Şimdi Ara

(Mayıs/2009) ISPARTA - 40. PİYADE ALAYI {İç Güvenlik Eğt. ve Tatbikat Mrkz. Komt.} (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
2
Favori
111.191
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu arada ilk Mayıs/2009 Ayı ilk Silüs Haberi de benden olsun;

SINIFI : K.K.K / PİYADE
    ÖZELLİK : (P-001) P. MNG. K. ÇVŞ. (Piyade Manga Komutanı Çavuş)
    Katılacağı TARİH : 30 MAYIS 2009

EK: Önceki Silüslerde "Tabur" ile Kaçıncı "Bölük" olduğuda yazıyordu herhalde.... Benimkinde yazmıyor, herhalde orada yine değiştiğinden artık yazmıyorlar galiba.. "SEVK EĞT. MERK." kısmında görünmüyor. "İÇ GÜV. EĞT. VE TATB. MRK. 40 INCI P.EĞT. A.K. LIĞI - ISPARTA" yazıyor sadece..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chiris -- 15 Mayıs 2009; 11:23:12 >
  • Bende gidip alayım şimdi sülüsümü aaa Sen simdi 30 undamı teslım olcan ? Katılacagı tarih 30 dior herkezınmı sülüs bozuk bnada kadın 29 demişti ama sımdı gidip alam sülüsü bari...
  • Değişebiliyor o tarih herkezde birkaç gün bile farkedebilir. Nedeni şöyle düşünürsen mantıklı olarak, herkezin teslim tarihi 30 olsa 10.000 kişilik alay bunun hiç yoksa 6.000 tanesi bu Mayıs/2009 da gidecek acemi Piyade olanlarsa mesela normaldir... Yani hepsi 30 unda teslim olsa bir anda yığılma olur. Bunu günlere bölerek farklı günler gözükmesi bu yüzden olabilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chiris -- 15 Mayıs 2009; 12:04:58 >
  • Ben saçlarımı falan ıspartaya indigim zaman bi berber bulup kestircem nede olsa irzibatlar anlamaz asker oldugumu sonradan teslım olurm :D
  • quote:

Orjinalden alıntı: Chiris

@ M89.1

3 Günlük son intikal hakkında, kabaca 3 günün özetini yaptığın için teşekkürler, mutlaka ki faydası olucak... Durumlara daha bir bilerek, bilinçli gitmek iyidir. Silah çaldırma cezası, kolların birbirine sızmaya çalışması, çalanın ödül, çaldranın ceza alması durumunu öğrenmek şimdiden iyi oldu..

Anıların varsa anlat tabi, hem içinden belki faydalanacağımız ayrıntı bile çıkabilir. Zaten forum MAYIS ayı gidecek olanlar için açıldı. Dönen bir önceki tertiplerinde sıcak sıcak bilgilerinide aktaracağı bi yer... En kötü anın ve en güzel anın ne oldu bu 75 günde Alayda, Davraz daki son 3 günlük intikalde, yatakanede... ? Senin paylaşımlarıda zevkle okurum, sıkılmam...

