Park sensörü montajı resimli anlatımı(vw bora)
92 Cevap88902 Görüntüleme8 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Mesaj Fotoğraf Galerisi

Ekleyen :
Giriş

116 Mesaj
20 Ekim 2009; 23:47:34 

Arkadaşlar,
VW Bora Pasific aracımın arkasını geri geri gelirken bir kaç kez vurdum. Bu kazaların hemen hemen hepsi dikiz ve yan aynalardan görünmeyen nesnelere (market arabası, parak demiri, v.s. gibi) çarpmak suretiyle meydana geldi. Yeni model bir çok aracın arka kısmı oldukça yüksek olduğu için, tam arkası kör noktadır. Forumda o kadar çok park sensörü hakkında görüş ve yorum var ki bir çok arkadaşın kafasının karıştığını düşünüyorum ...
Park sensörü kesinlikle gerekli bir donanım olup, gelecekte bir çok araçta emniyet gereği olarak konulan, abs, snr, hava yastığı gibi olmazsa olmaz standart donanım içinde yer alacaktır. Bu sebeple bir an evvel taktırıp rahata ermenizi tavsiye ederim.
Yaptığım araştırmalarda bu park sensörleri fiyatı 50-250 TL arasındadır (montaj hariç) Örnek verecek olursak; klasik tip sadece BİP BİP sinyali vererek sesli uyarı yapanlar 40,50 TL arasında iken LED göstergeli olanlar 60-90 TL aralığında ve LCD göstergeli olanlarda 90-130 TL aralığındadır. Bu fiyat aralığındaki ürünlerin hemen hemen hepsi çin malı olup bunların içinde piyasada kendine yer edinmiş olan markalar vardır. Bu markalar yedek parça, servis hizmeti ve garanti süresi olarak müşteri desteğini her zaman vermektedir. Bununla birlikte Bosch(park pilot sistem) marka park sensörleri ise piyasada mevcut olup VW gibi orta ve üst sınıf araçlarda fabrika çıkışında kullanılan orjinal bir aksesuardır. Ancak sadece Bip sinyalı vermektedir. İlgili ürünün linki: http://aa.bosch.de/boaa...age=tr-TR&publication=1 inceleyebilirsiniz. Yaptığım araştırmada piyasada tutulan iki marka üzerinde yoğunlaştım. 1. Cenmax 2. Cyclone bu iki markada en pahalıları arasında, sanırım fiyatları

Şimdi Gelelim montaj safhalarına.

Ben Cenmax 3405 serisi sensör'ü tercih ettim. ürün linki: http://www.cenmax.com.tr/3405.html
ikinci tercihimin linki ise: http://www.regi.com.tr/.../bh-066ii_park_sensoru/
Montaj yaptığım araç 2004 Model Bora Pacific

1) Sensörlerin arka tampon üzerindeki yerleşim yerleri çok önemli. Yerden Yükseklik 50-80 cm arasında olmalıdır. Sensörlerin aralarındaki mesafede üretici firmanın montaj kılavuzunda belirttiği aralığa göre konulmalıdır. Ancaaak; Her aracın arka genişliği farklı olduğu için sağ ve sol kenara konulacak sensörün yeri tespit edilmeli ve kalan orta kısım 3'e bölünerek montaj noktaları saptanmalıdır. Şöyleki:Tekerden bir izdüşümü hıza alarak yaklaşık 20-30 cm arasında bir boşluk bırakılmalı. Bu mesafe niçin önemli? Aracınızı geri geri bir duvarın köşesine yanaştırdığınız anda, yan sensörler eğer çok kenarda ise aracın yanındaki duvarı algılayıp ikaz vermeye başlayacak ve o sırada aracın arkasında başka bir engel var ise bu sefer bu engele ait bir uyarı duyamayacaksınız. Dolayısıyla aracın yanlarını zaten aynadan gördüğünüz için sensörleri çok fazla kenarlara yanaştırmamak iyi olur. Sensörler araca arkadan baktığınızda soldan sağa 1,2,3,4 şeklinde dizilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi sensörlerin konnektörlerini çıkardıktan sonra yerlerini karıştırma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Bu sebeple kendiniz sensörlerin ve kabloların üzerini ECUya giriş tarafındaki numaralarla eşleşecek şekilde extradan numaralandırma yapmayı unutmayınız. Sensörler arasındaki en ideal boşluk ise 39-48 cm dir. Diğer örnekleri verirsek kenar boşlukları lastik kenarından başlayarak Mersedes te 26-41-42-41-26, Honda 23-43-43-43-23, VW bora 26-40-40-40-26(aracın iz genişliği 173 cm'dir)

