Şimdi Ara

Yaşanacak en iyi ülkeler! (Türkiye ise 79. sırada)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
7.991
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın "2009 İnsani Gelişme Endeksi" yayımlandı.

Yaşanacak en iyi ülkeler! (Türkiye ise 79. sırada)

Buna göre, Norveç, "dünyanın yaşamak için en iyi ülke" kategorisini korurken, Nijerya, 182 ülke arasında "en kötüsü" olarak belirlendi. Yüksek insani gelişim kategorisinde yer alan Türkiye ise 79. sırada bulunuyor.

İnsani Gelişim Endeksi, Türkiye'nin, yüksek gelir düzeyine rağmen hala eğitim ve sağlık hizmetleri alanlarında yapması gerekenler olduğunu işaret ediyor.

"Yüksek İnsani Gelişim" kategorisinde yer alan Bulgaristan, Romanya ve Makedonya gibi 18 ülke, daha düşük gelir seviyelerine rağmen Türkiye'den üst sıralarda bulunuyor. Bunun, Türkiye'nin yüksek gelir düzeyini insani gelişime dönüştürmek için daha fazla çaba harcaması gerektiğine dikkat çektiği ifade ediliyor.

İndekse göre "Çok Yüksek İnsani Gelişim" kategorisinde Norveç'i Avustralya ve İzlanda takip ederken, Nijerya'dan sonra Afganistan ve Sierra Leone "Düşük İnsani Gelişim" kategorisinde yer aldı.

UNDP'den yapılan açıklamada, "Zaman içerisinde kayda değer gelişmelere rağmen ilerleme düzensiz oldu. Birçok ülke son yıllarda ekonomik darboğaz, savaş, AİDS salgını karşısında gerileme yaşadı ve bu hissedilen küresel ekonomik krizin etkisinden önceydi" denildi.

İndekse göre, Nijerya'da ortalama yaşam süresinin 50 olduğu, bunun Norveç'ten 30 yıl daha kısa olduğu belirtiliyor. "Orta seviyede insani gelişim" kategorisindeki ülkelerin yüzde 20'si ile karşılaştırıldığında, yoksul 24 ülkedeki halkın yarısının okuma yazma bilmediği kaydediliyor. Japonlar, 82.7 ortalama ile diğer ülkelerdekilerden uzun yaşadığı, savaş gören Afganistan'da ortalama yaşam süresinin 43.6 yıl olduğu belirtildi.

Yıllık kişi başı gelirin ortalama 298 dolar olduğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yaşan insanların ise en fakir insanlar olduğu ifade edildi.

Çin, Venezuela, Peru, Kolombiya ve Fransa'nın daha fazla gelir ve uzun yaşam süresi ile önceki yıla göre listede 3-4 sıra üste çıktığı kaydedildi. Çin, Kolombiya ve Venezuela'nın ayrıca eğitimde daha da geliştiği belirtildi.

1990 yılından bu yana yıllık insani gelişim indeksi yayımlayan UNDP, 1980 yılından bu yana insani gelişimin küresel olarak yüzde 15 oranında ilerlediğine dikkati çekiyor.

haber3

Bence 79. iyi bir konum daha geride bekliyordum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi winchester -- 5 Ekim 2009; 20:42:51 >

• Deniz,güneş,doğa birarada yaşanabilen dört mevsim ve insanlık açısından bakarsak bence Türkiye ilk üçe girer.
    Her yıl binlerce avrupalı Türkiyeye yerleşiyor.Bu çalışmayı yapan arkadaşlar bilgileri Googleden derlemiş galiba.
    Bu yazıyı yirmiye yakın ülkeyi gezmiş biri olarak yazıyorum kesinlikle milli hislerle yapılmış bir yorum değildir.
  • Araştırmayı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı hazırlamış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nanaka9

Deniz,güneş,doğa birarada yaşanabilen dört mevsim ve insanlık açısından bakarsak bence Türkiye ilk üçe girer.
    Her yıl binlerce avrupalı Türkiyeye yerleşiyor.Bu çalışmayı yapan arkadaşlar bilgileri Googleden derlemiş galiba.
    Bu yazıyı yirmiye yakın ülkeyi gezmiş biri olarak yazıyorum kesinlikle milli hislerle yapılmış bir yorum değildir.

