Şimdi Ara

Km Düşürülmüş Araç Aldım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
16.475
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Mayıs 2011'de 120.000 km'de 2006 model dizel araba aldım. Aradan 7 ay geçti. Serviste km uyumsuzluğunu görünce şüpheye düştüm ve araştırmaya başladım. Sonuçta aracın 2009 haziranında 180.000 km'de muayeneye girdiğini öğrendim. Mantıksal bir hesaplama yaparsak yaklaşık 250.000'de km'sinin düşürüldüğünü söyleyebilirim.
    Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim. Aracı aldığım kişiden arabasını geri alması gerektiğini mi söylemeliyim yoksa sineye mi çekmeliyim. Aracı aldığım kişinin düşürme işlemini yaptığını zannetmiyorum. O da 2011 başlarında almış arabayı. Bana satanın düşürmemiş olması beni bağlar mı?

• güzel kardeşim dur tahmin edeyim aracı araştırmadan aldın....eğer öyleyse söyleyecek birşey bulamıyorum...öyle mi?

araç neydi bu arada?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Michael Wittmann -- 28 Aralık 2011; 16:23:48 >
  • Sanayide baktırdım. Serviste baktırdım. Motor temiz çıktı. Kaportada da sıkıntı yoktu. Aldığım kişi de aynı ilde çalıştığım bir öğretmendi ne yapayım daha. Kimsenin aklına geçmiş muayene kayıtlarına bakmak gelmez ki. Ancak kafama şüphe düşünce km'yi nasıl öğrenebileceğimi düşünürken muayene kayıtlarında km'nin bulunduğunu farkettim.
    Ben şunu merak ediyorum. Aldığım kişinin kardeşim bende bilmiyordum ya da üzerinden 7 ay geçmiş deme gibi bir hakkı var mı? Kanunî olarak bir şey yapamayacağımı biliyorum. Sorunu vicdanî olarak çözmeye çalışacağım.
    Araç Renault megane

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adalet_terazisi -- 28 Aralık 2011; 16:28:44 >
  • öğretmen olacak bir de şerefsiz...(Öğretmenin ilk sahibi olduğunu varsayıyorum)..

dostum geçmiş olsun..bu saatten sonra hukuki olarak birşey yapabileceğini sanmıyorum. Forumda buna benzer konular açılşmıtı ama sonuç alan hiç olmamıştı. Bence sen bu konuyu otomobil genel bölümüne aç bi...
  • Öğretmen ilk sahibi değil. Muhtemelen buna da şutladılar. Bilgisi var mıydı, yok muydu bilemiyorum. En azından az çok tereddütleri vardır diye tahmin ediyorum. 1 yılını bile doldurmadan satmasının başka ne sebebi olabilir? Hayırlısı olsun. Bugün arayacağım. Alırsa geri vereceğim; almazsa hakkımı helal etmiyorum deyip işin peşini bırakacağım. Son kararı Allah versin.
  • dediğin gibi yap...öbür türlü hukuki yoldan harcayacağın enerjiye değmez. boşa kürek çekmiş olursun...

sana tavsiye ..2. el dizel araç alırken 2 senelik ve garantisi devam eden araç al. Böylece kmsi ile oynanmış araç alma olasılığın yüzde 99 engellenmiş olur.
  • Öğretmen olan birinin 5 yılda o kadar yol yapması pek mümkün değil, bence o da arabayı km'si düşürülmüş olarak almış.
  • Dün aradım. Duyunca şaşırdı. Bilmediğine dair yemin ediyor. Satarken yardımcı olurum gibi afaki cümleler kurdu. Ben de hadi iyi akşamlar deyip telefonu kapattım. Verdiği zarara sahip çıkacak adam nerde? 1400 yıl öncesinde kalmış mert insanlar.
    Tamam o da bilmiyormuş. O konuda bir şey diyemem. Ama o aldatılmış, cezasını ben çekiyorum. Sonuçta ben onun öğretmenliğine, sözlerine güvenip aldım. Bana verdiği bilgilere dayanarak aldım. Sonuçta benim zararımın sorumlusu o. En azından satarken yaşayacağım kayıbı karşılaması lazım etik olarak. Ama hayal dünyasında yaşamanın anlamı yok. Kazancıma haram girmiş ki böyle bir şeyle karşılaştım. Karşı tarafında yanına kâr kalacağını düşünmüyorum. Mutlak adalet sahibi son hükmü verecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: adalet_terazisi

