Şimdi Ara

Mesut Çevik ile Canlı 'Konsol mu PC mi?' ve fazlası 21:30'da sizlerle (24. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
516
Cevap
5
Favori
14.511
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugünkü ps4 incelemesi saat kaçta arkadaşlar ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: musAKka

Haklı olduğun kısımlar olsa bile sen olayın sadece bir tarafından bakmışsın. Konsolun avantajlarından, PC'nin de dezavantajlarından bahsetmişsin. Ancak bunun tersi durumlar da çok var (ki bir kısmını yukarıda yazdım). Karışmasın diye iki başlığa ayırayım:

Grafik:

Evet grafik her şey değildir ama biraz da bu konuda gerçekçi olmak gerekir. Yapımların bir şekilde günümüz grafik teknolojilerine ayak uydurması lazım. Bugün severek oynadığımız birçok oyunu ele alırken bir bütün olarak düşünmemiz gerekir. Uncharted 2'yi 15 sene önceki grafiklerle bugün oynuyor olsaydık aynı etkiyi yaratır mıydı bizde? Muhtemelen yaratmazdı.

Hani bir klişe vardır "konsol oyuncusu grafiğe bakmaz" diye. Ama Killzone: SF videoları ortaya çıkınca nedense birden "PC'de böyle grafik yok, konsol eziyor" falan gibi laflar o grafiğe bakmayanların ağzından çıkmaya başladı. İşte bana garip ve komik gelen şey bu. Yeni nesil PS4 ve Xbox One isimleri ile sürekli bahsedilen şey "grafik" ise demek ki "grafiğe bakmıyoruz" lafı çok da gerçekçi değilmiş diye düşünmeden edemiyorum.

Bundan 17-18 sene önce ben deli gibi Doom 2 oynarken biri gelip bana "Bir oyun çıkacak, 64 kişi aynı anda kocaman bir savaş alanında çarpışabilecek; tanklar, helikopterler, jetler... Ohooo, ne ararsan var. Hele ki bir de grafikleri var, böyle gerçek gibi" deseydi ciddiye bile almazdım muhtemelen. Hangimiz o zamanlar günümüz oyunlarını hayal ediyordu ki? Bana 10 sene daha aynı grafiklerle Doom 2, Doom 3, Doom 4, Doom 5 diye önüme koysalar yine oynardım. Ama insanoğlu daha iyisini gördükten sonra artık daha kötü grafiklisi hafiften gözüne batmaya başlar. Bu yüzden PC'de görsel anlamda daha iyisini görmüş, tecrübe etmiş insanların isteklerini, hislerini görmezden gelmemek gerekir.

Evet bir oyunu 4xAA açmadan da oynarız. Ama daha iyisi mevcutken ve bunu yapabiliyorken neden kısmaya zorlayalım kendimizi? Senin için önemli olmayabilir ama bir başkası için belki ciddi fark yaratıyordur. Kimisi Full HD TV'de HD yayınlanan bir maç izlemek ister; kimisine tüplü TV'de SD yayınlanan maçı izlemek yeterlidir. Full HD şart değil ama görsel olarak daha tatmin edici olduğu da yadsınamaz bir gerçek.

Kullanım Rahatlığı ve Oyunlar:

Konsol elbette oyun oynamak için tasarlanmış bir makine, bu konuda kimsenin itirazı olmaz. Ancak bunun için tasarlanmış olması demek, oyun konusunda her desteği veriyor anlamına gelmez. Mesela PC'de oyun içi mesajlaşmaya, sesli chat'e destek veren sayısız yazılım sayesinde uçsuz bucaksız bir rahatlığa sahipsin. Ya da kontrolcü konusunda da bahsetmiştim. Klavye + mouse'u bırakıp gamepad / direksiyon / joystick vs.. gibi bir kontrolcüye oyun içi geçişin zaman bile almıyor ve cihaz konusunda da yine sayısız seçeneğin var. Oyun ve internet arasında geçişin 1sn alıyor (ne bileyim, mesela oyunda bir yerde takıldın, çözüm için araştırman ve bulman saniyeler sürüyor). Böyle onlarca şey sayabilirim. Kulağa çok basit gelebilir bunlar ama farkında olmadan sürekli kullandığımız için eksildiği anda değerini anlıyoruz.

