Şimdi Ara

[ TEST ] FX6100 VS. İ5 3570K Fiyat/Performans/OYUN Kıyaslaması [ Kullanıcı Yorumları ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
253
Cevap
9
Favori
20.687
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bugün yayınlayacağımız incelemeyi forumdan @kaan0101 ile beraber yaptık. Bu testlerin ve karşılaştırmaların yapılma amacı , biri diğerinin neredeyse 2 katı fiyata satılan 2 işlemcinin genel performanslarını , Fiyat/Performanslarını incelemektir. Diğer bir yandan AMD nin FX (İlk nesil Buldozer) serisine güvenemeyenler, sentetik test ve oyun sonuçlarını beğenmeyenler için de bir bilgi kaynağı olacaktır.

En çok önemli olan nokta ise Üst DÜzey sayılabilecek bir kart için (Bu piyasadaki her oyunu Full HD 1080P çözünürlükte tüm ayarlar sonda sorunsuz oynatabilecek bir kart oluyor. Biz testler için Powercolor HD7870 PCS+ modelini stock olarak kullandık.) ne kadarlık bir cpu gereklidir yada ekran kartı ile cpu'nun dengesi nasıl kurulmalıdır sorularına tablolar ve yorumlar ile cevap vermeye çalışacağız.

Kartın farklı sistemlerde geniş performansı için aşağıya linkleri koyuyorum.Yalnız malesef 2 konuda da eski sürücü testleri mevcut.Bu konu aslında o bakımdan da kıyaslamak için güzel oldu.

PowerColor HD7870 PCS+ İncelemesi [ Kullanıcı Değerlendirmesi ]

PowerColor 7870 PCS+ Ghz Edition ve CROSSFİREX Oyun Testleri (Bol SS)

Kaan'a burdan teşekkür etmek istiyorum, kırmadı beni zaman ve emek harcayarak tamamladı testleri.

Sözü fazla uzatmadan testlere ve sonuçlara geçelim , tablolar altında yorumlayalım sonuçları.

-----------------

Test Sistemlerinde Anakartın performansa olan etkisini görmezden gelmek durumundayız çünkü farklı çipsetler ile testler alındı.
    Testlerde FX6100 ve İ5 3570K Stok (3.3Ghz) ve hava soğutma ile günlük kullanılabilir bir hız olan 4.5Ghz de kullanıldı.
    Sistemlerde Mekanik HDD , iki sistemde de Windows 7 Ultimate , 4GB bellek ve Powercolor HD7870 PCS+ kullanıldı. Sonuçların doğru olması için elimizden geleni yaptık testleri en az 2 şer kere tekrarladık.

İşlemci performansını ortaya çıkarabilmek ve ne kadar etkilediğini göstermek adına oyunlarda 1280x1024 / 1680x1050 ve 1920x1080 Çözünürlüğü kullandık.

İntel İ5 3570K 500/550TL arasında değişen fiyatlara sahip. 500TL ye sorunsuz temin edilebiliyor.
    AMD FX6100 250/280TL arasında değişen fiyalara sahip. 260TL ye sorunsuz temin edilebiliyor.

2 işlemci arasındaki Fiyat Farkı ortalama %50 Cİvarında. Anakart Maliyeti ise İntel'de daha pahalı diyebilirim.

-----------------------

Şimdi Testlere ve yorumlara geçelim.

[ TEST ] FX6100 VS. İ5 3570K Fiyat/Performans/OYUN Kıyaslaması [ Kullanıcı Yorumları ]

Sanırım işlemcileri tanıtmama gerek yok. İnternette çok kolay bilgi edinebilirsiniz ikisi ilede ilgili.

BF3 ' ü en güncel ve en popüler olarak gördüğüm için onu biraz daha ayrıntılı ve resimli olarak göreceğiz.