2) Tampon üzerinde sensör yerlerini delmeden önce delik yerlerinin arka tarafında aracın tampon şasesi yada başka herhangi bir parça olup olmadığını bir şekilde kontrol etmeye çalışın. Eğer herhangi bir şey varsa arka taraf doluysa montaj deliklerini bir kaç santim yukarıya yada aşağıya kaydırmanız gerekebilir.

3) sensör kablolarını bağaja aldıktan sonra Park Sensörü Beyni (ECU) stop kapağına yakın bir yere ancak arac şasesine değdirmeden izole ederek uygun bir yere monte edin.

4) Stop lambasının soketini çıkarıp aracı geri vitese takın ve kontağı açarak hangi kabloya voltaj geldiğini ölçün. Bu arada başka bir anahtar açık olmasınki yanlış ölçüme sebep vermesin. ECU'ye bağlanacak enerjinin + ucunu buradan - ucunuda araç gövdesindeki uygun bir yerden şaseyi alın.

5) Optik sensörün LED yada LCD ekranını aracın önüne getirmek için izleyeceğiniz iki yol var. A) yerden kapı kenarındaki lastikleri kaldırarak yada döşemenin kenarında nalarak ön cam dikmesinden monte edeceğiniz yere alabilirsiniz yada B) benim tercih tetiğim yer olan tavandan getirebilirsiniz.

ŞİMDİ AŞAĞIDAKİ SIRALANMIŞ RESİMLERE VE İÇİNDEKİ NOTLARA BAKARAK MONTAJI YAPABİLİRSİNİZ:
DİKKAT!!!TEKNİK BİLGİNİZ VE ALET DONANIMINIZ YETERLİ DEĞİLSE LÜTFEN MONTAJA KALKIŞMAYINIZ. İŞİNİ İYİ BİLEN BİR USTAYA YADA YETKİLİ MONTAJ NOKTALARINA BAŞVURUNUZ. AKSİ TAKDİRDE CİHAZINIZI YAKIP GARANTİ DIŞI KALABİLECEĞİNİZ GİBİ ARACINIZADA ZARAR VEREBİLİRSİNİZ

Montaj yaklaşık 4-5 saat civarında (amatör için) sürer. Sevislerde ise 1,5-2 saat içinde bitebilir.

Yukarıdaki bilgiler 2009 yılındaki ürün modelleridir. Şimdi daha yeni modeller çıktığını hatırlatmak isterim. Park sensörlerinin kameralı ve kablosuz olanları şimdi daha çok tercih edilmeye başlandı. Ancak kameralı modellerde görüntü hd kalitesinde olsa bile minicik ekranda gördüğünüz nesnenin araca olan uzaklığını algılamada güçlük çekebilirsiniz. Bu sebeple geri görüş kameralı bir model alacaksanız ilave olarak uzaklık sensörlerinin de bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Ufaltılmış ön izleme resmi
]

Ekteki dosya (3)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tnr.ydn -- 21 Ekim 2013; 9:38:18 >

116 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:20:08 

resimlerin devamı

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tnr.ydn -- 21 Ekim 2009; 8:31:13 >

116 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:32:02 

devamı

Ekteki dosya (1)

116 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:39:17 

devamı

Ekteki dosya (2)

116 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:43:42 

devamı

Ekteki dosya (1)

116 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:46:19 

devamı

Ekteki dosya (1)

116 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:49:04 

devamı

Ekteki dosya (1)

116 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:52:52 

devamı

Ekteki dosya (1)

116 Mesaj
21 Ekim 2009; 8:56:15 

devamı

Ekteki dosya (2)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tnr.ydn -- 22 Ekim 2009; 8:03:46 >

