Şimdi Ara

ne yaptıysam tutmuyor lehimi sinir oldum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
16
Cevap
2
Favori
39.226
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • joystick devresine ne yaptıysam lehim tutmadı pasta sürdüm temizledim lehim yaptım olmadı tekrar temizledim tekrar lehim yaptım kopuyor tam tuttu derken tekrar kopuyor 2 tanesini şans eseri tutturdum ama diğerleri tutmuyor yani devre yansa kurtulacam ama karardı genede çalışıor sanırım acaba yanlış telmi kullanıyorum gerçi bir çok telde denedim son hali burada

bu image kodu giriyorum genede resmi göstermiyor anlamadım gitti o yüzden link veriyorum

http://yfrog.com/fkjoydevrej

YORUMLARDAN SONRA OLAN DEĞİŞİKLİKLER AYRICA YARDIM EDENLERE TEŞEKKÜRLER

bir kaç sorum olacak

1: bu kabloların direnci ohm yada multimetre ile ölçülüyormuş ama bir o kadar sitede bakmama rağmen bir türlü anlıyamadım detaylı olmayınca.şu sitede anlatımı var
    http://320volt.com/emulator-icin-el-yapimi-arcade-joystick/
    Çıkma boton joystick kolu swicleri bulduktan sonra devre montajı başladı ilk olrak klavye içinde ki plastik üzerinden geçen yolların dirençlerini hesaba katmadım gerçi yüksek dirençli olduklarında bilmiyordum ilk denemelerde bu sorun oldu hareket tuşları farklı çalışıyordu yolları batan sona multimetre ile ohm kademesinde baştan sona ölçtüğümde 50….500ohm arası değerler vardı her tuşun değeri farklı bende tüm tuşların yollarını ölçtüm swiclere direnç üzerinden bağladım demiş...bunu nasıl yapıcam?

2: kabloları tutmak için lehim yaptığım alan zarar görmüş Resmi burada yeniden düzenledim
    http://img14.imageshack.us/img14/1207/joydevre1.jpg

bundan bir tane daha var bende onun lehim yerleri temiz ama sanırım kablosu kopmuş resim çekerken farkettim bu devrelerde kısa devre olmuşsa nasıl anlarım bende multimetre var ama hiç kullanamıyorum ötüp duruyor ama bilmiyoz işte resmi
    http://img16.imageshack.us/img16/3069/joydevre2.jpg

3: başka joysticke yapmak istiyorum ama kıvrımlı yerlere iki kablo çekmem gerekiyormuş yön için ben bunu kalın kablo tutmuyor, incelerde hemen kopuyor bana kablo önerisi ne kullanabilirim? birde o yan çizgili yerler diğer devrede nokta yerleri var, lehim için. ama bu joystick devresinde onlar yok, buda resmi
    http://img151.imageshack.us/img151/7167/gamepaddevre.jpg

SON OLARAK

o lehim yerleri deforme olunca bende temizlemek için lehim pompası kullandım ve devrenin yüzeyindeki lehim alanı kavrama oldu 1. resim ile 2 resim arasındaki farktan görünüyor zaten, ve lehim bir türlü tutmuyor buraya napabilirim? boyası varmış eloktrofix bunumu alcam birde üzerindeki lehimleri temizleyemiyorum bir türlü pasta felanda var ama kesin acemiliktendir kayıp duruyor acaip sinir oldum bu işe lütfen yardım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kral193 -- 2 Şubat 2011; 19:26:12 >

• havyanın ucu temiz değildir.havyayı ıslak süngerle iyice temizle ucuna lehim emdir.kabloları dışarda uclarına lehim emdir.lehimlenecek yeri temizle sonra lehimle,kablolarında arka kısmına sıcak silikon dökersen sağlam olur kopmaz.kolay gelsin...
  • plakette maske var maskeyi sert bir cisim ile kazıyıp tekrar dene birde lehim telin iyi değil daha iyi bir lehim teli almanı tavsiye ederim
    cok mat görünüyor lehim telin
  • quote:

Orijinalden alıntı: kral193

joystick devresine ne yaptıysam lehim tutmadı pasta sürdüm temizledim lehim yaptım olmadı tekrar temizledim tekrar lehim yaptım kopuyor tam tuttu derken tekrar kopuyor 2 tanesini şans eseri tutturdum ama diğerleri tutmuyor yani devre yansa kurtulacam ama karardı genede çalışıor sanırım acaba yanlış telmi kullanıyorum gerçi bir çok telde denedim son hali burada

bu image kodu giriyorum genede resmi göstermiyor anlamadım gitti o yüzden link veriyorum

http://yfrog.com/fkjoydevrej

lehim olayında temizlik şarttır,ayrıca lehim yapılacak olan yerde havyanın ısısına denk olarak bu işlem gerçekleştirilirse olay tamamdır.(lehim yapılacak metalinde uygunluğu söz konusunudur)