BattleField 3 1280X1024 Çözünürlük Cpu Karşılaştırmaları

[ TEST ] FX6100 VS. İ5 3570K Fiyat/Performans/OYUN Kıyaslaması [ Kullanıcı Yorumları ] [ TEST ] FX6100 VS. İ5 3570K Fiyat/Performans/OYUN Kıyaslaması [ Kullanıcı Yorumları ] [ TEST ] FX6100 VS. İ5 3570K Fiyat/Performans/OYUN Kıyaslaması [ Kullanıcı Yorumları ] [ TEST ] FX6100 VS. İ5 3570K Fiyat/Performans/OYUN Kıyaslaması [ Kullanıcı Yorumları ]

Ekran kartında Gpu kullanımı azaldığı için işlemciye daha fazla yük biniyor. Yani işlemci ekran kartının sırtından daha fazla yük almış oluyor. Bu yüzden işlemci performansı açısından farkın en çok görülecğei test 1280x1024 testidir. Yukarıda da görüldüğü üzere ciddi bir fark oluşmuyor. Bizim için önemli olan Minimum ve Average FPS değeri oldu için , ciddi fark oluşmamasını görmek sevindirici. Yalnız, dikkat edilmesi gereken bir nokta Minimum FPS de Stok halde 3570K nın FX6100 den %12 gibi üstünlüğü var. Avg yani ortalama performansta fark %5 civarında. Burada bizi şaşırtan FX6100 ün Overclock ile beraber Min. Fps de ciddi sıçrayış göstermesi. Bu testte Cpunun min Fps yi bu çözünürlükte ne kadar etkileyebildiğini net olarak gördük.

Ekleme : 1280X1024 çözünürlükte testler tekrarlandı. 3570K Minimum Fps'de ortalama %8-10 daha iyi sonuç aldı. Avg Fps performansları ise birbirine oldukça yakın çıktı.

BattleField 3 1680X1050 Çözünürlük Cpu Karşılaştırmaları

[ TEST ] FX6100 VS. İ5 3570K Fiyat/Performans/OYUN Kıyaslaması [ Kullanıcı Yorumları ] [ TEST ] FX6100 VS. İ5 3570K Fiyat/Performans/OYUN Kıyaslaması [ Kullanıcı Yorumları ] [ TEST ] FX6100 VS. İ5 3570K Fiyat/Performans/OYUN Kıyaslaması [ Kullanıcı Yorumları ] [ TEST ] FX6100 VS. İ5 3570K Fiyat/Performans/OYUN Kıyaslaması [ Kullanıcı Yorumları ]

1680X1050 Çözünürlük değerinde testler tekrarlandı. Sonuçlar bu şekilde. Hızaşırtmayla güzel performans artışı yakalandı.

BattleField 3 1920X1080 Çözünürlük Cpu Karşılaştırmaları

1920X1080 çözünürlükte, daha önce de binlerce kez söylediğimiz gibi işlemcinin üzerindeki yük azaldı ve ekran kartını tam anlamıyla kullanmaya başladık. Tablodan da görüldüğü üzere 1-2Fps dışında fark görülmüyor. %1 in üzerine fazla fark çıkmadığı için Full HD çözünürlükte 2 işlemci arasında neredeyse hiç fark gözlemlenmiyor.

Ekleme : Testler yenilendi. 1920x1050 çözünürlük için 3570K 169'deki sonuçları almış sanırım onları kullandım fakat değerleirn birbirine daha yakın olması gerekli.

------------------------------------------------

Son dönemin popüler oyunlarından biride Sniper Elite. Benchmark yazılımıyla test alabildiğimiz bu oyun sonuçlarına beraber bakalım ;

Sniper Elite V2 1280X1024 Çözünürlük Cpu Karşılaştırmaları

Sniper Elite beni en çok şaşırtan test oldu. Benchmark proğramıyla sonuç aldığımız için bizim hatamızın olmasıda mümkün değildi. Talodan da görüldüğü üzere FX6100 ve 3570K nın stok hızlarında sadece 1 FPS lik bir fark var. Buna bir fark dememizde pek mümkün değil. Ama Overclocklu sonuçlarda garip bir şekilde 3570K nın overclock getirisi , FX6100 ün overclock getirinin çok altında kalıyor ve FX6100 4.5Ghz de iken ciddi başarım artışı yakalıyor.