116 Mesaj
21 Ekim 2009; 9:08:26 

devamı

BİLGİ İLAVESİ/GÜNCELLEME 18.Haziran.2013

Arkadaşlar geçen zaman zarfında bu park sensörleri teknolojik olarak çok fazla değişmemekle birlikte park sensörünüze ilaveten aracınıza alacağınız geri görüş kameralarını şiddetle tavsiye ederim. Elbette görüntüyü alacağınız ekranın büyüklüğü en az 5 inch olmalı...
Eğer bir navigasyon cihazı almayı düşünüyorsanız AV-in (camera v.s bağlantısı için) girişi olan bir cihaz alırsanız bahsettiğim bu ekranı almanıza gerek kalmadan navigasyon cihazınızın ekranından faydalanarak görüntü alabilirsiniz.
Sistemin çalışma prensibi bakımından aşağıda linkini verdiğim bir başka yazımdan fayda bulacağınızı umuyorum.

http://forum.donanimhab...349/f_//tm.htm#74517349

Geri görüş kamerası almak isteyen arkadaşlara tavsiyem özellikle kameranın gerçek TVL çözünürlüğünün yüksek olmasına(örg:420-480 gibi) ve gece görüş ledlerini üzerinde bulundurmasına dikkat etmenizdir.

BİLGİ İLAVESİ/GÜNCELLEME 21.Ekim.2013

Bazı arkadaşlar sensörü tamamıyla boyattıklarını ve çalışmasında bir sıkıntı olmadığını söylüyor. Boya ileriki günlerde sertleşeceği için sensörün çalışma hassasiyetini azaltabilir. Buna rağmen servislerde montajı yapan personelin boyama yapmalarının sebebi ise bilgisizlik. Servisde o sensörü takanlar çalışma prensibini genelde bilmezler. Ayrıca hangi kısma boya girmemesi gerektiğini bilmeleri zaten beklenen bir durumda değil

Bu kısım boyandığında yada sensörler uygun aralıklarla monte edilmediğinde yada yere yakın yada yerden fazla uzak olduğunda çeşitli şikayetlerle karşılaşacağınızı unutmayın. Bu sebeple sizler yinede dış çerçeve ile iç çerçeve/dairenin birleşme yeri olan yaklaşık 0,5-1 mm lik kısmı boyamamaya özen gösterin.

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tnr.ydn -- 21 Ekim 2013; 9:30:15 >

547 Mesaj
20 Kasım 2009; 17:41:38 

Güzel çalışma , iyi günlerde kullanın.

57 Mesaj
22 Kasım 2009; 11:03:30 

quote:

Orijinalden alıntı: Opt

Teşekkürler, OPT,

Yaklaşık 350 kişi baktıktan sonra bu emek çin sadece sizden tşk almış olmak üzücü aslında. Piyasadaki bir oto elektirkcisine bu işi 25 TL yede yaptırabilirler 100 TL ye de. Burada yazdıklarımı okuduktan sonra elinden iş gelen arkadaşları gayrete getirip kendilerinin yapabileceğini gösterebildiysek ne mutlu. Anlattıklarımı okuyup kendisi yapmak isteyen arkadaşlara kolay gelsin dileklerimi iletiyorum.

33 Mesaj
1 Aralık 2009; 10:43:32 

ellerineze sağlık.. çok güzel olmuş büyük emek harcamışsınız. aynı araçtan bendede var ve cumartesi internetten siparişi vercem haftaya bende takcam sensörleri.. çok yardımcı oldunuz sağolun..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi korfare -- 1 Aralık 2009; 10:44:41 >

428 Mesaj
1 Aralık 2009; 22:44:35 

valla helal olsun bende takmayı düsünüyorum ama tamponu delmeyi gözüm kesmiyor , çok güzel birk noktaya yerlestirmissiniz geri geri giderken hem aynadan bakıp hem onu takip etmesi çok daha kolay olur .
tebrik ederim güle güle kullanın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brkpls -- 1 Aralık 2009; 22:45:51 >

passat

547 Mesaj
1 Aralık 2009; 23:44:44 

quote:

Orijinalden alıntı: taydin66

quote:

Orijinalden alıntı: Opt

Teşekkürler, OPT,

Yaklaşık 350 kişi baktıktan sonra bu emek çin sadece sizden tşk almış olmak üzücü aslında. Piyasadaki bir oto elektirkcisine bu işi 25 TL yede yaptırabilirler 100 TL ye de. Burada yazdıklarımı okuduktan sonra elinden iş gelen arkadaşları gayrete getirip kendilerinin yapabileceğini gösterebildiysek ne mutlu. Anlattıklarımı okuyup kendisi yapmak isteyen arkadaşlara kolay gelsin dileklerimi iletiyorum.

