- x
Nokia C5-00 İncelemesi | Symbian S60 3rd FP2 | 26 Gün Bekleme Süresi
237 Cevap69786 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1] 3 4      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

12589 Mesaj
26 Haziran 2010; 4:39:22 

Arkadaşlar öncelikle bu incelemenin forumdaki ilk incelemem olduğunu belirteyim. Dolayısıyla eksikler olabilir, söylendikçe eklemeye çalışırım. Soru-cevap şeklinde başlığın verimliliğini artırabileceğimizi unutmayalım. Her şey herkesin aklına gelmeyebiliyor.

1) KUTU VE KUTU İÇERİĞİ

Kutusu gayet sade ve geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmiş olan C5'in, kutu içeriği de sade tutulmuş. Kutudan çıkanları sıralarsak:

- Nokia C5-00 cihaz
- Nokia 2 GB microSD Kart MU-37 (telefona takılı vaziyette)
- Nokia Bağlantı Kablosu C101D
- Nokia Stereo Kulaklık WH-102
- Nokia Yüksek Verimli Şarj Cihazı AC-8
- Nokia Batarya BL-5CT
- Kullanma kılavuzu
- Uygunluk Beyanı
- Ovi Kitapçığı

Kutuda ihtiyaç duyulan her şey var.

-1

0

2) TELEFON

Telefon fotoğraflarda göründüğünden daha şık. Özellikle kenarları, home ve C tuşları ile orta tuşu çevreleyen krom kaplama hoş bir hava katmış cihaza. Tuşlar kesinlikle çok iyi tasarlanmış. Bir önceki cihazım olan 6131'deki tuşlara bir daha nasıl ulaşırım derken ilaç gibi geldi C5'in klavyesi. Tuşlar birbirinden bağımsız ve yeterince geniş. Dolayısıyla mesajla çok haşır-neşir olanlar için biçilmiş kaftan. Ekranın üzeri jelatinle kaplı ve dikkatli kullanılırsa çıkarılmasına hiç gerek yok. Herhangi bir çıkıntısı olmadığı için belli olmuyor jelatin olduğu. Üstte kulaklığın sağ tarafında da ikinci kamera mevcut.

Renk olarak grinin tonları seçilmiş. Klavye tuşları koyu gri, kalan tuşlar ise açık gri. Ekranın çevresi ise siyah. Göreceli bir konu lakin alımlı bir telefon olduğu konusunda hemfikir oldu evdeki herkes.

0

0

0

Arka kısımda ise yine kapak açık gri ve çevresi koyu gri renge sahip. Kapağı açmak ise gayet basit. Alt kısımdaki tırnağı hafifçe aşağı ittirdiğimizde açılıyor. 3,2 megapiksellik kamera ve LED flaş da uygun konumda duruyor, görüntüde bir sıkıntı yok.

0

Telefonun üst kısmında ise sırasıyla şarj girişi, USB girişi ve 3,5 mm jak girişi mevcut.

0

Sol tarafta ise herhangi bir düğme ya da giriş bulunmuyor. Sağda ses açma-kapama düğmesiyle microSD kart girişi mevcut. Kart girişi ise telefonun görebildiğim tek kötü tarafı. Açarken dikkat etmek gerekiyor, kolayca açamıyorsunuz. Tırnak şart. Yoksa da uygun bir nesne ile açılması gerekiyor. Neyse ki çıkarmak için bir sebebim yok. Bu noktaya GSMArena'da da değinilmiş. Sol taraf gibi ürünün alt tarafı da boş.

0

0

3) İZLENİMLER

Telefon ince ve hafif diyebilirim. Ürünü biraz kullandıktan sonra artık E52'ye ihtiyacım kalmadığına kanaat getirdim düşünmeden. Pil ömrü benim için kilit nokta ve epeyce kurcalamama rağmen pilde herhangi bir değişme görmedim. Ölçüm yapmadım tabii ki, söyleyeyim. E52'de pil ömrü beni çok cezbediyordu fakat artık ihtiyacım kalmadı çünkü GSMArena'daki incelemede 1050 mAh'lik pille günde 15 dakika konuşma, 30-40 dakikalık kurcalamayla birlikte 10 günü rahatlıkla aştığı belirtilmiş. Daha az konuştuğum ve telefonu boş yere kurcalamadığım için iki haftayı görebileceğimi düşünüyorum ki bu isteklerimi fazlasıyla karşılayacağı anlamına geliyor. Netbook kullandığım için kablosuz internet ihtiyacımı sıkıntı çekmeden rahatça görüyorum ve E52'nin kablosuz interneti olmayan versiyonu diyebileceğimiz C5 benim için alınabilecek en iyi telefon oluyor. Kablosuz internetin ne kadar pil düşmanı olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Daha önce kullandığım 6131 modeliyle kıyasladığımda (6131 Java tabanlıydı) aradaki hız farkını söylememe gerek bile yok. Fakat herkes benim gibi uzun aralıklarla yeni telefona geçiş yapmıyor olabilir ve benim kadar fark hissetmeyebilir. O yüzden 600 MHz'lik ARM işlemci konusunda çok fazla yorum yapma gereği duymuyorum. Telefonda herhangi bir şekilde yavaşlama, takılma, donma yoktu kullandığım süre zarfında. Ayrıca belirtmekte fayda görüyorum, telefon şu haliyle teknik olarak 6730 Classic'in kopyası. Tek farkları C5'teki 3,5 mm jak (6730'da 2,5 mm) ve C5'in daha fazla bekleme süresi değeri. O yüzden 6730'u test etmiş olanlar bunu da test etmiş oluyorlar. Telefondaki yazılım ve mevcut uygulamaların listesi ise şu şekilde:

Yazılım platformu ve kullanıcı arayüzü

- S60 3rd Editions, Özellik Paketi 2
- Symbian İşletim Sistemi sürümü 9.3
- Sesli komutlar
- Aktif Bekleme
- FOTA (Şebeke üzerinden kablosuz cihaz yazılımı güncelleme)

Uygulamalar

- Nokia Mesajlaşma Servisi (e-posta ve anında mesajlaşma)
- Ovi Paylaşım
- Ovi Haritalar 3.0
- Ovi Mağaza
- Ovi Dosyalar
- Ovi Rehber
- Quick Office & PDF Reader
- Facebook
- Friendster
- Flickr
- VOX
- Twitter
- Hi5
- MySpace
- YouTube
- Basit Video Düzenleyicisi
- Durağan Görüntü Düzenleyicisi
- Video Merkezi
- Görüntü baskısı
- Müzik Çalar
- FM Radyo
- Tarayıcı
- Mobil Arama
- Switch
- Ayarlar Sihirbazı

Oyun

- Bounce Tales
- Brain Challenge

NOT: ARKADAŞLAR, UZUN SÜRELİ KULLANIMDAN SONRA, DİĞER KULLANICILARIN DA ŞİKAYETLERİYLE BİRLİKTE HEMFİKİR OLUNAN KONU, EKRANIN KALİTESİZLİĞİ OLDU. GÜNEŞLİ HAVALARDA SIKINTI YARATIYOR. ELİNİZLE KARARTMADAN GÖREMİYORSUNUZ EKRANI. AYRICA NORMAL ŞARTLARDA TELEFONU BELLİ BİR AÇIYLA TUTMADAN, RENKLERİ CANLI OLARAK GÖRMEK NAMÜMKÜN.

4) MENÜ

Menüye ait bazı fotoğrafları ve telefonda mevcut olan birkaç uygulamaya ait videoyu görebilirsiniz. Mesaj yazma, ajanda, uygulamalar menüsü, haritalar menüsü, fotoğraflar menüsü ve müzikçalara ait fotoğraflar mevcut.

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Bunlar da cihazın kendi kamerasından görüntüler:

0

0

0

0

0

medicus07'nin çektiği fotoğraflar:

0

0

Benim çektiklerim 2 MP, medicus07 3 MP'de çekmiş. Bilginiz olsun.

Geri kalan tüm özellikler için Nokia adresi:

http://www.nokia.com.tr...gi/c5-00/specifications

Telefonun teknik anlamdaki tek kusuru SAR değerinin ortalamanın üzerinde olması. İlk gördüğümde uzak durmak gerektiği kanaatine varmama rağmen sonra kolayca tav oldum çünkü telefonu kulağımda fazla tutmuyorum. SAR değeri 1,36 olarak belirtilmiş Nokia'nın resmi sitesinde.

Teknolojix sitesinden aldım ve 360 TL'ye mal oldu ürün. Siparişimin ertesi gününde kapıma teslim edildi. Hiperucuz ve Teknolojix siteleri aynı yere bağlılar (Sönmez Holding yazıyor), ikisi de şu ana kadar bana sorun çıkartmadılar. Düşünenler için bilgi olsun.

ANA KONU:

http://forum.donanimhaber.com/m_37555748/tm.htm

Telefona dair ilginç bir sorun ve çözümü:

http://forum.donanimhaber.com/m_40695252/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jay jay justified -- 22 Ekim 2010; 15:29:37 >

11088 Mesaj
26 Haziran 2010; 9:11:41 

İncelemen güzel ama daha çok yüzeyde kalmışsın.Biraz daha ayrıntılı olabilir telefonun detaylarına menüsüne vs. inebilirdin.Çok basit kalmış.Ama yine de sağol.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NomadCRY -- 26 Haziran 2010; 11:59:48 >

8177 Mesaj
26 Haziran 2010; 9:38:47 

Eline sağlık ama bu incelemeden hiçbir şey anlamadım, okuyamadım bile. Fotoğraflar da kaliteli değil ayrıca. Baştan bir düzenleme yaparsan iyi olur.