Sniper Elite V2 1680X1050 Çözünürlük Cpu Karşılaştırmaları

1280X1024 çözünürlükte başımıza gelen ve bizi şaşırtan durum , 1680x1050 çözünürlükte de aynı şekilde karşımıza çıkıyor. FX6100 Hızaşırtma ile başarımını arttırırken 3570K aynı kalıyor.

NOT : (Tablolarda Fps farkına dikkat edin grafiksel olarak size fark atmış gibi gelebilir yoksa. )

Sniper Elite V2 1920X1080 Çözünürlük Cpu Karşılaştırmaları

Beklediğimiz gibi 1920X1080 Çözünürlük testimizde hız aşırtma da fayda etmiyor ve yükü ekran kartı sırtlandığı için , işlemci performansları aynı kalıyor. Herhangi bir performans farkı var demek doğru olmazdı
    .

DİRT 3 1280X1024 Çözünürlük Cpu Karşılaştırmaları

Burada Min. Fps de %15 , Avg. Fps de ise %25 lik bir fark görebiliyoruz. Bu farkın sebebini araştırsamda bulamadım malesef. Daha önceki denemelerimde dirt3 ten daha fazla fps aldığımı hatırlıyorum ama malesef eski kaynakları bulamadım.

DİRT 3 1680X1050 Çözünürlük Cpu Karşılaştırmaları

1680X1050 çözünürlükte farkın oransal olarak değişmediğini smyleyebilirim.

DİRT 3 1920X1080 Çözünürlük Cpu Karşılaştırmaları

Full HD çözünürlükte FX6100 biraz daha yaklaşıyor Min. Fps de 3570K ya ama testleri 20 kere tekrarlamam sonucunda yine bu değerlere ulaşamadım malesef. Stock ve Oc değerlerinde de herhangi bir artış yada değişim yok. Sanırım bir FPS kilidinin etkisinde kaldım.

Diğer oyunumuz yine optimizasyonunda biraz sıkıntı olduğunu düşünsekte oldukça ağır ve sistem canavarı bir oyun. Metro 2033.
    Bench proğramı ile sonuçları tablolaştırdığımız oyun için testler ve internet görselleri aşağıda ;

* Testlerde sadece Çözünürlük değişti. Ayarlar : DX11 / Very High / 4XAA / 4XFF / Tesellation ON / Fizik OFF şeklindedir.

[ TEST ] FX6100 VS. İ5 3570K Fiyat/Performans/OYUN Kıyaslaması [ Kullanıcı Yorumları ] [ TEST ] FX6100 VS. İ5 3570K Fiyat/Performans/OYUN Kıyaslaması [ Kullanıcı Yorumları ] [ TEST ] FX6100 VS. İ5 3570K Fiyat/Performans/OYUN Kıyaslaması [ Kullanıcı Yorumları ]

Metro 2033 1280X1024 Çözünürlük Cpu Karşılaştırmaları

1280x1024 çözünürlükte 3570K , FX6100 den stok halde %10 civarı daha iyi sonuç alıyor ama FX6100 hız aşırtma ile aradaki farkı %5 civarına indiriyor. Min. Fps de ise yine beni şaşırtıp 3570K dan daha iyi sonuç alıyor. Fakat bu farkın ciddi olduğu tabiki söylenemez, hatta bir fark olduğunu dahi söylemek yanlış olabilir.

Metro 2033 1680X1050 Çözünürlük Cpu Karşılaştırmaları

1680X1050 çözünürlüğe çıktığımızda ciddi performans düşüşü yaşadık genel olarak. Minimum FPS ler eşit çıksada 3570K Stok olarak FX6100 de %8 gibi daha iyi sonuç verdi. Hız aşırtma ile de fark tamamen kapandı.

