Şimdi Ara

Apple, MacBook Pro'larda güncellemeye gitti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
0
Favori
6.431
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•  

iPhone 4S ile gündemde olan Apple, profesyoneller için hazırladığı MacBook Pro serisi dizüstü bilgisayar modellerinde güncellemeye gitti. İşlemci, sabit disk ve daha yüksek performanslı GPU kullanımına gidilen MacBook Pro'larda, hem 13.3-inç hem de 15-inç ve 17-inç boyutundaki modeller güncellendi.

Mevcut modellerle aynı fiyatlarla sunulan güncellenmiş konfigürasyonlar kapsamında MacBook Pro'nun 13.3-inç ekran boyutundaki modelinin 2.4GHz hızındaki çift çekirdekli Core i5 işlemciye, 4GB bellek kapasitesine ve 500GB kapasiteli sabit diske sahip olan Intel HD 3000 entegre grafik birimli en ucuz versiyon olarak 1199$ seviyesinden pazara sunulurken, 2.8GHz hızında çift çekirdekli Core i7 işlemci ile donatılan 4GB bellekli, 750GB sabit diskli ve Intel HD 3000 grafik birimli konfigürasyon ise 1499$'dan sunuluyor.

15-inç boyutundaki MacBook Pro modelleriyle birlikte konfigürasyon bazında harici ekran kartı kullanımına geçiş yapan Apple, 2.2GHz hızında dört çekirdekli Core i7 işlemci kullandığı, 4GB RAM ve 500GB kapasiteli sabit disk ile birlikte AMD'nin Radeon HD 6750M ekran kartına yer verdiği modeli 2199$, 2.4GHz hızında çalışan işlemci, 4GB RAM, 750GB sabit disk ve Radeon HD 6770M ekran kartına sahip olan konfigürasyon sie 2199$'dan alınabiliyor.

MacBook Pro ailesinin 17-inç boyutundaki üst seviye temsilcisi ise 2.4GHz hızındaki dört çekirdekli Core i7 işlemcisi, 4GB belleği, 750GB kapasiteli sabit diski ve Radeon HD 6770M ekran kartı ile birlikte 2499$ seviyesinden sunuluyor. Apple'ın güncellenmiş konfigürasyona sahip yeni MacBook Pro modelleri, Apple Store'lar üzerinden satışa sunulmuş durumda.

• Biri bana açıklasın bu macbook lar neden bu kadar pahalı, aynı seviyedeki başka markanın bilgisayarı yarı fiyatına?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Özgür Güneş

Biri bana açıklasın bu macbook lar neden bu kadar pahalı, aynı seviyedeki başka markanın bilgisayarı yarı fiyatına?

Onlar windows tabanlı,Mac serisi ise mac-os tabanlı
  • Cunku uzerinde fazladan 100 dolarlik OS ile 1500 dolar degerindeki yarisi yenmis elma logosu var :)
  • hayır cidden soruyorum bana bir artısı olacakmı bu kadar cok para vermenin, tamam mac os işletim sistemi güzelde abi hani bir işletim sistemi 1500 dolar edemez hani çift çekirdekli bilgisayarları artık bedava veriyolar bunlar hala 2000 liraya veriyo, canavar gibi laptop ım var 1500 lira, hiç bir sıkıntıda yaşamıyorum, ve millet gidip bu bilgisayarları alıyor, bence daha mantıklı bir açıklamasaı olmalı. bu arada çok elma seviyosan git yetiştir ye,goo ne bilim al elmayı mac in amblemi gibi kes bilgisayarına yapıştır:D
  • Malzeme kalitesi, stabilite, ergonomi, marka değeri, MacOS X...
  • quote:

Orijinalden alıntı: veleciraptor

Malzeme kalitesi, stabilite, ergonomi, marka değeri, MacOS X...

