Şimdi Ara

Netflix'ten Osmanlı dizisi: Ottoman Rising (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
76
Cevap
3
Favori
3.801
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Celal Şengör'ün don lastiği olan adamlar gelmiş yorum yapıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bizim keko oyunculardan çok daha iyi iş çıkarcakları kesin.
  • Umarım çok yanlı anlatılmaz

• Birde Netflix dizileri çok saçma ve toplumları yozlaştırma üzerine kurulu. Iron Fist: El denilen şeytanı güçle savaşan adamın yaptığı tüm ahlaksız davranışlar zaten şeytanı. Senaryo bir ilkokul çocuğunun yazacağından daha basit. O kadar mantık hatası var ki 8. bölümde kusacağım geldi. Stranger Things: Çocukların başrölünde oynadığı dizide Nancy adlı 15 yaşındaki kız ilişkiye giriyor ve ailesi çok normal davrandığı gibi öbürgün başka çocukla devam ediyor, çocuklar ise o. çocuğu deyip duruyor. Bunları izleyen çocuklar acaba nasıl olur. Birde Venom: Adam tembel evlilik dışı bir ilişkide ayrılıyor, ertesi gün hatun başka bir adamla, halen seviyor, o adamla arkadaşlık yapıyor, hatunu geri alacak.... Bizim ve pek çok topluma ters ahlaksız davranışlar. Birde Hintli "Nasıl bir tanrı çocuğunun kurban edilmesini ister derken ciddi bir küfür var. Hintli kendini Hindistanda zannediyor. Birden çok Tanrı var diye biliyor. Nasıl bir Hintli ineğe taparki demek lazım..... Netflix aslında Iron Fist'deki "El" Marvel filmleride aynı... Son birkaç yıldır gayrı ahlaık ve çocukları etkileyecek ama mantıktan yoksun sadece ciddi efeklerle dolu filmler var. Bu zamanda ebeveynler için çok zor.

• Celal Şengör prof olsa ne yazar, Fatih'i bir hristiyan olarak anlatanda kendisi idi. Gizliden müslümanmış. Bir adamda güç ve iktidar varsa gizlisini aşikar eder. Boş kafalı, prof olmak akıllı olmayı ifade etmez. Çok insan zekidir ama akıllı değildir.

• Jeoloji Profu Celal Şengör, darbe sevici, kaka yedirilmesi işkence değil, bal gibi dışkı yerim diyen kişi. Çok da ciddiye almamak lazım kendisini.

• yuhaser Y kullanıcısına yanıt
    Yazdıklarınız sabit, değiştirelemez, kesin doğru şeyler olduğunu iddia ettiniz ya, dedim bu bilgi size nereden geldi?
    Sizi saymazsak 124 bin tane varmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: warchief46

Fatih'in Müslüman olduğunu adından daha iyi bilmesine rağmen "Fatih'in Müslümanlığı bile tartışılıyor" diyen bir adam dünyanın sayılı profesörlerinden olsa ne olur. Kim tartışıyormuş efendiler Fatih'in Müslümanlığını? Verdiği kaynakta Beyazıd'ın bir ecnebi danışmanı varmış da Beyazıd ona söylemiş. Celal Şengör'ün bu sözleri İslam düşmanlığının bir tezahürüdür. Kendisi için Müslümanlık öyle kötü, öyle akıl dışı bir şeydir ki, Fatih gibi bir adama Müslümanlığı yakıştıramıyor. Bu safsataların sebebi budur. Bilim adamıysan tarafsız olacaksın, hislerini işine karıştırmayacaksın. Ondan sonra ister Müslüman ol, ister kafir ol, gavur ol.
    guldum

Fatih`in Isa peygamber icin yazdigi siir!

FATİH’İN ŞİİRİYLE HZ İSA
    Bağlamaz firdevse gönlünü Kalatayı gören
    Servi anmaz onda ol serv-i dilârâyı gören
    Bir firengî şîveli İsayî gördüm onda kim
    Lebleri dirisidür der idi İsâyı gören
    Akl u fehmin dîn ü îmânın nice zabt eylesün
    Kâfir olur hey müselmânlar o tersâyı gören
    Kevseri anmaz ol içdiği mey-i nâbı içen
    Mescide varmaz o varduğı kilisâyı gören

Bir Frengi kafir olduğunu bilürdi Avniya

Belün ü boynunda zünnari çelipayı gören.

