Şimdi Ara

Ilk (((...::SONY VAIO BX196XP::...))) İncelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
0
Favori
9.403
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Intel Pentium M 750 Centrino 1.86 GHz SpeedStep 533 Mhz
    2 MB Cache bellek
    512 MB PC2-4200 (DDR2-533 CL=4) (1x512 MB) (Max.2 GB)
    100 GB HDD(5400rpm SATA)
    15,4" X-Black WXGA TFT 1280x800 ekran
    ATI Mobility Radeon X700 256 MB (128+128) VRAM HyperMemory
    Double Layer DVD±RW Drive
    56 K modem
    10/100 Ethernet
    Wireless LAN B/G
    Bluetooth
    Touchpad+ Track pointer mouse
    Entegre Kamera
    Finger Print Recognition Sensor
    TCG Trusted Platform Module
    TPM Security Chip(TCG v.1.1b)

High Definition Audio Codec ses kartı
    i-link S400, 3xUSB2.0, VGA , 1xType II PC card, mikrophone ve kulaklık çıkışı
    Memory Stick Pro/Duo uyumlu Slot
    SD Card Slot
    Lithium Ion batarya (max.2,20 saat)
    VGP-BPL4 batarya HEDİYE
    3.0 Kg
    2 yıl Garanti

Marvel Yukon **PCI-E GIGABIT** Ethernet Controller

İlk İzlenim

Arkadaşlar;
    Bugun elime ulaştı Sony Vaio BX196XP serisi... Bende 1 günlük kullanımımdaki ilk izlenimleri aktarmak istedim... Öncelikle kutu içerisinden notebook a ek olarak, Dvd-writer(pionner), adaptor, Extra yüksek kapasite pil, standart pil, modem bağlantı kablosu ve çanta çıktı... Dvd-writer neden ayrı olarak geldi anlamış olmamamla birlikte gerçi takılmasıda gayet kolay oldu...

Evet; öncelikle söylenmesi gereken ilk şey ekran kalitesi, gayet canlı ve kaliteli olduğunu belli ediyor, evdeki desktop un ekranına(LG F700B) bakmak bile istemiyorum... O derece harika ekrana sahip(15.4")... Notebook içeriği olarak bir hayli program mevcut, bazısı kontrol panelleri bazısıda guncel kullanabilinecek yazılımlar... Ama bence fazla program yüklü, biraz seyreltmek gerekli, nede olsa şuan için 512Mb. ram var üzerinde... Hele Norton başlı başına sistem kaynak kenesi, bunu desktop sistemimden bilirim... Bu kadar program olmasına rağmen bir yavaşlama gözüme çarpmadı... Ama oyunlar içinde ek bir 512MB. bellek gerekli bence... O zaman gayet rahat olur makina...

Donanım olarak yukarıdaki özelliklere sahip bir notebook, dahili kamerası gayet yerinde bir ekleme, ayrıca parmak izi okuma güvenliğini çok beğendim... Sistem açılışında bir güvenlik sağlamakla beraber, ayrıca windows içerisinde bulunan özel bir klasöre(boyut kullanıcıya bırakılmış) giriş için gerekli... Yani özel olabilecek dosyalarınızda parmak izinizin kontrolu altında... Ve başka beğendiğim parmak izi işlevi; internet explorerda girdiğiniz formları yada örnek olarak mail giriş sayfanızın giriş kullanıcı ve şifrelerini tutuyor... Yani açtığınız bir hotmail sayfasında sadece parmak izinizi okutmak yeterli, kullanıcı adı ve şifre otomatik olarak doluyor ve giriş sağlanıyor... Yani; Hotmail.com ve parmak iziniz, hepsi bu ve mailler karşınızda... Enter a bile gerek yok...

Oyun olarak Call of Duty 2 ve NFS Under i kurdum ve yuksek detaylı modlarda takılmadan oynuyor, bu arada bu ekranla oyun çok daha başka, harika[&:3D & MArk testlerini daha sonra yapacağım ve bu konuya ekleyeceğim...

Ağırlık olarak 3 kilo olan bu notebook, yuksek kapasite pil ile çok az daha artabilir, ama standart pilin 2 saat extra bataryanında 4 saat notebook u açık tutuğunu söylemem gerek, 6 saat çok büyük bir avantaj sağlıyor...
    Bu extra gelen pilin USA Sony sitesindeki satış fiyatı 400$(tr de ne olur bu fiyat bilinmez) ve bu değerdeki pil hediye olarak geliyor ve sadece Sony Vaio lar içinde bu modele hediye olarak dağıtılıyor... Gerçektende çok hoş bence...

