Şimdi Ara

MSI H81I ve Intel Pentium G3258

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.567
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Msi'ın H81I çipsetli mini-itx anakartı ile Intel'in Haswell-Refresh mimarili Pentium G3258 işlemcisini sipariş ettim. Anakarta en son temmuz ayında BIOS güncellemesi gelmiş ve bu güncelleme ile Haswell-Refresh desteği de eklenmiş. Bu anakart stoklarda yoktu ve yaklaşık 10-12 gün önce stoklara girmişti, BIOS olarak son sürüm mü yüklüdür? Yüklü değilse sonuçta soket uyuyor, bu işlemci ile BIOS ekranına girilip BIOS güncellenebilir mi?

• Hocam mesajınızı gördüm konuyu da okudum size tavsiyem eğer vatan computer den alacaksanız anakartı alırken sorun hatta olmadı aldığınızda ordaki teknik departmana gidin ve bios güncellemesini kontrol etsinler daha önce benim Başıma geldi aldığım anakart işlemci ile bios sürümleri uyumsuzdu pc yi kurdum açılmadı bende vatana götürdüm anakartı onlarda bios update yapıp geri verdiler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kpt_kagan

Hocam mesajınızı gördüm konuyu da okudum size tavsiyem eğer vatan computer den alacaksanız anakartı alırken sorun hatta olmadı aldığınızda ordaki teknik departmana gidin ve bios güncellemesini kontrol etsinler daha önce benim Başıma geldi aldığım anakart işlemci ile bios sürümleri uyumsuzdu pc yi kurdum açılmadı bende vatana götürdüm anakartı onlarda bios update yapıp geri verdiler

Teşekkürler hocam. Yalnız ben siparişi internet üzerinden verdim. Zaten şuan piyasada olan çoğu işlemci güncelleme ile destek almış, umuyorum ki günceldir. Değilse bile yakınlarda Vatan mağazası var oraya götürmem sorun olmaz umarım?

Bu arada işlemci hiç mi tepki vermedi? Ben en azından BIOS'a girer diye düşünmüştüm. Sonuçta PIN sayısı uyuyor Watt değeri de tutuyor elektriği verince açılır diye düşündüm :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi al1yuks3l -- 12 Kasım 2014; 7:16:15 >

• al1yuks3l A kullanıcısına yanıt
    Hocam vatan bilgisayar onlardan almadığınız bir ürün için teknik destek vermek istemeyebilir ama herhangi bir pc servisi yardımcı olur diye umuyorum zor bir işlem değil garanti dışı bir işlemde değil zaten garanti dışı olsa vatan müdahale etmezdi benim anakarta

• Yok hocam işlemcide hiç tepki vermedi herhangi diğer bir bileşende vermedi

• quote:

Hocam vatan bilgisayar onlardan almadığınız bir ürün için teknik destek vermek istemeyebilir ama herhangi bir pc servisi yardımcı olur diye umuyorum zor bir işlem değil garanti dışı bir işlemde değil zaten garanti dışı olsa vatan müdahale etmezdi benim anakarta

Zaten ben de Vatan'dan verdim siparişi de internet üzerinden :) Sorun olursa 2 durak ötede mağazası var oraya götürürüm artık. Alakan için tekrar teşekkürler.
  • Tamam hocam o zaman sorun olmaz bakarlar

• parçalar geldi montajı yaptım kasa çalıştı ama ekrana görüntü gelmedi. BIOS güncel olmadığından olabilir mi acaba? Ekran kartından da Anakarttan da görüntü alamadım. VGA, DVI, HDMI denedim olmuyor.

@kpt_kagan
  • Hocam kabloyu değiştirdin yada ekran ayarlarına girin eğer ekranlnızın birden fazla çıkışı varsa o da yapar öyle Artı evet bios güncel değilse de yapabilir bir ihtimal

• quote:

Hocam kabloyu değiştirdin yada ekran ayarlarına girin eğer ekranlnızın birden fazla çıkışı varsa o da yapar öyle Artı evet bios güncel değilse de yapabilir bir ihtimal

Ekrandaki tuşlar çalışmıyor neden bilmiyorum sanırım sinyal alamadığından dolayı, Zaten hem VGA ile hem DVI ile denedim. Analog ya da Digital hangisi seçiliyse ikisinden biri ile açardı. Umarım BIOS'tandır bir de arıza ile falan uğraşmayalım :)

http://forum.donanimhaber.com/m_99412586/tm.htm burada daha detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi al1yuks3l -- 12 Kasım 2014; 19:14:16 >

• hocam tabiki işlemci ile anakrt arasındaki uyumsuzluktan kaynaklıda olabilir enteresan bir durum
  • Ben de aynı sıkıntıyı aynı işlemci ve MSI H81M-P33 anakart ile yaşadım.