Chiris

3 günlük intikalden bi anımı anlatayım sana
    intikalin 2. günü dağlarda arama tarama yaptıktan sonra komutanımız bize mağara araması yapcamızı sööledi ve arama yapacağımız yere götürdü bizi mağaraya uzaklığımız 100 mt falandı manewra yaparak oraya doğru ilerleme yaptık tim halinde mağaraya 25 mt kala dağlardan ateş açıldı üstümüze herkes ne oluo die şaşırdı tabi bende biz sadece mağara araması yapcaz die hazırlanmıştık oysa dier kollar bize pusu kurmuş orada hemen bizde karşılık verdik dier elemanlara manevra mermileriyle bi yandan onlarda otomatik tüfeklerle ateş ediolar bi yandanda torpil atıolar kafamıza pat küt die patlamalar oluo her yerde ortalık çok şenlikliydi en sonunda bizim bi arkadaşa mağaradan torpil atıldı bizim arkadaş torpil patlamadan alıp mağaraya geri attı torpili mağaradaki teröristin yanında patladı torpil komutanlar falanda gördü bu olayı gülmekten koptular ve tmm operasyon bitti dediler gitceniz yer aynı zamanda tatbikat merkezi olduğu için tatbikatlar falan çok zewkli olacak her eğitimi sewerek yapacaksınız sivil hayat sıkıcı keşke 40. piyade alayına geri gitsem alışmıştım oraya sülüsünde p.manga komutanı çavuş yazıosa sen orada büyük ihtimalle unsur komutanı olursun yani her timde 3 tane unsur komutanı var ve unsur komutanının arkasında 7-8 kişi oluo sen onlardan sorumlu olcaksın g.douda başınızda komutan olmadığında. Bide atış poligonunda gerçek el bombası atacaksın bize gerçek el bombası attırmamışlardı kıskandım seni şimdi ama bide şu ihtimal var bende manga komutanı çavuş olarak gitmiştim yani sülüsümde öle yazıodu beni orda makinalı tüfek nişancısı yaptılar yani başka bi görev alırsan şaşırma

• M89.1

Hah işte bak dediğim olay buydu, o mağara olayında tabi sen söyleyince doğuya hazırlık, başka bir kolların bu silahı, botu çalmaya çalışması durumundan sonra bu mağara olayında da ani baskın olayını öğrenmiş oldum. Kulağıma küpe olarak taktım bu durumuda Torpil bide haa, iyimiş İyi bari alıp geri mağaraya atan arkadaşın elinde patlamamış... Askerlik anısı anlatmak keyiflidir, dinlemekte keyif veriyor hele birde gideceğin birlikle ilgili olunca daha iyi... Başka aklınıza gelen olay varsa yaz, şınav mekik çekiyomuydunuz

Bu el bombası olayında peki neden manga komutanlarına attırıyolar sadece... İyiymiş tabi gerçeğini atmak ama sizin niye atmadığınızı merak ettim hani, değerli olduğundan felan mı? Manga komutanları hakkında bilgin ne kadar yani aldıkları 2 haftalk eğitimde o zaman bu tür şeyleri ilk onlara öğretiyorlar mangalarını daha iyi yönlendirsinler ve manga nasıl komuta edilir üzerine mi eğitim alıyolar. Değişebilme olasılığı olduğunu okudum önceki forumlardan, nedeni ya fazla olursa bir kolda manga komutanı yada tecrübe ve insanlarla diyalog konuşmadaki ikna edicilik, hakimiyete göre değişiyor sanırım.. Bu değişme durumu ne zaman belli oluyor, ilk gittiğinde bir süre kimse birşey değildir sanırım eğitimlerin başlamasına az süre kalamı kesin netlik kazanıyor. Askerin ordaki durum hal ve hareketlerine göremi mesela 3. haftadan sonra felan gibi komutanların seni gözlemlediklerine göremi değişiyor bu durum..

• aynen bende direk ısparta bakalım neler yaşayacağız...
  • Selam arkadaslar benimde ısparta 40 piyade alayı iç guv. ve tatbikat 4.bölük.ismim ahmet.Allah hepimize kolaylık versin okudum yazılanları baya zor ama herkes nasıl yapiyorsa bizde paşa paşa yapacagiz.bir sorum olacak silüsü alınca kac gun yol verirler ayın kacında teslim oluruz biz
  • Sanıyorumki aldığın ilin askerlik şubesine göre, silüs üzerindeki gün sayısı değişebilir. Bende "1 Gün yazıyor" ama ISPARTA için en doğu illerden gelen varsa belki 2 gün yazanlarda olabilir. ama sanıyorum geneldende 1 gün... Teslim günü ise değişiyor herkezde farklı olabilir mesela bir arkadaşta 29 mayıs mış, bende de 30 mayıs yazıyor. 1 gün yukarı, 3 gün aşağı şeklinde düşün...