"Battlefield'da 64 kişi full kaç gün bulacaksın" diye merakını bildirmişsin; üzerinden 2 sene geçmiş BF3'te günün 24 saati yüzlerce 64 kişinin bulunduğu düşük pingli servera ulaşabiliyorsun (ki yeni çıkan BF4'ten hiç bahsetmiyorum bile).

Şimdi bu söylediklerimden "PC konsoldan üstündür" gibi bir anlam çıkmasın, ben özellikle olayın diğer boyutundan baktım. Yoksa en başından beri söylediğimiz şu ki; iki tarafın da ayrı üstünlükleri var, insanlar da bu yüzden kendilerine uygun platformu seçiyorlar. O yüzden biri diğerinden "her bakımdan" üstün demek yanlış olur. Yoksa konsol PC'den her açıdan üstün olsaydı ilk işim eve gittiğimde PC'yi camdan aşağıya atmak olurdu. Ya da PC konsolun yaptığı her şeyi yapıyor olsaydı PS3'ümü TV'nin altından alıp araba altına takoz niyetine koyardım. Ama ikisini de elimizde tutuyor, severek kullanıyorsak demek ki ikisinin de bizim için vazgeçilemez tarafları var.

Harika yorum. Umarım yeterince + alır ve üst sıralara çıkar.

• Speed-Step kullanıcısına yanıt
    Mesut bey merhaba , sizce DDR4 ile birlikte intel ve amd yeni soket işlemcilerini duyurur mu ? Yani DDR4 yeni soketler ile birlikte piyasaya gelir sanırım ? ve 2014'te bu soketlerin ve DDR4'lerin piyasa büyük ihtimal gireceğini düşünüyor musunuz ? Son olarak yine 2014'te DDR4 çıkarsa ülkemizde aynı tarihler içerisinde bu ramlere ulaşmak sizce mümkün olacak mıdır ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: blizzard3

quote:

Orijinalden alıntı: ornitolog

konsolu seçenleri asla anlayamıyorum.
    ha çok çok zengin olsam bir odaya pc diğerine ps4 alırdım. konsol yedektir as kadrodaya giremez.

bir god of war oynamayan insan anlamaz anlayamaz

onu da pcde oynadık abisi merak etme.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KaDigitaL

quote:

Orijinalden alıntı: tansusus

quote:

Orijinalden alıntı: KaDigitaL

Canlı yayına katılamadım fakat tekrarını izlediğimde, toplanan siteme işletim sistemi eklenmediğini farkettim! Oyunları Dos veya Linux ortamında mı oynamayı planlıyorsunuz? Ya da illegal sistem kurulacak şekilde mi düşündünüz? Amacınız konsol fiyatına PC toplamak ise monitör haricinde toplayacağınız bilgisayarın power tuşuna bastığınızda sorunsuz bir şekilde açılıp oyunları oynayabilir olmanız gerekir. Konsolların kendi işletim sistemi var ve bu fiyatına da dahil. Topladığınız bilgisayarda olmayan işletim sistemini de düşündüğümüzde 2.000 TL gibi bir fiyat çıkıyor ki 1.400 ile 2.000 arasında baya bir fark var.

200-250 tl arasındakı konsol oyun fşyatlarını katmıyorsun ama.konsol exc ıcın alıınır yınede daha degıl oyun fıyatlarından dolayı genelde6-7 saatte bıtcek oyunlar ıcın 200 cok fazla.ılk cıktıgında 200 tl aldıgın oyunu 1 gunde dahı bıtrebılırsın o heyecanla.ama pcde ındırım cok evet kendıne has problemlerıde oluyor ama genede oyun fıyatlarını ve yenı nesıl konsolların nerdeyse pcden gerıde baslaması dezavantaj.max payne 3 ten tut bıoshock tomb raıdera bunun gıbı en az 15 oyunu ındırımden yazın 300 tl ye aldımkı konsolda almaya kalksan 15*200 sen hesap et artık.herkes zevk aldıgı cıhazda oynar sonunda

Sanırım yanlış anlaşıldım. Ben konsol savunucusu değilim ve hatta oyunların çoğunu PC de oynarım. Mesaj yazmamdaki amacım sadece sürekli Korsan almayın şeklinde uyarı yapan bir yönetimin bu karşılaştırmasında olmazsa olmaz olan bir işletim sistemini eklememisine şaşırmamdır. Sanırım konsolun içindeki işletim sisteminin maliyetini de çıkartırsak adil bir karşılaştırma olur. Tabiki bunun sonucunda konsol ve PC de hiçbir işe yaramaz :)

evet işletim sistemi atlanmış ama şöyle düşünmüş olabilir,eski bir makinesi vardır komple yenilemek ister haliyle eski windowsu yeni makineye yükler. ayrıca örnekte toplanan donanım konsollardan daha üstün bir donanımdı,denk donanımla fiyat düşecektir,hatta biraz araştırıp garantili 2.el parçalarla daha da uygun fiyata çekilebilir.

hepsini geçelim 2000tl tutsa bile oyun fiyatlarındaki fark nedeniyle 1-2 ayda pc kendini amorti eder.

