Şimdi Ara

Netmaster CBW-383Z4 modem ile SoRuN mu Yaşıyorsunuz, Çözüm...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
186
Cevap
18
Favori
22.671
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Konudan yararlananların, başkalarınında yararlanması açısından, neler yaptığını yazması faydalı olacaktır.

bir teşekkür yeter

Ben TL-WR1043ND router alıp bağladım, sizlerde bütcenize göre değişik modellere bakabilirsiniz.

EDİT: bir yılı aşkın süre hemen hemen hergün beni delirten uydunet ve çözüm bulamadığım kopmalara en sonunda aşağıdaki mesajlarda anlatılan şekilde çözüm buldum, sizlerde de sık sık kopmalar oluyorsa aşağıdaki tüm mesajları dikkatlice inceleyiniz.

konuyu açtığımda ilk yazdığım mesajım.
    Netmaster CBW-383Z4 modeme TL-WR1043ND routeri kablo ile bağlamak istiyorum, modemin wirelesini kapatarak sadece TL-WR1043ND router üzerinden kablosuz çıkış vermek istiyorum.
    TL-WR1043ND routeri üzerinde ne gibi ayarlar yapmam gerekir.

ayrıca TL-WR1043ND routere USB portundan HP1018 laser yazıcımı da bağlayarak ağ yazıcısı yapmak istiyorum ... yapmam gereken ayarlar nedir.

bilen arkadaşların yardımcı olabilirmisiniz lütfen

EDİT : kablo ile mi bağlısınız kablosuz mu
    modemlerin kablosuz kısmında sanırım bir sorun var ve ısındığında kopmalar oluyor, TPLİNK ROUTERİ BAĞLADIKTAN SONRA elektrik kesilmediği sürece kopma yaşamıyorum, eskiden facetime yada skype ile görüntülü görüşme yapamazdım (kablosuz bağlantı ile) sürekli kopardım taaaki router bağlayana kadar işkence çektim, her hafta bir iki kez uydunete telefon edip arıza kaydı bırakıyordum geliyorlardı bir sorun bulamadan gidiyorlardı. çözümü araştırmalarım neticesinde kendim buldum,

ayarlardan örnekler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engin_er_26 -- 22 Kasım 2014; 8:32:05 >

• engin_er_26 kullanıcısına yanıt
    Hocam CBW-383Z4 menüsünden wirelessı kapatıp modemi köprü moduna alacaksınız (Bu arada firewall vs herşeyi kapatın.)

CBW-383Z4 çıkan kabloyu WR1043ND'nin WAN portundan bağlayın. Cihazı Router AP modunda çalıştıracaksınız. WR1043ND direk uydunet IPsini alacak ve bütün routing işlemleri kendi yapacaktır.

USB kurulumu konusunda pek bilgim yok bende WR941ND vardı çok güzel çalışıyordu. (hatta router şuan duruyor. DD-WRT yükledim pamuk gibi oldu )
  • quote:

Orijinalden alıntı: TekniKerim

Hocam CBW-383Z4 menüsünden wirelessı kapatıp modemi köprü moduna alacaksınız (Bu arada firewall vs herşeyi kapatın.)

CBW-383Z4 çıkan kabloyu WR1043ND'nin WAN portundan bağlayın. Cihazı Router AP modunda çalıştıracaksınız. WR1043ND direk uydunet IPsini alacak ve bütün routing işlemleri kendi yapacaktır.

USB kurulumu konusunda pek bilgim yok bende WR941ND vardı çok güzel çalışıyordu. (hatta router şuan duruyor. DD-WRT yükledim pamuk gibi oldu )

resimle izah edebilirmisinz acaba ben teknik terimlerden pek fazla anlamam, hangi sayfalarda hangi değişiklikleri yapmam gerekiyor wirelesi kapamayı ve frewalı kapamayı biliyorum da köprü moduna almayı bilmiyorum.

cihazı AP moduna nasıl alacağım CD si varmış otomatik kuruluyor dedi birisi forumda. ama nedir nasıl yapılır inan bilmiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: engin_er_26

quote:

resimle izah edebilirmisinz acaba ben teknik terimlerden pek fazla anlamam, hangi sayfalarda hangi değişiklikleri yapmam gerekiyor wirelesi kapamayı ve frewalı kapamayı biliyorum da köprü moduna almayı bilmiyorum.

