Şimdi Ara

Akülü vidalama pil değişimi - SS eklendi.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
137
Cevap
13
Favori
48.267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Akülü vidalama pil değişimi - SS eklendi.

Koçtaştan aldığım matkabın yanında verilen pilli vidalamanın pilleri ölmüştü.

pillerini çıkarıp kasayı biraz kesip biçip yine bozuk şarj almayan powerbank dan çıkardığım pillerle kullanmaya başladım çok sağlam oldu.

Hem eskisinden cok daha uzun kullanım ömrü hemde cok kuvvetli oldu

• quote:

Orijinalden alıntı: albati

quote:

Orijinalden alıntı: ak-asya

Bu şarjlı matkapların 12 V olanlarından alsak araç aküsünden direk bağlantı ile çalıştırabilirmiyiz acaba,

Çalışmaya çalışır da anlık çok güç çeker, araya başka devre koymak gerekir diye düşünüyorum.
    Elektronik bilgisi olan daha iyi cevaplar bunu.

Bu günlerde şarjlı vidalama alcağım ancak batarya ve bütçe denkleminde bir türlü karar veremedim.
    Black deckır ve bosh un ni cd bataryaları 80-100 tl arası alacağım makinanın fiyatıda 100-120 tl arası. Makina saçiminden ziyade batarya kafama takılıyor. Batarya bozulsa dahi elektirik yada akü beslemeli bir sistem kurulabilse çok güzel olur.

• Şu Çin malı matkaplar 50-60 liraya satılıyor. Ama bu matkapların pilleri nedense hemence ölüveriyor. İçini açtığımda Nikel Kadmiyum pil kullanmış olduğunu tesbit ettim. Bir kaç ay içinde neden öldüklerini anlamadım. Zaten eski eşya satan hurdacılara bakarsanız, bir sürü pili bitmiş matkap görürsünüz.
    -----
    Ben de ayrıca Bosh marka bir vidalama matkapı var. 12 volt ile çalışıyor ve o da Ni- Kadmiyum şarjlı pil kullanıyor. Bosh marka matkap akülerinde hepsinde tarih yazar bilirsiniz. Benim Bosh aküsünün tarihi 2005 yazıyor. Tam 10 yıllık piller canavar gibi çalışıyor. Hala çok güçlü ve harika vidalama yapabiliyor.
    -----
    Burdan şu sonuca vardım. Kalite her şey demektir. Çin malı ile Alman malı arasındaki fark.
    Boshun aküsünü Çin malı matkapa taktığımda o da çok güçlü çalıştı. yani sorun, pilin kalitesi.
    --------------
    Nikel-Kadmiyum pillerde tavsiye edilen marka ise Huanyu imiş.
    -------
    Lityum ion pilleri seri bağlayıp, matkapı çalıştırsak diye soran arkadaşlara kesinlikle tavsiye etmem.
    Lityum piller çok özel pillerdir. Digital şarj üniteleri ile beraber kullanılır. Gelişigüzel kullanılmaz. Şarjda unutursanız bomba gibi patlayabilir. Yangın çıkarabilir.
    You tube'da lityum pillerin patlama videoları var, bir kaçını seyrederseniz. Korkacağınıza eminim. sonra voltaj 3.3 volttan aşağı düşerse pil ölür. El ile sürekli voltaj kontrolü imkansız ve zahmetli bir şeydir. En iyisi Ni- Kadmiyum. Başka olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahsen2 -- 1 Mart 2015; 16:59:44 >

• Elimdeki bosch psr 9.6 v2 şarjlı matkabın içindeki ni cadmium 8 adet pili atıp yerine laptop bataryasından cıkardığım sağlam 18650 li ion pilleri taktım.üçünü seri bağladım ve eskisinden çok daha güçlü oldu.şu ana 12 v 6000 ma olarak kullanıyorum.
  • Arkadaşlar konuyu hortlatmış olmayayım ama 20 volta kadar tüm matkap ve vidalama aletlerinizin kutu içini lion bataryaya çeviriyorum. Orjinal şarj aletinide veriyorum. NİMH NİCD şarj aletiyle lion batarya şarj edilmez. kutuların değişimini yaptıktan sonra eski içinden çıkan bataryanızı veriyorum , yanında şarj aletinide veriyorum. Yalnız çift olarak yapıyorum. 12 volt 14.4 volt 18 volt 20volt elimde mevcut. Kutu içerisinde şarj ve koruma devresi vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dtmmustafa -- 25 Kasım 2017; 23:12:55 >
  • görsel olmadan bende yapıyorum zaten farkımız ne.
  • Elimde 14.4 Volt DBK marka şarjlı matkap var.
    Pilleri öldü, orjinalini bulamadım, bulsam da çok pahalı zaten.
    Ben de onun yerine 12 tane 1.2V GP 2400 mAh pil aldım ve içine yerleştiricem.
    Bunu pil yuvalarıyla mı yapsam yoksa lehimleyerek mi?
    Lehimleme pil ömrünü azaltıyor diyorlar ya da hiç uğraşmadan elektronikçiye gidip punto kaynak mı yaptırsam?