TERCÜMESİ
    Galata’yı gören gönlünü Firdevs Cennet Bahçesine bağlamaz
    Gönlü ihya eden o Ulu’yu (başkanı) gören başka bir Ulu’nun ismini asla anmaz.
    Bir Hıristiyan aksanlı(şiveli) Hz İsa’yı gördüm onda ki
    Hz İsa’yı görenin dudakları Hz İsa’nın diri olduğuna şahadet eder.
    Aklın dinini ve imanını nasıl korusun!
    O Hıristiyan’ı gören tüm Müslümanlar kâfir olur.
    Nebi’nin (Hz İsa’nın) o içtiğini içenler Kevser’i (Ehli Beyti) anmaz olur.
    Onun olduğu o kiliseye varan Mescide gitmez olur.
    Belindeki Hıristiyan kuşağını, boynundaki haçı gören;
    Bir Hıristiyan kafir olduğunu bilirdi Avniya.(Avniya: Fatih’in mahlası)

fatih Roma dan getirdigi bir cok sey vardi

Kendi bustunu yaptirdi! kendi resmini yaptirdi! Bu islamca yasak idi ! lakin oglu beyazit, babasini zehirledikten sonra, bu putlari ve resimleri yikip yakti!

romadan lejyon taktigini aldi getirdi!

en onemlisi "kardes katli" ni getirdi Roma`dan!

Ulan bunlari Ataturk yapsa idi "Batidan kafirligi getirdi" derdiniz. Ama Fatih olunca "ulu hokon Fatih han"

guldum...

• bluedevil866 B kullanıcısına yanıt
    Keşke biraz araştırıp yazsaydınız. Dizeleri değiştirilmiş, uydurulmuş bir gazel ile mi bunu iddia ediyorsunuz. Ben size apaçık bir delil sunuyorum kimsenin aksini iddia edemeyeceği: Ayasofya Camii. Hristiyanlar için dünyadaki en önemli kiliseyi camiye çevirerek adamların yüreğinde 500 sene iyileşmeyen bir yara açmıştır.

Fatih zehirlenmiştir doğru ama bunu oğlunun yaptığından nasıl eminsiniz? Güldüm güldüm derken hakikaten okudukça kahkaha attığım şeyler yazmışsınız. Bunları başka yerde yazmayın size başka taraflarıyla da gülerler haberiniz olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi warchief46 -- 1 Kasım 2018; 21:51:55 >
  • Yorumlar dizi üzerine gitmeliyken olay her zaman olduğu gibi farklı yerlere evrilmiş. Aşın artık bunları, değişik şeyleri tartışın.
  • kenanın oynadığı dizi seri bitti ben beğenmiştim , daha kalitelisi gelir umarım
  • 1BilimAdamı kullanıcısına yanıt
    Kardeşim sen bu ülkede yaşamıyorsun galiba. Celal Şengör Fatih Sultan Mehmet için müslüman değildi diyor. Bunu Julian Raby diye bir adamın makalesine dayarak diyor. Ömrü boyunca islamiyet için yaptıkları ortada. Madem müslüman değildi sadece ayasofyayı camiye çevirip bir de vasiyet edip cami ve vakıfdan başka bir şeye çevirenlere lanet etmesi bile yeter müslüman olduğuna delil olarak. Sadece batılı bir iki yazarın makalesinden alıntı yaparak onun islam için yaptıklarını görmeden okumadan analiz etmeden saçma sapan bu iddiayı ortaya atması cahillik değil mi.
    Osmanlı bir cihan imparatorluğu değildir ve Kanuni Sultan Süleymana salak diyen bu cahil prof değil mi. Kanuni zamanında onun fetihlerinden sonra Osmanlı İmparatorluğu 10 milyon kilometre kare ile dört kıtaya hükmediyordu. Hem de adaletle. Bunları okumamışsa öğrenmemişse cahil derim. En azından tarih cahili diyelim hadi. Biz önce müslümanız ondan sonra da tabiki Türk üz. Sadece tarihimiz doğru okutulup anlatılsın. Batı zihniyetiyle, ceddimin en şahane en büyük devletime bilir bilmez saçma sapan iddialar otraya atmak cahillik veya art niyetliliktir.