Acaba bundan önceki devre usta birliklerinemi teslim oldular ki Başka bizler gitmeden 40. Alay ANILARINI veya bilgilerini paylaşmak isteyen olur belki diye bende gidene kadar her gün bakıyorumbu forumlara..
  • bugun meslek yuksek okuldan arkadasım geldi tunceliden askerligi bitirmiş.acemiligi ısparta egirdire cıkmıstı oradan revize olmus ısparta merkez 40.piyade alayına gitmiş cok zor diyor valla
  • arkadaslar hotmaillerimizi ekleyelim birbirimizin kilic.14 benımkisi ekleyin konusalım tanısalım
  • arkadaşlar ıspartaya düştüm ama 40.piyade alayı yazmıyor 40.piyade alayından başka bir alay varmıı orda?
  • ulen ne ballısınız he piyade ne demek ya biz havacıyız
  • quote:

Orjinalden alıntı: stilex21

arkadaşlar ıspartaya düştüm ama 40.piyade alayı yazmıyor 40.piyade alayından başka bir alay varmıı orda?

Silüste yazanı tam olarak yazarsan anlarız..
  • quote:

Orjinalden alıntı: SiNaN33

ulen ne ballısınız he piyade ne demek ya biz havacıyız

Bunu demen zaten, Piyade nedir diye sormandan belli

Piyadenin tanımını yaptıktan sonra, alınan eğitim ve görev noktaları hakkında forumu bi iyice oku bak bakalım tekrar "ballı" mı diycen, "tuzlu" mu

Piyade nedir, ne demektir ve ne yapar ?
    Kara ordusundaki temel muharip sınıftır. Muharebede en önde bulunan, gerektiğinde düşmanla göğüs göğüse muharebe edecek olan askerlerden oluşur. Piyadeler, timden tabura kadar müstakil kuruluş içinde görev yaparlar. TSK'da piyade sınıfı yakalarındaki yeşil zemin üzerine çapraz tüfekten ayırt edilebilir. Piyadenin temel silahı piyade tüfeğidir. Piyadenin muharebede vazifesi: Ateş ve manevra ile düşmana yaklaşmak,onu esir almak,imha etmek veya ateş, yakın muharebe ve karşı darbe ile düşmanın taarruzunu durdurmak ve püskürtmektir.Bir bölgenin tam olarak ele geçirilebilmesi ve kontrol altına alınabilmesi, ancak Piyade birliklerinin mevcudiyeti ile mümkündür.

• evet tertipler gün geldi çattı :)

ısparta da acemilik yapan bir sürü insanla muhabbettim oldu,bana dedikleri herkese nasip olmaz orda askerlik yapmak,bunun değerini bil:)

geçen gün askerlik şubesinin önünde bi tertiple muhabbet ediyom nereye düştüğünü sordum bilecik söğüt dedi ve boynunu eğdi ben de ıspartaya

düştüm dedim bi anda kafasını kaldırdı ve gülmeye başladı:) bu ne anlama geliyor ben henüz silüs almadım ama 2.tabur 2 .bölükte

olacağım sıhhiye ci olmuşum ama oraya gidince değişiyormuş neyse tertipler kendinize iyi bakın

hepinize kazasız belasız bir 15 ay dilerim.

ayrıca ŞEHİTLERİMİZE rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum
  • quote:

arkadaşlar ıspartaya düştüm ama 40.piyade alayı yazmıyor 40.piyade alayından başka bir alay varmıı orda?

40.piyade alayının hemen yan tarafında komando okulu var orası olmasın ama ayrıca ısparta merkezde il jandarma var onun haricinde burdur ulaştırma ve eğirdir dağ komando başka yok
  • 2.tabur 4.bölük yok mu arkadaslar
  • quote:

Orjinalden alıntı: Bolu-gerede

2.tabur 4.bölük yok mu arkadaslar

benim eski bölüğüm 1. takım 2. koldaydim eğer tayin olmamışsa koray uzmana mehmet uzmana deniz astsubaya selam söyle
  • quote:

Orjinalden alıntı: GARTİ

quote:

40.piyade alayının hemen yan tarafında komando okulu var orası olmasın ama ayrıca ısparta merkezde il jandarma var onun haricinde burdur ulaştırma ve eğirdir dağ komando başka yok

bende sıhhıye olarak geliyomm....
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.