Şimdi Ara

Elektrikli Bisiklet Kiti Magic Pie

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
340
Cevap
22
Favori
53.848
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Uzun zamandır elektrikli bisiklet kitlerini araştırıyorum. Bu kitlerden bir tanesi magicpie. Çinli Goldenmotor'un ürettiği bu kitte kontrol ünitesi motorun içinde. Motor gücünü usb ile pc'ye bağlayarak 24-48 volt ve 250-1000 watt arasında ayarlayabiliyorsunuz. Parmak gazı veya bükmeli gaz seçenekleri ve ayrıca cruise control düğmeleri de mevcut. Elektronik fren kolları ile motor gücünü kesip fren enerjisini şarj olarak geri kazanmak da mümkün. İster ön tekere(100mm maşa), ister arka tekere(135mm) takılabiliyor. Hidrolik disk frenleri de destekliyor. Dahili fan yapısı sayesinde ısının %60'ını soğutabiliyor. 16"-28" aralığındaki ve 700c tipi jantlı bisikletlere takılabiliyor. 48v10AH LiFePO4 batarya(5kg civarı) ile 50km pedal çevirmeden gitmek mümkün.
    26" ölçüsüne uygun 48V10AH batarya, şarj cihazı, bataryayı sele borusuna monte etme aparatı dahil kit fiyatı 961 $ + (245 $airshipping)=1206 $.
    %18 kdv ile 1423 $'a denk geliyor. Kit ile ilgili detaylı bilgiyi Golden Motor internet sitesinde bulmak mümkün.

Magic Pie Kit
    Magic Pie Tanıtım Video
    Magic Pie Kit Teknik Detaylar Videosu
    Magic Pie Unboxing

http://www.goldenmotor.com/

Edit: Ürünü fuarda inceledim ve pedelec kavramından uzak olduğunu gördüm. Tek başına motor bile oldukça ağır; yaklaşık 7-8 kg. Bir de 6-7 kg civarı batarya ekleyince bisiklet olmaktan çıkıyor.

Elektrikli bisiklet almak isteyen veya bisikletine kit taktırmak isteyenlere Salcano Antalya model elektrikli bisikleti veya kit olarak ROTT8 dönüşüm kitini tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tpkdln -- 19 Eylül 2014; 12:53:37 >

• Ben istanbul'da trafiğe 1000w 50km/s pedallı bisikletle ilk çıkanlardan olarak teoriye pek takılmadım.

Tam 3 yıl yaz-kış demeden 1000w pedallı bisikletle istanbul'da dolaştım ve bir polis durdurup sen ne yapıyorsun demedi. polisler sizi farketmiyor bile onların görüş alanının tamamen dışındasınız.

ama birkaç kez elektrikli mini scooterların (şu ufak olanlar, onlar daha çok dikkat çekiyor) durdurulduğuna şahit oldum. o zaman polisin dediği şu "bu araçla bu trafiğe çıkman yasak" adam araçtan iniyor elinde sürerek götürüyor. köşeyi dönünce tekrar biniyordur...

bu bisikletlerin sayısı arttığı ve polislerin gözüne takılmaya başladığımız zaman bu kanuni konular gündeme gelecektir. (bunun için istanbulda bence en az 5.000-10.000 bisikletin yollara girmesi lazım)

şu aşamada "biz aslında yoğuz"
    Arkadaşlar

Benim 1000W 48V Magi Pie4 kit taktığım bir bisikletim var
    Hayatımı çok zevkli hale getirdi ve tek ulaşım aracım haline geldi Öyle ki
    1) bedava yolculuk gittiği yerde sadece priz varmı diye soruyorum yani benzinciyi unuttum
    2) Bursa içerisinde her yer 10-15 dakika hız 40-48 arası değişiyor
    3) her yolculuğum hem spor hem eğlence oldu
    4) Trafiğin sıkıştığı saatler ayrı bir zevk:) çünkü bu araca trafik yok yani yukarıda bahsettiğim hızlar nerdeyse oratalama hız arabanızla km sıfırlayıp büyük şehirlerde dolaşıp ortalama hızınıza bakın 35 km/h görrseniz şaşmayın illaki bir lamba veya sıkışıklığa denk geleceksiniz. bunda böyle bir şık yok