Gülünecek durumda olan sizsiniz. Fatih İsa peygamber için şiir yazmamaıştır. Nereden aldığınızı bilmediğim (taraflı, yalan yanlış günümüz türkçesiyle verdiğiniz) bu gazelin manası inanılmaz derecede çarpıtılmış. Söz konusu gazelle birlikte Fatih'in şiiri üzerine olan değerlendirmeleri için bu alanda işin ehli olan Ahmet Atilla Şentürk (Prof. Dr.) hocanın "Osmanlı Şiir Antolojisini" adlı kitabını incelemenizi tavsiye ederim (sayfa 37-45). Belki siz de gülünecek durumda olduğunuzu kabul edersiniz!
  • quote:

Orijinalden alıntı: cinemaker

Kardeşim sen bu ülkede yaşamıyorsun galiba. Celal Şengör Fatih Sultan Mehmet için müslüman değildi diyor. Bunu Julian Raby diye bir adamın makalesine dayarak diyor. Ömrü boyunca islamiyet için yaptıkları ortada. Madem müslüman değildi sadece ayasofyayı camiye çevirip bir de vasiyet edip cami ve vakıfdan başka bir şeye çevirenlere lanet etmesi bile yeter müslüman olduğuna delil olarak. Sadece batılı bir iki yazarın makalesinden alıntı yaparak onun islam için yaptıklarını görmeden okumadan analiz etmeden saçma sapan bu iddiayı ortaya atması cahillik değil mi.
    Osmanlı bir cihan imparatorluğu değildir ve Kanuni Sultan Süleymana salak diyen bu cahil prof değil mi. Kanuni zamanında onun fetihlerinden sonra Osmanlı İmparatorluğu 10 milyon kilometre kare ile dört kıtaya hükmediyordu. Hem de adaletle. Bunları okumamışsa öğrenmemişse cahil derim. En azından tarih cahili diyelim hadi. Biz önce müslümanız ondan sonra da tabiki Türk üz. Sadece tarihimiz doğru okutulup anlatılsın. Batı zihniyetiyle, ceddimin en şahane en büyük devletime bilir bilmez saçma sapan iddialar otraya atmak cahillik veya art niyetliliktir.
    Evet ben senden daha iyi bir ülkede yaşıyorum. Avrupa rönesansa başlamışken o rüzgarı kaçıran Kanuni ve martin luthere destek vermeyide akıl eden Kanuni evet kendi ülkesini rönesanstan pozitif bilimden ve güzel sanatlardan yoksun bıraktı. Sonra gerileme başladı. Savaşta topraklarda başarılı oldu ama kalanlarda olamadı. Olay Müslümanlıktada değil. Şu padişahları ilahileştirmeyin. Hepsinin karakteri farklı. Fatih dindar müslüman olmasa neolur yani? Yinede fatih... Biz önce müslümanız sonra türküz derken? Ben türküm ama müslüman değilim. Ülkede türk olmayıp müslüman olanlarda var. Kutuplaştırmayın herşeyi. Körü körüne bakmayın tarihe. Daha bilmediğimiz çok şeyler var

• quote:

Orijinalden alıntı: Kalemtiras.

Gülünecek durumda olan sizsiniz. Fatih İsa peygamber için şiir yazmamaıştır. Nereden aldığınızı bilmediğim (taraflı, yalan yanlış günümüz türkçesiyle verdiğiniz) bu gazelin manası inanılmaz derecede çarpıtılmış. Söz konusu gazelle birlikte Fatih'in şiiri üzerine olan değerlendirmeleri için bu alanda işin ehli olan Ahmet Atilla Şentürk (Prof. Dr.) hocanın "Osmanlı Şiir Antolojisini" adlı kitabını incelemenizi tavsiye ederim (sayfa 37-45). Belki siz de gülünecek durumda olduğunuzu kabul edersiniz!
    cevabim altta olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: warchief46

Keşke biraz araştırıp yazsaydınız. Dizeleri değiştirilmiş, uydurulmuş bir gazel ile mi bunu iddia ediyorsunuz. Ben size apaçık bir delil sunuyorum kimsenin aksini iddia edemeyeceği: Ayasofya Camii. Hristiyanlar için dünyadaki en önemli kiliseyi camiye çevirerek adamların yüreğinde 500 sene iyileşmeyen bir yara açmıştır.