• bu sistemde windows da olması gerekmiyor mu?sonucta o da bir maliyet...

bence bi yere gideceksiniz yada arkadasınıza oyun oynamaya pc kasasını kolunun altına koy gotur..bu bile tercih meselesidir yeri gelir. yada tv de baglı bir pc kasasının goruntusunu ben çok tercih etmem salon yada oturma odasında. bu tamamen tercih meselesıdır..ama artık bazı şartlardan dolayı ps 4 ü bekliyorum acıkçası eski bir pc oyuncusu olarak.
    bir laptop ve ps4 yada x box herşeye yeterlidir herhalde...

not: bu arada uncharted 3 gibi özel oyunlarda konsolun artısı.. ama herkesin tercihi farlı tabi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0E0B8030F -- 29 Kasım 2013; 14:34:44 >
  • tabii ki pc .bende xbox var, bir benim kıytırık bilgisayarda far cry 3 oynuyorum bir de xboxda.aradaki fark dehşetül vahşet.konsol sanki ayarları low-oğlu-low e almışım gibi oynattırıyor.oyun hızı ve tepkime açısından çok daha iyi pc.
  • quote:

@bigbooss,

Haklı olduğun kısımlar olsa bile sen olayın sadece bir tarafından bakmışsın. Konsolun avantajlarından, PC'nin de dezavantajlarından bahsetmişsin. Ancak bunun tersi durumlar da çok var (ki bir kısmını yukarıda yazdım). Karışmasın diye iki başlığa ayırayım:

Grafik:

Evet grafik her şey değildir ama biraz da bu konuda gerçekçi olmak gerekir. Yapımların bir şekilde günümüz grafik teknolojilerine ayak uydurması lazım. Bugün severek oynadığımız birçok oyunu ele alırken bir bütün olarak düşünmemiz gerekir. Uncharted 2'yi 15 sene önceki grafiklerle bugün oynuyor olsaydık aynı etkiyi yaratır mıydı bizde? Muhtemelen yaratmazdı.

Hani bir klişe vardır "konsol oyuncusu grafiğe bakmaz" diye. Ama Killzone: SF videoları ortaya çıkınca nedense birden "PC'de böyle grafik yok, konsol eziyor" falan gibi laflar o grafiğe bakmayanların ağzından çıkmaya başladı. İşte bana garip ve komik gelen şey bu. Yeni nesil PS4 ve Xbox One isimleri ile sürekli bahsedilen şey "grafik" ise demek ki "grafiğe bakmıyoruz" lafı çok da gerçekçi değilmiş diye düşünmeden edemiyorum.

Bundan 17-18 sene önce ben deli gibi Doom 2 oynarken biri gelip bana "Bir oyun çıkacak, 64 kişi aynı anda kocaman bir savaş alanında çarpışabilecek; tanklar, helikopterler, jetler... Ohooo, ne ararsan var. Hele ki bir de grafikleri var, böyle gerçek gibi" deseydi ciddiye bile almazdım muhtemelen. Hangimiz o zamanlar günümüz oyunlarını hayal ediyordu ki? Bana 10 sene daha aynı grafiklerle Doom 2, Doom 3, Doom 4, Doom 5 diye önüme koysalar yine oynardım. Ama insanoğlu daha iyisini gördükten sonra artık daha kötü grafiklisi hafiften gözüne batmaya başlar. Bu yüzden PC'de görsel anlamda daha iyisini görmüş, tecrübe etmiş insanların isteklerini, hislerini görmezden gelmemek gerekir.

Evet bir oyunu 4xAA açmadan da oynarız. Ama daha iyisi mevcutken ve bunu yapabiliyorken neden kısmaya zorlayalım kendimizi? Senin için önemli olmayabilir ama bir başkası için belki ciddi fark yaratıyordur. Kimisi Full HD TV'de HD yayınlanan bir maç izlemek ister; kimisine tüplü TV'de SD yayınlanan maçı izlemek yeterlidir. Full HD şart değil ama görsel olarak daha tatmin edici olduğu da yadsınamaz bir gerçek.

