Şimdi Ara

Navia NS-1020 almayı düşünüyorum ne dersiniz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
458
Cevap
1
Favori
52.739
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sık seyahat etmekteyim. Genel olarak sanayinin yoğun olduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Konya, Kayseri, Zonguldak gibi illerde bulunuyorum. Bunun dışında yurt dışında Almanya ve İtalya sık bulunduğum ülkelerdir. Aracımda kullanmak üzere bir navigasyon cihazı alma niyetindeyim.

Yorumlara bakarak bana en uygun cihazın NAVIA NS-1020 olduğunu düşündüm. TELEATLAS&INFOTECH haritaları kullanan cihaza istenirse Avrupa harita paketi de ekletilebiliyor. Müşteri hizmetlerine mail attım gayet hızlı bir şekilde cevap verdiler. Harita güncellemeleri konusunda stratejileri de mevcut.

Hepsiburada'da 370 YTL gibi bir fiyata satılıyor. Yorumlar da gayet olumlu.

Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Bu aleti almakla hata mı ederim yoksa isabetli bir karar mı olur? Yılbaşına kadar karar vereceğim. Şimdiden teşekkürler.

• Müşteri temsilcisi mailinde şöyle yazmış:

"Ürünü Maslak merkez ofiste test edebileceğiniz gibi Bağdat Caddesi Apple Store’da bulunan simülasyon kioskunda birebir kullanabilirsiniz."

Maslak ofisten randevu alırsak arabada onlardan bir arkadaş ile beraber 30 dk test sürüşü yapabiliomuşuz. Yeterli olmaz diye düşünüyorum. Kullanan ve bilen arkadaşlardan acil yardım bekliyoruz. İki kişi olduk
  • Ben ilk defa bu bolume gırıyorum
    bende almayı dusnuyorum ama daha hıc bır fıkrım yok
    http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?CategoryId=364566&productId=sporgar621620
    fiyat olarak bu iyi ama daha yeni basladım arastırmaya
    Bursa da kullanıcam genelde
    arasirada istanbulda
  • quote:

Orjinalden alıntı: ahmetkb

Ben ilk defa bu bolume gırıyorum
    bende almayı dusnuyorum ama daha hıc bır fıkrım yok
    http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?CategoryId=364566&productId=sporgar621620
    fiyat olarak bu iyi ama daha yeni basladım arastırmaya
    Bursa da kullanıcam genelde
    arasirada istanbulda

bende ağırlıklı olarak bursada kullanıcağım hocam.
  • ben ns-1020'yi bayram dan 2-3 gun once aldım.
    su ana kadar 400 km uzerınde yol yaptım.
    bu 4. navıgasyon cıhazım, kullandıklarımın en iyisi.
    2-3 gun kullanmaya tam olarak alısmakla gectı ancak alısınca cok ıyı. adres arama fonksıyonu basıt 2 aşamada adrese gıdıyorsunuz.
    en begendıgım ozellıgı ıse dokunmatık ekranda degıstırılebılır klavye ozellıgı var, benım parmaklar bıraz buyuk arkadaslar ıcın ıyı bır ozellık, buyuk moda gecınce hıc zorlanmıyorsunuz.
    bunun dışında birde kutu ıcınden destek cd'si diye bir sey cıkıyor, bu cd ıle sahada kayıt ettıgınız begendıdınız yerlerı bılgısayara alabılıyor, arsıvleyebılıyor veya edıt edebılıyorsunuz. tatil seyahattanemesi meraklıları ıcın ıdeal. bunu kım akıl etmısse ıyı etmıs.
    bu urunlerde en onemlı olan musterı hızmetlerı , bu benım taktıgım bır konu. en buyuk fırmalar bıle maıllere donmuyor, bu fırma gece 10'da 4 dk'da cevap verdi.
    uzatmıyayım ürünü öneriyorum.
  • Teşekkür ederim pianoblack. Sanırım ben de alacağım
  • quote:

Orjinalden alıntı: pianoblack

ben ns-1020'yi bayram dan 2-3 gun once aldım.
    su ana kadar 400 km uzerınde yol yaptım.
    bu 4. navıgasyon cıhazım, kullandıklarımın en iyisi.
    2-3 gun kullanmaya tam olarak alısmakla gectı ancak alısınca cok ıyı. adres arama fonksıyonu basıt 2 aşamada adrese gıdıyorsunuz.
    en begendıgım ozellıgı ıse dokunmatık ekranda degıstırılebılır klavye ozellıgı var, benım parmaklar bıraz buyuk arkadaslar ıcın ıyı bır ozellık, buyuk moda gecınce hıc zorlanmıyorsunuz.
    bunun dışında birde kutu ıcınden destek cd'si diye bir sey cıkıyor, bu cd ıle sahada kayıt ettıgınız begendıdınız yerlerı bılgısayara alabılıyor, arsıvleyebılıyor veya edıt edebılıyorsunuz. tatil seyahattanemesi meraklıları ıcın ıdeal. bunu kım akıl etmısse ıyı etmıs.
    bu urunlerde en onemlı olan musterı hızmetlerı , bu benım taktıgım bır konu. en buyuk fırmalar bıle maıllere donmuyor, bu fırma gece 10'da 4 dk'da cevap verdi.
    uzatmıyayım ürünü öneriyorum.

uzat hocam uzat. yorumların harika. üründe kafana takıldığın birşeyler varmı. hayırlısıyla 2-3 kişi alıcaz gördüğün gibi bu ürünü... daha varsa yorumlarını bekleriz . mesela ekranda ne tür bilgiler var, araç hız bilgisi var, 2 tane daha ayrı kenarda sayılard vardı onlar ne işe yarıyor hocam mesela ???

• benimde ilgimi cok cekti kullanan arkadaslardan biraz daha fazla bilgi alabilseydik olumlu ve olumsuz yönlerini iyi olurdu
  • Arkadaşlar valla zaman bulabilirsem Bağdat Caddesindeki yerlerinde incelemeye çalışacağım. Fakat bu benim ilk navigatör tecrübem olacağı için sağlıklı bir inceleme olmayacaktır.

Özellikle Pianoblack arkadaşımdan cihazın olumlu-olumsuz yönlerini ve kullandığı diğer 4 cihazla karşılaştırmasını rica ediyorum. emekleri için şimdiden teşekkür ederim.
  • merhabalar arkadaşlar , ben de NS 1020 kullanıyorum , belli bir süre geçti. konuşmaları görünce katkıda bulunmak istedim. özelliklerini anlatmam gerekirse belki hürriyet gazetesi teknoloji ekinde çıkmış bir yazıdan bahsetmem iyi olur. yazının linki "http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/7815028.asp"

"*******************************
    Özellikle Istanbul ve büyük şehirlerde neredeyse her gün yollarda yapılan değişiklikler tüketicilerin navigasyon sistemi alımında kararsız kalmasına sebep olsa da, Navia içinde yer alan Türkiye'deki şu an için 27 il merkezine ait navigasyon yol haritaları, bir yerden diğer bir yere gitmek için yeterli. Navigasyon haritaları gelişmiş olan ülkelerdekine benzer şekilde, yollarda yapılan değişiklikler ile yeni eklenen illere ait yol haritalarının altı ayda bir yayınlanacak güncellemelerle Navia kullanıcılarına sunulması planlanmakta.

Türkiye'de aynı ilçe altında yer alan farklı semtlerde aynı isimlere sahip sokaklar navigasyon yazılımlarının Türkiye koşullarına göre hazırlanmaması sebebiyle bulunamazken, Navia'da aradığınız tüm sokakları rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Örneğin birçok navigasyon sisteminde Sarıyer ilçesi altında yer alan "Çam Sokak"lardan sadece bir tanesi bulurken, Navia ile Sarıyer ilçesindeki tüm "Çam Sokak"lara ulaşabiliyorsunuz.