...

4717 Mesaj
26 Haziran 2010; 11:31:17 

Eline sağlık ancak biraz daha deşermisin? İstersen yabancı incelemelere bak bi sana fikir verir.

edit: evet arkadaşın ilk incelemesi olduğunu zaten c5 anabaşlığından biliyorum. benim istediğim telefonun hiç ekran görüntüsü yok. biraz ekran görüntüsü koyar mıısın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Football Mania -- 26 Haziran 2010; 17:51:52 >

3052 Mesaj
26 Haziran 2010; 12:09:43 

quote:

Orijinalden alıntı: jay jay justified

Arkadaşlar öncelikle bu incelemenin forumdaki ilk incelemem olduğunu belirteyim. Dolayısıyla eksikler olabilir, söylendikçe eklemeye çalışırım. Soru-cevap şeklinde başlığın verimliliğini artırabileceğimizi unutmayalım. Her şey herkesin aklına gelmeyebiliyor.

Yarın gündüz gözüyle fotoğraf ve video performansıyla ilgili verileri sunacağım. Ondan sonrası ise soru-cevap şeklinde geçecek. Tabi şu anda da sorunuz varsa cevaplayabilirim.

Arkadaşım daha mesajın başında ilk incelemesi olduğunu belirtmiş ve bu yönde eleştiriler beklemiş fakat eleştiriler çok yüzeysel olmuş açıkçası. Baştan bir düzenleme yaparsan iyi olur, biraz daha deş şeklinde. Nomadcry ise istediği eklemeleri güzelce belirtmiş Ki mesajda da belirtildiği üzere gündüz gözüyle de kamera performansını belirten çalışmalarını koyacaktır düşüncelerim bu yönde.

İlk çalışması için jay jay justified arkadaşımı kutluyorum bence ilk adım için hoş ve başarılı, kendisini inceleme konusunda daha da geliştireceğine eminim

don't let the evil be your inspiration..!

Ekran Kartı Sevenler Ölmesin..!

12589 Mesaj
26 Haziran 2010; 18:06:58 

Teşekkür ediyorum arkadaşlar eleştiriler için. Belirttiğiniz noktalar aklımda. Dikkat ederseniz henüz tamamlanmış bir inceleme de değil. Fotoğrafları gündüz tekrar çekip koymak gerekiyor tahmin ettiğim gibi. Fakat onun dışında, şu ana kadar yazılan yerlerde bir eksiklik olduğunu düşünmüyorum. Gayet açık şekilde belirttim her şeyi. En azından bu konuda sana yardım edemeyeceğim Tech. Türk Umarım fotoğraflar yenilendiğinde ve menüden resimler eklendiğinde hoşuna gider.

12589 Mesaj
26 Haziran 2010; 20:08:11 

Arkadaşlar fotoğraflar güncellenmiştir ve yeni fotoğraflarla birlikte bir de kısa bir video ekledim. Videoyu göremeyenler varsa söylesinler. Mesajı hazırlarken önizlemede görünüyor fakat şu anda göremiyorum. Aynı sorunu yaşayan varsa çözüm bulmaya çalışalım.

Telefonun kendisine ait birkaç fotoğrafı ve videoyu da birazdan paylaşacağım.

648 Mesaj
26 Haziran 2010; 20:20:34 

Uretim yeri neresi cihazin?

12589 Mesaj
26 Haziran 2010; 20:59:22 

Macaristan.

Kutuda "Made in Hungary" yazıyor. Nokia'nın Macaristan'la ne alakası var demeyin :)

http://press.nokia.com/PR/200005/780293_5.html

2204 Mesaj
26 Haziran 2010; 21:24:12 

e52'nin şarjı nete girmedeginde ne kadar gidiyordu ortalama kullanımında ve kullanırken geceleri açık bırakıyor muydun ?

12589 Mesaj
26 Haziran 2010; 21:52:23 

Ben E52 kullanmadım. Sadece inceledim biraz. Kullanıma göre farklılık gösterdiğini söyledi telefona sahip olanlar. 1500 mAh'lik pille günde 10 dakikalık konuşma ile tahminimce iki haftayı rahatlıkla aşar cihaz. Diğer özellikleri kullanmadığında bu süreyi rahatlıkla yakalayabilir. Fabrika verisi daha fazla gösteriyor fakat o süre çok uç koşullar altında geçerli hepimizin bildiği gibi.

Nokia E52 için 23 gün olarak belirtilmiş süre bu arada.