Kullanım Rahatlığı ve Oyunlar:

Konsol elbette oyun oynamak için tasarlanmış bir makine, bu konuda kimsenin itirazı olmaz. Ancak bunun için tasarlanmış olması demek, oyun konusunda her desteği veriyor anlamına gelmez. Mesela PC'de oyun içi mesajlaşmaya, sesli chat'e destek veren sayısız yazılım sayesinde uçsuz bucaksız bir rahatlığa sahipsin. Ya da kontrolcü konusunda da bahsetmiştim. Klavye + mouse'u bırakıp gamepad / direksiyon / joystick vs.. gibi bir kontrolcüye oyun içi geçişin zaman bile almıyor ve cihaz konusunda da yine sayısız seçeneğin var. Oyun ve internet arasında geçişin 1sn alıyor (ne bileyim, mesela oyunda bir yerde takıldın, çözüm için araştırman ve bulman saniyeler sürüyor). Böyle onlarca şey sayabilirim. Kulağa çok basit gelebilir bunlar ama farkında olmadan sürekli kullandığımız için eksildiği anda değerini anlıyoruz.

"Battlefield'da 64 kişi full kaç gün bulacaksın" diye merakını bildirmişsin; üzerinden 2 sene geçmiş BF3'te günün 24 saati yüzlerce 64 kişinin bulunduğu düşük pingli servera ulaşabiliyorsun (ki yeni çıkan BF4'ten hiç bahsetmiyorum bile).

Şimdi bu söylediklerimden "PC konsoldan üstündür" gibi bir anlam çıkmasın, ben özellikle olayın diğer boyutundan baktım. Yoksa en başından beri söylediğimiz şu ki; iki tarafın da ayrı üstünlükleri var, insanlar da bu yüzden kendilerine uygun platformu seçiyorlar. O yüzden biri diğerinden "her bakımdan" üstün demek yanlış olur. Yoksa konsol PC'den her açıdan üstün olsaydı ilk işim eve gittiğimde PC'yi camdan aşağıya atmak olurdu. Ya da PC konsolun yaptığı her şeyi yapıyor olsaydı PS3'ümü TV'nin altından alıp araba altına takoz niyetine koyardım. Ama ikisini de elimizde tutuyor, severek kullanıyorsak demek ki ikisinin de bizim için vazgeçilemez tarafları var.

çok güzel yazmışsın teşekkür ederim.
    öncelikle pc de oyun oynmadığım için düz mantık olarak 64 kişi full serverların belirli bir zaman sonrasında dolu olamayacağını düşünüyordum . 2003 yılından berir pc ile alakadar olmadığım için bu hususta pek bilgim yok. ancak durum böyle değilmiş anlattığına göre. artık öyle olmadığını öğrenmiş oldum.

söylediklerinin çoğuna katılıyorum. benim isyanım sadece grafik olarak değerlendirenlere , yazarken de sanırım tam ifade edemedim. ben asılnda şunu demek isityorum. Evet insan her zaman daha iyisini ister buna katılıyorum ancak , ps4 de oynadığımız kill zone ile pc de oynadığımız bf 4 arasında dağlar kadar fark olmayacak ikisde göze hoş gözükecek , belki bf 4 biraz daha iyi gözükecek pc de. normal bir oyunda 30-60 fps yeterliyse ve ben konsolda 30-60 arası oynayabiliyoram pc de isterse aynı oynu 160 fps olsun. bunun benim için bir önemi yok.

Atıyorum belki en fazla %10 farkedecek , bu kadar farkı insanı rahatsız etmez ve sırf bunun içinde pc de oyun oynamak grafik açısndan daha avantajlıdır sözüne bu nedenle katılmıyorum. yıllar önce oynadığımız blood, doom , time komando, redalert , blade runner ya da mdk ' lı zamanlar ile şimdiki oyunlar arasında dağlar kadar fark var ,ama şu nesilde bunu söylemek mümkün değil. hem arada nesil farkı olmadığından hem de teknolojinin geldiği nokta açısından artık oyunlar arasındaki farklar tırtıklarla, uzak görüş mesafesi ile, ya da fps ile ölçülüyor.
    ps4 çıkışından 4 yıl sonra pc ile ps4 arasındaki fark açılabilir o zaman belki grafik olarak insanlar pc yi daha çok tercih ederler bu da ayrı bir konu.

pc de oyun rahatlığıyla ilgili diğer bir konu da bahsettiğin gibi ek yazılımlarla sesli chat vs. gibi bir çok uygulamanın aslında mevcut olması. buna bir itirazım yok. Ben herşey önüme hazır getirilmiş bir sistemi kullanmayı daha çok seviyor ve tercih ediyorum , bu tür şeylerle uğraşmak istemiyorum.

