Şimdi Ara

Apple, ARM'la mı ilgileniyor ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.501
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• 2008 yılında satın aldığı PA Semiconductor firması ile yarı iletken pazarına giriş yapan Apple, gözünü daha büyük ve güçlü firmalara mı dikiyor ? Londra'nın finans merkezlerinde dillendirilen iddiaya göre 40 milyar dolar nakit parası olduğu bilinen Apple'ın İngiliz yarı iletken firması ARM ile görüşmeler yapıyor.

London Evening Standart'ın gündeme getirdiği iddiaya göre Apple, gözünü Blackberry'lerde, Nokia'larda, iPhone'da kısacası Netbook'lardan küçük mobil cihazların büyük çoğunluğunun işlemcilerinde imzası bulunan ARM'a dikmiş durumda. Cambridge, İngiltere merkezli yarı iletken deviyle ilgilendiği düşünülen Apple'ın bu girişimle birçok firmanın ARM teknolojilerinin kullanmasının önüne geçebileceği ve yarı iletken alanında daha deneyim kazanacağı düşünülüyor. İngiltere'nin finans merkezlerinde dillendirilen bu iddia ile Apple'ın 2010 yılının 2.çeyreğindeki güçlü ekonomik verileri birleşince ARM'ın hisselerinde büyük sıçrama yaşanırken; The Reporter, ARM'ı satın almasının Apple'a yaklaşık 8 milyar dolara mal olabileceğini ifade ediyor..

• aldirmazlar muhtemelen.
  • apple işlemci üretmeye başlamadı mı?
  • alırlarsa büyük olay olur
  • PA Semi yi aldılar da ne oldu ki. adamları kaçırdılar ve PA Semi den gelenlerin hepsi istifa edip gitti. Beyinler gitti yani (zaten işlemcileri de ARM işlemci). Yani PA Semi den geriye hava aldılar. Ben ARM ı alabileceklerini çok sanmıyorum ama alsalar da ordaki elemanları da kaçırırlar. Hepsi zamanla istifa eder. Sonra başka bir ad ile aynı işi yapan yeni bir firma kurarlar. Aynı PA Semi den gelip gidenler gibi. Adamlar yeni firma kurdular, yeni tasarım yapıyorlar. Apple ın önce zihniyet değiştirmesi lazım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: gerbay

PA Semi yi aldılar da ne oldu ki. adamları kaçırdılar ve PA Semi den gelenlerin hepsi istifa edip gitti. Beyinler gitti yani (zaten işlemcileri de ARM işlemci). Yani PA Semi den geriye hava aldılar. Ben ARM ı alabileceklerini çok sanmıyorum ama alsalar da ordaki elemanları da kaçırırlar. Hepsi zamanla istifa eder. Sonra başka bir ad ile aynı işi yapan yeni bir firma kurarlar. Aynı PA Semi den gelip gidenler gibi. Adamlar yeni firma kurdular, yeni tasarım yapıyorlar. Apple ın önce zihniyet değiştirmesi lazım..

ARM'ı almak demek Mobil piyasanın %99 u tarafından kullanılan bir mimariyi satın almak demektir. PC piyasasında X86 ne ise mobil piyasada ARM odur. Hatta arm mimarisi X86 dan çok daha yagın bir mimaridir. Dolayısıyla ARM ı satın almak demek çok büyük bir güç demek. İçinde kimlerin çalıştığının hiç bir önemi yok.

• avrupa birliği rekabet kurumunun bu satın almayı onaylaması lazım appleın bu şirketi alabilmesi için. üstelik ortada bütün bir endüstrinin kullandığı bir standartın tehlikeye girmesi söz konusu ise ab buna müsade etmez. hem ayrıca nokianın (bkz: menşei finlandiya-ab) büyük zarar görmesi olurki ab buna izin vermez. kısacası appledakiler hayal kurmaya devam etsinler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serhan86

avrupa birliği rekabet kurumunun bu satın almayı onaylaması lazım appleın bu şirketi alabilmesi için. üstelik ortada bütün bir endüstrinin kullandığı bir standartın tehlikeye girmesi söz konusu ise ab buna müsade etmez. hem ayrıca nokianın (bkz: menşei finlandiya-ab) büyük zarar görmesi olurki ab buna izin vermez. kısacası appledakiler hayal kurmaya devam etsinler.