Not: Cihazın kamerasına ait görüntüler eklenmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jay jay justified -- 26 Haziran 2010; 22:07:31 >

335 Mesaj
27 Haziran 2010; 0:41:57 

quote:

Orijinalden alıntı: Pascal.Nouma

e52'nin şarjı nete girmedeginde ne kadar gidiyordu ortalama kullanımında ve kullanırken geceleri açık bırakıyor muydun ?

E52 ile C5 karsılastırması

http://www.gsmarena.com...one1=2792&idPhone2=3122

Benım gozume carpanlar
e52 artısı Wifi, inceliği ve beklme suresınde kı cok az bır fark

C5 ıse konusma suresı olrak 12 olrak verılmıs e52 de bu deger 8 saat.Tabıı ortalama 120-160 tl fark var arada

Phenom II X6 1055T 2.8GHz / 3.3GHz Turbo Core 9MB Cache // Asus M4A89GTD PRO/USB3 AMD 890GX/SB850 AM3 DDR3 2000MHz (O/C)// Gigabyte GTX460 OC 1GB// KINGSTON 4 GB (2X 2GB) DDR3 1333 MHZ RAM DUAL KIT // SAMSUNG 1 TB HDD SATA II 32 MB 7200 rpm// ASUS 24B1ST 24X ± DOUBLE LAYER SATA // AeroCool VS-9 550W 9 Fan Yuvalı Mid-Tower Siyah// ACER H223HQ 21.5'' LCD Wide Screen MONİTÖR 2 MS, DVI, HDMI, Full HD // MICROSOFT Wireless Comfort Desktop 5000

12027 Mesaj
27 Haziran 2010; 16:09:07 

e serisi iş telefonu epostaya yöneliktir kıyaslamak saçma daha çok wifi vs..
c serisi klasik kullanıma göre yapılmış
ne multimedya ne ofis ağırlıklı

c5 i babama kullandırmam lazım hem 3g hem gps iyi fiyat

12589 Mesaj
27 Haziran 2010; 16:26:33 

quote:

Orijinalden alıntı: inexo

e serisi iş telefonu epostaya yöneliktir kıyaslamak saçma daha çok wifi vs..
c serisi klasik kullanıma göre yapılmış
ne multimedya ne ofis ağırlıklı

c5 i babama kullandırmam lazım hem 3g hem gps iyi fiyat

İş telefonu olarak lanse edildi diye kıyaslayamıyor muyuz? :)

Bilakis, tam olarak kıyaslanabilecek iki telefon. Wi-Fi için 150 TL'lik farka değer mi, bu şekilde çok rahat karar verebilir kullanıcılar. E52'nin yapabildiği her şeyi yapabiliyor. Daha ne olsun...

55 Mesaj
27 Haziran 2010; 18:34:29 

Sistem saatini ayarlamama rağmen bir süre bekleme modunda bekledikten sonra açtığımda saati 03:00 olarak görüyorum. Sorunun kaynağını bulamadım.

12589 Mesaj
27 Haziran 2010; 20:06:46 

Mesajın üzerine kontrol ettim. Bende öyle bir sorun yok şimdilik. Ana konuya da yazarsan daha çok kullanıcıya ulaşırsın. Google'dan sorunla ilgili arama yaptım fakat bununla alakalı bir soruna rastlamadım. Telefonun sürümü güncel mi?

523 Mesaj
28 Haziran 2010; 2:55:02 

Ne zamandır böyle incelemelere hasret kalmıştım valla gayet bol resimli ve kendi kullanım düşüncelerinle,teknik özelliklerini yazmanla gayet güzel bir inceleme olmuş yeni telefonun hayırlı olsun

Bu arada maximum kaç çözünürlüğünde video kaydı yapabiliyor 640x360 mi ? Format mp4 mü ???
Kulaklık mp3 ses yüksekliği ve kalitesi nasıl,kutusundan çıkan orjinal kulaklığı yeterlimi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xenon_06 -- 28 Haziran 2010; 3:06:29 >

Fakirlik ayıp değil,çalışmamak ayıptır.Marifet buradaki çoğu zengin züppe gibi hava atmak değil,insan olmaktır,insan...

12589 Mesaj
28 Haziran 2010; 5:08:57 

Teşekkür ederim, umarım faydalı olabilmişimdir

Video kaydı söylediğin gibi 640x360 oluyor en fazla ve 15 FPS ile kısıtlanmış akış hızı. Format da MP4. Yukarıda ikinci videoda yakınlaştırma özelliğiyle birlikte bu değerlerde kayıt yaptım gündüz vaktinde. Verebileceği en iyi görüntü bu yani.

