Şimdi Ara

DH İSKANDİNAVYA HAYRANLARI

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
1
Favori
949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İskandinavya, Kuzey Avrupa'daki ülkelerin oluşturduğu bir coğrafyadır. Danimarka, İsveç ve Norveç İskandinav ülkeleridir. Bu ülkeler ile beraber, Finlandiya, İzlanda, Faroe Adaları, Grönland ve Aland Kuzey ülkelerini oluştururlar. Bu ülkelerin dilleri Fince dışında biribirine benzemektedir. Bu dillere İskandinav dilleri denir. Danimarka'nın Danca, Norveç'in Norveççe, İsveç'in İsveççe, İzlanda'nın İzlandaca dillerini kullanmaktadırlar.
    Norveç, Avrupa'nın en zengin ülkelerinden biridir. Petrol ihracatçı ülkesi olması, balıkçılık faaliyetleri ve İngiltere ile ilgili tutumları ve Avrupa birliğini kendi standartlarından aşağıda gördüğü için Avrupa Birliği'ne katılmamıştır.
    ayrıcada İzlanda da AB üyesi değildir.
    Danimarka 1973'te AB'ye girmiştir.
    Danimarka'ya bağlı Grönland adası 1979 yılında AB'den referandum ile ayrılmıştır.
    İsveç ve Finlandiya ancak 1995'te tarafsızlık politikasından vazgeçerek AB safına katılmışlardır.

Orta Çağ'da bugün Norveç,İsveç,Danimarka,Rusya ve İzlanda olarak bilinen ülkeler benzer kültürel, dilsel (Eski Norse) ve dinsel (Norse Mitolojisi) ortamı paylaşmışlardır. 12. yüzyıldan itibaren bugün Finlandiya olarak bilinen ülke İsveç Krallığı'yla ortak bir gelişim sürecini yaşamış ve giderek onunla eklemlenmiştir. Ortak geçmişin önemli örneklerinden biri de bugün Norveç,İsveç ve Finlandiya olarak bilinen ülkelerin Sami yaşam biçimini içselleştirmeleridir. Aslında , bütün Nordik ülkeleri azınlık gruplarını içlerinde barındırmaktadır ve bu gruplar diğer bir Nordik ülkenin nüfusu içinde yer almaktadır(Örneğin Sami(Lapp)Irkı).
    Fince köken itibariyle Ural-Altay dil grubunun Ural kısmındadır. Orta Asya kökenli bu halk daha sonra Nordikleşmiştir. Fin dili yapısı Türk diline ve Altay dil grubuna çok benzer. Örneğin ben kelimesi Fince'de "Minä", sen kelimesi "Sinä" dır.
    Yaklaşık 1000 yılında Hristiyanlığı benimsedikten sonra , yerel düzeydeki birleşme süreçleri Danimarka,Norveç ve İsveç'in ayrı krallıklar olarak kurulmasına yol açtı. 1200'lerin ortalarında Finlandiya İsveç'in bir parçası haline gelirken, İzlanda, Faroe Adaları,Şetland Adaları, Orkney, İskoçya ve İrlanda'nın büyük bir bölümü Norveç'in oldu(Bu akınlar Avrupa'lı tarihçiler tarafından Kavimler Göçü sayılır).16. yüzyıl boyunca bütün Nordik ülkeleri protestan reformunu izledi. Finlandiya'da çok az da olsa Ortodoks cemaati bulunmaktaydı.
    14. yüzyılda, Danimarka, Norveç ve İsveç (Finlandiya dahil) Kalmar Birliği altında birleşti.Danimarka hızla öncü ülke haline geldi. Fakat 16. yüzyılın başlarında İsveç kendi bağımsız krallığını yeniden kurdu.Danimarka'nın Norveç üzerindeki egemenliği 1814 yılına kadar sürdü. Bu tarihten sonra Danimarka kralı Norveç'i İsveç'e verdi. İzlanda, Grönland ve Faroe Adaları Danimarka'ya kaldı.
    17. yüzyılda Avrupa'nın büyük güçlerinden biri haline gelen İsveç sömürgelerini bir bir kaybetti. Süreç 1809 yılında Finlandiya'nın Rusya'ya bağlanmasıyla daha da kötüleşti.
    19. yüzyıl İsveç ile Norveç'in birleşmesine tanıklık etti. Ancak bu birleşme Norveç'in artan huzursuzluğundan dolayı 1905 yılında sona erdi. Aynı dönemde İsveç ve Danimarka arasında İskandinavyacılık doğmuştur. Bu hareket üç İskandinav ülkesini birleştirmeyi hedeflediyse de başarıya ulaşamadı.
    Birinci Dünya Savaşı ve özellikle 1917'deki Rusya devriminin ortasında Finlandiya tarihte ilk defa bağımsız bir devlet olarak ortaya çıktı. İkinci Dünya Savaşı sırasında İzlanda Danimarka'dan bağımsızlığını kazandı. Böylece 1952 yılında kurulan Nordik konseyinin üye ülkeleri ortaya çıkmış oldu.
    Nordik ülkeleri savaş sonrası dönemde, özellikle sosyal alanda ortak politikalar uyguladılar (Örneğin İskandinav Sosyalizimi). Bütün Nordik Ülkeleri yüksek vergilerle oluşturulan kamu sektörüne ve geniş sosyal güvenlik sistemine sahip refah devletlerine dönüştüler. Bu gelişmelerin kökeninde iki savaş arasındaki dönemde bütün Nordik ülkelerinde Sosyal Demokrat hükümetlerin iktidara gelmesinin payı vardı.