Adresini gönder

NS-1000 ya da NS-2000 Navia Yol Rehberi, SIM kartlı Pocket PC'lere yüklendiğinde Navia'da yer alan "Adres Gönder" tuşuna basar basmaz, bulunduğunuz yerin coğrafi koordinat bilgisini SMS yoluyla arkadaşınıza gönderebiliyorsunuz. SMS mesajının alıcısı da Navia Navigasyon Sistemini kullanıyor ise sistem "Koordinat bilgisi alındı, bu adrese gitmek ister misiniz?" diye sorguluyor. Mesaj onaylandığında; navigasyon sistemi varış noktasına kadar Türkçe seslendirmeli ve grafik görüntülü yönlendirme ile yol tarifi yapıyor.

********************************"

benim kendi yorumum ise navigasyon konusunda yani adres seçimi ve önemli yer taraması ve hatta kendi kayıtlı noktalarımda dahi hızlı nitelikli bir yönlendirmeye sahip oluyorum. ben daha çok rota seçeneklerinden bahsetmek istiyorum. şöyle ki burası için yaptığım incelemeyi aşağıda görebilirsiniz :

rota seçeneklerinde :
    1- Hızlı rota / Kısa Rota seçenekleri bulunmaktdır.

2- Otomobil seçeneği / Yaya seçeneği bulunmaktadır.

3- Otoyol kullan / Otoyol Kullanma seçeneği bulunmaktadır.

4- hız limiti seçeneği bulunmaktadır. bu hız limiti seçeneği içinde şekilde çoklu bir seçenek oluşturmaktadır. şöyleki bu seçenek altında "hız limit kapalı , 30km , 50km , 80km ,90km , 100km , 120km , 130km , 140km , 160km" olarak seçilebilir.

bu hız limitlerine bağlı olarak cihaz sizi ister arayoldan götürüyor ister TEMden götürüyor.

gördüğünüz üzere ns1020 de hem araç içi, hem de yaya olarak kullanılabilmektedir.

ayrıca bir diğer konu ise kayıtlı yerlerim menüsü. kayıtlı yerlerimin altında akrabalarım diye navia içinde klasor açtım , bunun altına kuzen1 , kuzen2 , kuzen işyeri, annemler diye kendi noktalarımı da oluşturdum. ve tek hareketle bu noktalara navigasyon yaptım. bunlar benim hoşuma giden noktalardı. eğer isterseniz daha detaylı bakıp size tekrar bilgi verebilirim.

• Değerli yorumların için teşekkür ederim. Yerlerin kayıt edilebilmesi benim için çok önemli, böylece gideceğim müşterilerimin adreslerini bir sefer kaydedip ilride rahat edebilirim.

Sormak istediğim soru: Malum trafikte çok fazla zaman geçiriyoruz. Mesela istanbulda olduğumda iki yaka arasında ağır trafik saatlerinde geçiş yapıyorum.
    Diyelim yol çok tıkalı, bana alternatif yolları göster dediğimde bunu yapabiliyor mu?
    Çıkmaz sokak, tek yönlü yollar konusunda sıkıntılar var mıdır?

Ben aracımda kullanacağım. Cihazlar arasında ucuz bir sınıfta olsa da 370 YTL az para değil. Sizce işime yarar mı? yoksa geçici bir süre mi kullanırım?
  • gecce_yolcusu arkadaşım çok güzel yorumlarda bulunmuşsun. peki normal araç içinde giderken belirli bir rotada; ekranda hangi özellikleri görebiliyoruz mesela yolun sonundaki kavşağın dönüşüne şu kadar metre kaldı diye gösteriyormu...
  • selam herkesin ( exxel_16 , chemucell, ahmetkb,Zizim ) sorusuna teker teker cevap vermeye çalışacağım ;
    harita veya navigasyon uzmanı olarak değil sadece bir power-user olarak değerlendirme yaptığımı bildirmek istiyorum.