Ses konusunda kimseyi yanıltmak istemiyorum. Normalde COWON D2+ ile birlikte Audio Technica CKS-70 kullanıyorum. O yüzden telefonu bu amaçla kullanmayacağım. Yine de CKS-70'i oradan çıkarıp buraya taktığımda gerek ses seviyesi, gerekse de ses kalitesi ister istemez düşüyor fakat her koşulda telefonla birlikte verilen kulaklıklara oranla çok daha kaliteli ses alıyorum. Yani şimdi sese yüksek desem herkesin zevki farklı, biri çıkacak "hani yüksekti" diyecek. Ya da tam tersi. O yüzden tek söyleyebileceğim, çok kalitesiz olan standart kulaklıkları en azından giriş seviyesi bir kulakiçi kulaklıkla değiştirirse, kullanıcı aradaki farkı çabucak anlayacaktır. Zaten Mymemory.co.uk adresinden çok ucuza Sennheiser kulaklıklar bulunabiliyor. CX-300 II'lerin 30-40 liradan satıldığını bilirim. Kendim de 50 liraya alıp forumdan birine satmıştım. Türkiye fiyatı asgari 100 TL. Site güvenilir ve ürünler orijinal. Hiç değilse 3,5 milimetrelik jakın hakkını verebilmek adına yanında verilen kulaklıkları tercih etmemeni öneririm.

55 Mesaj
28 Haziran 2010; 13:07:17 

Telefonu kapatıp açtıktan sonra tarih ve saati tekrar sordu. Ayarladım. Sorun çözüldü.
Telefonu ilk kez açtıktan sonra hiç kapatmamıştım. Belki o nedenle saat sürekli default ayarına dönmüş olabilir.

3264 Mesaj
28 Haziran 2010; 13:53:33 

Güle güle kullan telefonunu.İncelemen için teşekkürler.Bende yeni telefon alacağım ama daha karar veremedim.Bu telefonu da alternatifler arasına ekledim.

12589 Mesaj
28 Haziran 2010; 21:13:04 

aytekint, sorunun çözüldüğüne sevindim

laprace, ben teşekkür ederim. Umarım kendin için en uygun olanı alırsın.

2204 Mesaj
28 Haziran 2010; 21:24:28 

Ben de bu gün Teknosa'da inceledim uzun uzadıya. Aslında direkt e52 ile kıyaslayamıyorum bu telefonu. Çünkü,
sadece Nokia değil bi çok markada benzer özelliklere sahip benzer telefonlar mevcut. fark yaratan özellikler git gide azalıyor ve alma tercihi biraz da cihazın görünüşü ve ergonomisiyle orantılı oluyor. e52'yi c5'ten ayıran özellik bence öncelikle daha karizmatik ve kasasının daha iyi olması. Wifi c5'e olsa da olur olmasa da olur bir özellik bence. Zaten ekranı 0.2 inch daha küçük wifi olsa bile ne kadar verimli olabilirdi bu tartısılır. Nokia n95 8gb kullanıyorum ondaki ekran ideal şimdilik. satıp e52 almayı düşünüyorum hem şarjı iyi giden hem de daha ince ve sağlam bi kasaya sahip tel olarak düşünüyorum. c5'i bir de bu açıdan değerlendirdim ama e52 daha fazla ağır bastı bana göre

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pascal.Nouma -- 28 Haziran 2010; 21:47:39 >

8177 Mesaj
28 Haziran 2010; 22:59:37 

Hoparlör kalitesi nasıl? Yüksek seste bozulmalar oluyor mu? Mesela ben telefonu aldığımda melodi olarak metal parçalr kullanmayı düşünüyorum; yani savulun sesinin bozulmadan çıkmasını isterim. Bazı telefonlara binlerce lira veriyorlar sesi ya kötü çıkıyor ya da kısık ama 200 TL'lik telefonlar bunları tokatlıyor.

...

12589 Mesaj
29 Haziran 2010; 2:13:12 

3 boyutlu zil sesi özelliği var, sesin daha iyi yayılmasını sağlıyor. Bas kalitesini ve kuvvetini artıran bir seçenek de sunulmuş. Stereo olarak verebiliyor sesi. Tüm bunlar benim için gayet yeterli. Telefona müzik atıp, sonra hoparlörden dinleme gibi bir huyum yok. O yüzden beklentimi fazlasıyla karşıladı. Ses konusunu daha önce söylemiştim, yüksek ya da düşük diyemem fakat 6131'den çok daha kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Dışarı verdiği ses yeterli. 200 liralık telefonun dışarı bodoslama vereceği, kontrolsüz bir gürültü yerine birkaç süzgeçten geçmiş kaliteli bir sesi yeğlerim.

Davulun sesini net biçimde duymakta güçlük çekilmez normalde fakat metal müzikte elektrogitar yoğunluklu sesler arasında diğer aletleri duymak kulaklıkta bile güç olabiliyor. Bu kadar küçük bir ses sisteminden alacağın randıman, tamamen beklentilerine göre değişir. Daha önce stereo çıkışlı bir telefonum olmadı, o yüzden çok sağlıklı yorum yapamayacağım.

