Şimdi Ara

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
406
Cevap
2
Favori
37.065
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu bölüm kullanıcıların istekleri doğrultusunda şekillenecektir. ilk mesaj konusundaki fikirlerinizi PM ile atın ki mesaj kirliliği olmasın bu konuda. İlk olarak klasik olarak incelemeye geçelim;
    inceleme daha önce açılmış konudan alınarak düzenlenmiştir.)

İşlemci teknolojisi Intel Core i3 ve i5
    İşlemci hızı 2.26GHz Turbo ile 2.53GHz (i5 işlemecili modeller için)
    İşlemci Numarası i3 350m, i5 430M, i5-480M
    İşlemci Ön Bellek 3 MB
    Hafıza (RAM) Kapasitesi 3 - 4 GB
    Hafıza (RAM) Tipi DDR3
    Hafıza Bus Hızı 1066 MHz
    Sabit Disk Kapasitesi 320GB-500GB
    İşlemci Markası INTEL
    ekran Kartı Hafızası 1024 Mb
    VGA Chipset Markası ATI
    VGA Chipset Modeli HD5650 - 6550
    Ekran Boyu(inch) 17.3"
    Monitör Tipi WXGA
    Maksimum Çözünürlük 1600 x 900
    Optik Sürücü dvd SUPER MULTI
    Mobil Özellikler Kart Okuyucu, Wireless, Kamera
    İşletim sistemi Win 7 Home Basic Tr
    Ağırlık 3.2 Kg
    Ekran Kartı Tipi Paylaşımsız Hafıza

EN BÜYÜK SORUN BLUETOOTH'UN VARLIĞIDIR. SİTESİNDE VE SATICI FİRMALARIN TANITIM BİLGİLERİNDE VAR GÖRÜNÜYOR TEZAT BİR DURUM BENDE ANLAMADIM.
    Kullanıcılar mesaja bende 7741g kullanıcısıyım diye başlarlarsa sevinirim bu şekilde liste oluşturulacaktır. Diğer türlü her mesaj atanı eklemem gerekecek :))

İMZAMIZ:

@ezimuse arkadaşımız tarafından yapılmıştır.

KULLANICI LİSTESİ:
    1- dakmor
    2- pieceofmoon
    3- p1sko
    4- cenk76
    5- stan126
    6- Knight7Cydonia
    7- ozgurxman
    8- Knight_eagle
    9- sweet.strong
    10- mhmtkesh
    11- jturcoman
    12- DJlogic
    13- basar123
    14- ender80
    15- neverktulu
    16- ersan89
    17- kikigonzalez
    18- fb_boys
    19- alis4
    20- dangerousman
    21- masterkoc
    22- zerock
    23- boraedmit
    24- ecan50
    25- fatal mistake
    26- ezimuse
    27- magicboxlar
    28- fatal mistake
    29- Stargate_0404
    30- qwerasd123
    31- yasar385050
    32- boraedmit
    33- romanadamita34
    34- sofi_life

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

LAPTOBUN AÇILMASI ve TEMİZLİĞİ
    @ASİL35 arkadaşımızın çalışmasıdır.

ASPIRE 7741G DEMONTAJ VE TEMİZLEME REHBERİ

Önemli Uyarı !

Bu işlem bilgisayarınızın garantisini devre dışı bırakacaktır. İşlem sadece garantisi bitmiş cihazları temizlemek gibi durumlarda bilgili kişilerce uygulanabilir. Ben ve konuyu açan arkadaş meydana gelebilecek arızalardan sorumluluk kabul etmemekteyiz.

Vidaların sökülmesi;

Dairelerin içindeki vidaları saatçi tornavida seti yada varsa şarjlı tornavida ve uygun uç yardımıyla sökebilirsiniz. Mavi daireler olan kapaktaki vidalar tamamen çıkmıyor sadece sökmeniz yeterli.

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

Optik sürücüyü tutan 1 adet vida var.

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

Arka kapağı açtıktan sonra pci kartındaki ufl konnektörleri, kasaya bağlı ve sabit diski tutan vidaları söküyoruz. Sabit diski ok yönünde çekerek çıkarabilirsiniz.