Dün aradım. Duyunca şaşırdı. Bilmediğine dair yemin ediyor. Satarken yardımcı olurum gibi afaki cümleler kurdu. Ben de hadi iyi akşamlar deyip telefonu kapattım. Verdiği zarara sahip çıkacak adam nerde? 1400 yıl öncesinde kalmış mert insanlar.
    Tamam o da bilmiyormuş. O konuda bir şey diyemem. Ama o aldatılmış, cezasını ben çekiyorum. Sonuçta ben onun öğretmenliğine, sözlerine güvenip aldım. Bana verdiği bilgilere dayanarak aldım. Sonuçta benim zararımın sorumlusu o. En azından satarken yaşayacağım kayıbı karşılaması lazım etik olarak. Ama hayal dünyasında yaşamanın anlamı yok. Kazancıma haram girmiş ki böyle bir şeyle karşılaştım. Karşı tarafında yanına kâr kalacağını düşünmüyorum. Mutlak adalet sahibi son hükmü verecektir.

araç satış sözleşmelerine aracın marka model şasi numarası gibi bilgilerin yanında aracın satış tarihindeki kmsi de yazılırsa bu sorun hallolur bence. çünkü dava açsan ispat etmek zor. satan adam ben ona şu kmde verdim kendisi düşürmüş dese ne olacak? bir avukat arkadaşım müşterisi için galeriye dava açmıştı ama sonuş ne oldu bilmiyorum. ülkemizde davalar da uzun sürüyor.

• Başınıza gelen şey üzücü ve sinir bozucu.. Geçmiş olsun..
    Ancak sizinle aynı hataya düşmüş bir başkasını suçlamanız ne kadar doğru bunu bir kendinize sorun bence...Öğretmenliğine güvenip aldım diyorsunuz ama kimbilir o arkadaşta karşısındakinin hangi vasfına güvendi değil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakan1636

Başınıza gelen şey üzücü ve sinir bozucu.. Geçmiş olsun..
    Ancak sizinle aynı hataya düşmüş bir başkasını suçlamanız ne kadar doğru bunu bir kendinize sorun bence...Öğretmenliğine güvenip aldım diyorsunuz ama kimbilir o arkadaşta karşısındakinin hangi vasfına güvendi değil mi?

+500
    tamda ben böyle bir yorum yazacaktım.
  • Söylemek istediğimi tam olarak anlamamışsınız. Tam olarak suçlama denemez benim söylediklerime. Ben aracı alırken üzerine basa basa neyi var neyi yok sordum. Cevap olarak "hocam kesinlikle bir şeyi yok" dedi. Hatta aldığım km'nin bile dizel araca göre fazla olduğu konusunda konuşmalar geçti. Ben de itimat ederek aracı aldım. Sattığı ürün tanıttığı gibi çıkmadı. Asıl bilmem gereken bilmeyerek de olsa söylenmedi. Sonuç olarak benim muhatabım aldığım kişidir. Sattığı ürüne sahip çıkması gerekir. Ondan sonra kendisi de kimden almışsa hakkını ondan istemelidir. Dürüstlük budur.
    Bana verdiği cevaplardan biri tam bir komedi: "İyiki söyledin ya, ben de bu aralar aynı adamdan yeni bir araba alacaktım, artık ona güvenim kalmadı ondan almayım o zaman."
    Bilmiyor olması, o arabayı bana onun sattığı gerçeğini değiştirmez. En azından şimdi biliyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: adalet_terazisi