Türünü bilemeyeceğim fakat içinde Winston Giles'in, She Wants to be Adored parçası var içinde gelen. Sesleri net biçimde duyabiliyorum. Fakat bir Cranberries'ten Salvation dinlendiğinde aynı başarıyı verir mi, burası muamma. Yani çok şey beklememek lazım.

8177 Mesaj
29 Haziran 2010; 12:36:10 

Bahsettiğim telefon LG GM200'dü ama bu telefonla kıyaslamak doğru değil belki de. Çünkü bu telefon yüksek ses vermek için tasarlanmış; iki stereo hoparlörü, arkasında da woofer var.
0

İhtiyaçlarımı karşılayabileceğine inanıyorum ama almadan önce en azından bir kere teşhirde inceleyeceğim.

...

12589 Mesaj
29 Haziran 2010; 20:19:14 

Gayet güzel açıklamışsın. Bir anlamda 2+1 ses sisteminden bahsetmiş oluyorsun GM200'de. C5'te 2 hoparlör var sadece. Aynı kategorideki iki cihazı kıyaslamak daha doğru olur.

Bu modeli ben de bir zamanlar düşünmüştüm. Pil ömründen dolayı vazgeçtim. Daha sonra okuduğum yorumlarda ise ses sisteminden çok büyük beklentileri olan insanlar için uygun olmadığına dair yorumları da okudum. Çünkü insanlar woofer olayını ciddiye alıp, gerçek bir ses sistemi performansı beklemekteler. Biraz da bizim insanımızın "çok yüksek ses" merakından dolayı bu kadar gündeme geliyor böyle cihazlar. Yazılım çok daha önemli. Nokia XM serisinin de farkı burada ortaya çıkıyor mesela. Keza, Sony Ericsson da öyle.

8177 Mesaj
29 Haziran 2010; 22:12:29 

Artık hiçbir telefondan kaliteli ses beklemiyorum. İki tane küçücük hoparlörden ne kadar ses gelebileceği ortada.

Şu an için önceliğim pil ömrü ki C5 bu konuda en iyilerinden. Philips Xenium kullanıyorum ama telefonun hoparlörünün, ekranının kötü olması beni telefondan soğuttu ve yazılımsal hatalardan dolayı bazen kafasına göre birilerini aradığı da oluyor. C5 pil ömrü, ekran, kulaklıkla telefonda müzik dinlemeyecek olsam da ses konusunda ihtiyaçlarımı karşılayacaktır. Ayrıca GPS'inin olması da benim gibi bir bisiklet delisi için güzel bir artı özellik.

...

12589 Mesaj
30 Haziran 2010; 8:15:21 

Silinebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jay jay justified -- 5 Ocak 2011; 3:52:50 >

83 Mesaj
3 Temmuz 2010; 11:51:56 

arkadaşlar inceleme için teşekkürler telefon cezbediyor görünüşü ve pil ömrüyle
ben netten alışverişe pek güvenmiyorum biraz eski kafalık denebilir ama görerek
aldığım kişiyle yüzyüze konuşarak almayı tercih ederim
bir sorun olduğunda muatap bulmak adına birazda bu yüzden fiyatın biraz düşmesini beklemek
zorundayım bana göre piyasada en iyi telefonlardan biri c 5

83 Mesaj
3 Temmuz 2010; 11:53:59 

foruma ana başlık altında devam etsek daha iyi olmaz mı arkadaşlar.

6330 Mesaj
3 Temmuz 2010; 12:18:50 

inceleme için teşekkürler oldukça iyi cihaza benziyor wifi da olsaydı tadından yenmezdi ..

Xperia P

Vw Golf 5

335 Mesaj
3 Temmuz 2010; 13:54:52 

quote:

Orijinalden alıntı: sasa_iliç

inceleme için teşekkürler oldukça iyi cihaza benziyor wifi da olsaydı tadından yenmezdi ..

Wifi olsa fiyatı C5(+)wifi(+)120tl(-)4 saat eksık konusma suresı=E52

Phenom II X6 1055T 2.8GHz / 3.3GHz Turbo Core 9MB Cache // Asus M4A89GTD PRO/USB3 AMD 890GX/SB850 AM3 DDR3 2000MHz (O/C)// Gigabyte GTX460 OC 1GB// KINGSTON 4 GB (2X 2GB) DDR3 1333 MHZ RAM DUAL KIT // SAMSUNG 1 TB HDD SATA II 32 MB 7200 rpm// ASUS 24B1ST 24X ± DOUBLE LAYER SATA // AeroCool VS-9 550W 9 Fan Yuvalı Mid-Tower Siyah// ACER H223HQ 21.5'' LCD Wide Screen MONİTÖR 2 MS, DVI, HDMI, Full HD // MICROSOFT Wireless Comfort Desktop 5000