navia olumlu / olumsuz özellikler / genel bilgiler

1- ürünü almadan en çok kafama takılan şu klasik güncelleme meselesiydi. mail attım hemen cevap aldım. ( bu arada hiç bir firma güncelleme ile ilgili net konuşmuyor ) Ocak 2008'de ilk yapılacak güncelleme ( 41 ile ) ücretsiz diğer isteğe bağlı olacak güncellemeler ise 39 YTL olacakmış.
    2- üründe gps menüsünde pusula, yükseklik bilgisi, hız bilgisi var, o an bulunduğunuz koordinat var. birde o anda kaç uydu ile bağlantı kurduğu.
    3- ekran gördüğünüz işaret ve rakamlar sırası ile. a- gelecek waypointin ne olduğu ( sağa dönüş / sola dönüş vs ) b- bu waypointe ne kadar mesafe kaldığı ( 100 metre sonra sola dönülecek gibi ) c- gittiğiniz hızla varış noktasına kalan süreniz d- varış noktasına kalan toplam mesafeniz. e- o an gittiğiniz hız.
    4- rota hesaplarken yaya/araba, otoyol/normal yol, hızlı/kısa, hıza göre yol seç gibi kombinasyonlar ile çok fazla alternatif rota yaratabilirsiniz. Cihaz ile oynayarak gerçekten önceden bilmediğiniz yolları bulabilirsiniz.
    5- yolların kazıldığı vs doğru ancak tüm bu cihazlar bulunduğunuz noktaya göre alternatif rota hesaplıyor. kazılı yönden farklı bir yöne girdiğiniz zaman cihazlar size yeni bir rota çiziyor.
    6- yurtışında önceden okuduğum bir makaleyi buldum birebir tercüme ediyorum ;
    "2005 yılı sonlarında Batı Avrupa ve A.B.D’de navigasyon kullanıcılarını kapsayan bir araştırmada, araştırmaya katılan tüketicilerin %18’inin araç içi yolculuk sürelerinin %20sinde, %60lık büyük çoğunluğun ise yolculuk sürelerinin sadece %5 lik kısmında navigasyon sistemlerini kullandıkları tespit edilmiş."
    Bu bağlamda bu cihazları aldıktan ve hevesiniz zaldıktan sonra kullanım süreniz mutalaka düşecek. Sadece bilmediğiniz yerlere giderken kullanacaksınız. Bu çok doğal. Ancak aşağıda bu cihalar için yapılmış bir tületici yorumunu copy paste yapıyorum ;
    "Pazar günü, Şile&Ağva gezisi dönüşü kilometrelerce trafik olan tek şerit yola saplandık. Allahtan XXXXXX yanımızdaydı. Rota seçeneklerini değiştirdik, bize alternatif yollar buldu. Yolumuzu 14km kısalttı ve trafikten kurtulup, bomboş, kimsenin bilmediği yollardan İstanbula geldik. Bizi sıkıntılı trafikten çıkarıp geri dönüş yolculuğumuzu keyifli hale getiren xxxxxxx'e teşekkür ederim."
    Marka reklamı olmasın diye markayı kapattım, ancak bu ve benzer olayları navigasyon cihazları ile yaşamanız çok aşikar. Bir iki kere güzel bir deneyim yaşadıktan sonra iyiki almışım diyorsunuz.
    7- Navia'da ise hoşuma giden özellikler, normal sesli yönlendirme dışında şayet yolsa 45 dereden fazla bir viraz varsa sağ veya sol sesli uyarı veriyor. Özellikle daldınlık ve yorgunluk anında bu çok önemli. Bunun dışında keskin viraj gibi önemli mesajları sesli veriyor.
    8- Normal önemli yerlerin dışında ( benzin istasyonu, market vs gibi ) Küçük Oteller Kitabı ve Timeout ile özel içerik anlaşmaları yapılmış. Bu kitap ve dergilerin içerikleri cihaz içerisine taşınmış. Özellikle Timeout içeriğinde gitmek istediğiniz bir cafe'nin koordinat, telefon ve adres bilgilerinin dışında 3 sayfa metin var. Bu süper bir özellik bence kredi kartı geçiyormu, manzarası nasıl vs vs.
    9- Yanında çıkan cd ile sahada topladığınız önemli yerleri bilgisayara aktarabiliyor, yedekliyor veya edit ediyorsunuz.
    10- Önceden kayıt ettiğiniz yereleri ayarlayarak 1 veya 5 km yaklaşınca size sesli uyarı veriyor.
    11- Sevmediğim bir özelliği ise bu sonradan koyulan içerik harita üzerinde büyük sarı yıldızlar şeklinde görülüyor. Haritaya uzaktan bakılırken çok kalabalık görünüyor. Ancak bu cd sayesinde bunları kaldırıp istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.
    12-İstediğiniz zaman Avrupa haritası yükleyebiliyorsunuz.
    13- Klavyeyi isteğe uygun değiştiyorsunuz.
    14- Sevmediğim başka bir özelliği ise 134.000 önemli yer kendi arasında çok fazla kategoriye ayrılmış, daha az olabilirdi. Ancak arama fonksiyonu ile ne arıyorsanız buluyorsunuz.