Sonrada söyleyince kızıyorlar.Boş teneke gibi aynı konulara aynı sonuçsuz cevapları yazan forum ahalisi,ardından açılan boş konuları eleştirmek için yine boş bir şekilde yazmakta. Ama paylaşım olsun , emek olsun malesef değer bilinmiyor.Başlığı değiştirip "geri park sensör montaj anlatımı-resimli" gibi birşey yaparsanız daha çok kişi faydalanabilir kanaatimce.

1 Mesaj
28 Aralık 2009; 21:24:55 

elinize sağlık çok yararlı bir bilgi olmuş

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
29 Aralık 2009; 10:36:16 

Güzel çalışma
Döşemeleri sökmeye göze alamadığım için orjinalinde dıt dıt dıt yapan cihazı öne alıp daha rahat duyma olasılığımdan vazgeçmiştim zamanında :(

595 Mesaj
29 Aralık 2009; 18:50:26 

İmreniyorum elinden bu tür işler gelen arkadaşlara... Unutmadan belki fikir sahibisinizdir,benim araba Astra H 2004 Elegance,park sensörü çalışmıyor,arızası da park pilot hoparlör arızası çıktı,bu dıdıııt sesi nereden geliyor,yani hoparlörün konumu nerde?Cevaplarsanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet0761 -- 29 Aralık 2009; 18:52:24 >

588 Mesaj
29 Aralık 2009; 22:16:20 

Güzel çalışma, elinize sağlık.
1 ocakta Bim magazalarında Toolmaxx marka park sensörü 45 TL, ilgilenenler buraya bakarak kendileri montaj yapabilirler.

2004 MEGANE II SEDAN 1,6 16V 115BG

99 Mesaj
4 Şubat 2010; 0:09:48 

ELİNE KOLUNA SAĞLIK TEŞEKKÜRLER.
Oto elektrikçileri marka olarak en çok cenmax (200-250tl) ve cylon(150-200tl) takıyorlar. Genelde sadece montaja istedikleri rakam ekranlı için 50 tl ekransız için 40 tl
wolksvagen servisi montaj için 90 tl istiyor ve kendi sattıklarına 350 tl montaj dahil fiyat veriyor.
Elektrikçilerin sattıkları park sensörlerini dışarıdan alıp sadece montaja para verirseniz ortalama 50 tl karınız oluyor.kendiniz takabilirseniz elektrikçinin 200 e taktığı size 100 tl ye maloluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wwwerol@hotmail.com -- 4 Şubat 2010; 0:13:40 >

golf 7 dsg 1.2 comfortline

354 Mesaj
5 Mart 2010; 15:59:48 

verdiğiniz bilgi ve emeğiniz için teşekkürler.

arkadaşlar bişey sorucam, park sensörünü dışarıda taktırırsak (yetkili servis dışında) arabamızın genel garantisine bir etkisi oluyor mu?

=lenovo=
=hotel california=
=amiga=
=nintendo=

277 Mesaj
5 Mart 2010; 17:22:26 

Belki bir çok arkadaşın işine yarayacak bilgiler, en önemlisi anlatım için emeğine sağlık

42 Mesaj
4 Nisan 2010; 23:56:18 

Bir teknik eleman olarak cesaret ve becerinizi tebrik ediyorum. Ama yeni aracıma aynı müdahaleyi yapabileceğimi sanmıyorum. Cenmax 6 lı istiyorum. Cenmax bayisi montaj dahil 350 TL fiyat veriyor. Alet 0rtalama 200 TL. Galiba iş başa düşecek.

23 Mesaj
26 Temmuz 2010; 15:30:15 

Çok faydalı olmuş.

463 Mesaj
26 Temmuz 2010; 23:49:59 

vallahi güzel çalışma olmuş montaj olarak

Aşk beni hep değiştirecek..
N0th!nq .. Jdm.style.