2204 Mesaj
4 Temmuz 2010; 15:30:19 

o ekrana wifi olsa ne olur olmasa ne olur. n95'de bile surf yapmak bazen işkence oluyor:) ayrıca vodafone'un günlük internet paketi var 50 kuruş al kullan daha ne olsun:)

12589 Mesaj
5 Temmuz 2010; 22:36:26 

medicus07'nin son mesajı son derece açıklayıcı olmuş :) Göreceli bir husus ve ben kendi adıma oradaki artılara daha şık bir görüntüyü ekleyebilirim. Daha ince ve daha derli toplu görüntüsüyle E52 tercih edilebilir fakat Wi-Fi benim için gereksiz, buna kesin biçimde karar verdim telefonu aldıktan sonra. Özellikle ekran hususunda çok fazla düşünülecek bir şey yok. Bu ekranda acil işler dahi internete uygun değil. Göze işkence etmenin lüzumu yok.

8177 Mesaj
5 Temmuz 2010; 22:50:16 

Beklesem fiyatı düşer mi acaba? Bir de Teknolojix'te griden başka renk yok galiba. Beyazını almak istiyordum. :/

...

12589 Mesaj
5 Temmuz 2010; 22:55:08 

Bimeks'teki 350 TL'ye 6 taksit fena fiyat değil. Beklesen de beklemesen de fiyat düşecektir zaten :) Mühim olan ihtiyaç düzeyin. Acil ihtiyacın olmadıkça sonuna kadar beklemek her zaman en iyi tercih olur. Telefonsuz kaldıysan ya da kalacak gibiysen, fiyatı ideal seviyelere geldi sayılır. Kullandığın telefon idare ediyorsa devam etmeni öneririm.

2204 Mesaj
6 Temmuz 2010; 0:33:43 

Zaten genel yorumlarda olumsuz yanları ekranın küçük olması ve kamerasının cok iyi olmaması. onlar da iyi olursa fiyatı cok yüksek olurdu mantıken..

8177 Mesaj
6 Temmuz 2010; 9:02:20 

Ekranı büyük olsaydı telefon da büyük olurdu, enerji tüketimi de. Kamerasını her zaman kullanmayacağımdan sorun olmaz, fotoğraf makinem var çünkü. Belki dağda taşta birkaç kare çekerim, o kadar. Zaten çözünürlüğünü düşürünce de Facebbok gibi ortamlarda paylaşılabilecek kalitede fotoğraflar oluyor. İhtiyaçlarımı eksiksiz karşılayacak gibi.

...

5766 Mesaj
6 Temmuz 2010; 13:13:48 

Kulaklıkla ilgili bir sorum vardı. Cevaplarsanız memnun olurum. Radyonun sesini kulaklığın üzerindeki tuşlardan azaltıp çoğaltabiliyor muyuz? Ayrıca radyo kanallarını kulaklığın üzerindeki tuşlarla değiştirebiliyor muyuz?

335 Mesaj
7 Temmuz 2010; 0:57:25 

quote:

Orijinalden alıntı: akay635

Kulaklıkla ilgili bir sorum vardı. Cevaplarsanız memnun olurum. Radyonun sesini kulaklığın üzerindeki tuşlardan azaltıp çoğaltabiliyor muyuz? Ayrıca radyo kanallarını kulaklığın üzerindeki tuşlarla değiştirebiliyor muyuz?

Kulaklıgfın uzerınde bır tus var ve sadece basma ozellıklı onun ıcın ses ayarı yapılmıyor ancak eger frekansları kaydedersen bastıgında bır sonrakı frekansa gecıyor.Tabıı sadece kayıtlı olanlar arasında dolanıyorsun

5766 Mesaj
7 Temmuz 2010; 22:10:00 

quote:

Orijinalden alıntı: medicus07

Kulaklıgfın uzerınde bır tus var ve sadece basma ozellıklı onun ıcın ses ayarı yapılmıyor ancak eger frekansları kaydedersen bastıgında bır sonrakı frekansa gecıyor.Tabıı sadece kayıtlı olanlar arasında dolanıyorsun

Çok teşekkürler.

12589 Mesaj
8 Temmuz 2010; 20:38:52 

Şu mesajın da başlıkta bulunmasında fayda var. Tech. Türk hatırlattı, teşekkür ediyorum.

http://forum.donanimhaber.com/m_40695252/tm.htm

8177 Mesaj
8 Temmuz 2010; 21:44:33 

Önümüzdeki günlerde fiyatı düşse iyi olacak. İşten çıktığım için elimdeki parayı idareli kullanmak istiyorum ama bu telefonu da dayanamayıp alacağım galiba.

...

271 Mesaj
9 Temmuz 2010; 11:23:38 

öncelikle hayirli olsun,
navigasyon nasil calisiyor, bu haritada nereler var, yada sadece satildigi ülkenin mi haritasi var, bu konuda bilgi verebilirmisin...

