Şimdi Ara

Macbook'ta BIOS Ayarı Nasıl Yapılır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
1
Favori
38.614
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Macbook'uma MacOS ve Windows 7 olmak üzere çift işletim sistemi kurdum. Açılışta ALT tuşuna basılı tutarak istediğim işletim sistemini seçiyorum. Bootable CD olarak çalışan Acronis True Image programı ile imaj almak istiyorum. Fakat programın boot ekranına girdiğimde klavye ve mouse çalışmıyor. İnternetten yaptığım araştırmada boot ekranında klavye ve mouse'un çalışması için BIOS'tan bir ayar yapmam gerektiğini öğrendim. Ancak Macbook'un BIOS ayarlarına, nerden nasıl girebilirim bilmiyorum. Herhangi bir tuş kombinasyonu mu vardır, yoksa başka bir yolla mı BIOS'a girilir? Bilen arkadaşlar bir bilgi verebilirse çok memnun olacağım, teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgur77 -- 23 Kasım 2011; 2:37:33 >

• Mac altyapisinda BIOS bulunmaz, EFI kullanilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kuray

Mac altyapisinda BIOS bulunmaz, EFI kullanilir.

Peki diğer bilgisayarların BIOS'una denk gelen ayarları EFI'den yapabilir miyiz Kuray? Ve nasıl girebiliriz EFI ayarlarına?..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgur77

Merhaba Arkadaşlar,

Macbook'uma MacOS ve Windows 7 olmak üzere çift işletim sistemi kurdum. Açılışta ALT tuşuna basılı tutarak istediğim işletim sistemini seçiyorum. Bootable CD olarak çalışan Acronis True Image programı ile imaj almak istiyorum. Fakat programın boot ekranına girdiğimde klavye ve mouse çalışmıyor. İnternetten yaptığım araştırmada boot ekranında klavye ve mouse'un çalışması için BIOS'tan bir ayar yapmam gerektiğini öğrendim. Ancak Macbook'un BIOS ayarlarına, nerden nasıl girebilirim bilmiyorum. Herhangi bir tuş kombinasyonu mu vardır, yoksa başka bir yolla mı BIOS'a girilir? Bilen arkadaşlar bir bilgi verebilirse çok memnun olacağım, teşekkürler..

Klavye mouse konusunda, usb üzerinden harici mouse+klavye takıp çalıştırmayı dneyin isterseniz ama illa acronis kullanmak zorundayım demiyorsanız:

Bilgisayarınızın imajını almak için mac te farklı yollar var:

1- Time machine programıyla osx işletim sisteminizin düzenli olarak imajını bir harici harddiskte tutabilirsiniz. program otomatik olarak backup alır.

2- Daha çok harddisk imajını toplamak istiyorasnız, osx sisteminisin birebir kopyasını "carbon copy cloner" uygulamasıya alabilirsiniz, ayrıca bu programla alınan harddisk imajı başka bir macte'de usb üzerinden boot edilebiliyor.

3- Windows kısmının imajını ise Winclone uygulamasıyla alıyorsunuz. Direkt olarak osx üzerinden windows partitionun imajını alıyor.

iki uygulama da ücretsiz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreampowder -- 24 Kasım 2011; 15:34:45 >

• Detaylı yanıt ve destek için yanıt için çok teşekkür ederim dreampowder. Her ikisi de güzel uygulama, ikisini de indirdim ve kullandım. Winclone'de imaj alırken sorun yok, fakat aldığım imajı yüklemek istediğimde "Errors found, check logs for details" uyarı ve hatasını aldım. Detayları görebileceğimiz log dosyası nerdedir bilmiyorum.. Bu arada USB mouse kullanarak Acronis True Image'ı da kullanmayı başarabildim. Ancak elimde iki tane imaj olmasına ve Acronis ile aldığım imajı geri yüklemeyi başarmasına rağmen asıl amacıma ulaşamadım. Asıl amacımın özeti aşağıda;

Zaman zaman ihtiyaç duymam nedeniyle Macbook'uma ikinci işletim sistemi olarak Boot Camp aracılığıyla Windows kuruyorum. Burda sorun yok, fakat Mac OS kullanırken Windows'un kurulu olduğu partı görüyor fakat formatı NTFS olduğu için dosya transferi yapamıyorum. Aynı durum Windows kullanırken de Mac OS için geçerli. Hatta Windows, Mac OS'un kurulu olduğu partı görmüyor bile. Hem Windows 7'nin hem de Mac OS'un exFat desteği olduğunu biliyorum. Ben de her ikisinde de görebileceğim ve kullanabileceğim exFat ile biçimlendirilmiş bir harddisk bölümü oluşturmak istedim. Bu arada Boot Camp ile Windows'u kurarken Mac OS harddiskinin tek parça olmasını istiyor ve bölünmüş ise önce birleştirilmesini isteyerek uyarıyor, yoksa kuruluma başlamıyor. Hem Windows hem de Mac ile görüp kullanabileceğim bir exFat harddisk partı oluşturmak için denemelerim ve başarısız sonuçlarım aşağıdaki gibi:

1) Boot Camp ile Windows 7'yi kurdum, Mac OS'tan Disk Utility ile Windows 7'nin bulunduğu bölümü ikiye böldüm, sonra Windows ile açıp o bölümü exFAT olarak biçimlendirdim, Mac OS göçtü. (Yani açılıştaki seçenekler arasına Mac OS gelmedi)

2) Boot Camp ile Windows 7'yi kurdum, Windows 7'nin bulunduğu bölümü yine Windows'tan disk yönetimi ile ikiye bölüp o bölümü exFAT olarak biçimlendirdim, Mac OS göçtü. (Yani açılıştaki seçenekler arasına Mac OS gelmedi)

Bu denemelerden sonra hem Mac OS hem Windows kurulu bir Macbook'ta disk bölme ve biçimlendirme işlemlerinin Windows üzerinden yapılmaması gerektiğinden emin oldum..

3) Boot Camp ile Windows 7'yi kurdum, Mac OS'tan disk Utility ile Mac OS'un kurulu olduğu partı ikiye böldüm ve ikinci partı exFat olarak biçimlendirdim. Yani Windows'un kurulu olduğu parta dokunmadım bile. Ancak restart yaptım, Windows göçtü. (Yani açılıştaki seçenekler arasına Windows gelmedi)

4) Disk bölme sırasında Windows'un kurulu olduğu partın ve sistem dosyalarının zarar görmüş olabileceğini düşünerek, işe yarayacağından neredeyse emin olarak uyguladığım son yöntemim şuydu; Boot Camp ile Windows 7'yi kurdum. Harddisk bölme işleminden önce Acronis True Image ile Windows partının imajını aldım. Sonra Mac OS'tan disk Utility ile Mac OS'un kurulu olduğu partı ikiye böldüm ve ikinci partı exFat olarak biçimlendirdim. Windows göçmüştü ama kurulu olduğu part aynı özelliklerle disklerim arasında görünüyordu. Zaten bu amaçla aldığım imajı Acronis True Image ile tekrar Windows partına yükledim. Ancak Windows onarılmadı, daha doğrusu açılıştaki seçenekler arasına Windows yeniden gelmedi..

İstediğim şey çok basit; Mac OS'un kurulu olduğu bir part, Windows'un kurulu olduğu başka bir part ve Hem Mac OS ile hem de Windows ile başlattığımda görebileceğim exFat ile biçimlendirilmiş üçüncü bir part. Bir haftamı verdim, belki 10 kez format atıp yeniden Mac OS ve Windows kurdum ama başaramadım. Harddisk imajını da yükleyip sonuç alamayınca teslim oldum, vazgeçtim, bunun mümkün olmadığına karar verdim..

Söyleyin bana arkadaşlar, benim yanlış yaptığım birşey mi var yoksa gerçekten de bunun bir yöntemi yok mu? Bir Mac OS'a ikinci işletim sistemi kurduktan sonra harddiski bölüp exFat ile biçimlendirerek bu harddisk parçasına hem Mac OS'tan hem de Windows'tan ulaşmak mümkün değil mi?..

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgur77

Detaylı yanıt ve destek için yanıt için çok teşekkür ederim dreampowder. Her ikisi de güzel uygulama, ikisini de indirdim ve kullandım. Winclone'de imaj alırken sorun yok, fakat aldığım imajı yüklemek istediğimde "Errors found, check logs for details" uyarı ve hatasını aldım. Detayları görebileceğimiz log dosyası nerdedir bilmiyorum.. Bu arada USB mouse kullanarak Acronis True Image'ı da kullanmayı başarabildim. Ancak elimde iki tane imaj olmasına ve Acronis ile aldığım imajı geri yüklemeyi başarmasına rağmen asıl amacıma ulaşamadım. Asıl amacımın özeti aşağıda;

Zaman zaman ihtiyaç duymam nedeniyle Macbook'uma ikinci işletim sistemi olarak Boot Camp aracılığıyla Windows kuruyorum. Burda sorun yok, fakat Mac OS kullanırken Windows'un kurulu olduğu partı görüyor fakat formatı NTFS olduğu için dosya transferi yapamıyorum. Aynı durum Windows kullanırken de Mac OS için geçerli. Hatta Windows, Mac OS'un kurulu olduğu partı görmüyor bile. Hem Windows 7'nin hem de Mac OS'un exFat desteği olduğunu biliyorum. Ben de her ikisinde de görebileceğim ve kullanabileceğim exFat ile biçimlendirilmiş bir harddisk bölümü oluşturmak istedim. Bu arada Boot Camp ile Windows'u kurarken Mac OS harddiskinin tek parça olmasını istiyor ve bölünmüş ise önce birleştirilmesini isteyerek uyarıyor, yoksa kuruluma başlamıyor. Hem Windows hem de Mac ile görüp kullanabileceğim bir exFat harddisk partı oluşturmak için denemelerim ve başarısız sonuçlarım aşağıdaki gibi:

1) Boot Camp ile Windows 7'yi kurdum, Mac OS'tan Disk Utility ile Windows 7'nin bulunduğu bölümü ikiye böldüm, sonra Windows ile açıp o bölümü exFAT olarak biçimlendirdim, Mac OS göçtü. (Yani açılıştaki seçenekler arasına Mac OS gelmedi)

2) Boot Camp ile Windows 7'yi kurdum, Windows 7'nin bulunduğu bölümü yine Windows'tan disk yönetimi ile ikiye bölüp o bölümü exFAT olarak biçimlendirdim, Mac OS göçtü. (Yani açılıştaki seçenekler arasına Mac OS gelmedi)

Bu denemelerden sonra hem Mac OS hem Windows kurulu bir Macbook'ta disk bölme ve biçimlendirme işlemlerinin Windows üzerinden yapılmaması gerektiğinden emin oldum..

3) Boot Camp ile Windows 7'yi kurdum, Mac OS'tan disk Utility ile Mac OS'un kurulu olduğu partı ikiye böldüm ve ikinci partı exFat olarak biçimlendirdim. Yani Windows'un kurulu olduğu parta dokunmadım bile. Ancak restart yaptım, Windows göçtü. (Yani açılıştaki seçenekler arasına Windows gelmedi)

4) Disk bölme sırasında Windows'un kurulu olduğu partın ve sistem dosyalarının zarar görmüş olabileceğini düşünerek, işe yarayacağından neredeyse emin olarak uyguladığım son yöntemim şuydu; Boot Camp ile Windows 7'yi kurdum. Harddisk bölme işleminden önce Acronis True Image ile Windows partının imajını aldım. Sonra Mac OS'tan disk Utility ile Mac OS'un kurulu olduğu partı ikiye böldüm ve ikinci partı exFat olarak biçimlendirdim. Windows göçmüştü ama kurulu olduğu part aynı özelliklerle disklerim arasında görünüyordu. Zaten bu amaçla aldığım imajı Acronis True Image ile tekrar Windows partına yükledim. Ancak Windows onarılmadı, daha doğrusu açılıştaki seçenekler arasına Windows yeniden gelmedi..

İstediğim şey çok basit; Mac OS'un kurulu olduğu bir part, Windows'un kurulu olduğu başka bir part ve Hem Mac OS ile hem de Windows ile başlattığımda görebileceğim exFat ile biçimlendirilmiş üçüncü bir part. Bir haftamı verdim, belki 10 kez format atıp yeniden Mac OS ve Windows kurdum ama başaramadım. Harddisk imajını da yükleyip sonuç alamayınca teslim oldum, vazgeçtim, bunun mümkün olmadığına karar verdim..

Söyleyin bana arkadaşlar, benim yanlış yaptığım birşey mi var yoksa gerçekten de bunun bir yöntemi yok mu? Bir Mac OS'a ikinci işletim sistemi kurduktan sonra harddiski bölüp exFat ile biçimlendirerek bu harddisk parçasına hem Mac OS'tan hem de Windows'tan ulaşmak mümkün değil mi?..

hocam o kadar uğraşmanıza gerek yok. osx'e ntfs-3g uygulamasını kurun, osx üzerinden windows partitionuna direkt okuma/yazma özelliği kazanın.

http://macntfs-3g.blogspot.com/

Ben ücretsiz sürümünü kullanıyorum, ücretli sürümün tek farkı ntfs cache özeliğini aktif etmes, ve genel olarak daha performanslı olmasıymış, bana kalırsa film editlemek gibi yoğun harddisk aktivitesi ile uğraşmıyorsanız ücretli sürümünü almanıza gerek yok.

Bu sayede windows üzerinden bir klasör açıp iki işletim sisteminden de oraya dosya transferi yapmanız mümkün...

Bana kalırsa exfat ile uğraşmaya gerek yok, belliki baya bir bilgisayar bliginiz var ama bazen fazla bilgi gereğinden fazla karmaşık düşünmeyide getiriyor

Bu arada illa harddiski bölmek istiyorm diyorsanız, boot camp üzerinden 3. bir işletim sistemi kuruyormuş gibi ayarlayın, oradan harddiski istediğiniz gibi bölün ve o harddiski exfat olarak biçimlendirin..

windows'un mac os partitionunu görebilmesi için boot camp sürücülerini yüklemiş olmanız gerekiyor. yüklendikten sonra harddiskin gözüküyor olması gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreampowder -- 29 Kasım 2011; 14:49:52 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.