Kasa yapısı gerçekten göze hitap ediyor, çok şık bir notebook, kasası magnezyum alaşımlı olduğu için uzun sureler sonra bile plastik kasalarda oluşan eskime tamamiyle ortadan kalmış...
    Havalandırma olarak kasanın sol tarafı seçilmiş ve geniş bir hava çıkışı var... Donanım ısı değerlerine henuz göz atamadım ama sağ tarafta elle hissedilir bir sıcaklık mevcut, ama fazla ve rahatsız derecede değil...
    DvD Writer kasanın solunda microfon ve kulaklık girişi ile beraber, sağ tarafta ise 3 adet USB2.0 giriş, vga ve i-link S400, 1xType II PC card girişi mevcut... Kasanın onunde MS ve SD kart girişleri var, ayrıca wireless kontrol duğmesi ile hdd led i ve sarj durum led i bulunuyor... Ekranın hemen uzerinde ise kamera yer almış...

Kasanın ısınma problemi yok ama bahsettiğim gibi sağ elde bir sıcaklık fark ediliyor, fan çalışma ve sesine gelince, "fan çalışıyomu yoksa çalışmıyormu" ben fark edemedim... Ya su ana kadar calışmadı yada çok sessiz diyeyim... Aynı şekilde dvd writer dan muzik dinlerken sesini hiç fark edemedim...

Geniş açı ekranı çok beğendim, sony gerçekten ekranlarda 1 numara olmuş notebook piyasasında... Farkını merak edenler showroom larda yan yana duran sony ve diğer markaları karşılaştırsın... X-black gerçekten çok iyi... ve bu karşılaştırma açık olan 2 notebook arasında olursa ne demek istediğimi anlarsınız

Şu ana kadar gözle görülür bir eksisi yok, ama bence bu makinaya 1GB bellek yakışır... 512Mb. az kalmış biraz...

Fotograflarını eklemek isterdim fakat çektiğim 1 tane fotodan sonra anladımki bu iş cep tel. kamerası ile olmuyor, çok detaysız oldu... Kendi makinam nikon tamir olur olmaz güzel fotolarda eklerim... Çektiğim tek bir fotoyu ekliyorum, oda cep ten çekildiği için biraz flu olabilir...

Fiyat olarak 3513 YTL ve siberstore.com dan aldım... Burasıda ozel.com(sony distribitoru) dan ürünlerini aliyor...
    Bence fiyat olarak yakini donanima sahip modellere kiyasla normal, bu normallik extra bataryasi ile geliyor... 600YTL yakin olan bu bataryanin fiyatdan çikarilmasi sonucunda benim bildigim HP marka es deger bir notebookla ayni oluyor... Ayrica onunda hdd si 4200RPM dir...

Simdilik bu kadar; su aralarda Sony nin en yeni modellerinden olan BX196XP yi tavsiye edebilirim... Fiyat olarak konfigrasyonu ayni olan ve daha ucuz olan modellere göre pahali görünüyor... Ama inanin kalite farki var... Hersey islemcide, ekran kartinda bitmiyor... Kasasi, klavyesi, ekrani, sarj suresi benim için onemli degil diyenler daha ucuz modellere seçimde bulunabilir, ama kaliteli bir urun isteyen varsa kesinlikle Sony VAIO

Güncelleme: Test Sonucları eklendi...

Tüm testlerde sisteme herhangi overclock mudahelesinde bulunulmadı, sistem default ayarlarında testler gerçekleşti...

AquaMark3 Score: 45,412

3DMark2001 Score: 16405

http://service.futuremark.com/orb/projectdetails.jsp?projectType=6

3DMArk2003 Score: 6037

Super PI (41sn.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Turkishsun -- 27 Şubat 2006; 5:21:44 >

• dostum gercekten super alet resımde de bellı oluo valla gule gule kulan nazar degmsn cok para vermssn umarım deger gercekten. bı kac resım daha koyarsan ıyı olr.tekrardan ıyı gunlerde kulan darısı basımıza artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dozdoz -- 23 Şubat 2006 23:34:26 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: dozdoz

dostum gercekten super alet resımde de bellı oluo valla gule gule kulan nazar degmsn cok para vermssn umarım deger gercekten. bı kac resım daha koyarsan ıyı olr.tekrardan ıyı gunlerde kulan darısı basımıza artık

Çok çok teşekkürler Dozdoz... Bi iki gunede seninkini göreceğiz sanıyorum... Hadi hayırlısı...