haklısında dediğin olaylar ciddi anlamda çok pahalıya geliyor yani parayı nereye harcıyacağımı bilmesem alırım macbook ama şu an öyle bir durum söz konusu değil :D
  • bu laptopun bu kadar pahalı olmasının ana sebebi üretim tekniğinde enjeksiyon kalıpla üretilen plastik parçaların yerine tek blok aluminyumdan tamamen cnc makinesi yardımı ile üretilmesi.enjeksiyon kalıp denilen sistemde saniyeler içinde parça üretilirken cnc işlemede saatler-belki de günler süren bir işleme süreci vardır.bunu yüzbinlerce parçaya yaydıgımızda üretim maliyeti daha yüksek olmakta.ayrıca macbook'ların içini açtıkları konuları incelerseniz standart bilgisayarlardan daha farklı bir iç donanım oldugunu görürsünüz.çok farkedecğini zannetmiyorum ama fiyat farkının bir kısmı da bu sebepten dolayı olabilir.
    ama bir de şöyle birşey var,cnc üretimi eskisi kadar maliyetli olmuyor artık.zamanındaki maliyeti kesinlikle düşmüştür ancak görünen o ki fiyata yansıtılmıyor.
    diğer bir sebep te alacak kitleye göre fiyat belirlemek olabilir.'laptopların ferrarisi' gibi bir imaj yaratılmak istenmiştir.
    sonuç olarak seveni var-alanı da var ancak aynı özellikli laptopu çok ucuza almayı tercih ederim.'mac kullan fikrin değişir' diyebilirsiniz,2 senedir okulumuzda bildiğim kadarıyla i5 işlemcili imac kullanıyorum.asus N53SN i7li laptopumdan bir farkını göremedim.illustrator da kullanıyorum-modelleme programlarıyla render da alıyorum halbuki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hazarRS -- 24 Ekim 2011; 20:33:33 >

• en ucuz modelin bile konfigürasyonu hiç fena değilmiş ki o konfigürasyonla bile mac os x süper çalışır.. sadece bizim ülkeye gelirken fiyatlar katlanarak geliyor sorun orda..
  • quote:

Orijinalden alıntı: hazarRS

bu laptopun bu kadar pahalı olmasının ana sebebi üretim tekniğinde enjeksiyon kalıpla üretilen plastik parçaların yerine tek blok aluminyumdan tamamen cnc makinesi yardımı ile üretilmesi.enjeksiyon kalıp denilen sistemde saniyeler içinde parça üretilirken cnc işlemede saatler-belki de günler süren bir işleme süreci vardır.bunu yüzbinlerce parçaya yaydıgımızda üretim maliyeti daha yüksek olmakta.ayrıca macbook'ların içini açtıkları konuları incelerseniz standart bilgisayarlardan daha farklı bir iç donanım oldugunu görürsünüz.çok farkedecğini zannetmiyorum ama fiyat farkının bir kısmı da bu sebepten dolayı olabilir.
    ama bir de şöyle birşey var,cnc üretimi eskisi kadar maliyetli olmuyor artık.zamanındaki maliyeti kesinlikle düşmüştür ancak görünen o ki fiyata yansıtılmıyor.
    diğer bir sebep te alacak kitleye göre fiyat belirlemek olabilir.'laptopların ferrarisi' gibi bir imaj yaratılmak istenmiştir.
    sonuç olarak seveni var-alanı da var ancak aynı özellikli laptopu çok ucuza almayı tercih ederim.'mac kullan fikrin değişir' diyebilirsiniz,2 senedir okulumuzda bildiğim kadarıyla i5 işlemcili imac kullanıyorum.asus N53SN i7li laptopumdan bir farkını göremedim.illustrator da kullanıyorum-modelleme programlarıyla render da alıyorum halbuki.

sonuç olarak dediğin gibi özel bir bilgisayar almak isteyen kitleye üretilmiş, ama bunun yerine ipad alırım daha iyi sonuç olarak, peki bir sorum daha olacak mac in normal masaüstü bilgisayarları neden bu kadar pahalı, 5000 usd diyor 512 mb 128 bit ddr2 ekran kartı var, yani nedir bu kafam karışıyor ?

