Şimdi Ara

MUAYYER NE DEMEK (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
1
Favori
228.904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • ewt ikisini kim benzetipte bu muthiş espriyi yapacak diye bekliyoduk...
    yapildi sonunda..
  • çok temiz,orijinal,masrafsız gibi anlamları var diye biliyorum ben...
  • Yurdum insanının tıpkı "satılık" yerine "satlık", "dükkan" yerine "dükan" demesi misali "Muhayyer" diyemeyip "Muayyer" demesi ve bunu doğru kabul edip dilimize yep yeni bir kelime katmış olması çok üzücü.
    Muhayyer'in anlamı ise: "Beğenilmediğinde geri verilmek şartıyla alınan " demek.
    Bir diğer anlamı ise; Türk müziğinde bir makam.
  • galericiler muhayyerin gerçek anlamını bilselerdi bi daha bu kelimeyi kesinlikle kullanmazlardı
  • quote:

Orjinalden alıntı: bucakli

çok temiz,orijinal,masrafsız gibi anlamları var diye biliyorum ben...

Anlamı o değil ama genellikle halk arasında öyle anlaşılıyor.
  • bana cok akillica gelmeyen bir pazarlama taktigi muhayyer
    ama arabanin alinip, kullanildiktan epey bir sure sonra geri verildigine ben sahid oldum..

Ozellikle yuksek enflasyon oldugu donemde,
    galerici mali sattigi fiyattan geri alip, enflasyon sonrasi olusmus pahali raicten tekrar satarak kar ediyordu..

Simdi ne ise yarar bilmem..
  • masrafsız sorunu yok anlamina gelir
  • Muayyer demek ilerde ya...ğı yer anlamındadır
  • Bir kelime için gereğinden fazla yorum yapılmış ve saçma sapan bir şekilde tekrar tekrar birbirinizin söylediğini tekrar etmişsiniz...
    arkadaşlar özetiyle şöyle olacak :
    muayyer osmanlıca bir kelimedir.sonradan tükçeye uyması için 2 ünlü harf yanyana gelmesin diye TDK(Türk Dil Kurumu) tarafından "h" harfi eklenerek günümüzde yani Türkçe'de "muhayyer" diye kullanılmaya ve kayıtlarda öyle geçmeye başlamıştır.(her ne kadar günümüzde kullanılan osmanlıca hali olsada sonuçta kullanılamaz yada yanlıştır diye bi kanı olamaz)
    TDK sözlüğü Türkiye' nin resmi dil ve imla kurallarını koyan ve en doğru şekilde gösteren bir kaynaktır.
    Bu kelimenin anlamına gelince ;

muhayyer(osmanlıca>muayyer) : Laf aralarında bilinçsizce kullanılsada gerçek anlamı TDK' da geçtiği gibi ;
    1 . Beğenilmediğinde geri verilmek şartıyla alınan (eşya vb.).(ilanlarda kullanılan bu anlamdadır)
    2 . İsim, müzik Türk müziğinde bir makam.

doğrusu budur ve lütfen Türkçe ' nin daha fazla yozlaşmasına izin vermeyelim.En azından biz doğru kullanalım!
    Hepinize teşekkür ederim !..

• aslı muhayyerdir
    genelde karpuz için kullanılır

abi eve götür kes bak
    kan kırmızı çıkmazsa mal bizimdir
    getir başka karpuz veririz
    muhayyer karpuz ..pazarcıdan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metoprolol -- 14 Mart 2008; 12:50:03 >
  • beğenilip alındığı halde lanse edildiği veya anlatıldığı şekilde sonuç vermeyen demek
  • muhayyer
    Vikisözlük sitesinden
    Git ve: kullan, ara

Türkçe

Sıfat
    Anlamlar:
    Beğenilmediğinde geri verilmek şartıyla alınan (eşya vb.).

İsim
    Anlamlar:
    Türk müziğinde bir makam.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • araba satarken kullanılan sihirli kelime;

-araç nasıl abi?
    -muhayyer,10 numara bi araba?
    -istediğimiz yere gösterebilirmiyiz?
    -ne demek muhayyer.
    -devrini hemen alabiliyormuyuz?
    -eee...araç benim bi dostumun üzerine şu an şehir dışında gelsin ilk işimiz devir olur ama araç muhayyer yani.
  • Türk Dil Kurumu' nun sitesinde muhayyer olarak geçen ve gündelik hayatta muayyer olarak kullanılan sözcük.
  • muayyer= eşine az rastlanır demek..bundan bir tane daha yok, çok iyi durumda ve temizlikte anlamındadır.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.