• quote:

Orjinalden alıntı: Turkishsun

quote:

Orjinalden alıntı: dozdoz

dostum gercekten super alet resımde de bellı oluo valla gule gule kulan nazar degmsn cok para vermssn umarım deger gercekten. bı kac resım daha koyarsan ıyı olr.tekrardan ıyı gunlerde kulan darısı basımıza artık

Çok çok teşekkürler Dozdoz... Bi iki gunede seninkini göreceğiz sanıyorum... Hadi hayırlısı...

ehuehue o yalan gıbı gozukuo dostum daha var zamanı

• kardeş allah nazardan saklasın inşallah yaza doğru bende alacam bundan (bakarsın yaza kalmayız) aslında Toshiba M70-160 alacaktım onunda görüntüsü manyaq HD to go diye bi ibare bile var ama ben bi tane m70-160 la sadece bx196xp den daha düşük konfigrasyona sahip olan fs315m i gördüm (315m de 128 MB lik 6400 ekran kartı varki bunun 32 mb si paylaşımsızdır.) yinede görüntü olarak X - Black ini kullanan sony fark atıyor m70 e bilemiyorum artık sony o kadar aşmışki notebook olayını kafaya kodum alacam bu notebooktan fiyatı çok ama be yaw arkadaşlarımla beraber alsak 2-3 tane bx196xp den acaba indirim alabilirmiyiz bunu bi sorucam izmirde bildiğiniz sonynin bu modellerinin mevcut olduğu bir pc ci varmıdır bileniniz varsa yazsın ltfn

bide kardeşim bu notebooka orjinal sony vaio amblemli çanta vermiyorlarmı birde eminsin deilmi ram in 512MBx1 olduğuna daha sonra alırım bi 512 direk 1 GB olur değilmi neyse kazasız belasız kullan kardeşim tekrar yorumunu 4 gözle bekliyorum nikon foto makinanı en kısa sürede tamir ettirirsen görelim bizde şu makinanın bi nası bişey olduğunu!!!!

• Millet bide bir seyi araştırdım böyle bişey çıktı ortaya. Artık tmm kararım Sony den yana şunu bi size sorayım Sony Vaio Notebook
    VGN-A517B modelimi yoksa BX196XP mi ikisinin arasındaki en nemli farklar 517 modeli 17 inç ekran ve ekran kartı 256MB X600; 196XP ise 15,4 256MB X700 ekran kartı + Extra batarya siz olsanız hangisini alırdınız bu gerçi turkissun kardeşimde fotoyu koymuş buraya hasta oldum haa ama 17 inç mi acaba diyom nedersiniz çalışma süresi çok çok az 1 saat 35 dk diyor 517 modeli 150-200 milyon daha ucuz BX196xp den sizin tercihiniz ne olurdu?
  • 196xp bence 17"bır laptop ıcın fazla bence hem agırlık hemde batarya suresı ama yok ben zaten cok gezdırmem dıyorsan o zaman 17 "almalısın196xp modelındekı extra batarya ve 256mb x700 ekran kartının artısıda var bence dedıgım gıbı kullanım seklıne gore karar ver ekran boyutunave agırlıgına

saygılar..........
  • quote:

Orjinalden alıntı: delvirina

Millet bide bir seyi araştırdım böyle bişey çıktı ortaya. Artık tmm kararım Sony den yana şunu bi size sorayım Sony Vaio Notebook
    VGN-A517B modelimi yoksa BX196XP mi ikisinin arasındaki en nemli farklar 517 modeli 17 inç ekran ve ekran kartı 256MB X600; 196XP ise 15,4 256MB X700 ekran kartı + Extra batarya siz olsanız hangisini alırdınız bu gerçi turkissun kardeşimde fotoyu koymuş buraya hasta oldum haa ama 17 inç mi acaba diyom nedersiniz çalışma süresi çok çok az 1 saat 35 dk diyor 517 modeli 150-200 milyon daha ucuz BX196xp den sizin tercihiniz ne olurdu?

