Şimdi Ara

7800X3D AM5 için Anakart önerisi ve uyum sorunsalı ? yada 13700k

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
773
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kafamda deli sorular diyerek başlıyorum.

i7 7700k'lı sistemimde RTX 3080 darboğaza mağruz kaldığı için işlemci anakart ve Ram'lerimi değiştirmek durumda kalıyorum.

Evvela sistemde takılı 2TB kasa içinde 6 adet m2.nvme ve 1 adet sata , usb portlarda sabit 2 adet , bazen 3 adet ssd ve hddler takılı. ayrıca sistem içinde 3 adet daha 2tb hdd mevcut. mekanik diskleri nvme ssdlerle değiştireceği fakat aktarmaya üşendiğim için öylece kaldım.

Mümkünse en az 4 slotlu m2 ve sli slotları olan anakart tercihim. Z270 sistemimde 2 adet m.2 , 2 adet SLI slotlarda ve 2 adet pci-express x1 slotlarda nvme m2'leri değerlendiriyorum.

PSU :Coolmaster GX 750Watt

intel i7 13700k veya benzer alt modelleride fakamı uzun zamandır meşgul ediyor fakat oyun performansıyla 7800X3D'in albenisi yüksek.

tabii işlemci arasındaki fiyat farkını anakart masrafı kapatıyor.

Her iki işlemciyide kullanan arkadaşlardan ne tercih etmeliyim. Tabii uyumlu DD5 ram sorunuda var.

13700K için DDR5 Z690 Asus Tuf Gaming modelleri uygun fiyatlı ve sanırım BIOS updateleri yapılmış ve uyumlu olarak gelebiliyorlar.

Bütçem :28.000 TL belki biraz daha yukarısı 30.000 TL. İşlemci -Ram-Anakart dahil.

Bu arada Her iki işlemci için Noctua NH D-15S Premium kullanacağım.

Ekleme : Şimdilik 1080p ViewSonic Monitör kullanıyorum. Bu upgrade'i yaparsam akabinde 2K bir Monitörede geçebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahcey -- 24 Kasım 2023; 14:4:1 >

• Ne aliyosan al ama arkasinda bios reset olsun sistemi kurarken 10 kere pil çikardim bu ddr5 sistemler oturmamiş sürekli bios reset attim
  • Bende yakın zamanda aynı konudan müzdariptim

9700k 6900 xt de darboğaz yapıyordu ama idare diyordu. kasım indirimlerinde vatanda müthiş fırsatlar olunca dayanamadım 4080 çaktım ama işlemci anakart değiştirmek de şimdi şart oldu.

Çok düşündüm birde setup hastası olduğumdan basit görünümü olan albenisi olmayan düz ram ve anakartlar pek ilgimi çekmiyor. (eski anakartım oled ekranlı rog maximus xi formula olunca standart anakartlar oyuncak gibi kalıyor.)

Baktım ettim vatan indirimleriyle dahi 7800x3d + msi edge anakart ve 4x16 dd5 ram kombosu en ucuz 32 ye patlıyordu.

Oyun amaçlı kullanıyorum sistem karşılaştırmalarına baktım ddr4 ve ddr5 arasında oyun performansında pek bir farklılık olmadığını gördüm. Kendi ramlerimi kullanma yoluna gittim.

7800x3d çok istedim ama onda ddr4 anakart yok maalesef.

Pazarama uygulamasında 14bine 14700k kutusuz işlemci var peşin fiyatına 12 taksit ve 1000tl pazarama puan hediye.

Vatan indirimlerinden de güzel bir z790 ddr4 msi anakar aldım bir maximus formula olmasada edge de fena değil. :) bu şekilde bana 20bin civarına denk geldi birde 12 taksit olayı müthiş oldu.

Görsellik umrunuzda değilse sadece performans odaklıysanız çok bişey kalmasada vatanda güzel fırsatlar var hala ddr5 sistem toplanır en basit parçalarla.

7800x3d incehesapta en ucuz 12k idi.

vatanda 2x16 gb 4bine güzel ramler var.

Üzerine 7 8 bine bütçenize ve ihtiyacınıza göre anakart seçerseniz 20-25k arası performans odaklı bir kombo toplarsınız.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.