan da bireysel müşterilere ulaşıyor.Eğer bir evrak değiştirildi ise bunu en kötü ihtimalle son müşterinin anlaması gerekiyor.

İnterette de araştırma yaptım ama düzgün bir bilgiye erişemedim.
    Md5 ile bunu yapabilir miyiz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Karsilastirma icin son dosyanin elinize ulasmasi sart. Ya da dosya ile birlikte hash'i kontrol icin gonderebilirsiniz. Ama burada kontrolu yapmak isteyen sizin tarafiniz oldugu icin su an yapabileceginiz aklima gelen tek sey musterinizden gelen faturanin bir kopyasini size geri gondermesidir.

Bu tur bir uygulama genelde internetten indirilen seylerin yukleyen kisinin dosya ile ayni olmasi kontrolu icin uygulanir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • e-devletten vs alınan belgelerde belgenin doğruluğunun kontrol edilebileceği bölümler var.

Konunun çok uzağındayım ama sadece fikir yürütüyorum. Her dosyaya, o dosyanın (cloud ya da server- bilemiyorum ne kadar güvenli olur) salt okunur orjinalinin ya da kopyasının bulunduğu bir link ya da QR kod eklenebilir. Müşteriler bu link aracılığı ile ellerindeki dosyanın orjinal halini de görebilirler. Değişiklik varsa anlayabilirler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.