İnanırmısın, bende aynı durumdaydım, ama biraz farklı oldu...
    517b aliyordum, kararı vermiştim ama son anda 196xp çıktı piyasaya... İki modelide iyi incelediğimden sana farklarını söyliyeyim...

bx196xp de fazladan olanlar;
    ATI x700 ekran kartı 256Mb. (128+128)
    İşlemci 1.86Ghz.
    Entegre Kamera
    Parmak izi okuyucu
    SD Card okuyucu
    Extra Yuksek Kapasite Batarya(4:30 saat)

Bu ek özelliklere 300ytl fark veriyorsun, değmezmi? Sadece pilin 400 dolar oldugunu dusunursen bence değer...

Bunun yanında 517b de;
    Fazla olan sadece 17"...

196xp yi seçmemin başlıca nedenlerinden batarya süresi de var... Standart pil 2 saat gidiyor, ektra batarya da 4,5 saat gidiyor... Toplan 6:30 saat, ayarlardan parlaklık vb. ile oynarsanda rahat rahat 7 saatin var... Hediye gelen batarya Sony nin en yuksek kapasite pili, 12 Cell bir pil... Diğer marka ve modellerde makina ile gelen piller en fazla 8 veya 9 cell olur dikkat edersen, ama 196xp ile sade HEDIYE 12cell geliyor, birde cepte standart pilin var, ve bu sadece bx196xp modeline mahsus... Ekran kartı çok fark ediyor x700 olarak, işlemci daha yüksek... Ben hiç terettüd etmeden BX196XP yi aldım ve kesinlikle sanada tavsiyem olsun... illa 17" diyorsan ağırlık, daha yavaş b,r sistem, 1:30 saat batarya suresine kabul demen gerek...

Seçim senin, ama bence BX196XP, inan pişman olmayacaksın...

• Bu aletin etherneti benim kafamı bozduğu için almadım
    10/100 ne ya koysana şuna gigabit lan
    bunuda eminim bilerek yapıyorlar
    böyle olsa bir çok insan paraya kıyar bunu alır
    onlarda diğer moddellerini fazla satamazlar
    onlarda haklı kendilerince
    yani bu işler çok yönlü çetrefilli işler
    bu işler ticari işler....
    bu işler organize işler...

Tabii birde unuttuğun birşey var yanında verilen donanım ok
    yazılım ve işletim sistemide önemli (o da ingilizce türkçe olsa ne vardı)
    bunlarda aslında para hemde çok para
    dikkate alınmalı...

Çok ii bir alet güle güle kullan.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bimekan -- 24 Şubat 2006 12:17:15 >

• quote:

Orjinalden alıntı: bimekan

Bu aletin etherneti benim kafamı bozduğu için almadım
    10/100 ne ya koysana şuna gigabit lan
    bunuda eminim bilerek yapıyorlar
    böyle olsa bir çok insan paraya kıyar bunu alır
    onlarda diğer moddellerini fazla satamazlar
    onlarda haklı kendilerince
    yani bu işler çok yönlü çetrefilli işler
    bu işler ticari işler....
    bu işler organize işler...

Tabii birde unuttuğun birşey var yanında verilen donanım ok
    yazılım ve işletim sistemide önemli (o da ingilizce türkçe olsa ne vardı)
    bunlarda aslında para hemde çok para
    dikkate alınmalı...

Çok ii bir alet güle güle kullan.....

Gigabit lan çok sayıda marka/model de yok, seninde birkaç postunu okudum genelde buna dikkat ediyorsun... Benim için önemli bir özellik değil açıkçası, ama yerine göre çokda etki edebilecek bir özellik... Genelde wireless ile baglandığım için farklı bilgisayarlara hatta evdeki desktop a bile; onun için gigabit i aramıyorum... Aramamda sanıyorum...

Güncelleme: Gigabit ethernet BX196XP modelinde mevcut olduğu belirlenmiş, internetteki yanlış bilgilendirme aşağı postlarda açıklanarak düzeltilmiş ve teyit edilmiştir...

Tr içerik olarak ingilizce... Ama yanında TR kullanım kitapçığı geliyor, ayrıca Windows Xp ingilizce ama Pro, yani home edition değil ve buda fiyat olarak avantajlı(dier sistemlerde ne veriliyor tam bilmemekle beraber)... İngilizce olarak diğer programlar, mesela; Adobe Acrobat, Norton InterNet Security, Adobe Elements, Win DvD bla bla programların Turkce versiyonu zaten yok piyasada ve bunların ing. olması normal...