AB Rekabet kurumunun böyle bir satışa müdahale etme yetkisi veya hakkı yok. Çünkü mal onun değil. Bu bir ihale satışı da değil. Tekel olmak dersen, ARM zaten şu anda mobil piyasada tekel durumunda. Bu tekellik ha ARM'ın elinde olmuş ha APPLE'ın. Değişen bir şey yok ki sahibiyet dışında. Bu mimari ha A firmasında olmuş ha B firmasında. Özetle bu kısım AB yi ilgilendirmez. Ancak söz konusu mimarinin kamu zararına kullanılmaya başlanması durumunda AB devreye girebilir. Apple ürünlerini AB ye üye ülkelere girişini yasaklamak, Amerikan mahkemelerine dava açıp Apple'ın yüklü cezalar almasını sağlamak gibi çeşitli yaptırımlar uygulayabilir. Fakat dediğim gibi kendisine ait olmayan bir malın satışına asla karışamaz.

Ortada hayallik bir durum yok. İş sadece ARM'ın ikna edilmesinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erasmus78 -- 23 Nisan 2010; 3:51:52 >

• evet doğrudan müdahale etmeyebilir ama apple arm işlemcilerinin diğer tüm telefon üreticilerinin kullanımına izin vermezse eğer işte o zaman ab devreye girebilir ab pazarında appleın hareket kabiliyeti kısıtlanabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serhan86

evet doğrudan müdahale etmeyebilir ama apple arm işlemcilerinin diğer tüm telefon üreticilerinin kullanımına izin vermezse eğer işte o zaman ab devreye girebilir ab pazarında appleın hareket kabiliyeti kısıtlanabilir.

Doğru.
    Fakat Apple neden böyle bir şey yapsın ki?
    Mobil işlemci piyasasının %90 ını elinde tutan bir firma olmak varken neden sadece kendisine üretsin?
    Bu kadar yüksek bir lisans gelirini elinin tersi ile iteceğini sanmıyorum. Ama Apple bu belli de olmaz.
    Böyle bir şey yaparsa, AB ye kalmaz, Amerikan adalet sistemi oyar önce Apple'ı. Microsoft'un başına gelenleri biliyoruzz.

• @Erasmus78

kardeş ben ARM7, ARM9 ve Cortex-M3 programlıyorum zaten. elimde bayaa bi ARM işlemci de var. ARM ın ne olduğunu çok iyi biliyorum yani. Benim anlatmaya çalıştığım Apple ile bu olmaz. IBM in satın alıp kapattığı yazılım firmaları (ve rakibi olmayan, kendisinde benzeri olmayan yazılımları bile çöpe attığı) gibi bir durum ortaya çıkar. Apple o işi ARM gibi beceremez..
  • quote:

@Erasmus78

kardeş ben ARM7, ARM9 ve Cortex-M3 programlıyorum zaten. elimde bayaa bi ARM işlemci de var. ARM ın ne olduğunu çok iyi biliyorum yani. Benim anlatmaya çalıştığım Apple ile bu olmaz. IBM in satın alıp kapattığı yazılım firmaları (ve rakibi olmayan, kendisinde benzeri olmayan yazılımları bile çöpe attığı) gibi bir durum ortaya çıkar. Apple o işi ARM gibi beceremez..

Hı hı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

quote:

@Erasmus78

Hı hı.

hocam ne demek şimdi bu. bu ne samimiyetsizlik ve kendini beğenmişlik.. lütfen kendine gel, saçmalamayı kes. şu forumdaki senin gibi adamlar yüzünden bir sürü konudaki yanlışlıkları düzeltmek adına yorum yazmak içimden gelmiyor.

• quote:

hocam ne demek şimdi bu. bu ne samimiyetsizlik ve kendini beğenmişlik.. lütfen kendine gel, saçmalamayı kes. şu forumdaki senin gibi adamlar yüzünden bir sürü konudaki yanlışlıkları düzeltmek adına yorum yazmak içimden gelmiyor.

Yani sen slikon vadisinin en büyük teknoloji şirketi bu işi beceremez derken saçmalamıyorsun da ben "Hı hı" deyince saçmalıyorum öyle mi?
    E iyiymiş böyle.
  • AB ülkelerinde satın almalar/şirket evliliklerinin gerçekleşebilmesi için yetkili kurumlarca incelenerek oluşabilecek durumun tüketiciler ve diğer firmalar açısından bir olumsuzluk meydana getirmediği kanaatine varılması gerekir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.