Şimdi Ara

ANDROID'DE UYGULAMA iZiNLERi [ÖNEMLi]

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
13
Favori
58.669
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Android'de uygulama izinleri nasıl çalışıyor?

Cebinize uygulama kurarken karşınıza çıkan uzun izin listeleri hakkındaki tüm gerçekler...

Android'de bir uygulamayı yüklerken kullanacağı izinleri görürsünüz. Bu izinlere dikkat ederek gizliliğinizi, güvenliğinizi ve telefon faturanızı tehliklelerden korumanız mümkündür. Ancak birçok kullanıcı bu izinlere dikkat etmiyor.

Zararlı uygulamalar, bir güvenlik açığı olmasının dışında sizin izniniz olmadan SMS gönderemezler veya kişisel bilgilerinize ulaşamazlar. Ancak zararlı uygulamaları yüklediğimizi farkına varmayabiliyoruz.

İzinler tam olarak nedir?

Her uygulama, yüklenirken sahip olduğu izinleri listeler. Bu izinleri değiştirmeniz mümkün değildir, izinleri kabul etmiyorsanız uygulamayı yüklememelisiniz. Android uygulamalarının internet erişiminden SD karta yazmaya, konum izlemeden SMS göndermeye hemen hemen her şey için bir izne ihtiyacı vardır.

İzinlerdeki sorun, otomatik güncelleme...

İzinlerdeki sorun

İzinler teoride harika olabilirler. Ancak birçok Android kullanıcısı, izinler hakkında bilgiye sahip değil veya izinlere gereken önemi vermiyor. Sorun işte burada baş gösteriyor.

Örneğin Angry Birds, cihazınızın kimliğine ve konumuna erişmek istiyor. Angry Birds, bunu reklam göstermek amacıyla kullansa da kullanıcıları izinleri ciddiye almaması konusunda eğitiyor.

Otomatik güncelleme ve elle güncelleme

Android uygulamaları, kendilerini otomatik olarak güncelleyebiliyorlar. Ancak zaman zaman bu işlemin gerçekleşmediğini görürsünüz ve uygulamanın elle güncellenmesi gerekir. Bunun nedeni, uygulamanın ek izinlere ihtiyaç duymasıdır. Birçok kullanıcı, güncellenen uygulamanın hangi ek izni istediğine dikkat etmiyor. Uygulamayı güncellerken istediği yeni izinlerin yanında bir "Yeni" işareti göreceksiniz.

Uygulama izinlerine bakma, tarama, kaldırma

Uygulama izinlerine bakma

Android, yüklü uygulamalarınızın izinlerine bakmanıza izin veriyor. Bunun için Menü düğmesine, Ayarlar'a, Uygulamalar'a, ardından Uygulamaları Yönet'e dokunun. Listeden yüklü olan uygulamalarınızdan birine dokunun ve ekranı aşağı kaydırın. Uygulamanın kullandığı izinleri göreceksiniz.

Uygulama izinlerini tarama

Android'deki yöntemle uygulama izinlerine bakmak yavaş ve zahmetli olabilir. Bu işi hızlandırmak için aSpotCat gibi bir uygulamayı kullanabilirsiniz. aSpotCat, yüklü uygulamalarınızı tarıyor ve ihtiyaç duyduğu izinlere göre sıralıyor.

Uygulama izinlerini kısıtlama

Android, varsayılan olarak uygulamaların izinlerini kısıtlamaya izin vermiyor. Ancak Android cihazınızı root'ladıysanız, Permissions Denied gibi bir uygulama yükleyebilirsiniz. Bu uygulama, yüklü olan uygulamalarınızın izinlerini ortadan kaldırmanıza izin veriyor. Bir izni kaldırdığınızda birçok uygulama çalışmaya devam edecektir, ancak bazıları izni kullanmak istediğinde hata verebilir ve kapanabilir.

• Uygulama izinlerini kısıtlama konusunda ücretsiz bir program önerebilir misiniz?
    Permissions Denied ücretli, ücretsiz bir alternatif olursa marketten ****...
  • teşekkürler güzel bilgiler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sènior Farfalla

Uygulama izinlerini kısıtlama konusunda ücretsiz bir program önerebilir misiniz?
    Permissions Denied ücretli, ücretsiz bir alternatif olursa marketten ****...