• tüm mesaj yazan arkadaşlara çok teşekkür ederim birde dediklerinizi deneyim inşallah olur
  • o kablolardaki lehimler fazla gelmiş.kablonun iletken kısmını biraz kısa kullan.uzun ve büyük olunca lehimi iyi tutmaz birbirine değebilir
  • lehim telin 1tl lik en dandik lehimlere benziyo bununla zor lehimlersin lehimlesende sağlam olmaz
    ayrıca fotodan anladığım kadarıyla yollar kalkmış bu durumda lehim yapamassın yolun geri kalan kısmının kaplamasını kazıyarak oraya lehimleyebilirsin(yanlış görmüşde olabilirim yollar yerindeyse arkadaşların tavsiyerini uygula)
  • bakır kalkmış olablr. olmazsa lehim yapmaya çalıştığın yol üzerinde aynı hat var ise uygun olan, oraya lehimlemeyi dene.
  • asıl problem lehim yapacağın plakette, arkadaşın da dediği gibi alttaki bakırı kazımadan aynı yolu takip eden yol üzerindeki yeşil boyayı dikkatlice kazı sonra lehim makinenin ucunu çalışırken ıslak kauçukla temizle lehimi emdir lehim yapacağın kabloları da lehim yapmadan önce pastaya batırıp lehim emdir sonra doğrudan lehimi yap
    kolay gelsin.
  • Flux kullanmayı dener misin...
  • öncelikle kabloların çok kalın ikinci olarak lehim telinin kalay oranı çok düşük kurşun oranı yüksek kaliteli değil.

kirli alanı tinerle temizle öncelikle sonra bıçakla kazı bakırı gördüğünde üzerine biraz pasta koy ve lehimle

%99 olacaktır
  • ya bu kablolar zırt pırt kopuyor ben bunlara anakarttaki gibi devrenin lehim girişlerine usb takamazmıyım? sonuçta o kablonun başıda usb, yani boş bir usb çıkışını oraya lehimleyip girişi ile bağlantı yapabilirmiyim? yada oraya kablolar birbirine değmemesi için farklı bir giriş yapılabilimi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sezerkıran

öncelikle kabloların çok kalın ikinci olarak lehim telinin kalay oranı çok düşük kurşun oranı yüksek kaliteli değil.

kirli alanı tinerle temizle öncelikle sonra bıçakla kazı bakırı gördüğünde üzerine biraz pasta koy ve lehimle

%99 olacaktır

Ayrıca kablo kalın olduğu için fazla sıcaklık uygulamışsın bakır yolları yakmışsın yanık olan yolları takip et başka bir elemanın ayağına gidiyordur oraya kabloyu lehimle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onerkilic -- 3 Şubat 2011; 12:51:13 >
  • kabloları ince ve esnek olanlardan kullanın. örneğin eski model ericson telefon şarjının kabloları iyi olur. bir de lehimledikten sonra üstüne 404 çiftli epoxi yapıştırıcı uygularsanız bir daha kopma olmaz.
  • YA Bu dediklerinizin hepsni denedim ama şimdide kabloyu değdiriyorum HİÇ görmüyor,İPTAL oldu. ama usbden tanıyor start düğmesi felan görüyor sadece yön ve tuşlar görmüyor. o tuş takımının üzerindeki çizgiler kazıdığım için gitti, kafam çok karıştı valaha nasıl anlatim ben şimdi bunu... ya 3 tane joystick gitti hepside aynı dertten en sonunncusunu bayaa bir yaptım sadece sol taraf butonunun lehimi tutmadı, yapim derken kazııdım lehim yeriini sarı bir alt tabaka belirdi ama şimdide onuda algılamıyor. ezecem bunları iyice sinir oldum.. o lehimleri pasta ile temizlesemde bir türlü tam olarak çıkmıyor, bunu tamemen üzerinden nasıl çıkarabilirim? lehim pompası denerken plaket kalktı ne olduysa ondan sonra oldu zaten hep..

lehim teli kötü diyenler ona 15 milyon verdim ben markası, 075mm
    feray lehim teli, 5 kanallı anti korozif flux varmış.iyisi kaç lira acaba isim alabilirmiyim? eloktronik için havya lehim ekipmanlarının iyilerinden isim verebilirmisiniz?

şunları devreye bağlanırmı

http://www.karizma.com.tr/klemens2.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kral193 -- 6 Şubat 2011; 4:33:13 >

• Şansına, bir şekilde bağladım. Acemilikten olsa gerek kullanılmayan düğmeyi, yön tuşuna atamak 3 joystickden sonra aklıma geldi:) yalnız merak ettiğim

1: iki ayrı joystick devresi birbirine bağlanabilirmi? bunu sorma nedenim düğmeler bozulursa yedek düğme için lütfen yardım bu konuda.

2: lehim yapa yapa tutturmayı öğrendim ama:) bu joystick lehim yaparken ALTLI ÜSTLÜ PRAMİT GİBİ BİR ÇİZGİ VAR bunu joystick kablosunu çift kablo lehim yaparken birbirine deyince olmuyor bunu nasıl YAPABİLİRİMM??
    RESİMDEKİ YER

ne yaptıysam tutmuyor lehimi sinir oldum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kral193 -- 8 Şubat 2011; 6:12:38 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.