Fatih zehirlenmiştir doğru ama bunu oğlunun yaptığından nasıl eminsiniz? Güldüm güldüm derken hakikaten okudukça kahkaha attığım şeyler yazmışsınız. Bunları başka yerde yazmayın size başka taraflarıyla da gülerler haberiniz olsun
    uydurulan kisim neresi?

kimin yureginde iyilesmeyen yara?

yahu su Fatih`i tek konustugu yabanci dil turkce olan adamlarin savunmaya calismasina hayranim.

ornekleri veriyoruz, ona da inanmiyorlar. isine gelen "kanit", isine gelmeyen " uydurma "...

Siz fatihi, gavs mi saniyorsunuz asiri dinci, yoksa Bin Ali Kutaybe mi?

fatih 7 dil biliyordu. oyle kalbur ustu diller de degil! Latince biliyor idi fatih! cunku yonettigi cahil guruhun egitime ne kadar uzak oldugunu bildigi icin, kendi ozel kutuphanesini yaptirtti. avrupadan kitaplar getirtti. 1 tane kendine Turk diyen beyanati yoktur Fatih`in. Aksine kendii Truvali gorur fatih! 600 yillik osmanli tarihinde, kendisini truvaya yani avrupanin medeniyetinin kaynagina dayayan fatih ten baska 1 tane sultan yok! Truva demek Etruskler demektir cunki!
    fatihten 400 sene sonra kendini Turvali sayan tek lider Ataturk idir! Ataturk yazdim simdi moraliniz bozulmustur :)

Siz fatihi yobaz mi sandiniz? fatih istanbulu alinca, kac tane turkmen beyi ayaklandi ve kafasi gitti! neden peki? Fatih sehri yagmalatmadigi icin! Eger fatih onlara susturacak birsey vermese idi, fatihi orada tutarlar mi saniyorsun? Fatih i cahil mi sandiniz siz ? cihan padisahi dir fatih! ataturk gibi, cengiz han gibi doneminin ilerisinde.

tabiki de aya sofyayi cami yapacak idi!

hatta rumlara hak verip, katolikler ile ortodokslarin arasindaki tek birlesme bahanesini de ortadan kaldirdi.

fatih sizin dusuncelerinizin cok otesinde. Ataturk gibi ... ikisi de reformist ...

Karşıdakileri aşağılayarak sen yücelmiş mi oluyorsun? Sen kaç dil biliyorsun? Yds, yökdil, toefl vb. sınavlarda aldığın puanı öğrenebilir miyim? Sana ona göre cevap vereceğim.

Üstte arkadaş sana gazel ile ilgili cevabı vermiş. Sen buna kanıt mı diyorsun? Benim verdiğim kanıta kimse uydurma diyemiyor. Yara derken sizlerin bağrında açtığı yarayı söylüyorum. Yönettiği güruh size göre cahil ve bu cahillerin sözünü dinleyerek Ayasofya'yı cami yaptı öyle mi? Size göre İslamiyet yobazlık olduğu için Fatih Müslüman olamaz diyorsunuz. İşte cahilliğiniz burada ortaya çıkıyor. Çünkü İslamiyet'i bilmiyorsunuz. Şu anki Müslüman ülkelerin durumuna bakarak İslamiyet böyle diyebiliyorsunuz. Tarihte bir de Endülüs Devleti vardı bilir misiniz? Onlar da Müslüman'dı ve aşağıladığınız Arapların devletiydi.

Siz ilk olarak İslamiyet'in yobazlık olmadığını ÖĞRENİN. Kafanızdaki örümcek ağlarından kurtulun. Sabit fikirlerinizden vazgeçin. Sana bir bilgi daha vereyim: Fatih'in İstanbul'u fethetme nedenlerinden birisi olan " Konstantiniyye elbet bir gün feth olunacaktır" diye başlayan hadisin "Doğu ve Batı Roma elbet bir gün feth olunacaktır" diye başladığı iddia edilir. Fatih iki Roma'yı da alarak peygamber efendimizin müjdesine nail olmak istiyordu. Doğu Roma'yı aldı ve ölmeden önce orduyu nereye olduğunu söylemeden sefere çıkardı. Acaba bu sefer Batı Roma üzerine miydi? Lakin sizin gibiler bu büyük hükümdarı zehirleyerek bu sorunun cevabını sonsuza kadar elimizden aldı.

• Eğer Türklerden daha sağlam bir dizi yaparlarsa oturur ağlarım ülkemin dizi sektörüne Çok ciddiyim.
  • İzleriz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.