Dikkat edilmesi gereken hususları anlatmaya çalışacağım
    1) kitin montajı zor değil ama dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta var belki en önemlisi motorun olduğu jantın ana milinin ve kilit piminin kadrodaki oluğa tam oturması ve kilitleme pulunun olukta sıkışması (bu konu ile ilgili bilgi isteyen olursa ayrıca yardımcı olabilirim.) keza tork çok yüksek ve özellikle rejeneratif fren (ki harika birşey bilmeyenler için kısaca elektriği fren motor freni ile geri kazandığınız abs tarzı bir fren ve nerdeyse başka bir fren kullanmanıza gerek kalmıyor ve enerji kaybını yok ediyor) ve gaz iki farklı yönde kadro miline yüksek bir tork veriyor. Eğer kilitleme pulu tam oturup sıkışmadı ise kadroya mil sağ ve sola dönerek vidayı açılmaya zorluyor
    bu durumun oluşmaması için bir tork kolu tasarladım sorun çözüldü ayrıca rejeneratif freni bilgisayardan ayarlayıp 35-40devir /s gücüne çektim oldukça temiz bir frenleme ve yeterli
    2) Bisiklet bir bisiklet yarışçısının hızında gidiyor yani bisiklet limit hızında bu hız tecrübeli ve dikkatli trafik tecrübesi olan sürücülerin kullanması gereken bir hız sadece hız yapmak için kullanılacak bir hız değil. Aracın hızı ve hızlanma şekli yine bilgisayar ile ayarlanabiliyor ve üretici firma sorumluluğu tamamen ayarlayan kişiye veriyor.
    3) Yasalara göre kural 32 km ve 750 W a kadar bisiklet sayıldığı şeklinde şimdi a) bisikletin gücünü anlayacak polisler olabilir ama şu anda ve oldukça uzun bir süre bu durumun rahatsızlık vereceğini düşünmüyorum. Polislerin neleri hiç umursamadığını düşündükçe. Ama yine Magic pie 500-750-1000W olarak kullandığınız pil voltajıı ve bilgisayar ile ayarlanabiliyor veya hız ve hızlanma oranı değiştirilebiliyor yasal olmak isteyen torku arttırıp hızı düşürebilir.
    4) Batarya seçimi ve konulduğu yer çok önemli keza arka bagaja konulan bir batarya ağırlık merkezini bozuyor ve tırmanışlarda ve kalkışlarda yada kaldırım çıkarken bisikletiniz kafa kaldırıp altınızdan gidebiliyor Batarya ortada ve onu iyi korumalısınız
    5) günlük giysilerle hatta takım elbise ile bile binebileceğiniz bu araçta terlemeyi düşünmeyin hatta hep bir sırt çantasında rüzgar geçirmez bir mont taşımakta fayda var
    6) Emniyet tedbiri olan kask ve basit korumalardan korkmayın özellikle uzun bir mesafe ve trafiğin yoğun olduğu rotaları sık kullanıyorsanız.
    7) Gözünüz önünüzde olduğu kadar arkanızda olsun sizden hızlı çatlak makas atan tipler her zaman olabilir. Hoş bu kural hem motor hemde arabalar iinde geçerli bir temel kural ama hayat kurtarabilir
    8) Son olarak bütün hisleriniz ve duyu organlarınızı bu işe odaklayın tüm trafik akışını görün arkanızdan gelenlerin seslerini duyun ve trafiğe hakim olun güzel olabilecek olsa dahi müzik dinleyerek gitmeyin ne yazıkki Türkiyede ne bisikletlinin ne de yayanın bir önemi var. Bu konuda ilkel sayılabilecek durumdayız hatta daha kötü bir durumdayız çünkü bir uzak doğu ülkesinde zaten her yer bisiklet ve motor bir şekilde insanlar heryerden bir tane çıkabileceğini biliyor ama bisikletler türkiyede yeni yaygınlaşıyor ve arabalar o yolun halen kendilerinin olduğunu ve öncelikli olanların araba olduğunu zannediyorlar inşallah zaman iinde önceliğin daha küçük ve yavaş olanlarda olduğunu öğrenirler