Oturduğum yerden kumandam ile o oyundan çıkıp başka oyuna girmek, müziimi dinlemek , filmimi seyretmek , sıkılınca bir tuşla kapatmak -açmak gibi, bunlar benim için büyük özgürlük.

konsol ile tek yakındığım nokta strateji oynanaması, bunun için maus ve klavye de olsa ben konsolda strateji oynanmaz bana göre, maus ve klavye ile oyanancaksa konsolun bir anlamı kalmaz. oturur pc de oynarım . benim tercih nedenim konsola özel oyunlar, ve rahatlığıdır.

son olarak pc yi hiç bir şekile kötülemediğimi belirtmek isterim. sadece insanlar tercihlerini göre pc ya da konsol seçiyorlar., bazı insanlar aradaki küçük belki bazı oyanlarda biraz daha fazla olan grafik farkını önemsemiyorlar. güzeli yeterli buluyorlar. bazıları tam akisne düşünüyor ve pc de oynmaya devam ediyor. tamam tercihle alakalı bir durum. donanım üstünlüğünü tartışmak ise zate başlı başına gereksiz bir konu olur. pc her zaman konsoldan üstündür. konsolun üstün olduğu tarafı aynı performansı vermesi beklenen bir pc ye göre donanım olarak ekonomik olması ,

oyunlar pc de daha ucuz ,konsolda daha pahalı ama konsolda her yeni çkına oyunu anında almazsanız sıkıntı yaşamazsınız. ayrıca ps plus a üye olursan , aynı anda 2 ya da 3' er tane olmak üzere ps vita, ps3, ps4 oyunlarına her ay sahip olursun. baya ekonomik değil mi :)
    bir bf 4 ün pc versiyonu da pek ucuz değil hani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bigbooss -- 29 Kasım 2013; 14:06:02 >

• kimse pcyi satar konsol alirim demiyor ki.renderdan genel kullanimdan bahseden arkadaslar biraz yanlis anlamis burdaki tartisma oyun uzerinden.ben her is icin orta bir pc ve konsolu tercih ederim.pcde oynadigim tek oyun var(dota2) onu da 5770le akici oynuyorum.gtx780 filan alacagima konsol alirim psnle oynarim oyunlari, pcde bi 7770 yeter bana.oyunlar pcde iyi optimize edilmiyor zaten.720p de olsa 2008de alinan bi konsolla gta5 oynaniyor bugun.2008de toplanan bi kasayla ancak golge filan kisilarak oynanir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yeni aldığın bi alette, çıkalı aylar olmuş olan bi oyunu 60fps de oynayamıyosan at çöpe gitsin o aleti. ben neden pc derim. çünkü 2 şey olmazsa olmaz: 1080p çözünürlük ve sabit 60fps. bu ikisi tam olursa grafikleri artırmaya başlarım. fps 60ın altına biraz düştüğü anda orda dururum. konsolda ise direk baştan dayatıyolar 30fpyi yada 720p çözünürlüğü. 1080p 60fps de oyun varsada ya dandik grafikli oyunlar ya oynamak bile istemeyeceğim oyunlar ya da pc de zaten varolan oyunlar. ondan konsol almak bana göre saçmalık. ha ama misal 90 yaşında bi adam ne 1080p den nede 60fps den anlamayacağı için derki beni rahatsız etmiyo. bende derim ozaman haklısın dede al oyna konsolunu. yani size kalmış bişey bu. daha iyisini görmediyseniz elbette 20-30fps bile yeter sizin için. ama yıllarca pcde yüksek kare-saniyede ve yüksek çözünürlükte oynayan biri gelipte grafik önemli değil kare-saniye önemli değil çözünürlük önemli değil. tek önemli olan 2-3 tane konsola özel oyun derseniz bende size konsol fanboyu derim. çünkü savunduğu şeylerin doğru olmadığını bile bile sırf konsolu üste çıkarmak için o gereksiz bu gereksiz demek fanboyluktan başka bişey değildir.