kullandığım diğer cihazlar

piyasada satılan ürünleri kullandığım için bunları değerlendiyorum. bu forumda da bazı güzel olduğunu düşündüğüm yazılımlar var ancak daha tam olarak piyasada satılmadığı ve tam kullanmadığım için sağlıklı bir kullanıcı yorumum oluşmadı.

sadece Türkiye'de yapılan her işi sonuna kadar destekliyorum, ( marka, yazılım, harita) ancak bu firmalar tüketiciyi gözünün içine baka baka kandırıyorsa
    işte o zaman deliriyorum.

garmin :
    iyi yanları : süper bir donanım , çok basit ve başarılı bir yazılım, haritasını Başar(ılı) yani sorunuz.
    kötü yanları : geleneksel yazılım ve harita uyumsuzluğu mevcut. ilçe altındaki aynı sokak isimleri sorgulanamıyor. tem'de giderken u dönüşü yap diyebiliyor. veya hareket halindeyken uzun süre rota hesaplayabiliyor. arkasında bu kadar güçlü firmalar varken yeni versiyonlarda düzelir diye düşünüyorum.
    navturk ( piranha, navitech ) :
    önceki yazılarıma bakabilirsiniz, çok fazla yorum yapmak istemiyorum artık . kutu üzerindeki yazan bilgiler ile ürün içindekiler gerçek değil. bilerek tüketicileri yanlış bilgilendiriyorlar. Türkiye'de yapıldı deniyor, yazılım Türkçe desteklemiyor.
    bulbul :
    iyi yanları : güzel bir donanım , başarılı ve detaylı bir yazılım, haritasını fena değil (29 il)
    kötü yanları : cihaz yolda giderken kitleniyor, 4-5 kere "fatal application error" verdi. yazılım ve donanım uyumlu değil. sorgulama yaparken çok yavaş. herkeste olan indexleme sorunu var. ilçeler altındaki aynı isimli olan sokak isimlerini cihaz göstermiyor. döner kavşakları yol ayrımı olarak görüyor, kafa karıştırıyor. uğraşmışlar belli , ancak ürün hazır olmadan piyasaya çıkmış malesef.

• merhabalar tekrar , pianoblack de ns1020 kullanıcısı gördüğüm üzere. gayet çok ve detaylı bilgiler vermiş. bununla beraber navigasyon yaparken ; hedef giriyorum ve rota hesaplanıyor. daha sonra gps sayesinde yerimi harita üstünde görüyorum. ve navigasyon ekranında ise dört yazı bilgi ve bir adet şekil bilgi beliriyor. bu bilgiler harita ekranının üstünde siyah bir bant içinde çıkıyor. dört yazı bilgi içeriği ise şöyle :
    1-toplam seyehat süresi
    2-toplam seyehat mesafesi
    3-aracın o anki hızı
    4-bir sonraki yapılması gereken manevraya ne kadar mesafe kaldığı

1 adet şekil bilgisi ise bir sonraki yapılması gereken manevrayı şeklen gösteriyor. yani sağa dönülecekse "sağ ok" çıkıyor, döner kavşakta 3üncü çıkıştan çıkılacaksa "bir döner kavşak işareti ve 3üncü çıkıtan bir ok çıkan bir şekil" görülüyor.