4162 Mesaj
27 Temmuz 2010; 8:58:17 

Elinize saglık . Resimlerden anladıgım kadarıyla duzenlı ve tertıplı bırısınız . Bagajınızdakı cıkmamıs poset ve koltukların yıpranmaması ıcın uygulanan havlu yada benzerı koltuk kaplaması dıkkatımden kacmadı

41 Mesaj
31 Temmuz 2010; 17:22:14 

hocam elinize,emeğinize sağlık.resimli anlatımınız gerçektende çok açıklayıcı olmuş.bikaç gün önce tamamen sizden edindiğim bilgilere dayanarak aracıma (bora) park sensörümü kendim monte ettim.inanın ilk defa denememe rağmen sanki daha öncede montaj yapmışım gibi rahatça,sorun yaşamadan montajı tamamladım.en basitinden özenerek ve içime sinerek yapmış oldum..şu an sorunsuz kullanıyorum.ayrıca şimdiden iki arkadaşım illa bizde isteriz diyerek araçlarına montaj yapmam için beni sıkıştırıyolar paylaştığınız bu yararlı ve açıklayıcı bilgi için size çok teşekkür ederim.

57 Mesaj
12 Eylül 2010; 16:34:01 

quote:

Orijinalden alıntı: Fletch

Elinize saglık . Resimlerden anladıgım kadarıyla duzenlı ve tertıplı bırısınız . Bagajınızdakı cıkmamıs poset ve koltukların yıpranmaması ıcın uygulanan havlu yada benzerı koltuk kaplaması dıkkatımden kacmadı

:) tşk ederim.

238 Mesaj
24 Eylül 2010; 17:16:52 

bu mükemmel anlatım için size çok teşekkür ediyorum.

77 Mesaj
27 Eylül 2010; 11:29:50 

valla helal olsun müdürüm. araba alırsam sizden öğreneceğim çok şey var.

75 Mesaj
2 Kasım 2010; 2:50:45 

Sizi tebrik ediyorum

18966 Mesaj
2 Kasım 2010; 8:20:26 

Değerli adaşım,

Bir elektronikçi ve obsesif-kompülsif itina-özen-düzen hastası olarak sizi elinizi kuvvetlice sıkarak tebrik ederim. İşte bu şekilde yapılması gerekir. Oto radyo teypçilerin izolebantı dişleri ile yırtmaları, kablo izolasyonunu yankeski ile sıyırmaları, birleştirmeyi kılıflı klemens yerine bakır telleri birbirine kıvırarak yapmaları 40 yıldır piyasada standardı haline geldiği bir ortamda işini ADAM GİBİ YAPAN adamlar çok çok az, yapanlar da bunu doğal olarak ücretine yansıttığından "ucuz" arayanlara adres olmamaktadırlar. Asla kaliteden ödün vermeyiniz.

Başarılarınızın devamını dilerim.

Saygılarımla,

Taner Göde

250 Mesaj
2 Kasım 2010; 12:28:28 

Temiz iş. Elinize sağlık

2995 Mesaj
2 Kasım 2010; 13:33:06 

Hocam eline sağlık.Size bir sorum var.aynı renk araç ve park sensörü bende de var.Bu sensörler boyanır mı?Boyanırsa hangi boyayla boyanır?Boyanırsa çalışmasında problem olur mu?

Düş peşindeyim,Düş peşime.

5 Mesaj
18 Aralık 2010; 17:13:57 

quote:

Orijinalden alıntı: tnr.ydn

devamı

http://resim.donanimhab...oad.asp?file=0;35247364

ARKADAŞLAR,
RESİMLERDEN GÖRÜLECEĞİ ÜZERE BENİM HASSASİYETİMDE VE TİTİZLİĞİMDE LPG MONTAJI YAPACAK BİR USTA VAR İSE HAKİKATEN TİTİZ İSE BANA MESAJ veya MAİL İLE BİLDİRİRSENİZ(tnr.ydn@hotmail.com) SİZLERDE BANA YARDIMCI OLMUŞ OLURSUNUZ.

sayın abim belliki sen bu işte ustasın o halde sana bi sorum var bende senin gibi cenmax park sensörü aldım ve ww transporter aracıma takmak istiyorum yanlız bir sorunum var arka plastik tamponun arka kısmında demir aksam var ve dolayısıyla sensörün tam oturması için onlarıda delmem gerek peki bu kutunun içinden çıkan panç la onu delmem mümkünmü acaba yardımcı olursan sevinirim...

570 Mesaj
19 Aralık 2010; 23:26:08 

kablosuz park sensörü nasıl monte edilir?

Ford FOCUS 11 1.6 HB

211 Mesaj
14 Ocak 2011; 14:00:24 

"tnr.ydn " inanılmaz yararlı bir paylaşım olmuş, TEŞEKKÜR EDİYORUM. Ayrıca çok temiz iş yapmışsınız, tebrikler.