• bigbooss kullanıcısına yanıt
    Düzeyli ve güzel yorumların için ben teşekkür ederim. Aslında genel olarak seninle aynı düşüncedeyiz.

Diyelim ki sene 2014; benim fena sayılmayacak bir sistemim ve PS4'üm var. Böyle bir durumda multiplatform bir oyunu (örneğin yeni çıkmış bir Devil May Cry'ı) hangi platformuma alacağım konusunda karar verirken genel olarak bakacağım temel şey fiyat olur. Grafik ile ilgili tercihime etki edecek bir durum olmaz çünkü muhtemelen oyunun PC ve PS4 versiyonları arasında gözle görülür pek fark olmaz. İkisinde de gamepad ile oynayacağım. Bu yüzden hangisi ucuzsa onu alırım (bu konuda da PC bir adım önde sayılır). Fiyatları da aynıysa "kafam biraz daha rahat olsun" deyip PS4'üme alabilirim.

Dediğin gibi aradan geçen birkaç sene sonra teknolojinin de ilerlemesiyle fiyatın yanında aradaki grafik farkına da ciddi anlamda bakıyor olacağım çünkü konsolumun sabit donanımlı olduğunun farkındayım, ister istemez PS4 geri kalacak. Yani multiplatfom oyunlarda PS4'ü seçmemin çok fazla bir getirisi olmayacak bana. Ama bunun yanında PS4'e özel oyunları almaya devam edeceğim elbet.

"Benim tercih nedenim konsola özel oyunlar, ve rahatlığıdır." diyorsun. Zaten konsol kullananların büyük çoğunluğu bu yüzden konsol kullanıyor, ben dahil. Ama işte konsola özel "olmayan" oyunlarda bir şekilde PC'nin fiyat ya da grafik gibi bir üstünlüğü olabiliyor. Mesela insanların diline dolanmış olan bir "optimizasyon" lafı vardır. Optimizasyon sözünün en çok kullanıldığı GTA4 oyununu bile ilk çıktığı günden beri orta/üst seviye denilebilecek bir kart ile yüksek ayarlarda sorunsuz oynadım. Bazen insanlar 100 dolarlık kart ile maksimum performansı elde etmek istiyorlar ama takıla takıla giden oyunu görünce hayal kırıklığı yaşıyorlar. Bunu dile getirdiklerinde de başkaları hemen "oyunun optimizasyonu PC'de kötü" yaftasını yapıştırıyorlar. Bu demek değildir ki oyunların hepsi PC'de mükemmel çalışıyor. Elbette sorunlar olabiliyor ama bu sorunların iyi kötü bir çözümü oluyor. Ya yapımcı patch çıkartıyor, ya sürücü güncelleniyor, ya da en kötü donanımı yükseltiyorsunuz. Ama PS3'teki GTA4'ün performansını hiçbir şekilde değiştiremiyorsun. Grafiklerin PC'deki low/medium seviyesinde olmasını geçtim, arabayla sağa sola dönerken sürekli yaşanılan frame droplar bile oyundan soğumanıza sebep olabiliyor. Ya da hep söylerim; son Assassin's Creed 3'e PS3'te başlamıştım ama Boston'a geldikten sonra oyun bildiğin yavaşlıktan sürünmeye başladı. Dedim belki alışırım, belki ileride düzelir ama olmadı ve ilk defa bir oyunu performansı sebebiyle yarıda bıraktım. Sonra oyuna PC'de tekrar başladım ve dünya varmış dedim.

Yani böyle örnekler de mevcut. Bunları yakın sürede görmeyiz belki ama bundan 3-4 sene sonra tekrardan kendini hissettirmeye başlar.

PC donanım olarak konsoldan her daim pahalı olacaktır, bu bir gerçek. Ama PC çok yönlü kullanımı sebebiyle aradaki fiyat farkını biraz kapatıyor, hatta kişisine göre daha ucuza bile gelebiliyor. En basitinden şu foruma giriş yapıp dolanırken, yazı yazarken bile büyük çoğunluğumuz iyi kötü bir PC kullanıyoruz. Oyun için ekstradan ihtiyaç olan temel şey ekran kartı (ki eğer çizim vs. de yapıyorsanız o bile zaten elde mevcut). Kaliteyi ne kadar arttırmak istersen de diğer donanımlar için üstüne o kadar ödüyorsun, tamamen kullanıcıya kalmış.