Google Play Store'deki tüm ücretli uygulamaların ücretsizlerine ulaşabilirsiniz. Aradığınız uygulamanın tam adının sonuna "apk" veya "full apk" eklerseniz mutlaka ücretsiz versiyonuna ulaşabilirsiniz..
  • aslında ben hep öyle yapıyorum ama bu konu biraz hassas olduğu için sordum... :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sènior Farfalla

aslında ben hep öyle yapıyorum ama bu konu biraz hassas olduğu için sordum... :)

Kesinlikle cihazınıza yükleyeceğiniz tüm uygulamaları tekrar tekrar kontrol etmeniz gerekli. Güvenmediğiniz ve sizden bir çok izinleri isteyen uygulamalardan kaçınmanız gerekli..
  • Kullandığınız cihazınızın güvenirliğini, performansını ve faydalarını artırmak istiyorsanız;
    sizler için hazırlamış olduığumuz bu 3 konu başlığınıda incelemenizi öneriyoruz..

1- Android'de RAM Yönetimi (Şarj Dayanmıyor Diyenler)

2- ANDROID GÜVENLİ MOD

3- ANDROID OYUN ve UYGULAMALARI [Açıklamalı Dev Arşiv]

• Gerçekten faydali bir konu olmuş şöyle bir örnek vermek istiyorum facebook uygulaması bir sürü izin istiyor ama uygulama doğru düzgün çalışmıyor bildirimler geç geliyor yada hiç gelmiyor telefonumdan bu uygulamayı kaldırdım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eveeet güzel paylaşım
  • Teşekkürler
  • Teşekkürler
  • yararlı bir konu olmuş teşekkürler.
  • arkadaslar internet paketi yapicam ama uygulamalar kendiliginden guncelleme yapar ve kotam biter diye korkuyorum.Bunu nasil ayarliyabilirim?

• quote:

Orijinalden alıntı: TheEdgeOfGlory

arkadaslar internet paketi yapicam ama uygulamalar kendiliginden guncelleme yapar ve kotam biter diye korkuyorum.Bunu nasil ayarliyabilirim?

Google play ayarlarından otomatik güncellemeyi kapatın ayrıca eğer android 4.0 ya da üstünü kullanıyorsanız ayarlar/kullanım bölümünden arka plan verilerini kısıtlayı seçin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fatih617

quote:

Orijinalden alıntı: TheEdgeOfGlory

arkadaslar internet paketi yapicam ama uygulamalar kendiliginden guncelleme yapar ve kotam biter diye korkuyorum.Bunu nasil ayarliyabilirim?

Google play ayarlarından otomatik güncellemeyi kapatın ayrıca eğer android 4.0 ya da üstünü kullanıyorsanız ayarlar/kullanım bölümünden arka plan verilerini kısıtlayı seçin.

Google play'den ayarları değiştirdim artık kafasına göre paketimi yemez değil mi?
  • Evet artık google play daha fazla internet harcamaz.
  • Android 4.3 ile uygulama izinlerini denetlemek standart hale getirildi
    http://www.chip.com.tr/haber/android-4-3-te-izinleri-tek-tek-secmek-mumkun_41726.html

• Coc icin bir program indirdim bu otomatik malzeme arama programi 1 ay sonra mail adresiniz tehlikede, haritada çin isaretli bu yerden hesabiniza izinsiz giris yapilmaya calisiliyor siz degilseniz sifrenizi degistirin gibi uyari yapti. Xxzushu diye olan uygulama galiba çinli birinin. Neyse degistirdim sifreleri bisey olmaz dedim 1 hafta sonra sabah kalktim ekranda bi uyari ilk kez gordum yillardir android kullanirim android dosyalarina saldiri uzaktan degistirmeye calisiliyor gibi bi uyariydi tam yazdigini hatirlamiyor. Sonra sildim programi. Dikkat etmek lazim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARTHUR. -- 20 Kasım 2014; 7:03:30 >
  • Konuyu biraz hortlatacağım ama android dünyasına yeni katıldım. Bir şeyler yüklemek istediğimde uygulmalar ve oyunlar her şeye erişmek istiyor. Merak ettiğimde bunlar nasıl sonuç doğurur, tam içerikleri nelerdir. Örnekğin kamera veya mikrofana erişmek istiyor. Bu izinle haberim olmadan ortam dinlemesi mi yapacak. Veya ağ bağlantılarına erişmek istyor. Ağdaki bilgisayarın içindeki verilere mi erişecek. Açıkçası tırstım. Konu hakkında bilgi verecek veya kaynak gösterecekler varsa şimdiden teşekkür.....
  • General Mobile Discovery Kitkat Sürümü Uygulama izinleri nasıl engellenir sorusunnu cevabı tam olarak bu yazıda. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

http://www.siberyardim.blogspot.com.tr/2015/05/general-mobile-discovery-4-4-2-kitkat-uygulama-izin-engelleme.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yalnız_Akıncı -- 27 Şubat 2018; 12:53:10 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.