1.2 TDI BLUEMOTİON REFLEKS GRİ 2012

46 Mesaj
14 Ocak 2011; 16:54:21 

Çok teşekkürler bende bimden aldığım Toolmaxx park sensörünü montaj şansı buldum :D

1564 Mesaj
14 Ocak 2011; 21:08:33 

hayırlı olsun istanbulda iseniz şpg için 2a mühendisliğe bakınız derim

147 Mesaj
14 Ocak 2011; 22:26:30 

quote:

Orijinalden alıntı: metinmb407

Çok teşekkürler bende bimden aldığım Toolmaxx park sensörünü montaj şansı buldum :D

merhaba hocam bnde bugn herkes gibi bimden park sensörü aldm :D siz montajı kime ve ne kadara yptrdnz

5.000 TL'nin üzerinde işlem hacimi için referanslarıma bakınız.---------------------------------------------------------------------- REFERANSLARIM:salagil(nokia n81 aldım)--Ostard (iphone 4 aldım)--MetinOktay10(Femset sattım)--nero67(iphone 4 aldım)--sezmik(lys hazırlık kitabları sattım)..Quark (samsung note aldim) brazen ( iphone 4s aldim)--gokhan20002001 ( iphone 4 aldım)--the_KHA ( 2 adet iphone 4 aldım)-berbers (s3 mini aldım)

105 Mesaj
16 Ocak 2011; 11:39:15 

Elinize sağlık. Yararlı bir çalışma gerçekten.

Ya ırk, din, para gibi sosyal ayraçların hükmünü ortadan kaldıracağız, ya da bunların hükümleriyle birbirimizi ortadan kaldıracağız. (Quaris Quarty)

4558 Mesaj
16 Ocak 2011; 14:46:32 

çok yararlı bir paylaşım aracıma park sensörünü kendim takmayı düşünüyordum bu konu yol gösterici olucak teşekkürler elinize emeğinize sağlık.

Katılım tarihi: 8 ocak 2005

774 Mesaj
16 Ocak 2011; 17:55:32 

Sensörü kendileri monte edecek arkadaşlar tamponu delmeden önce deleceğiniz yerleri dikkatli belirleyin, tamponun arka kısmını mutlaka delmeden önce kontrol edin.

Transportera kendim taktım ve tamponun altıbda tamponun büyüklüğünde metal vardı, doğru yerleri belirleyene kadar anam ağlamıştı.

El-Müstenidü bi Tevfikãti'r Rabbãniyye Meliki'd Devlet-il-Osmãniyye.

Vatansızlara İnat, Vatan Sağolsun...

3878 Mesaj
19 Ocak 2011; 14:32:22 

güzel ve faydalı bir çalışma olmuş

peki sensörlerin başarı oranı nedir.. benim bi arkadaşta bimde satılan park sensörü vardı genel olarak güzel ancak ufacık bi ot çimen olsun zeminde hatalı sonuçlar veriyodu

2004 Toyota Corolla Terra 1.6 16v VV-TI Sedan / GranitGri

40 Mesaj
15 Mart 2011; 1:30:00 

arkadaşlar focus 1 park sensörü taktım şasi -kablo bağlantısını nereye bağlayacağım bulamadım kaportaya değdiğince çalışmıyor arka lambalardaki kablolardan birine bağladığımda çalışıyor ama bu sefer de arka sis lambalarını yakınca park sensörü çalışmıyor ve bağlantı yaptığım taraftaki fren lambası hiç yanmıyor bu aletin - ucunu nereye bağlamalıyım yardım ederseniz sevinirim

3139 Mesaj
22 Mart 2011; 17:49:28 

park sensörüm geldi, ancak anlamadığım bir nokta var, sensörlerin üzerinde A-B-C-D yazıyor peki tampona takarken bu sıralama aracın arkasına durup tampona baktığımızda soldan sağa doğru hangi sıralama ile yapılacak.
çünkü beyin üzerinde de A-B-C-D şeklinde takılış sırası mevcut.

