Şimdi Ara

MUAYYER NE DEMEK (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
1
Favori
228.904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: djoz

Muayyer değilde ben onu "muayyen" olarak biliyorum, yani sık muayeneden geçmiş, "servis bakımlı" gibi bişey...

Muayyen belli, belirli anlamındadır. Bakımla alakası yok.
  • Kesmece karpuz gbi bişi galiba
  • Arkadaşlar, sözcüğün aslı "muhayyer" dir. Günlük kullanımda 'h' harfi yeterince vurgulu söylenmediği için "muayyer" diye telefuz ediliyor. Sözlüklerde veya internette arama yapacaksanız "muhayyer" diye aratın.

TDK sözlüğünde hazır aranmışına bakmak için:

http://www.tdk.org.tr/TR/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF05A79F75456518CA&Kelime=muhayyer

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihg70 -- 4 Ekim 2006; 21:25:54 >
  • Eğer bir ilanda "Muayyer" yazıyorsa (ki orijinali Muhayyer'dir) hemen ardından "10 numara" ve "Full+Full" klişeleri gelir. Özetle o ilanı es geçmeniz için yeterli sebeptir..
  • quote:

Muayyer değilde ben onu "muayyen" olarak biliyorum, yani sık muayeneden geçmiş, "servis bakımlı" gibi bişey...

Saglam sallamışın abi
  • usta bakımlı olduğu zman muhayyer olmuor mu
    quote:

• emsalsiz, muayyer, 10 numara, full+full, garantisi benim
    eskimeyen galerici lafları...
  • İyi salladın haaamuayyen :belirlenmiş, anlamındadır.
    quote:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fagrusovic -- 5 Ekim 2006; 0:33:39 >
  • Ne sallaması be (bişey 1 kere söylenir, mesaj sayısı komplexi sezinliyom burda... )

sağda solda ilanlarda öle okuyoz, herkes ayrı bişe diyo...

mesela "yürürü muayyer" yazan var, şindi bu adam sadece motor-şanzıman garantisi mi veriyo, bunun gibi örnekler çok...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi djoz -- 5 Ekim 2006; 15:16:14 >

• quote:

Orjinalden alıntı: ihg70

Muayyer araba kedi gibidir. ne kadar uzağa bırakırsan bırak sana geri gelir
    />

güsel laff...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ..dEnZeL..

quote:

Saglam sallamışın abi

• quote:

sağda solda ilanlarda öle okuyoz, herkes ayrı bişe diyo...

mesela "yürürü muayyer" yazan var, şindi bu adam sadece motor-şanzıman garantisi mi veriyo, bunun gibi örnekler çok...

çünkü anlamını bilmeden kullanıyo millet. Kendince bi anlam uydurmuş o manada kullanıyo.

MUHAYYER in tek manası var al kullan beğenmezsen geri getir ama bunu dışında 130 farklı anlamda kullanmaya çalışanlarda var

• Muhayyer : Daha sonra beğenilmezse geri verilmek koşuluyla; seçimlik; seçilmek üzere; beğenilmek üzere (Prof.Dr.Ejder Yılmaz, Hukuk Sözlüğü, 4.baskı, Ankara, 1992, s.615). Aynı sözlüğe göre muayyen ise belirli, belli, saptanmış demek (s.609). Bunu biz hukukta muayyen mal vasiyeti falan diye kullanırız, günlük hayatta da hanımlar çok kullanırlar, muayyen günümdeyim falan diye. Araba satışıyla hiçbir ilgisi yoktur. Muhayyer kelimesi de galericiler arasında galat-ı meşhur olmuştur. Çok iyi, süper, temiz, bakımlı gibi anlamlara gelmek üzere kullanılır. Yoksa gerçek anlamda muhayyer satış yapan galerici sayısı yok denecek kadar azdır.

Bir de araba pazarlarında çok görülen bir olay, arabanın camına bir kağıt asılıdır. Şöyle yazar (imla hatası yoktur, bilerek böyle yazıyorum) Satlık 88 Doğan, fiyat pazarlık. Sen bi fiyat yaz da ona göre pazarlık edelim yani değil mi, ne demek pazarlık. Bu da bir çeşit keriz silkeleme yöntemi olup, 100-150 km. sonra su koyuverecek haşat durumdaki arabalar için geçerlidir. Fiyat sorduğunuz zaman abi sen ne verirsin cevabı gelir. Şu kadar veririm denince de, şayet verilen fiyat satıcının aklındaki fiyata uyuyorsa yalandan biraz pazarlık edilir ve sonunda teklif edilen fiyata araba satılır. Alan kişi, bir süre sonra yeniden araba pazarında görülebilir. Arabasının camında şu yazı asılıdır: Satlık 88 Doğan, fiyat pazarlık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi avdr -- 5 Ekim 2006; 16:48:26 >

• quote:

Bildigim kadarıyla , cok temiz , orjinal , eşsiz gibi 1şey

+++++++++++
  • quote:

Orjinalden alıntı: antiochos

quote:

quote:

Saglam sallamışın abi

• muayyer değil muhayyer miş.

quote:

muhayyer
    sıfat, eskimiş Arapça mu¬ayyer

1 . Beğenilmediğinde geri verilmek şartıyla alınan (eşya vb.).
    2 . isim, müzik Türk müziğinde bir makam.

kaynak TDK
    (umarım linkte sorun çımaz)
    http://www.tdk.gov.tr/TR/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF4376734BED947CDE&Kelime=muhayyer

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi interwap -- 2 Şubat 2007; 23:10:13 >

• Satılan arabayı kim geri alır ki?, o kadar çok kullanılıyor ki eminim ilanın da bu kelimeyi kullananların bir çoğu manası bilmiyordur
  • benim arabamı al demek...
  • Bİ DE KADINLARINLARIN 'MUAYYEN' GÜNLERİ VAR YA ,ONUN GİBİ BİŞEY OLMASIN
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.