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

Sıra geldi klavyeyi sökmeye dairelerin içindeki yaylı tırnaklara baskı uygulayarak klavyeyi çıkarıyoruz.

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

Zarar vermemek için plastik uçlu birşey kullanabilirsiniz.

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

Klavye flex kablo ile anakarta bağlı.

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

İlk önce kilidini yukarı doğru kaldırıp daha sonra kabloyu çıkarıyoruz.

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

Touch pad e giden kablonun kilidinide ok yönünde açarak bağlantıyı söküyoruz.

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

Vidaları, açma düğmesi ve hoparlörlere giden bağlantılarıda söküyoruz.

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

Ayırma işlemi

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

Anakarta ulaştık kalan işlem konnektörleri ve sağ üstte kalan vidayı çıkarmak.

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

Temizleme İşlemi

Soğutucuyu tutan vidalar ve fan kablosu kaldı. Anakartla ilişkisini kestikten sonra fanın bulunduğu yeri kenarlarındaki vidalardan açabilirsiniz.

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

Geçen 10 aya göre biraz fazla. :)

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

Elektrikli süpürge ve fırçalı ucu ile temizledikten sonra bu hale geldi. Yöntem güzel. :D.

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

Termal macun kalıntılarını temizlemek için saf alkol ve bildiğimiz kulak çubuğu kullandım.

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

Macunlama işleminde termal macunlar arasında lider olan MX-4 kullanıldı.

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

İşlem tamam. Montaja başlamadan önce fan kablosunu takmayı unutmayın.

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

Sıcaklık değerleri;

ACER ASPIRE 7741G KULÜBÜ

LAPTOBUN AÇILMASI ve TEMİZLİĞİ
    @ASİL35 arkadaşımızın çalışmasıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dakmor -- 26 Ocak 2013; 4:39:46 >

• İlk mesaj benden gelsin arkadaşlar. Hepinizin bildiğine eminim yinede tekrarlayayım. Ben recovery olayından bahsedeceğim biraz,
    HDD üzerinde PCQSERVICE adlı gizli bir bölüm var. Bu bölüm yaklaşık 13GB, bölüm içinde tabiki windows 7 hb için yedek mevcut. Bunu kullanabilmek için ilkin BIOS ta (F2 ile giriyoruz) D2D mode enabled olmalı. Bilgisayar açıldığında ACER yazılı post geldikten sonra tam boot ekranına dönerken 'alt+F10' kombinasyonu ile recovery olayını başlatabiliyoruz. Karsımıza iki secenek çıkıyor;
    1- fabrika ayarlarına dön ( c: deki herşey silinir)
    2- bilgileri ve sürücüleri yedekleme (yada bunun gibi birşeydi tam hatırlamıyorum)
    Seçimi yapıp artık geri kalanı makineye bırakıyoruz :))
    1. durum için çok sorulan hdd yi 2 veya daha fazla bölüme ayırdım. eğer bunu yaparsam diğer bölümler ( d:\ gibi) silinirmi? hayır c:\ olarak ne görünüyorsa sadece o silinir d ye dokunmaz, aa bu hdd daha genişti nereye gitti gerisi diye d yi bulup silmeye kalkmaz.

İkinci olay ise YEDEKLEME DVD lei oluşturma. Bu durumda 3 tane DVD ye ihtiyaç duyuyor. sonuçta 3 dvd li bi kurtarma paketiniz oluyor :))
    Beraberinde birçok deneme sürümü geliyor silme işlemini yourunisntaller yada benzeri bir programla yapmanızı tavsiye ederim.
    Ayrıca sistemi ilk kurduğunuzda görev yöneticisi yada everest gibi bi programla donanım bilgilerini kaydetmenizi öneririm.
    Sistemi hdd dışında başka bir araç ile başlatacaklar yine BIOS ta multiple özelliğini aktif etmeli. böylece post ekranında da göreceğiniz gibi F12 ile seçiminizi yapabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dakmor -- 9 Ocak 2011; 23:19:11 >