Eskişehir'liler ve Eskişehir'de yaşayanlar

1446 Mesaj
29 Mart 2011; 17:41:46 

Evet arkadaslar gecen park sensoru taktırdım arkaya sensorler 120 cm lık bır uzunlukda takıldı normalde 40 cm lık mesafe olması gerekırken takan kısı yanlıs hesaplamıs 120 yı4 e bölup 30 cm mesafe yapöıs tabı ıkıncı delıgı delınce farkedıyor ve soyle oluyor ıkı adet kosede var ortada kı ıkı tanenın arası 40 cm olması gerekırken 60 cm

yanı soyle O ----30-- O ------------60----------- O ---- 30---- O Baya guzel tasvır ettım

Cok sorun olurmu ne dersınız ? ne yapayım

Nexus 4 Kullanıcıları Kulübü

WXGA 320ppi True HD IPS+ Gorilla Glass 2 Ekran | Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 Çipset | Quad-core 1.5 GHz Krait İşlemci | Adreno 320 GPU | 16GB Depolama |2 GB RAM | Bluetooth v4.0 A2DP, EDR | 8 MP 3264x2448 Piksel, Autofocus, LED Flaş Kamera | Photosphere 360° Gerçek Panaroma | 1080p@30 Fps HD Video Kayıt | 1.3MP Ön Kamera | Wi-Fi a/b/g/n | NFC | HSPA+ | TV - Out MHL | Android v4.2 İşletim Sistemi

Sansa FUZE & Rockbox

57 Mesaj
25 Nisan 2011; 11:14:54 

quote:

Orijinalden alıntı: murcell_

quote:

Orijinalden alıntı: tnr.ydn

devamı

http://resim.donanimhab...oad.asp?file=0;35247364

ARKADAŞLAR,
RESİMLERDEN GÖRÜLECEĞİ ÜZERE BENİM HASSASİYETİMDE VE TİTİZLİĞİMDE LPG MONTAJI YAPACAK BİR USTA VAR İSE HAKİKATEN TİTİZ İSE BANA MESAJ veya MAİL İLE BİLDİRİRSENİZ(tnr.ydn@hotmail.com) SİZLERDE BANA YARDIMCI OLMUŞ OLURSUNUZ.

sayın abim belliki sen bu işte ustasın o halde sana bi sorum var bende senin gibi cenmax park sensörü aldım ve ww transporter aracıma takmak istiyorum yanlız bir sorunum var arka plastik tamponun arka kısmında demir aksam var ve dolayısıyla sensörün tam oturması için onlarıda delmem gerek peki bu kutunun içinden çıkan panç la onu delmem mümkünmü acaba yardımcı olursan sevinirim...

Arkadaşım park sensörü boyanabilir. Ancak Çok dikkatli olmalısın sakın gidipde oto boyacıya verip şunları aracın rengine boya deme. Birincisi dış plastik kılıfı iç kısımdan ayır. Park sensörleri titreşim esasına göre çalıştığı için sensörün dış plastiği ile iç gövdesini birbirinden ayırıp boyaman lazım. Araya boya dolarsa titreşim azalır ve verim alamayabilirsin. Ayrıca boyayı belli belirsiz yap toz gibi çok hafif olasun.
İyi günler dilerim
Taner Aydın

57 Mesaj
25 Nisan 2011; 11:27:38 

quote:

Orijinalden alıntı: muzo86

park sensörüm geldi, ancak anlamadığım bir nokta var, sensörlerin üzerinde A-B-C-D yazıyor peki tampona takarken bu sıralama aracın arkasına durup tampona baktığımızda soldan sağa doğru hangi sıralama ile yapılacak.
çünkü beyin üzerinde de A-B-C-D şeklinde takılış sırası mevcut.

Genellikle A sol taraftır. Ancak sen sensörleri yerlerine takmadan önce daha doğrusu tırnaklarını tam oturtmadan önce sisteme akımı verip sol ve sağ tarafın doğruluğunu kontrol et. En son tırnakları yuvalara oturtursun.
Kolaylıklar dilerim
Taner Aydın

57 Mesaj
25 Nisan 2011; 11:31:09 

quote:

Orijinalden alıntı: Baxı

Evet arkadaslar gecen park sensoru taktırdım arkaya sensorler 120 cm lık bır uzunlukda takıldı normalde 40 cm lık mesafe olması gerekırken takan kısı yanlıs hesaplamıs 120 yı4 e bölup 30 cm mesafe yapöıs tabı ıkıncı delıgı delınce farkedıyor ve soyle oluyor ıkı adet kosede var ortada kı ıkı tanenın arası 40 cm olması gerekırken 60 cm

yanı soyle O ----30-- O ------------60----------- O ---- 30---- O Baya guzel tasvır ettım