Söylemek istediğimi tam olarak anlamamışsınız. Tam olarak suçlama denemez benim söylediklerime. Ben aracı alırken üzerine basa basa neyi var neyi yok sordum. Cevap olarak "hocam kesinlikle bir şeyi yok" dedi. Hatta aldığım km'nin bile dizel araca göre fazla olduğu konusunda konuşmalar geçti. Ben de itimat ederek aracı aldım. Sattığı ürün tanıttığı gibi çıkmadı. Asıl bilmem gereken bilmeyerek de olsa söylenmedi. Sonuç olarak benim muhatabım aldığım kişidir. Sattığı ürüne sahip çıkması gerekir. Ondan sonra kendisi de kimden almışsa hakkını ondan istemelidir. Dürüstlük budur.
    Bana verdiği cevaplardan biri tam bir komedi: "İyiki söyledin ya, ben de bu aralar aynı adamdan yeni bir araba alacaktım, artık ona güvenim kalmadı ondan almayım o zaman."
    Bilmiyor olması, o arabayı bana onun sattığı gerçeğini değiştirmez. En azından şimdi biliyor...

konuyu çok dallandırmamak istesemde şunu merak ediyorum. Siz aracı yetkili servis vs. götürmeseydiniz, muayene raporlarındanda bişekilde km.nin oynandığını anlamasaydınız böyle binmeye devam etseydiniz ve sonra gün gelip bu aracı satsaydınız. Sonra sizden aracı alan kişi alım esnasında bunlara baktırmayıp sonrasında size zaman geçtikten sonra böyle bir talepte bulunsaydı nederdiniz.
    *kardeş kusura bakma bende bilmiyordum durumu mu derdiniz.
    *aa kusura bakma durumu bilmiyordum ver alim hemen arabayı geri mi derdiniz
    *ee arabayı alırken neden baktırmadın kardeşim ben sana al anahtarları istediğin yere sor dememişmiydim,şimdi ben arabayı geri falan alamammı derdiniz.

Ben şahsen bana böyle biri gelse ve ısrar etse 3.* lı cevabı verirdim ve kendimi bundan sebep sahtekar olarak düşünmezdim eminim bir çok kişide böyle yapardı. Ancak; km.nin oynandığını bilipte size sattıysa ve ben bunu bir şekilde anladıysam ozaman hem küfür ederdim, hemde dini olarak alacak hakkımı elbetteki ahirette görürdüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi h@ydut -- 30 Aralık 2011; 16:30:36 >

• Evet, söyledikleriniz mantıklı. Ben ne yapardım sorusunun cevabını başa gelmeden vermek zor. Yalnız şunu da belirtmek istiyorum: Arabayı bir kaç yere gösterdim. Hatta servise de götürdüm. Ama km oynanmış olabileceğini nereden bileceksiniz. Aldığım araç zaten 2006 model ve 120000 de.
    Bu soruya şöyle bir soruyla karşılık verilebilir: Siz bir dükkandan verdiği bilgilere dayanarak bir ürün alsanız. Sonradan ürünün defolu olduğunu öğrenseniz ve adama gidip beni yanlış bilgilendirmişsiniz ürününüz kusurlu deseniz. Karşı taraf; kardeş vallahi bilmiyordum, bizi de kandırmışlar deyip zararınızı karşılamasa ne düşünürsünüz.
    Araba alım satımını da normal bir ticaretten ayrı düşünemeyiz.
    Sonuç olarak bu alımda iki şey geçerlidir: Satıcının verdiği bilgiler ve araştırma sonuçları. Satıcı arabamda bu kusur var dese 2. safhaya geçmeyeceksiniz bile.
    Şunu da belirteyim: Böyle bir şeye sebebiyet verdiysem, en azından zararı paylaşırdım.

• yaparlar arkadas burası turkıye..
  • dha önce bir arkadaşımın başına geldi, motor yaptırdılar diye sıfırlanmış motor, bizim arkadaş da almış aracı, sonra sattı, bilmeden. alan kişi alırken baktırdı, 2 ay sonra km si düşürülmüş falan dedi. arkadaş da beni ilgilendirmez , alırken baktırdın o kadar dedi.

adam dava açtı, kaybetti.

ancak vicdani çözülür evet, ama şunu söyliyeyim ; ikinci el alırken 100-150 bakmadan masraf yuaparak bir expertiz yaptırmak gerekli,

geçmiş olsun
  • geçtiğimiz yaz bizimde başımıza geldi benzer bir durum, bizimkisi de öğretmendi.
    aldıktan 10 gün sonra torpidonun arkasına düşmüş olan lpg montaj ve bakımı defterini görünce anladık durumu.
    2 yıl önce 45000 km sonrasında takılmış lpg :)
    biraz zoraki oldu ama paramızı geri aldık ancak yatırılan mtv ve muayene yanımıza kâr kaldı.
    geçmiş olsun size de,
    aslında ayıplı mal satmaktan dava açılabilir dedi avukat bi arkadaş ancak bizim elimizde internet ilan çıktısı servis kayıtları vs vardı.