Metro 2033 1950X1080 Çözünürlük Cpu Karşılaştırmaları

1920X1050 Çözünürlükte ortama fps de herhangi bir artış yaşamadık fakat min fps de %10 luk bir düşüş oldu 2cpu da da. Yine Stok halde 3570K , FX6100 de %10 civarı daha iyi sonuç aldı bu çözünürlükte. Ama Hız aşırtma ile sonuçlar eşitlendi diyebiliriz.

Sentetik Testler

Sentetik testler henüz devam ediyor passmark sonuçlarıda eklenecek arkadaşlar.

2 İşlemciyi Cinebench te test ettiğimizde %25 lik bir fark görmekteyiz. Sonuçta ufak bir yanlışlık mevcut malesef. Grafiksel hata diyelim.

2 İşlemci arasında yine %25 lik bir fark görüyoruz.

Bench Proğramlarında ve sentetik testlerde 3570K , genel olarak değerlendirirsek %25 ile %40 arasında daha iyi sonuç alabiliyor. Ama ortalama olarak %30 gibi demek yanlış olmaz sanırım.

Son Söz :

Evet , aslında son söz kullanıcılara ait ama bende kendi fikirlerimi beyan edeceğim tabiki. Oyunları yüksek çözünürlükte ve tek kart ile oynayacaksan eğer , AMD ve FX cpu alınmasını kesinlikle tavsiye ederim. İntelin performans anlamında daha iyi olduğunu bilmeyen yoktur sanırım , ama Fiyat / Performansı önemseyenler yani , Paramın karşılığını daha iyi almak istiyorum diyenler için, Amd yine bir çözüm ortağı diyebilirim.

Önemli : FX6100 standart hızında yani 3.3Ghz e göre hız aşırtma ile ciddi performans artışı kazanıyor. 3570K seviyelerine 4.5Ghz de anca ulaşabiliyor,bazende geçiyor. Ama bu dediğimiz tabiki düşük çözünürlükte geçerli. Full HD çözünürlükte işlemciler arası pek fark gözlemleyemedik.

Masaüstü ve genel performansa bakıldığında ise stok hızlarda farkı alamak mümkün iken , Hız aşırtma sonrasında amd güzel bir performans artışı yakalıyor. Günümüzde kalite ve özellik bakımından , amd anakart fiyatlarının intel anakart fiyatlarına göre daha ucuz olmasını , ve yeni nesilde amd nin soket yapısını değiştirmeyeceğini düşünürsek , 500/700TL seviyesinde kart alacakların , 500TL ve daha pahalı işlemcilere para vermesine gerek yok diyebilirim. Ama daha üzeri kart alacak yada çoklu kart kullanımı yapacak arkadaşlar için , yine intelde 2500K/3570K biçilmiş kaftan. Daha yüksek konfigrasyonlar içinse 3770K gibi alternatifler var.

Sonuç : Fiyat / Performans oranı olarak FX6100 daha iyi sonuç verdi. Bir yukarıda kurduğumuz cümleler , ve konu devamında konuşacaklarımız geçerlidir. Elbetteki sadece bu testlere göre konuşmak mantıklı olmaz. Ama kullanıcılara nacizane tavsiyem , sistemlerini ne beklediklerini bilerek kursunlar.

Emeği geçen Kaan0101 arkadaşıma tekrar teşekkür ediyorum. Testlerin devamı gelecek arkadaşlar.

Okuduğunuz ve yorum yaptığınız için Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muten Baba -- 1 Kasım 2012; 9:19:38 >

• aga ellerine sağlık tablolar filan güzel olmuş
  • Seninde ellerine sağlık. Foruma güzel bir katkı yapmış olduk sanırım.

Not : Tablolar ve veriler çok uğraştırdı bir ara rüyamda fps'ler uçuşuyordu

----------------------

EKLEME

i5 3570K 4.5Ghz de stabilite sorunu yüzünden düşük fps verdiği için , 4.2Ghz de testler yeniden alındı. Bende Adil bir kıyaslama için FX6100 ü 4.2Ghz de tekrar test aldım. BF3 dışında diğer oyunlarda değişim olmadı. bu yüzden BF3 Tüm Tabloları değiştirip koydum arkadaşlar. Beklenildiğinin aksine ciddi bir değişim gözlenmedi , Hızaşırtma tepkisi daha iyi anlaşışldı 3570K nın.