Vatan'dan almıştım, G3220 takıp guncelleme yaptılar, yine olmadı. Saatlerce ugrastilar en sonunda işlemcinin hasarlı olduğuna karar verdiler, gönderdik merkeze bekliyoruz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • İkinize de alakanız için teşekkür ederim. Şuan yeni bilgisayarımdan yazıyorum. Anakartın BIOS'u bir önceki sürüm olsa da Haswell-Refresh desteği almış. Olay tamamen benim eşekliğimden kaynaklanıyor :D Adamlar RAM slotuna kolaylık olsun diye tek kulakçık koymuşlar ben de tek tık duyunca oturdu sandım. Kulakçık olmayan taraf tam oturmamış. Sizin de kafanızı patlattım kusura bakmayın :)

@kpt_kagan @cfiliz
  • Estafirullah hocam geçmiş olsun o zaman olur böyle şeyler ;)

• Sağolasın hocam

@kpt_kagan
  • quote:

Orijinalden alıntı: al1yuks3l

İkinize de alakanız için teşekkür ederim. Şuan yeni bilgisayarımdan yazıyorum. Anakartın BIOS'u bir önceki sürüm olsa da Haswell-Refresh desteği almış. Olay tamamen benim eşekliğimden kaynaklanıyor :D Adamlar RAM slotuna kolaylık olsun diye tek kulakçık koymuşlar ben de tek tık duyunca oturdu sandım. Kulakçık olmayan taraf tam oturmamış. Sizin de kafanızı patlattım kusura bakmayın :)

@kpt_kagan @cfiliz

Olur öyle durumlar :)

Bir an bendeki sıkıntı da aynı olabilir miydi diye düşündüm ama, G3220 ile sorunsuz açıldığını görmüştüm.

Bu arada, kasa olarak ne seçmiştiniz..? Overclock yapacak mısınız? İşlemci soğutucusu aldınız mı.. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: cfiliz

Bir an bendeki sıkıntı da aynı olabilir miydi diye düşündüm ama, G3220 ile sorunsuz açıldığını görmüştüm.

Bu arada, kasa olarak ne seçmiştiniz..? Overclock yapacak mısınız? İşlemci soğutucusu aldınız mı.. :)

Thermaltake Core V1

Overclock şimdilik düşünmüyorum zaten hız olarak tatmin edici, performansından da memnunum, ayrıca pek işlemciye yük bindiren birisi değilim. :) OC olmayacağı için soğutucu da almadım haliyle.

• quote:

quote:

Thermaltake Core V1

Overclock şimdilik düşünmüyorum zaten hız olarak tatmin edici, performansından da memnunum, ayrıca pek işlemciye yük bindiren birisi değilim. :) OC olmayacağı için soğutucu da almadım haliyle.

Bende mevcut mATX kasa var, Sharkoon Rush diye.

http://www.pclabs.com.tr/2009/06/15/sharkoon-rush-htpc-kasa-incelemesi/

Atsan atılmaz satsan satılmaz denir ya. Core V1 daha şık, daha kısa ama çoğu ekran kartı ve yüksek işlemci soğutucular da sığıyor. Hatta yarım saat önce Vatan Nilüfer şubesinde iken elime alıp iyice evirip çevirdim.

H81M-P33'ü de yeni almıştım, şimdi bunu sat, git ITX olanını al, kasa al, vs vs kendime durduk yere maliyet çıkartmayayım diyorum.

Güle güle kullanın.

• quote:

Atsan atılmaz satsan satılmaz denir ya. Core V1 daha şık, daha kısa ama çoğu ekran kartı ve yüksek işlemci soğutucular da sığıyor. Hatta yarım saat önce Vatan Nilüfer şubesinde iken elime alıp iyice evirip çevirdim.

H81M-P33'ü de yeni almıştım, şimdi bunu sat, git ITX olanını al, kasa al, vs vs kendime durduk yere maliyet çıkartmayayım diyorum.

Güle güle kullanın.

Floppy sürücüsü var mı o kasada :P

Yalnız piyasada bu tür Micro-Atx bir kasa yok sanırım. Benim bildiğim bir Cooler Master Silencio 352 var Micro-Atx ve Mini-Itx destekleyen, o da küp değil mid-tower kasanın minyatürü gibi. Diğer HTPC kasalar da çok basık oluyor hava dolaşımı olmuyor içeride. O kasa ile idare et diyeceğim ama artık idarelik durumu falan geçmiş o :)

• quote:

quote:

Güle güle kullanın.

Floppy sürücüsü var mı o kasada :P

Yalnız piyasada bu tür Micro-Atx bir kasa yok sanırım. Benim bildiğim bir Cooler Master Silencio 352 var Micro-Atx ve Mini-Itx destekleyen, o da küp değil mid-tower kasanın minyatürü gibi. Diğer HTPC kasalar da çok basık oluyor hava dolaşımı olmuyor içeride. O kasa ile idare et diyeceğim ama artık idarelik durumu falan geçmiş o :)

Hocam sen de vur deyince öldürmüşsün, o kadar da tipsiz değil kasa :) Kasa üzerine floppy veya cd/dvd sürücü filan hiç takmadım, aynı fotoğraflardaki gibi şu an ki hali.

Cooler Master 130 filan tip olarak benziyor ama onlar mini-ITX formatta. Benim kasa salonda tv'nin altında, Ikea Besta dolap içinde duruyor. Öyle mid-tower filan sığdırabileceğim bir yer değil.

İnanır mısın, hava dolaşımı (Core V1 kadar olmasa da) hiç de fena değil. Ön tarafa sonradan bi fan eklemiştim, HDD'leri soğutmak için. Arka üstte güç kaynağı ve 12cm'lik bir fan egzost olarak çalışıyor. Ekran kartının taze hava alması için kasanın yan kapağında delikler de var.

Bir derdim, yüksek işlemci soğutucularının sığmaması ve tipinin Core V1 kadar yakışıklı olmaması... Onlar da şimdilik kabul edilebilir gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cat_power -- 14 Kasım 2014; 8:46:15 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.