Daha fazla bilgi almak isteyenler siteye fazla girmediğim için mail adresimden mail ile ulaşabilirler kemalyardimci71@gmail.com

Bisiklet tecrübesine güvenen herkeze harika olarak tavsiye edebilirim temin etmek isteyenlere yardımcı olabilirim pahalı diyenlere cevabım sadece 3 ayda bir araba yerine kullandığınızda kendini amorti edeceği sonrasında ulaşım maliyetiniz 0 TL. Teknik olarak konuşursak her gün 25km yapsanız ve evde şarj etseniz yıllık ulaşım elektrik masrafınız sıkı durun 36TL olacak şaka gibi ayrıca bunu bile vermeyeceksiniz çünkü gittiğiniz yerdeki pprizi kullanınca kimse sizden para istemez isteyene bir full şarjın 25 kuruştan çok daha az olduğunu istiyorlarsa verebileceğinizi söylersiniz :) yada yan kafeye geçersiniz

İyi seyirler
    Kemal
  • http://www.elektriklibisikletci.com/HUB-26-JANT-KIT,PR-25.html
    Adabis in alışveriş sitesindeki kit magicpie
    birde atölyedeki çalışanlara sormak lazım bence yokuş çıkmaması mümkün değil bu motorun .... 48v 1000w çıkışı var
    ama yurtdışında kitin ön arka setleri ayrı ayrı satılıyor galiba adabis sadece ön kitini satıyor olmalı sonradan kendin dişli takabilirmisin bende arayıp bir soracağım
    ayrıca birde şu firma var kit satıyorlarmış http://akifmotor.com/urunler/elektrikli-bisikletler
    alibaba.com da ilan vermişlerhttp://www.alibaba.com/product-free/122755239/48V_1000W_electrical_bicycle_motor.html ve yüzde 94 verimlilikten sözediyorlar magicpie yüzde 80 di galiba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OVERMOD -- 15 Aralık 2013; 0:53:01 >

• OVERMOD O kullanıcısına yanıt
    Adabis'teki kit magic pie evet ama 2. seri mi, 3. seri mi, dahili kontrol ünitesi var mı belli değil. Yokuşu muhakkak çıkıyordur ama konuştuğum kişilerin bilgisizliğine denk geldi. Dediğiniz gibi atölyeye sormak lazım.
    MagicPie ön ve/veya arka tekere takılabiliyor. İstenirse disk frenle de alınabiliyor, arka kit alınırsa 7 vites göbeği ile beraber de alınabiliyor.
    Akif Motor'un sitesine de baktım pek detaylı bilgi bulamadım. Daha önce kendilerinden haberim yoktu ama Türk markalarında da motor olacağını tahmin ediyordum. Elektrikli araç teknolojisinde önemli olan sistemdeki batarya aslında. Kullandıkları bataryalar yine Çin malıdır büyük ihtimal. Detaylı bilgiyi görüşüp öğrenmek lazım.
    Bu arada katlanır bisiklet mi alsam diye kafam karışıyor. Dağ bisikletini elektrikliye çevirsem yine fazla uzağa gitmem diye tahmin ediyorum. Katlanırı atarım bagaja istediğim yere götürür orada binerim. Hazır elektrikli olan var bir tane goccia marka, bir ara yakından inceleyip fikir edinicem.