Cok sorun olurmu ne dersınız ? ne yapayım

Sorun olup olmadığını anlamanın en kolay yolu aracın tam orta arka hizasına bir cisim koy ve geri geri gelmeye başla. Aracın bu cisme dayanmadan sensörler ikaz veriyorsa mesele yok. Şayet sensörler belli bir mesafe kadar yaklaşınca örneğin cisme 50 cm kala bu nesneyi algılamıyorsa işte o zaman problem var demektir. Ancak Bu saatden sonra yapacak bir şey de pek yok. Delikler delinmiş. Siz bu dediğim testi yapıp bir deneyin. Ben sorun olacağını pek zannetmiyorum.

57 Mesaj
25 Nisan 2011; 11:34:06 

quote:

Orijinalden alıntı: ft_fatalrhymer

güzel ve faydalı bir çalışma olmuş

peki sensörlerin başarı oranı nedir.. benim bi arkadaşta bimde satılan park sensörü vardı genel olarak güzel ancak ufacık bi ot çimen olsun zeminde hatalı sonuçlar veriyodu

Cenmax sensörün sapma oranı +- 1,2 cm dir. Oldukça kaliteli bir sensör. Ama fiyat biraz pahalı ben 2 yıldır kullanıyorum. Geri geri yanaşmayı gün içinde çok kullanıyorum ve şimdiye kadar hata vermedi.

65 Mesaj
14 Haziran 2011; 17:41:21 

Emeğine sağlık arkadaşım.

2005 Nissan Almera Sedan 1.5

74 Mesaj
1 Temmuz 2011; 12:05:14 

Tebrik ederi elinize sağlık çok faydalı paylaşım

4303 Mesaj
3 Temmuz 2011; 3:04:50 

forumdaki en güzel paylaşımlardan birisi,teşekkürler...

K.Atatürk

95 Mesaj
17 Ağustos 2011; 10:23:25 

çok güzel paylaşım teşekkürler...
park sensörü alacak arkadaşları uyarmak istiyorum zira ben önceki aracıma cyclone taktırmıştım hiç memnun kalmadım. çok geç uyarı veriyor dııt sesini aracı çarptıktan sonra duyarsanız şaşmayın. ayrıca bazen sebepsiz ötüyordu çok sinir bozucu idi.
şimdiki golf marka aracım için cenmax almayı düşünüyorum. çünkü benimle beraber cyclone alan bir arkadaşım söküp cenmax aldı, cyclone'dan sonra cenmax gerçekten mükemmel çok hızlı ve doğru çalışıyor.

---------MFK----------

285 Mesaj
29 Eylül 2011; 11:45:19 

Çok ayrıntılı ve yararlı bir inceleme olmuş,teşekkürler..
Emeğinize sağlık

744 Mesaj
29 Eylül 2011; 23:39:12 

valla helal olsun on numara işcilik yapmışlar ,kimse böyle uğraşmaz

10743 Mesaj
30 Eylül 2011; 21:53:04 

Çok yararlı bir konu olmuş,çok teşekkür ediyoruz,sağolun...
Güzel paylaşım...

7898 Mesaj
9 Ocak 2012; 0:03:36 

Enfes çalışma, takdir eden az. Ellerinize sağlık.

Audio / Video : Onkyo TX-SR 707 | Pure Acoustics SlimDream | Popcorn Hour C-200 | Samsung 40C6000 LED TV | Logitech Harmony 520 | Onkyo Aktif Sub | Vu+ Solo2
PC : MSI P67A-GD65 (B3), Intel 2500K @ 4.00 Ghz (COOLER MASTER Hyper 212 Plus), Samsung 206 BW Wide Screen, GSKILL RipjawsX 1600Mhz 8GB (2x4GB), HIS Radeon HD 5770 1 GB, Coolermaster HAF912 Plus, CORSAIR Force 60GB SATA 6.0Gb/s 550-490MB/s + MAXTOR 750 GB EX, Ocz Fatality 550W PSU, NEC Sata D/L 18X, Logitech MX 1000 Laser | Logitech Formula Force EX Direksiyon
Muhtelif : LG G2 Siyah 32 GB | Ipad 4 16GB | Audio Technica ATH-CKS77 | Canon 60D with 18-55 & 50mm f1.8 | Nintendo Wii | Braun 790cc | Philips Bodygroom TT2021

232 Mesaj