Ama bunlarla uğraşmak var bir de. Arada sürücü güncelleyeceksin, falan filan. Bunlar benim için uğraş bile değil fakat başkasına zor gelebilir. Bu da doğal olarak o kişi için PC'nin dezavantajı haline gelir.

Mesela sen chat vs. için ek yazılımlar ile uğraşmak istemiyorsun. Ben ise mesela BF4'ün içine entegre edilmiş sesli chat özelliğini kullanmak yerine ekstra yazılım olan Team Speak'i kullanmayı tercih ediyorum çünkü oyunun kendi sisteminden çok daha kullanışlı, ekstra özellikleri olan bir program.

PS Plus konsol kullananlar için çok büyük nimet. Birçok oyunu oynamak ekonomik hale geliyor.

BF4 aslında PC'de güzel fiyata satılıyor. Ben ilk çıktığı gün 90 TL'ye aldım (ki şimdiki indirimlerle 60 TL'ye bile alınabiliyor). Fena sayılmaz fiyatı. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musAKka -- 29 Kasım 2013; 15:59:55 >

• Monitor olarak hdtv hakkindaki yoruma katilmiyorum, aradaki mesafe onemli, tv nin icine girerseniz elbette ekran buyuk gelir, wireless klavye mouse ile belirli bir mesafeden gayet basarili sekilde kullanabiliyorsunuz, buyuk ekranda oyunlar ayri keyifli..

• Yazı tura atmalısın (=

• Bugün Ps4 incelemesi yapılacak mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • konsol alırsan uzu yıllar sorun yaşamassın her oyunu oynarsın ama pcde directx denilen bir zımbırtı var bu faciayı crysis 3 te yaşadık sağolsunlar ps3 denilen konsol bile rahatlıkla açıyor ama pcde bi dx11 zımbırtısı taktılar gidiyolar
  • quote:

@bigbooss, Haklı olduğun kısımlar olsa bile sen olayın sadece bir tarafından bakmışsın. Konsolun avantajlarından, PCnin de dezavantajlarından bahsetmişsin. Ancak bunun tersi durumlar da çok var (ki bir kısmını yukarıda yazdım). Karışmasın diye iki başlığa ayırayım: Grafik: Evet grafik her şey değildir ama biraz da bu konuda gerçekçi olmak gerekir. Yapımların bir şekilde günümüz grafik teknolojilerine ayak uydurması lazım. Bugün severek oynadığımız birçok oyunu ele alırken bir bütün olarak düşünmemiz gerekir. Uncharted 2yi 15 sene önceki grafiklerle bugün oynuyor olsaydık aynı etkiyi yaratır mıydı bizde? Muhtemelen yaratmazdı. Hani bir klişe vardır konsol oyuncusu grafiğe bakmaz diye. Ama Killzone: SF videoları ortaya çıkınca nedense birden PCde böyle grafik yok, konsol eziyor falan gibi laflar o grafiğe bakmayanların ağzından çıkmaya başladı. İşte bana garip ve komik gelen şey bu. Yeni nesil PS4 ve Xbox One isimleri ile sürekli bahsedilen şey grafik ise demek ki grafiğe bakmıyoruz lafı çok da gerçekçi değilmiş diye düşünmeden edemiyorum. Bundan 17-18 sene önce ben deli gibi Doom 2 oynarken biri gelip bana Bir oyun çıkacak, 64 kişi aynı anda kocaman bir savaş alanında çarpışabilecek; tanklar, helikopterler, jetler... Ohooo, ne ararsan var. Hele ki bir de grafikleri var, böyle gerçek gibi deseydi ciddiye bile almazdım muhtemelen. Hangimiz o zamanlar günümüz oyunlarını hayal ediyordu ki? Bana 10 sene daha aynı grafiklerle Doom 2, Doom 3, Doom 4, Doom 5 diye önüme koysalar yine oynardım. Ama insanoğlu daha iyisini gördükten sonra artık daha kötü grafiklisi hafiften gözüne batmaya başlar. Bu yüzden PCde görsel anlamda daha iyisini görmüş, tecrübe etmiş insanların isteklerini, hislerini görmezden gelmemek gerekir. Evet bir oyunu 4xAA açmadan da oynarız. Ama daha iyisi mevcutken ve bunu yapabiliyorken neden kısmaya zorlayalım kendimizi? Senin için önemli olmayabilir ama bir başkası için belki ciddi fark yaratıyordur. Kimisi Full HD TVde HD yayınlanan bir maç izlemek ister; kimisine tüplü TVde SD yayınlanan maçı izlemek yeterlidir. Full HD şart değil ama görsel olarak daha tatmin edici olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Kullanım Rahatlığı ve Oyunlar: Konsol elbette oyun oynamak için tasarlanmış bir makine, bu konuda kimsenin itirazı olmaz. Ancak bunun için tasarlanmış olması demek, oyun konusunda her desteği veriyor anlamına gelmez. Mesela PCde oyun içi mesajlaşmaya, sesli chate destek veren sayısız yazılım sayesinde uçsuz bucaksız bir rahatlığa sahipsin. Ya da kontrolcü konusunda da bahsetmiştim. Klavye + mouseu bırakıp gamepad / direksiyon / joystick vs.. gibi bir kontrolcüye oyun içi geçişin zaman bile almıyor ve cihaz konusunda da yine sayısız seçeneğin var. Oyun ve internet arasında geçişin 1sn alıyor (ne bileyim, mesela oyunda bir yerde takıldın, çözüm için araştırman ve bulman saniyeler sürüyor). Böyle onlarca şey sayabilirim. Kulağa çok basit gelebilir bunlar ama farkında olmadan sürekli kullandığımız için eksildiği anda değerini anlıyoruz. Battlefieldda 64 kişi full kaç gün bulacaksın diye merakını bildirmişsin; üzerinden 2 sene geçmiş BF3te günün 24 saati yüzlerce 64 kişinin bulunduğu düşük pingli servera ulaşabiliyorsun (ki yeni çıkan BF4ten hiç bahsetmiyorum bile).
    Şimdi bu söylediklerimden PC konsoldan üstündür gibi bir anlam çıkmasın, ben özellikle olayın diğer boyutundan baktım. Yoksa en başından beri söylediğimiz şu ki; iki tarafın da ayrı üstünlükleri var, insanlar da bu yüzden kendilerine uygun platformu seçiyorlar. O yüzden biri diğerinden her bakımdan üstün demek yanlış olur. Yoksa konsol PCden her açıdan üstün olsaydı ilk işim eve gittiğimde PCyi camdan aşağıya atmak olurdu. Ya da PC konsolun yaptığı her şeyi yapıyor olsaydı PS3ümü TVnin altından alıp araba altına takoz niyetine koyardım. Ama ikisini de elimizde tutuyor, severek kullanıyorsak demek ki ikisinin de bizim için vazgeçilemez tarafları var.

Ya tamam bu güzel yorum. Açıklayıcı olmuş. En sonda Pc, Konsolun yaptığı herşeyi yapsaydı, PS4 ümü alır arabaya takoz niyetine koyardım demişsin. PC konsollora özel oyunlar hariç, ki onları bile emulatörlerle falan oynatır da, hadi oynatamıyor diyelim, konsolların yaptığı neyi yapamıyor? veya konsollardan kötü yapıyor?
    Fiyatı bir kenara koyduğunda konsolların hiçbir avantajı yoktur. Fiyat konusunda da konsol alırken tasarruf ettiğin parayı zaten oyunlardan çıkarıyorlar.
    Bende de bir ps3 var ama gel sor niye var. Bilmiyorum. Öyle duruyor tv nin altında. Bir arkadaşım gelirse PES oynuyoruz işte o kadar. Onu da gayet pcde de oynarız aslında. WASD her türlü gamepadden iyidir.

• Ps4 incelemesi saat kaçta beyler ?
  • malum sitede daha ucuz turt olmuş.

• Konsol hertürlü akar. PC eski doom döneminden çok uzaklarda. Konsollar hiç olmadığı kadar büyük darbe vuruyor yüksek satışlarda ortada. Cımbızla hata ayıklayacağınıza aşağıya bakın esas farkı görün. NBA 2K14 PS4 Next gen, pc LOWEST. Aynı şekilde Exc oyunlar, multiplayer kalitesinde de konsolların ciddi üstünlüğü bulunuyor. şu an pc toplasam hl düzgün oyun çıkana kadar eskir. PC'de optimizasyona önem verilmediğini firmalar bile söylüyor
    http://i4.minus.com/iUo8P18ErEA7B.jpg

• 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.