soruya cevap olarak ise bir rota hesaplınırken 1.rota şu , 2.rota şu , 3.rota bu hangisini seçeceksin gibi bir durum yok. ama şöyle birşey var mesela ben yolda giderken dönmem gereken sokaka dönemiyorsam (mesela yolda kamyon var veya kazı var) hemen yeni bir rota hesaplıyor ve bir sonraki sokağa sokuyor. ve ulaşmak istediğim yere alternatif rota hesaplıyor. bir nevi navigasyon sizi yönlendirmiyor siz navigasyonu yönlendiriyorsunuz.

diğer soru da mesela girilir girilmez yollar , tek yön yollar gibi yol özellikleri mevcut. yani girilmemesi gereken yollara sokmuyor ns1020. ayrıca şöyle birşey daha diyeyim mesela rota seçeneklerinde "yaya" seçeneği işaretlendiği zaman haritada mevcut olan bütün trafik kısıtlamaları ortadan kalkıyor. haritada merdivenlerde var yaya yolları da var. bu yollara araç giremeyeceği için bunlar navigasyonda açılmıyor ama yaya seçeneğinde açılıyor. çünkü yaya heryoldan gider :)) örnek olarak yaya seçeneğini açmıştım , sultanahmet meydanında ve istiklal caddesinde elimde navia ile dolaştım, çok güzel yeni mekanlara gittim. biraz uzun oldu galiba kusura bakmayın...

• gecce_yolcusu ,pianoblack sizlere cok tesekkur ederim oldukca bilgilendim.almayı oldukca dusunmeye basladım..
  • çok sağolun arkadaşlar
  • gecce_yolcusu ,pianoblack arkadaslar yazdıklarınızdan ve denemelerinizden anladıgım kadar bu cihazı öneriyorsunuz.Başka bilmemiz gereken yanları kaldımı bilmiyorum ama varsa paylasırsanız sevinirim.ilk defa boyle bir cihaz alacagım yardım ve önerileriniz icin tesekkurler tekrar
  • Harika bir bilgilendirme topiği oldu arkadaşlar sizin sayenizde. Ben sorularıma cevap buldum. Cihazı büyük bir olasılıkla alacağım.

Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için size teşekkür ederim.
  • selam, cihaz önermek aslında biraz iddalı bir kavram oluyor.
    kullanıcı deneyimlerimizi paylaşıyoruz daha doğru olacak.

genel olarak navigasyon ürünleri özelinde bir şey söylemek istiyorum.
    ilk kullanmaya alışmak biraz zaman alır ancak alıştıktan sonra yanınızdan ayırmayacağınız cihazlar olacak.
    şayet dersenizki bana Türkiye'nin 81 ili lazım navigasyonu almak için sanırım 1-2 yıl daha beklemeniz gerekiyor.
    bu tamamen cihazlardan ne beklediğinize bağlı...
    herhangi bir cihaz almadan önce her yerden fiyat araştırın, cihazlar hakkındaki yorumları okuyun, firmaları araştırmanızı öneriyorum.
    en önemli konu ise hangi cihazı alırsanız alın, 2-3 yıl içerisinde yeni bir cihaz alacaksınız aynı cep telefonları gibi :)
  • Walla arkadaşlar ben Navia'dan Emre Bey ile mailleştim. Merkez ofisleri benim iş yerime çok yakın. Almayı düşündüğümü söyledim ve merkez ofislerinden alma gibi bir imkanım olup olmadığını sordum.

Bayilerini korumak adına piyasa fiyatına satıyorlar. Fakat gerçekten son derece ince insanlar. Müşteri memnuniyetini bu derece önemsemelerini çok beğendim.

Bana yazdığı mailin bir bölümü:
    "İstediğiniz zaman bekleriz. Ürün aldığınız zaman kısa bir kullanım eğitimi veririz, hızlı bir şekilde kullanmaya başlarsınız. Tercihinize göre çay veya kahve eşliğinde navigasyon ile detay sorularınız olacaksa ürünleri yapan haritacı ve yazılımcı arkadaşlar ile sizi görüştürüp detay bilgi alabilirsiniz."

Ben Navia'ya gerçekten güvendim hem yorumlar hem de çalışanlarının tutumları sonucunda. Almaya kesin olarak karar vermiş bulunuyorum.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.