cihazı AP moduna nasıl alacağım CD si varmış otomatik kuruluyor dedi birisi forumda. ama nedir nasıl yapılır inan bilmiyorum

Sayın Kullanıcımız,

Sayın @TekniKerim 'in yönlendirmeleri doğrudur; modemi bridge (köprü) moduna almak için arayüz ayarlarındaki DURUM alanında bulunan GÜVENLİK seçeneğine giriniz. Bu alanda modu değiştirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için cihazınızın kullanım kılavuzuna başvurabilirsiniz.

Saygılarımızla,

NetMASTER

• NetMASTER_ N kullanıcısına yanıt
    modemi ne bridge moduna aldım ne de dhcp yi kapattım sadece kablosuz bağlantı yayınını kapattımm ve TL-WR1043ND içinden çıkan cd ile beş dakikada ayarları yaptım modemi bridge moduna aldığımızda bağlantı yapılamıyor internete çıkış olmuyor.
    netmaster bridge modda iken TL-WR1043ND routerı hangi modda çalıştırıyorsunuz?
  • quote:

netmaster bridge modda iken TL-WR1043ND routerı hangi modda çalıştırıyorsunuz?

hangi mod olduğunu bilmiyorum açıkcası, içinden çıkan cd ile kurulum yaptım,

hangi ekran da yazıyor hangi modda çalıştığı,

ve hangi modda çalışırsa daha iyi olur, sizin dediğiniz gibi ayarlamak için neler yapmalıyım.
  • TekniKerim kullanıcısına yanıt
    aşağıdaki resim de bahsedilen bölümden mi bahsediyorsunuz

• quote:

hocam Netmaster modemi bridge moduna alın. o ekran görüntüsü koyduğunuz ekranda uydunetin IPsini görmeniz lazım.

Ayrıca Bridge moda almadan önce DHCP, Firewall fonksiyonlarını kapatın ondan sonra bridge moda alın.
    ayarları kayıt edin ve Netmaster modemi kapatıp açın.
    Bütün ışıklar kendine geldikten sonra modemi Tp-linkin WAN portuna bağlayın. internete erişiminiz olması lazım.

• quote:

quote:

hocam Netmaster modemi bridge moduna alın. o ekran görüntüsü koyduğunuz ekranda uydunetin IPsini görmeniz lazım.

Ayrıca Bridge moda almadan önce DHCP, Firewall fonksiyonlarını kapatın ondan sonra bridge moda alın.
    ayarları kayıt edin ve Netmaster modemi kapatıp açın.
    Bütün ışıklar kendine geldikten sonra modemi Tp-linkin WAN portuna bağlayın. internete erişiminiz olması lazım.

önce frewall kapadım uygula dedim sonra dhcp yi kapadım uygula dedim daha sonra bridge moda alıp uygula dedikten sonra modem ara yüzüne bir daha girilemiyor. resetleyip tekrar router modunda yeniden kurulum yaptım yani eski ve şu anda kullandığım hali ile kullanıyorum.

neden bridge modunda modem arayüzüne girilmiyor ve modemden routere kablo taktığımda neden internet bağlantısı olmuyor nerede hata yapıyorum çözemedim

hocam modemi bridge moduna alıp ve dhcp yi kapatınca modem arayüzüne girememeniz normal. modem 192.168.x.x cinsinden ip vermiyor.

bunları yaptıktan sonra cihazı kapatıp açın ve TP-linkin WAN portundan giriş yapın. TP-link arayüzünde uydunetin ipsini görmeniz lazım.

yaptığınız işlemler doğru hocam
  • quote:

hocam modemi bridge moduna alıp ve dhcp yi kapatınca modem arayüzüne girememeniz normal. modem 192.168.x.x cinsinden ip vermiyor.

bunları yaptıktan sonra cihazı kapatıp açın ve TP-linkin WAN portundan giriş yapın. TP-link arayüzünde uydunetin ipsini görmeniz lazım.

yaptığınız işlemler doğru hocam

sanırım bu kez oldu teşekkürler, fakat modem arayüzüne girmek istersem nasıl gireceğim acaba ..