• quote:

Orijinalden alıntı: hazarRS

bu laptopun bu kadar pahalı olmasının ana sebebi üretim tekniğinde enjeksiyon kalıpla üretilen plastik parçaların yerine tek blok aluminyumdan tamamen cnc makinesi yardımı ile üretilmesi.enjeksiyon kalıp denilen sistemde saniyeler içinde parça üretilirken cnc işlemede saatler-belki de günler süren bir işleme süreci vardır.bunu yüzbinlerce parçaya yaydıgımızda üretim maliyeti daha yüksek olmakta.ayrıca macbook'ların içini açtıkları konuları incelerseniz standart bilgisayarlardan daha farklı bir iç donanım oldugunu görürsünüz.çok farkedecğini zannetmiyorum ama fiyat farkının bir kısmı da bu sebepten dolayı olabilir.

Büyük olasılıkla yine de fiyata büyük etkisi var. Zira alüminyum kasa ve aynı bileşenleri kullanan Ultrabookların fiyatları MacBook Air ile yarışıyor. Adamlar sırf bu yüzden fiber kasa seçeneklerini değerlendirmeye başladılar. Bir de MacBook'larda IPS panel olmamasına karşın görüntü kalitesi piyasadaki rakiplerinin çok üzerinde. Diğer üreticiler mümkün olduğunca ucuzunu tercih ederken Apple TN panelin bile en iyisini kullanmaya gayret ediyor. iMac'ler de ise üst sınıf IPS panel standart ki, HP geçen yılki EliteBook serisinde IPS panel için 550 $ fazladan istiyordu. Yani dışarıdan baktığında gözle görünmeyecek ayrıntılar bile büyük fiyat farkı doğuruyor.

• Pahalı olmasına arkadaşlar bazı açıklamalar yapmış. Ancak 2 madde de ben ekliyeyim.

- Led arkada aydınlatmalı IPS panel ekran.
    - İki sene önce 4.000TL ye aldığım 17" MBP'yi bugün 3.000 TL ye hiç zorlanmdan satabilirim. Ancak iki yıl önce 4.000 TL olan hangi başka markayı bugün 1.500 TL ye satabilirsiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

Pahalı olmasına arkadaşlar bazı açıklamalar yapmış. Ancak 2 madde de ben ekliyeyim.

- İki sene önce 4.000TL ye aldığım 17" MBP'yi bugün 3.000 TL ye hiç zorlanmdan satabilirim. Ancak iki yıl önce 4.000 TL olan hangi başka markayı bugün 1.500 TL ye satabilirsiniz?

Yani dışarıdan baktığında fark edilemeyecek ama fiyata o kadar etki eden faktörler var ki. En basitinden aldığın AIO PC'ye adamlar 5 watt hoparlör bile koymazlar, iMac aldığında ise 20 wattlık hoparlörler 5.1 istemediğin sürece bütün işlerinde sana yeter.
  • quote:

Pahalı olmasına arkadaşlar bazı açıklamalar yapmış. Ancak 2 madde de ben ekliyeyim.

peki teşekkür ettim :) baya bilgilendim, ama sonuç olarak evet maclerin görüntü kalitesi benimde dikkatimi çekti ama sonuç olarak aynı fiyata 3d ekranlı bir laptop alabilirim.
  • quote:

Macbooklarin hicbirisinde IPS panel yok. imac, iphone ve ipad'de kullaniliyor IPS panel.
  • Özgür Güneş dostum sen en hızlı giden araba ile güvenlik incik boncugu önemli olan bir arabayı karşılaştırıyorsun işte sorunda burada diyorsunki ben f1 alırım saatte 400 küsür km hız yaparım niye mercedese binip 160 km hız yapayımki hani olaya böyle bakıyorsun örneklendirince yukarıda arkadaş özetlemiş zaten olayı bunun en büyük özelliği işletim sistemi zaten üreten firma tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemi bu sistem cihazda en yüksek performans ile çalışıyor bugün bir macbook pro alırsın 10 saat civarı pili gidiyor ve bu pilde cihazda 3 sene boyunca performansınıda kaybetmiyor üzerindeki sistem öyle bir sistemki çökertilmesi windows a göre zor böylece buna uzun süreler format atmadan yoluna devam edebilirsin şişmeymiş performans kaybıda asla olmaz kaliteli bileşenler kullanılır mesela dış tarafında full aliminyum bloktan yapılır ince ince işlenir kararma yamulma göçme saçma sapan şeyler olmaz menteşesi mesela piyasadaki diger tüm notebooklarda atıyorum tek elle o kapagını açamazsın kapatırsın 2 elle ayırırsın 6 aydan sonra başlar gevşemeye 1 sene sonrada gevşek oynayan bir menteşen olmuş olur bir macbookta bunlar olmaz tek parmagınla otur masanda aç altı üstü kalkmaz 2 elle ayırmak zorunda kalmazsın birisi hoparlör kalitesinden bahsetmiş orası cidden öyledir yani ufak tefek farklar vardır ama bu farklar aslında kullanılan vede lazım olan şeyler en ufak detay olarak macbook proda şarj kısmı mıknatıslıdır sokup çıkartmazsın kabloya ayagın takılsın aletle düşmez yere kablo çıkar gider dediğim gibi ufak tefek detaylar var ben şahsen tasarım için aldım kullanım ömrü uzun diye aldım ps de 40 50 mb resimlerde yağ gibi geziyorken imzadaki i7 965 li makinada takılarak geziyorum mesela bu bana eksi iş gücü olarak geri dönüyor haliyle yoksa bende bilirim gidip asusun bilmem kaç bitli yok hd5870 li yok 6970 li ekran kartı olan notebook almayı ama gerek yok kucagımda hayvan gibi ısınan aletlemi oyun oynayacağım ? 4 5 kg alet 80 90 dereceden aşşagı düşmeyen işlemci grafik birimiylemi uğraşacağım birton windows sorunlarıyla virüsle falanmı uğraşıcam ? ben alırım işimi yaparım orda burda kullanırım bakarım işime niye gereksiz yere bunlarla uğraşayım ki ?

• 4 senede bir laptopun perişan hale gelceğine bi kere para kıyıp macbook pro aldın mı nerden baksan 10 sene gider alet. performansı da gün geçtikçe azalmaz.
  • her kesim farklı yorum yapabilir ben windows kullanıcısıyım apple kötü veya iyi diyemem sonuçta kötü bir ürün çıkartsaydı (içindeki konfugirasyon) birkaç müşterisi olur ve bugün apple diye birşey olmazdı,
    evet ben o kadar para vermek istemem o kadar düşük donanıma

her kesim ayrı yönden bakar olaya ve profesyenel kullanıcıların birçoğu mac kullanmakta. o kadar paraya bakmıyor profesyonel kullanıcılar işini görmeye bakarlar,
  • Tamam stabilite var, malzeme kalitesi var, destek var, marka pahalılıgı var ama oyun destegi yok be abi. Bu kadar güzel birşey yapıyorsun oyun dünyasını getiremiyorsun. Linux sistemlerin her zaman oyun problemi olacak ve apple tekel olsa dahi microsoft oyun yüzünden gene hayatta kalır.

Edit; Bana göre microsoft her zaman bir adım önde çünkü her kesime göre işletim sistemini ayarlıyor. Çok güçlü olmasına karşın kullanımıda kolay. Umarım görsellikte daha da fazla kişiselleştirmeler olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahoron -- 24 Ekim 2011; 22:57:55 >
  • güncellenen configürasyonlarla 1.800 liraya satılan pcler gibi olmuş 1.200 lira fazla vermek hic fena deil.1200 liraya kullanım kolaylığı, kalite... HD6750 olan modelden pek ala yararlınalıbilir.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.