Bu da Akif Motor'lu bisiklet:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tpkdln -- 15 Aralık 2013; 13:45:14 >

• aslında elektrikli bisiklete yatırm yapmayı düşünüyordum ancak bataryalar hep problem oluyor çok pahalı ve taş çatlasın
    1000 kez şarj oluyormuş bana 3 -5 ay dayanmaz kullanmasan bile 2 senede ölüp gider dediler bana düşünmeye başladım...
    yoksa şöyle birşeymi yapsam

http://www.motorlubisiklet.com/urunler,21-starfire_gen3_70cc_gumus_krom_silindir.asp

http://www.dailymotion.com/video/xjzdj3_skyhawk-starfire-motor-kitleri-www-motorlubisiklet-com_news

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OVERMOD -- 15 Aralık 2013; 16:41:35 >

Çok gürültülü olsa da ulaşım ana amaçsa düşünülebilir. İlgili trafik düzenlemesi nasıl bilmiyorum ama dikkat etmek lazım. Bende A2 var her türlü bisikleti kullanabilirim. Fakat benim amacım spor yapmak. Yokuş çıkamadığım için de destekli bir bisiklete ihtiyacım var.
    Piller genelde dediğiniz gibi 1000 defa şarj oluyor en fazla ve bir tam dolu şarj ile yaklaşık 40-50 km menzili oluyor hiç pedal çevirmeden. Ortalama 40 km desek bir pil ile en az 40bin km yapar. 36V 10 Ah Lityum akü fiyatı da 1000 tl civarlarında. Km başına 0.025tl pil maliyeti bence çok değil.
  • bu arada alternatif pil seçenekleride bakıyorum bu şekilde siparişle yapılan pil grupları var hemde li-ion şarjlı piller
    http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/cfl-11-1v-27000mah-grup-pil-72503262

pillerin tanesi yaklaşık 11 tl ye geliyor ve 3.7 volt veriyor 3000 mah olarak
    37v 30A lik bir blok yaptırsam 40 adet pil alırım ve 11*40 tl 440 tl eder bu pil eğer işe yararsa tek şarjla 150-200 km garanti demektir
    bu pillerin tanesi 46,6 gram 40 adet pil 1864 gram yapar

doğrusu şaşırdım eğer bu piller hakkını verirse bu şekilde daha hesaplı...

bu konuda siz bir araştırma yaptınızmı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OVERMOD -- 15 Aralık 2013; 22:57:03 >

Kalitesi, ömrü, şarj süresi, şarj ömrü, şarj aleti, garantisi nasıl olur, emniyetli olur mu gibi sorular geliyor insanın aklına. Bu tür özel uygulamalar yaptırmak için ayrıca daha detaylı bilgiye sahip olmak lazım. Hazır satılan Çin malı piller de çok farklı değildir muhtemelen, onlar da çok hücreli yapıya sahip. Bazıları Li-ion bazıları LiFePo. Isınma sorunu vs. olabilir. Bilen kişilere danışmak lazım. Bu tarz işlere giremeyeceğim için büyük ihtimal hazır bir şey alırım ben. Ama sizin bilginiz varsa tabii ki daha mantıklı.
  • bugün Akif motor dan Metin Göbülük Beyle görüştük piyasadaki istikrarsızlıktan dolayı üretimi durdurduklarını söyledi son olarak magicpie 3 için adabis den yardım istedim bakalım ne cevap verecekler....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OVERMOD -- 8 Ocak 2014; 16:48:52 >
  • dejesan danda yanıt geldi bu arada 1-2 tane için temin edemeyiz yüklü miktarda almanız lazım diyorlar...
  • Adabis'te kit var ama pil 1 tane vardı. Yeni gelecek olanları beklemek lazım, tabi gelecekse.
    Ben de araştırmaya devam ediyorum. 27 Şubat'taki motor ve bisiklet fuarından önce bir şey almamaya karar verdim.
    Bir de Bion-x kitlerini inceledim. SL 250 HT DT XL modeli oldukça hafif, 105 km menzil, 7.3 kg ve 3 saatte şarj olabiliyor. Fiyatı biraz tuzlu 1999 €.
    Türkiye'de bir tane bayisi var:

Bisiklet Cumhuriyeti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tpkdln -- 11 Ocak 2014; 19:57:53 >
  • Bu elektrikli bisiklet işi oldukça fazla gelişecek gibi duruyor. Bu da bir başka kit:

FlyKly

http://www.flykly.com/
  • çinden almak yerine türkiyeden garantili vs almayı tercih ederim. paylaşımların devamını merakla bekliyorum.
  • tpkdln kullanıcısına yanıt
    Selamlar Akif motor bildiğim kadarıyla tek olarak motor satışı yapmıyor doğru mudur ?
  • Seçkin035 S kullanıcısına yanıt
    OVERMOD kendileriyle görüşmüştü; piyasadaki istikrarsızlık sebebiyle üretimlerini durduklarını söylemişler. Toptan veya perakende durumlarını bilmiyorum.
  • Merhaba,
    Çok uzun zamandan beri ebike dönüşüm kitlerini takip ediyorum. leafbike.com da satılan 1000w 48v luk 20" kiti katlanır bisikletime düşünüyorum.
    Az önce o sitede satış müdürü Peter beyle görüştüm 280$ kit , 198$ kargo ücreti olduğunu belirtti. Buna batarya da dahil degil.
    48v 20a lio bataryayı da dahil edersek 690$ civarında olay baya pahalıya denk geliyor.
    Bu işe girişen çok güzel pasta yiyecek ama hadi hayırlısı..
    1sene sonra işler kızışır.

Durum bu arkadaslar saygılar herkese,

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba arkadaşlar, ben de bu bisikletlerden almayı düşünüyorum. Araştırma aşamasındayım, bizim burada bosh bayii salcano antalya man adında lition bataryalı bisiklet getiriyor, hatta kendiside aynı bisikleti kullanıyor. başta 1800 tl. olan bisiklet şu an itibariyle 2139 tl. gözüküyor, zamlanmış dedi. Bana zam biraz fazla geldi, araştırayım derken buralara geldim, bilgili kişilerin olduğunu anlıyorum burada. Bir de 27 şubat- 2 mart tarihleri arasında fuar varmış, ben trakya bölgesinden fuara gelmek istiyorum, bu fuar bana yararlı olurmu ? Bir de fuarın açık adresi tam olarak nedir acaba ? Saygılar, vereceğiniz cevaplar benim için çok önemlidir, iyi günler ...
  • eskişehirde elektrikli bisikletlerin şarj süresini kısaltan menzilini uzatan ve akü ömrünün daha uzun olmasını sağlayan bi cihaz denemeye başladık testler sonunda ilgilenenler olursa detayları paylaşabilirim
  • Selam arkadaşlar. Salcano antalya man elektrikli bisiklet siparişini verdik, 1 haftaya kadar geleceğini söylediler, randımanı merak ediyorum, hayırlısı bakalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: İlker KORKMAZ 39

Selam arkadaşlar. Salcano antalya man elektrikli bisiklet siparişini verdik, 1 haftaya kadar geleceğini söylediler, randımanı merak ediyorum, hayırlısı bakalım.

hocam bisiklet elinize geçtimi izlenimlerinizi belirtirmisiniz tavsiye edermisiniz teşekkür ederim
  • Hayır efendim, bisiklet henüz elime geçmedi. Ay sonunu bulur dediler. Bekliyoruz, fakat bayii sahibi de aynı bisikleti kullanıyor, denemem için vermişti bana, pedal haraketi yapmanız şart, yokuşta büyük kolaylık olduğunu söyleyebilirim, saygılar.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.