• ben gününde yedeği aldım. 3dvd olarak. başlık hayırlı olsun diyeyim, birde ricam olucak nickimi düzeltmen:)
  • @pieceofmoon arkadaşımızın fikri sonucu aklıma gelen bişey daha var. Sonuçta piyasada farklı işlemcili 7741g ler mevcut. yani core i3, i5 ve sanırım p6000 vardı. geri kalan donanım aynı. bunların peformans karşılaştırmalarıda mümkün.
  • Merhaba arkadaşlar beni de listeye ekleyebiirsiniz. Cumartesi günü 7741g (i3-350m/3 GB/1 GB Ati Radeon 5650 Ekran kartı/17.3" 1600*900) satın aldım. Daha önce masaüstü bilgisayarım vardı. Bir aradaşa sattım Notebok'un bana maliyeti 490 TL (masaüstü PC+fark) oldu. İşlemcisi i5 olsaydı tadından yenmezdi ama maliyeti minumum olduğundan tercih ettim. Ha çok üstün grafik performansı istersem alırım bir tane PS3 basarım içine oyunları
    İçinde gelen Windows7 Starter berbattı. Lisanslı Win7Ultimate urdum cillop gibi oldu maşallah...
  • Öncelikle bu yeni başlık ve yeni başlığı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
    9 aydır 7741G i5 430m işlemcili modelini kullanmaktayım.Sorularınız sorunlarınız olursa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.
    İyi forumlar...
  • @ozgurxman evet bende pro x64 kullanıyorum ufak bi ubuntu arasından sonra. her sistemime itina ile kurarım :)) home basic facia bişi ama sonuçta sadece işletim sistemi çalışsın gerisi yalan diyenlere yeterde artar bile.
    @Knight_eagle sanırım en eski kullanıcı sensin üstad :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dakmor -- 10 Ocak 2011; 18:35:14 >
  • Selam arkadaşlar beni de ekleyinn listeye.

Birkaç gün önce Mafia 2 kurdum makinaya, en ufak takılma bile yok grafikler harika, sadece biraz ısınma problemi var,onu da soğutucu kullanarak çözüyrm.
    Şimdiye kadar star craft 2,call of duty serisi gibi son çıkan oyunları kurdum makinaya,ama bana mısın demiyor maşallah

Home basic sevmiydm,tam bi formatla home premiuma geçtim.
    Tertemiz kurup bi de acronis çaktık,on numara oldu

Bence makinanın sadece bir eksiği var,o da bluetooth olmaması.
    Düşünyrm başka bi eksi yönü gelmiyo aklıma.

___Forever__Acer___

• quote:

Orijinalden alıntı: dakmor
    @Knight_eagle sanırım en eski kullanıcı sensin üstad :))

Estağfirullah dakmor :))

İşletim sistemini aldığım ilk gün kaldırdım üzerindeki , Windows 7 Professional lisanslı olarak kullanmaktayım.Çok memnunum f/p oranı çok güzel bir makine ilk zamanlarda boyutları garip gelebilir ama onu sevecek ona alışacaksınız

Tek sorun olarak gördüğüm bir nokta var o da boyutları ile alakalı olarak çanta seçeneklerinin sınırlı olması ve fiyatların yüksek olması

• Ekran kartının güç ayarlarını güç seçeneklerinden değiştirdinizmi? ben makineyi ilk gelen haliyle COD Black OPS kurdum aa falaln kapalı 1600x900 de baya fps düşüodu çatışma sahnelerinde. daha sonra pci güç seçeneğini(prizde olanı) moderate power saving den kapalı duruma getirdim ve düzeldi. bunu yapmam gerekiyormuydu? bu haldeyken oyunu sorunsuz oynayan varmı?
  • beyler, touchpadin 2-3 cm sağında mouse yada touchpadin sol-sağ tuşu gibi dokununca tıklatıyor !?* sanki mousela sol-sağ tıklıyormuşum gibi... sizlerde bi kontrol edin yaw
  • Tam olarak neyi kastettin? touchpad in dışında 2-3 cm sağında bi bölüme dokununcamı tıklıyor
    Ayrıca bendede bazen saptıyor touchpad kullanırken cursor (affedin türkçesi akıma gelmedi) birden sağa sola atlıyor benim durumun yazılımsal olduğunu düşünüyordum donanımsal bir sorun gibi görünmüyor ama diğer kullanıcılarında benzeri durumlarını dinlemek lazım bakalım sorunsuz bi şekilde çalışan varmı belki bizimkilerin problemi vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dakmor -- 14 Ocak 2011; 2:29:16 >
  • touchpad bendede sıkıntılı kardeşim, hiç kullanmıyordum, geçen bi elimi attım takılmaya başladı @