edit: modem arayüzüne 192.168.100.1 den girebiliyorum çok teşekkürler.

fakat bir şey daha soracağım bridge mod da olmasıyla router mod da olması arasında ne gibi bir farklılık mevcut internet ortamında neler değişiyor ne farklar gözlemlenir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engin_er_26 -- 4 Aralık 2013; 15:22:02 >

Hocam Netmaster modemler nedense routing, firewall vs işlemlerde pek kararlı değil. bu modda netmaster modem sadece koaksiyel kablodan gelen sinyali tplinkin anlayabileceği data sinyaline çeviriyor.
    TP-Link ise bu datayı alarak ağdaki bilgisayarların yönetimi, yönlendirme, firewall, NAT vs vs işlemlerini yapıyor.
    Tp_link bu işlerinden üstesinden çok çok rahat gelebiliyor..

Hatta DD-WRT kurarsan Tp-linke cihaza çok çok daha fazla özellik katabilrisin.
  • quote:

Hocam Netmaster modemler nedense routing, firewall vs işlemlerde pek kararlı değil. bu modda netmaster modem sadece koaksiyel kablodan gelen sinyali tplinkin anlayabileceği data sinyaline çeviriyor.
    TP-Link ise bu datayı alarak ağdaki bilgisayarların yönetimi, yönlendirme, firewall, NAT vs vs işlemlerini yapıyor.
    Tp_link bu işlerinden üstesinden çok çok rahat gelebiliyor..

Hatta DD-WRT kurarsan Tp-linke cihaza çok çok daha fazla özellik katabilrisin.

Ne gibi özellikler
    Daha önce tp link başka bir modeli vardı ddwt yükledim reboot yatıktan sonra bir daha giriş yapamadım bu yüzden yüklemeye korkuyorum ama özllikleri biraz bahsederseniz düşünürüm

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    hocam kurulum yönergelerine göre gittiğiniz süre hiçbir sorun yaşamazsınız.

özellikler için
    http://en.wikipedia.org/wiki/DD-WRT

ve Simulator için

http://www.dd-wrt.com/demo/

• quote:

hocam kurulum yönergelerine göre gittiğiniz süre hiçbir sorun yaşamazsınız.

özellikler için
    http://en.wikipedia.org/wiki/DD-WRT

ve Simulator için

http://www.dd-wrt.com/demo/

ben bu cihazı evde kullanıyorum çoluk çocuk yok oyun falan oynanmaz yani internette dolaşır gazete okur forumlarda gezerim birde bazı işlerimi hallederim bunun dışında face falan .
    bu bahsettiğiniz DD-WRT benim işime yarar mı ne dersiniz olmassa olmazlardan mı yoksa cihaz bu haliylede işimi görürmü

hocam DD-WRT elbette işinize yarar fakat fonksiyonları kullanmadıktan sonra bir manası kalmıyor. Böyle kullanmaya devam edebilirsiniz diye düşünüyorum.
  • quote:

hocam DD-WRT elbette işinize yarar fakat fonksiyonları kullanmadıktan sonra bir manası kalmıyor. Böyle kullanmaya devam edebilirsiniz diye düşünüyorum.

teşekkürler
  • TekniKerim kullanıcısına yanıt
    Sn teknikerim bana da bir yardımcı olsanız. Uyduneti köprü moduna aldıktan sonra ben hangi bölümü seçeceğim ve hangi değerleri girmem gerekiyor. Zyxel A.P. kullanmak istiyorum.

Tahminimce Static İp kısmına girmem gerekiyor. Fakat burada netmaster in İp sini mi yoksa uydunetin İp si girilecek???

Uydunetin ise onu nereden bulabilirim. Kaç gündür uğraşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugur59 -- 5 Aralık 2013; 17:01:02 >

• ugur59 U kullanıcısına yanıt
    hocam köprü moduna alıp, DHCP, firewall gibi fonksiyonları kapattıktan sonra wan porttan giriş yaparsanız şuan ki durumda cihazınız otomamatik uydunet otomatik ipsi alacaktır. bu arada cihazınızın marka ve modelini yazarsanz daha rahat yardımcı olabilirim.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.