-----------------------------

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muten Baba -- 1 Kasım 2012; 9:30:33 >
  • Elinize sağlık, yalnız i5 in oc si stabil değil bu sebeple sonuçlar tutarsız tablolardan anladığım kadarıyla bir problem var yani.
  • cok güzel testler elinize sağlık

güc tüketimini biraz daha düşürebilse Amd, kesinlikl cok daha güclü bir konuma gelir İntel karsısında
  • Süper inceleme olmuş gerçekten emek harcanmış anlamadığım nokta 3570k oc olunca neden geride kalıyor ?
  • Ellerinize sağlık hocam forumdaki fx 6100 ve intel i5 arasında kalanlar için gerçekten çok yararlı bir inceleme olmuş artık kafalarında soru işareti kalmamıştır sanırım

Yanlışım varsa düzeltin win 8 de fx ler daha iyi performans veriyor diyorlardı yani win 8 kullanicilari için işlemciler arasındaki fark biraz daha azalır diye düşünüyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkürler arkadaşlar.

Benimde düşündüğüm 3570K nın 4.5Ghz de stabil olmadığı yönünde. Arkadaş 2. HD7870 i aldı ozaman belli olur sanıyorum.
  • bu da anlaşiliyor ki bazi arkadaşlarin i3 ü bile geçemiyor amd demelerin tamamen safsatadan ibaret olduğu göz önünde şimdi at gözlükleri olmayan kişi için söyle hesaplarsak 750 tl civari intel anakart ve işlemci alinirken amd de 500 tl civari alinabiliyor fark %50 fakat performans max max ulta max sentetik max %15-%20 oda ev kullanici anlayamaz onun için intele param yok hep amd kullandim ve tavsiye ederim sıkıntı yaratmadi yâri yolda da birakmadi ütopik isinmadi da ha derseniz fanboy sun değilim arkadaş ben param neyse onu almak isteyen verdiğim para ile verim arasinda ilişki kurun bir müşteriyim !
  • İnceleme çok iyi olmuş tam merak edilen konu. Yalnız herkes gibi bende 3570k nın overclock getirisine takıldım bunu beklemiyordum.
  • oc de niye böyle düşük sonuçlar vermiş anlamadım tekrardan test ederim bakalım stabil olup olmadığı anlaşılır
  • Çok iyi olmuş, iyi emek veriyorsun açtığın konulara.

Tebrikler.
  • züpeğ ellerine sağlık
  • quote:

Orijinalden alıntı: Poyri!!!

İnceleme çok iyi olmuş tam merak edilen konu. Yalnız herkes gibi bende 3570k nın overclock getirisine takıldım bunu beklemiyordum.

kardeşim arkadaş 2.kartı taksın o zaman işte 3570k nin gücü ortaya çıkar
  • Ama yinede tek kartta bu şekilde sonuç vermesi bana hoş gelmedi. Overclockta bir stabilite sorunu olabilir.
  • quote:

Ama yinede tek kartta bu şekilde sonuç vermesi bana hoş gelmedi. Overclockta bir stabilite sorunu olabilir.

Aynen. Voltaj ayarları C statelerin ayarlanması, LLC ayarları, boardun faz ayarları vs. vs.....
  • quote:

Ama yinede tek kartta bu şekilde sonuç vermesi bana hoş gelmedi. Overclockta bir stabilite sorunu olabilir.

benimde aklıma takılan nokta orası 1-2 fps fark olsa neysede 5-6 fps 6100 fark atmış tekrardan bakacam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaan0101 -- 31 Ekim 2012; 17:21:14 >
  • 10-15 arası fark hiç yok max. fps 'ye bakıyo olmayasınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

10-15 arası fark hiç yok max. fps 'ye bakıyo olmayasınız

idare et kafa karman çorman
  • güzel inceleme olmuş, arada kalanlar için gayet yararlı olacaktır. Elinize sağlık.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.