o tıklanan yerde evet, touchpadin dışında, kasada :S
  • arkadaşlar ben de 3 aydır bu bilgisayarı kullanıyorum bi sorun oluştu bilgisayar sarjı biterken iğrenç bir ses gelirya o ses gelmiyor sadece bitmeye yakın ufak bi ses le ikaz ediyor ama bunu çogu zaman duyamıyorum önceden böyle bi sorun yoktu sizce neden olabilir yardımcı olun lütfen kafayı yicem...
  • Alanlar nereden alıyor bu notebooku, mağaza ismi verebilirler mi veya link?
  • selamın aleyküm..bende katıldım aranıza arkdaşlar dün ıspartada bi bilgisayarcıdan 1400 liraya aldım notebook'u..gerçekten internet resimlerinde gördüğümden daha şık,ekranı gerçekten büyük ve parlak çok güzel..windows 7 basic i beğenmedim win 7 ultimate kuruyorum..şuan oyun yükleyip deneyemedim performansını daha sonra bilgilendiricem buradan..ses seviyesi tatmin edici ama çok üst düzey bi ses performansı yok..özellikle ısınmayla ilgili bilgilendiriyim dün 5-6 saat boyunca açık kaldı sadece fan bölümü hafif ılıdı okadar..kesinle ısınma sorunu görmedim..belki daha yeni olduğu için fanlar flan o yüzden ısınmıyodur onuda tam bilmyorum..özellikle bir şey belirtmek istiyorum internette her sitede acer 7741g modelin ekran çözünürlüğü 1366*768 olarak belirtilmiş ama tamamen bir hata bu artık acerdan mı kaynaklı yoksa satıcı internet sitelerinin mi bilmiyorum ekran çözünürlüğü 1600*900 dür.. genel olarak gerçekten çok memnunum..özellikle fiyatına göre alınabilecek en iyi notebook tartışmasız..

• 7745g kullaniyorum sanirim henüz tr de satilmiyor
    alet canavar
  • @pieceofmoon sanırım touchpad hassas biraz :)) her nekadar teknik servis işlerini ve süresini sevmesemde garanti kapsamındayken göndermenizde fayda var
    @jturcoman ben gold dan kampanyalı iken 1.300 civarı bi fiyata aldım taksitle ama dolar falan cıkınca haliyle fiyatı yükselmiş.
    @hanamichi 7745 i araştırdım ben bulamadım türkiyede böyle modelleri neden sokmazlar anlamıyorum. bu ve bunun gibi çoğu markanın f/p bir sürü albenisi olan modellerini distribütorler es geçiyor. mutlaka kenilerince sebepleri vardır ama çeşit görmek iyi olurdu. Ayrıca toplama laptop konusunda da hiç bi firma yok amerika kökenli bi sitede görmüşüm böyle birşey.
    @mhmtkesh çözünürlük sitesinde dikkatli okursanız 1600x900 şeklinde ama ordaki teknik detay ekranın özelliği ile maksimum çözünürlük arasında bir değişkenlik var nedeni araştırıp bulmuştum hatırlamıyorum ama google amcayı bi ziyaret edersen çıkıyodu sebebi.
    @basar123 sarj biterken ince bir çınlama sesimi duyuyorsun? genelde bataryasında problem olan laptoplarda gördüm anlattığım durumu sarj azalıp özellikle bitmeye yakın bi çınlama sesi geliodu.

• Çanta olayı gerçekten sorun :( Bu boyutlarda uygun çanta bulmak çok zor.
  • Ben vatan notebook magazasindan alirken OEM canta verdiler. Idare ediyor iste.

Ya arkadaslar, bizimkilere 800-850 TL CIVARI bi notebook alicam, f/p birsey lazim.

Varmi tavsiyesi olan ikinci el de olur. Ikinci el bolumunde kafam cok karisti.

Casper lar var, ama nedense yeni cikan urunlerine ragmen pek yanasasim gelmiyor o markaya....
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.