Şimdi Ara

Notebooklarda Pil Ömrünü Arttırmak için Neler Yapmak Gerekir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
0
Favori
8.027
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Notebooklarda Pil Ömrünü Arttırmak için Neler Yapmak Gerekir ?

Herkese selamlar,

Bende pro2000 1,73 ghz Nvidia 6600 go ekran kartlı bir notebook var alırken sitelerde baktım 5 saat diyordu aldığım gibi kullandığımda gördümki 2 saatte bitiyordu daha sonra ekran kartının bir ayarını buldum windows ortamında bir ayar yapılıyor . Bu ayarla batarya ömrü 3,45 saat oldu fakat hala 5 saat yapamadım fakat bu ayar tabiki ekran kartı performansını düşürüyor acaba bunun gibi yapabileceğim başka ayarlar varmıdır bilgisi olanlar varsa birşeyler yazarsa sevinirim.

Herşey Gönlünüzce olsun...

• İlginç bendekide 2.5 saat gidiyor Fujitsu-Siemens Amilo D-7800.Buna ne yapılabilir acaba?Zaten sen pil ömrünü artırmanın yolunubulmuşsun.
  • benimkinde ( son vaio ) hazır gelen programlar var onlarla ayar yapabiliyosun max pil , max performans , oyun gbi şeyler seçip ona göre performans ve pil ayarlayabiliyosun
  • Arkadaşlar bende Acer Aspire 1694 WLMi model bir notebook var. Pili nekadar gidiyor hiç ölçmedim ama kitabında fişe takılıyken pilini çıkarmamı öneriyodu. Yani şarz ederken kapalı edin, çalışırken piliniz azsa pili çıkarıp öyle fişe takılı çalışın diyodu. Pil içini de güzle yapmışlar. Cep tel. bataryası gibi tık diye çıkabileyo :) Bu pili elektriğe takılıyken notebook çalıştırmrmk pil ömrü için iyi oluyo diye yorumladım ben (kitaba göre yani ) bilemm anlatabildimmi :)
  • 1- Pİl ömrünü arttırmanın bir yoluda bildiğiniz gibi arada bir pil'i tam olarak doldurup bitirene kadar pil ile çalışmak olacaktır.

2- Günlerdir tartışılan konu olan elektrik ile çalışırken pil'i çıkartmak gerekirmi konusunda birkaç firmanın teknik servisi ile görüştüm hepsi gerek olmadığını söyledi.

3- Kataloglarda yazılan pil'in maximum saati, aynen arabaların sabit 90km verilen benzin tüketim değerleri gibi. Notebook ile çalışırken o değerlere ulaşmak mümkün değil
  • laptopunda kullanmadığın aygıtları devre dışı bırakarak, işlemcinin frekans ve voltaj değerlerini düşürerek (bunu program vasıtası ile yapabiliorsun) pil ömrünü uzatabiliyorsun. bu şekilde acer ferrari 4005 notebookumun pil ömrünü tray de 3 saat 50 dakikaya kadar uzattım.
  • Ya arkadaşlar gerçekten elektriğe takılıyken pili çıkarmaya gerek yokmu? Ya ben ben çıkarıyorum pil zarar görmesin diye. Çıkarmıyım ozamn bende. Ama benim aletin kitabında yazıyo bu. Pili çıkarırsanız pil ömrü uzar diyo???? Nası yapsak ki???
  • Vardır bi bildikleri,çıkartsan daha iyi olur...
  • bence pili çıkartmayın piller son litiumlar(yahu bunu nasıl yazıyorduk) bilmiyorum biliyormusunuz zaten pil dolunca elektriği keserler sadece köprü batarya kullanılır o da ani elektrik kesilmelerine karşı 1-2 dakika pile geçiş için garantidir yani elektrikle çalışırken zaten pil kullanılmaz cep telefonlarınız bile öyledir dolunca bataryaya yüklenmez,pil ömrü konusunda ak_onair haklı ayrıca pro2000 ler bende de aynı gidiyor zaten asla gerçekte olduğu gibi olmaz eğer performansı düşük bi laptop alsaydın pili 4 saati rahat geçerdi benim eski datron ağa bağlı optic mousle 4 saati geçiyordu ama şimdiki pro2000 kat kat performanslı ve bence 3 saati geçiyorsa bu özellikte bence harika iş yapmış quanta ve sabio
  • ekranı kontrast ayarlanı düşür karanlık yap

masaüstün siyah olsun

etki ediyo
  • quote:

Orijinalinden alıntı: korncu21

ekranı kontrast ayarlanı düşür karanlık yap

masaüstün siyah olsun

etki ediyo

Evet Korncu21 bende öyle yapıyordum zaten ekranı karartıp çalışıordum genelde windows ortamı winamp açık filan. Ayrıca biostan bir iki ayar ile işlemci 1700 yerine 700 Mhz de çalışıyor.
  • quote:

Orijinalinden alıntı: bluesahin

ekran kartının bir ayarını buldum windows ortamında bir ayar yapılıyor . Bu ayarla batarya ömrü 3,45 saat oldu

bu hangi ayar?
  • ya arkadaşlar bende pili çıkarıp takıyodum. Valla artık yapmıycam. Bişey olursa size çok kızarım :)
  • quote:

Orijinalinden alıntı: slayerxp

quote:

Orijinalinden alıntı: bluesahin

ekran kartının bir ayarını buldum windows ortamında bir ayar yapılıyor . Bu ayarla batarya ömrü 3,45 saat oldu

bu hangi ayar?

blader sağtıkla özelliklere gir

ordan ekran özelliklerinden gelişmişe tıkla

eğer nvidia ise biraz kurcala

sağ tarafta power yazıyo gerisini bulursun zaten
  • beyler ilk aldigim hafta ben de cikarmiyodum.
    fakat sonradan farkettigim kadari ile alet eger pil takilim ise elektrigi pilin uzerinden gecerek aliyor cunki pil isiniyor. eger dolunca devreyi kesse idi isinmazdi diye dusundum o yuzden fise takili iken pili cikartiyorum. arkadaslarin soyledigi gibi 2-3 gunde bir pili bosaltip daha sonra tekrar tam dolduruyorum.
    benim bu isten anlayan arkadaslarimin da tavsiyesi boyle idi.
    elektrik gidince alet kapaninca insan sinirleniyor tabi ama yine de pilin omrunu tuketmemek icin sanirim en mantiklisi da bu.
  • quote:

Orijinalinden alıntı: slayerxp
    bu hangi ayar?

Bendeki Nvidia 6600 Go ayar yaptığım yeri print screen leyip gönderdim.

Notebooklarda Pil Ömrünü Arttırmak için Neler Yapmak Gerekir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bluesahin -- 13 Ağustos 2005, 0:55:53 >

• eyvallah çok saolun ama bende ati var malesef böle bir ayar yok neyse bakalım belki atidede vardır böle bişey
  • @slayerXP

hangi notebook kullanıyorsun veya ekran kartının driver ve modeli nedir bilmiyoroum. Ama ATI içinde benzer ayarlar Windowsun Görüntü ayarlarında var. ATI PowerPlay Max isminde bir yazılım ile geliyor ve buradan max perf. max battery gibi ayarlar yapabiliyorsun.

Bir denersin olmazsa başka bir iki yazılım daha denemiştim onları tekrar kontrol ederim.
  • quote:

Orijinalinden alıntı: valhalax

@slayerXP

hangi notebook kullanıyorsun veya ekran kartının driver ve modeli nedir bilmiyoroum. Ama ATI içinde benzer ayarlar Windowsun Görüntü ayarlarında var. ATI PowerPlay Max isminde bir yazılım ile geliyor ve buradan max perf. max battery gibi ayarlar yapabiliyorsun.

Bir denersin olmazsa başka bir iki yazılım daha denemiştim onları tekrar kontrol ederim.

valla ben bulamadım o ayar nerde? başka program faln varsa yazarmısın benim notebook imzada yazıo bu arada
  • Masaüstünde sağ tıklayıp Özellikler>Görüntü özellikleri
    Ayarlar
    Gelişmiş

burada ATI PowerPlay Max isimli bir yazılım var ben ordan yaptım aynı ayarları.

Eğer buradan bulamazsan Chelsea maçının devre arasında benim bookmarka bakıp hangi programları kullandığımı yazarım.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.