174 Mesaj
9 Temmuz 2010; 19:01:13 

1 saat kadar önce babama aldım. 359 tl ye istanbul forum/satürn den aldım almak isteyenlere duyurulur.

308 Mesaj
9 Temmuz 2010; 20:58:47 

arkadaslar telefonun tusundan ses geliyorumu turkcell bayide makte i vardı hiç ses gelmiyordu gerçegindede ses gelmiyorsa almayı düşünüyorum

12589 Mesaj
9 Temmuz 2010; 23:24:20 

Nasıl bir sesten bahsediyoruz? Yani birçok telefonda olduğu gibi bunda da tuşlara basınca tık diye ses geliyor. Bunun dışında herhangi bir ses duymadım.

12589 Mesaj
9 Temmuz 2010; 23:58:05 

quote:

Orijinalden alıntı: bluemad

öncelikle hayirli olsun,
navigasyon nasil calisiyor, bu haritada nereler var, yada sadece satildigi ülkenin mi haritasi var, bu konuda bilgi verebilirmisin...

Teşekkür ederim. Ben Garmin navigasyonu yükledim. Diğer başlıkta ali277 rumuzlu arkadaş da belirtmiş. Garmin'in neleri kapsadığını görebilmek için:

http://www.reis-ieagles...-reis-i-eagles-t27.html

Kendi navigasyon programını kullanmadım. Kullanmayı da düşünmüyorum.

308 Mesaj
10 Temmuz 2010; 13:43:43 

quote:

Orijinalden alıntı: jay jay justified

Nasıl bir sesten bahsediyoruz? Yani birçok telefonda olduğu gibi bunda da tuşlara basınca tık diye ses geliyor. Bunun dışında herhangi bir ses duymadım.

tuşlara basınca çatır çatır sesler geliyor ya ondan bahsediorum :) çok mesaj yazan birisiyim tuş sesi önemli bnim için

5766 Mesaj
10 Temmuz 2010; 14:59:18 

C5 almayı düşünüyorum ama hoparlör sesi konusunda tereddütte kaldım. Ses yüksekliği konusu biraz göreceli olabilir. Yine de kullanan arkadaşların yorumlarını almak istiyorum. Zil sesleri ve alarm sesleri yüksek mi?
C5 kullananlar dış hoparlör hakkında değerlendirme yaparsa memnun olurum.
(Benim amacım dış hoparlörden müzik dinlemek değil. Biraz kalabalık ortamlarda zil sesleri rahatça duyulsun; alarm sesleri sabahları rahatça uyandırsın istiyorum).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akay635 -- 10 Temmuz 2010; 15:02:54 >

12589 Mesaj
10 Temmuz 2010; 17:12:53 

S.McManaman, çatır çatır olmasa bile tıkır tıkır ses geliyor. İnceleme videosunda belli oluyor zaten bu durum. Ses çıkmaması söz konusu değil en azından bu model için :)

akay635, o konuda yorum yapabilmek için desibel ölçme aleti gerekiyor. Etraftaki birkaç nesneyle kıyaslama yaptıktan sonra net bir cevap yazılabilir fakat bu da şu anda mümkün değil. Fakat zil sesini duymamak biraz zor diyebilirim. Son seviyede ve kullanılan melodiye göre epeyce iyi duyuluyor benim için. Stereo hoparlör ve 3 boyutlu ses efekti ile kanımca yeterli düzey sağlanmış bu konuda. Yine de kesin bir şey söylemek zor. Bizzat duyman gerekecek.

8177 Mesaj
10 Temmuz 2010; 20:30:37 

GSM Arena'nın incelemesinde C5'in hoparlörüne ortalama demişler. 75,5 dB

http://www.gsmarena.com/nokia_c5-review-474p3.php

...

5766 Mesaj
10 Temmuz 2010; 22:10:49 

Sağdan soldan araştırdım ben de. Hoparlör sesi orta düzeyde. Sanırım yeterli olur.
Cevaplar için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akay635 -- 11 Temmuz 2010; 2:58:30 >

8177 Mesaj
11 Temmuz 2010; 21:18:53 

75 az değil ama diğer telefonlara göre de düşük sayılır. Eğer kararsızsanız bir teknoloji marketin teşhirinde C5'i inceleyin. Ben bir haftadır incelemeye gideceğim ama zaman bulamadım bir türlü. Yarın giderim belki. :)

...

5766 Mesaj
13 Temmuz 2010; 2:55:05 

Jay jay justified;

Yarın C5 almayı düşünüyorum. Karşılaştığınız olumsuz yönler varsa yazar mısınız? Ayrıca genel olarak bir değerlendirme yaptığınız da C5' i tavsiye eder misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akay635 -- 13 Temmuz 2010; 3:49:34 >

513 Mesaj
13 Temmuz 2010; 21:40:26