bence canınızı sıkmayıp bakımlarını yaparak binin aracınıza.
  • kardeş geçmiş olsun şimdi size
    1. siz bu aracı satarken alıcıya kardeş aracın km si 120 bin gösteriyo ama araç 250 binde dermisiniz.
    önce bu soruya cevap verin.
    artı siz dükkandan ikinci el bir ürünmü alıyorsunuz
    bu olayı dükkanla karşılaştıramayız. birde siz bu araca piyasasından ucuzmu aldınız eğer bir ucuzluk varsa bit yeniği olduğunu anlamanız gerekiyordu.
    satan adam suçlu ancak siz onun kadar suçlusunuz.
  • benim de başımda şu an aynı dert var. araba 2010 kasımında 142 000 bakımına girmiş. ben aldığımda 76 000 km idi. satmak isterken ortaya çıktı. ben de kasım 2010 sonrasında kaç km yapar diye tahminde bulunup uygun bir km'ye yükselttim. böyle satışa sundum. ancak sonra tavanda boya olduğunu öğrendim. arabaya verdiğimin 5000 tl altına satamıyorum maalesef. arabada hiç kaza yok ama satamıyorum işte:) aldığım adama ettiğim beddualar tutarsa vay haline :) ki biliyorum yaptığımız kötülükler hiç bir zaman yanımıza kar kalmaz. ben kimseyi kandıramam maalesef, ne var ne yok söylüyorum bakanlara. allah'tan korkmak lazım.
  • Arkadaşlar hiç canınızı sıkmayın... Hemen bi noterden ihtarname çekin. Ya arabanızı benden satın aldığım paraya geri al deyin yada bana zararımı karşılayacak para verin deyin(bir tutar belirtin). Daha 2 hafta önce başıma geldi benzer bir olay. Arabayı babam almış gelmiş, akşam 5664'e bi mesaj attım, araba 2012'nin 10.ayında 190.000 km de imiş. Araba şu anda 150.000 km de zaten. Satan şahsı aradım ben yapmadım dedi, bende sana satmadan 3 ay önce aldım haberim yok dedi. Ama benim aldığım adam ben almadan 20 gün önce muayneye sokmuş. Adama ne yaptım ne ettimse laf dinlemedi. Lanet olsun Allah'ından bulsun dedim. Sonra arabanın motorunda 7.500 tl masraf çıkınca adamla uğraşmaya karar verdim. Kaç tane avukata gittimse en fazla 1,5 senede biter dediler ya arabayı geri veririz yada para alırız dediler. Ayrıca o süre içinde bi arıza açarsa araba fişini faturasını aldığın sürece bu tutarı karşıdan da alırız dedi bi kaç tanesi , bi kaç taneside bindiğine saycan dedi. Önce bi ihtarname çeker korkuturuz gözünü dediler. Neyse velhasıl kelam ihtarnameyi noterden kendim çektim. 7 gün süre verdim. Bu arabanın km sinin düşük olduğunu muaynede öğrediğin halde bana sölemedin, ayıplı mal sattın bana dedim(Ayrıca computest raporunda da %100 çıkmıştı 2 defa soktuğumuz halde vede satan adam istediğin yere git göster demişti. Oda o yüzden ben rahatım diyodu.). İhtarnamede Savcılığa dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunacağım, tüketici mahkemesine dava açacağım bütün masraflarıda sana ödeteceğim dedim. Bu zamana kadar nabıyım benim haberim yoktu diyen adam tutuştu. Arabayı ben almadan 3 ay önce ona satan adamları aldı geldi. Ertesi gün noterden geri satışını yaptık arabanın :) Bilginiz olsun arkadaşlar sakın sakın geçiştirmeyin. Eğer ciddi bi iş olmasa arabayı benim aldığım adama satan şahıs 4 ay geçtikten sonra gelip alır mı?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.