Orjinal pilleri
    Akülü vidalama pil değişimi - SS eklendi. Akülü vidalama pil değişimi - SS eklendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albati -- 20 Nisan 2018; 9:54:6 >

• quote:

Orijinalden alıntı: certy

quote:

Elimde 14.4 Volt DBK marka şarjlı matkap var.
    Pilleri öldü, orjinalini bulamadım, bulsam da çok pahalı zaten.
    Ben de onun yerine 12 tane 1.2V GP 2400 mAh pil aldım ve içine yerleştiricem.
    Bunu pil yuvalarıyla mı yapsam yoksa lehimleyerek mi?
    Lehimleme pil ömrünü azaltıyor diyorlar ya da hiç uğraşmadan elektronikçiye gidip punto kaynak mı yaptırsam?

12 tane pili nasıl sığdırmayı düşünüyorsunuz? Bu arada pilleri puntalama yaparak kullanın.

İçinde zaten kalem pilden büyük 13 adet Ni-cd pil var, rahat sığar.
    Pil yuvası kullansam, bu sıcakta Çankaya'ya gitmeyi gözüm yemiyor hiç. (İzmir)

• @boşyok
    Kalem havya ile biraz zor olacak o zaman. Ben en iyisi biraz sabredip punta yaptırayım.

@certy
    SS gönderecem de çocuk uyuyor ışığı açamıyom
  • quote:

@boşyok
    Kalem havya ile biraz zor olacak o zaman. Ben en iyisi biraz sabredip punta yaptırayım.

@certy

eğer ki pilleri almadıysanız size önerim
    BU
    pillerden almanız 4 tane pil 18TL ve 14.8V 5A bataryanız olur eğerki iki paket alırsanız 8 pil 14.8V 10A akünüz olmuş olur. hem yerden kazanmış olursunuz hemde güçlü piliniz olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmet__01

quote:

@boşyok

@certy

BU
    pillerden almanız 4 tane pil 18TL ve 14.8V 5A bataryanız olur eğerki iki paket alırsanız 8 pil 14.8V 10A akünüz olmuş olur. hem yerden kazanmış olursunuz hemde güçlü piliniz olur.

li-ion, gelişi güzel şarj edilemez ama sıkıntı olur

• quote:

quote:

@boşyok

@certy

BU

Gold'un kampanyasından çiftini 5 TL'ye almıştım. 12 tanesi 30 TL'ye geldi.
    Sizin dediğiniz de mantıklı, li-on olması güzelmiş ama Çin işi olanlara ne kadar güvenilir, alıp getirip kullanan varsa olabilir.

• quote:

quote:

quote:

@boşyok

@certy

BU

Gold'un kampanyasından çiftini 5 TL'ye almıştım. 12 tanesi 30 TL'ye geldi.
    Sizin dediğiniz de mantıklı, li-on olması güzelmiş ama Çin işi olanlara ne kadar güvenilir, alıp getirip kullanan varsa olabilir.

ben test amaçlı geçen gün o linkten sipariş verdim elektrik kesintisinde modemi beslemek için hepsini seri bağlayıp 14.8V gerilimi 12V regüle edip kullanacağım. tek şarj ile modemi yaklaşık 7-8 saat idare eder diye düşünüyorum. kargoda bişey olmaz da gelirse akım değeri falan nedir bakacağım bildiririm.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nipp10

quote:

quote:

@boşyok

@certy

BU

li-ion, gelişi güzel şarj edilemez ama sıkıntı olur

bendeki şarjlı matkap'da lion pilli şarj aleti sorun çıkartmaz diye düşünüyorum.
    ben farklı bir amaç için kullanacağım şarj aleti yaparım bir tane.

• BENDE BU MATKAP VAR BUNA NORMAL MARKETTE SATILAN PİLLERDEN TAKABİLİRMİYİM?

• Biz bunlara puntaya uygun başsız pillerden takıyoruz.
  • SS ekledim.
    Kendi pilleri 1.2V 1200mAh - 12 adet. Sanırım orta boy ya da biraz incesi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: argimax

BENDE BU MATKAP VAR BUNA NORMAL MARKETTE SATILAN PİLLERDEN TAKABİLİRMİYİM?

Yemez dostum 3 dakikada bir pil değiştirirsin. Ben 1300 mAh ni mh taktım çok iyi oldu.
  • Ben geçen 12V şarjlı matkaba 12V 1.3Ah kurşun akü taktım. Sabahtan akşama kadar idare ediyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nipp10

quote:

Orijinalden alıntı: argimax

BENDE BU MATKAP VAR BUNA NORMAL MARKETTE SATILAN PİLLERDEN TAKABİLİRMİYİM?

Yemez dostum 3 dakikada bir pil değiştirirsin. Ben 1300 mAh ni mh taktım çok iyi oldu.

o pilleri nerden bulabilirim?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.