Tekrar söylemeye gerek duyuyorum, ek pil ve ekran harika...
    Diğer yandan; Hafif bir ısınma var(yuksek değil!!!), Ek bir 512Mb. bellek daha gerekli... Ek gelen pil 4,5 saat standby fakat şarj etmekte biraz uzun...

Selamlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Turkishsun -- 26 Şubat 2006; 3:31:08 >

• Sistemler arası transfer yapanlar bilirler Gigabit Lan 'ın kıymetini... hoşnut olmasan da gözardı edilebilir bir şey ama böyle bir cihazda olmaması da hakikaten yadırganacak bir durum...

Bu arada hayırlı olsun @Turkishsun, iyi günlerde kullanman dileğiyle..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esarikaya -- 24 Şubat 2006 15:08:31 >
  • @esarikaya; teşekkürler...
  • Birde ben şöyle düşünüyorum... ben bu monster ı 1-2 sene içinde iyice kurcalarım söker takarım update ne varsa zevkli olur
    bence sony de bu zor gibi....

Ya kızma gene kıyas nispet oluyo özür dilerim
    ama bende sony i çok seviyorum bi nebze senide kıskanıyorum ondandır....
  • quote:

Orjinalden alıntı: bimekan

Birde ben şöyle düşünüyorum... ben bu monster ı 1-2 sene içinde iyice kurcalarım söker takarım update ne varsa zevkli olur
    bence sony de bu zor gibi....

Ya kızma gene kıyas nispet oluyo özür dilerim
    ama bende sony i çok seviyorum bi nebze senide kıskanıyorum ondandır....

Yok dostum; kızılacak ne var, zaten forumlarda kıyaslama yapmak için... Sadece tam bilgi olmadan kötülemeye karşıyım, yoksa tabi karşılaştırma ve eleştiriler olacak...

• hep düşünürdüm bx ler çıktığında neden bunların ekran kartı on board diye
    ama bu çıktı ve biraz sevindim yalnız şu bx197xp süper kilosu ve parası dışında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bimekan -- 25 Şubat 2006; 1:29:27 >
  • Bencede 197xp çok iyi ama fiyat fazla... şimdi diyeceksin 3.5 verdin 196xp aldın 1 daha verseydin 197xp alsaydın; ben ilk once msi m635 icin yola ciktim, biraz daha vereyim sunu biraz daha vereyim daha yuksek sunu derken 3.5 a ciktim... Ama bu model tam ihtiyaçlarıma gore oldu, 197xp ihtiyac fazlası benim icin... Agırlık ve kısa şarjın yanında 17" zaten ihtiyacımın uzeri birşey, onun icin bence 4.5 fazla oluyor benim icin... Ama niyetim yaz sonuna cift çekirdek bi sony almak, bu arada tur rehberiyim yani para yazın gelir bize, yaz sonuda baba bi notebook alırız, o zaman 17" dusunebilirim ek batarya da para atabilirim o zaman, nitekim mobilty onemli benim icin
  • Aynen katılıyorum...
    Ama (bende hep ama diyorum)
    yaz sonuna alırsan yine bu civar fiyat olacak
    gidiyor paralar gidiyor bak etti 7-8 milyar
    sen şimd 7-8 milyara ne alabilirsin bi düşün...
  • Bu arada; Vaio ile cd verilmiyormuş, sistemde recovery bolumu var, buradan program recovery ve system recovery disk yapılıyor, program olayını yaptım ama sistem icin elimde dvd kalmadı yapamadım... Program dvd si program install için... Birde Back to factory setting var yani fabrika çıkış ayarlarına donuyorsun, yani sıfırlıyor kendini...
    Benim istediğimse, windows u yukleyip sadece istediğim programları eklemek... Yani Norton yerine NOD32 istiyorum, Office istemem, adobe elements bla bla istemiyorum, fazladan duruyor... Ama parmak izi okuma ve işlevleri, wireless ve bluetooth tools, ati kontrol panel kalsın... Bunu nasıl yapabilirim? Kurcalasam çözerim eminim ama doğru yolu bilen olsa daha stabil olur... Stabil deyince aklıma gelen; istenmeyen programların uninstall u win. un stabilitesinide bozar...
    Yıllar önce bir Compaq makinam vardı, onda da recovery vardı ama sadece imajına donuyordu, sony demi aynı acaba???

• system recovery de oluştur

sonra sıfırdan format at

istediğin sürücüleri ve programları yükle

işlem tamam

bu kadar basit..... :)
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.