imzamız

[center][image]https://store.donanimhaber.com/b5/f3/07/b5f3072703ff988e028049e97528b89b.gif[/image] 
    [color=#CC0000]★[/color][color=#0000FF]★[/color][color=#CCFF00]★[/color] [b] [link=http://forum.donanimhaber.com/m_87569567/f_//tm.htm#87569567]DONANIM HABER İSKANDİNAVYA HAYRANLARI[/link][/b] [color=#CC0000]★[/color][color=#0000FF]★[/color][color=#CCFF00]★[/color][/center]

ÜYELER:
    1-KONUNGARİKET SVERİGE(Kurucu Üye)
    2-kongeriket norge(Yardımcı üye+ imza tasarımcımız )
    3-Masquerade89 (ilk üyemiz)
    4-Djarum Black-
    5-soniqueizm_777
    6-Arnavut7
    7-Brad Pitt
    8-Sterope
    9-Dr.Mechanic
    10-WISDOM
    11-zafer4141
    12-The Devil Zoro
    13-Ottoman_PoweR
    14-mehmedaltair
    15-programmer_onur
    16-RioShui
    17-Cornucopia.
    18-Brolaf
    19-SkogensHjärta
    20-olrayt
    21-mrsmrc
    22-Hacci Emmi
    23-Shadzzo
    24-Amon Amarth
    25-ermgvn
    26-PatatesliDondurma(onur üyesi)
    27-LifeSuxTR
    28-Ysgramor(izlanda hayranı)
    29-Loki early rush
    30-Skillet
    31-AndroidWT
    32-TheTurkAdam07
    33-Escherich
    34-Protez Bacaklı Çekirge
    35-Fusion.
    36-QueenHelen
    37-QuattroFR
    38-GuzelAdam
    39-Üni Güç - Gooner
    40-Anabolic
    41-Ekocalyptica

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Konungariket Sverige -- 13 Temmuz 2014; 16:54:53 >

• Kimsede iplememiş yaz beni ilk sıraya altın harflerle ilk üye diye

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • buraların freelerini seviyorum yaz beni
  • ben isveçi beğenirim..refah seviyesi ve iyi yaşam koşulları..

Tabi dünyanın en güzel kızları barındıran bir ülke isveç
  • EKLE BRO
    İSVEÇ > FİNLANDİYA > NORVEÇ > İZLANDA > DANİMARKA
  • Kendimi çok benzetiyorum onlara Açık kumral-sarı saçlı yeşil gözlü

Edit : Ekle bu arada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Brad Pitt -- 5 Şubat 2014; 20:28:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Masquerade89

Kimsede iplememiş yaz beni ilk sıraya altın harflerle ilk üye diye

@Djarum Black- @soniqueizm_777 @Arnavut7 @Brad Pitt hepiniz eklendiniz
  • Muhteşem ülkeler ya :( Yaşam şartları olsun, insanları olsun, kızları olsun.

Yaz onur üyesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sterope -- 5 Şubat 2014; 20:34:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sterope

yaz hayranım

ekledim
  • Ekle
  • kızlarına hastayım eqle

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ekle
  • Ekle. Oraları görmeden ölmek istemiyorum.
  • Ekle dostum. Eğer kader ağlarını örerse Norveç'e kapak atmak istiyorum.
  • Ekle ayrıca konuyu açan kişiyi doğru tahmin etmişim

• Yaz benide. Finlandiya, İsveç.

• benide yaz
  • Benide yaz

• quote:

Orijinalden alıntı: Dr.Mechanic

Ekle

@WISDOM @zafer4141 @The Devil Zoro @Ottoman_PoweR @mehmedaltair @programmer_onur @RioShui @Cornucopia. HEPİNİZ EKLENDİNİZ
  • Beni de ekle oralara gidebilmeyi,oralarda yaşamayı çok istiyorum inş. gerçekleşir bir gün
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.