Çok yerinde bir yorum
  • quote:

Deniz,güneş,doğa birarada yaşanabilen dört mevsim ve insanlık açısından bakarsak bence Türkiye ilk üçe girer.

yarın öbür gün bir olay olsa burası türkiye dersin ama...

aklıma gelenlerden yazayım

polisin durduk yere adamları dövmesi
    kültür başkenti istanbulu sel götürmesi 30a yakın canın yitirilmesi
    metrobüs adındaki çağ dışı ulaşım

bunlar bi anda aklıma gelenler. daha hala nasıl oluyor da türkiye yaşanabilir bi yer diyorsunuz anlamıyorum
  • Benim yaşamam için doğa, güneş, denizden evvel, iyi bir iş, iyi bir maaş ve başımı sokabileceğim iyi bir ev lazım.
    Diğerleri olmasa da olur.
  • Saçmalamışlar.
    Üst sıralarda olmasa da, 79 ne demektir yahu
  • Hiç de saçma değil.Gayet doğru bir sıralama.Türkiye'nin ne halde olduğunu bilmiyorsun sanırım.
  • quote:

Liste ülkelerdeki güzelliklere göre değil yaşam standartına göre düzenlenmiş, doğal güzellik ne alaka, tamam anadolu dünyanın en güzel yerlerinden biri ama üstünde kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde yaş ort.65, işsizlik had safhada, hayat çok ucuz ve çok garip olaylar olabiliyor.Bkz: En son doğuda havan topu ile kim vurduya giden kız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnuR -- 5 Ekim 2009; 21:44:22 >
  • Türk halkı karnını doyurabilmek için yaşıyor.Diğer ülkeler hayatını yaşamak için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: batis

quote:

yarın öbür gün bir olay olsa burası türkiye dersin ama...

aklıma gelenlerden yazayım

polisin durduk yere adamları dövmesi
    kültür başkenti istanbulu sel götürmesi 30a yakın canın yitirilmesi
    metrobüs adındaki çağ dışı ulaşım

bunlar bi anda aklıma gelenler. daha hala nasıl oluyor da türkiye yaşanabilir bi yer diyorsunuz anlamıyorum

Amerikada yaşanan sel baskınlarında kaç kişi öldü haberiniz varmı?Koskoca eyalet sular altında kaldı hala eski haline dönemedi
    http://www.tumgazeteler.com/?a=993327
    Polisin durduk yerde adam dövmesi dünyanın her yerinde var bu insanlık meselesi adam olamamış birini polis yaparsan olacağı budur.
    Google ABD polis suçsuz adamı vurdu yaz karşına kaç tane haber çıkacak şaşıracaksın.
    Metrobüse gelince biraz daha sabret yakında en iyisinede sahip oluruz.
    Bu araştırmaları tarafsız kuruluşlar yapsa sonuç çok farklı olurdu.
    Sözün özü dünya tozpembe biryer değil bizim ülkemizde neler oluyorsa başkalarının ülkesindede aynısı oluyor burada ahmet yapıyor orada hans yapıyor.
  • naptın yaa istanbulu tayfun vursa taş üstünde taş kalmazdı
  • quote:

Orijinalden alıntı: süpürman

naptın yaa istanbulu tayfun vursa taş üstünde taş kalmazdı

Sonuçta bunlar ABD de devamlı yaşanan olaylar her sene 7-8 tane kasıga tayfun vb olay yaşanıyor dünyanın süper gücü.
    Neden önüne geçip önlem alamıyor hadi bir kere olsa hazırlıksız yakalandı deriz ama devamlı olduğu halde önüne geçilemiyor.
    Hocam insanın gücü bir yere kadar.
    Biz son yaşadığımız selden ders alıp ona göre önlem alırız yarın daha büyük bir afet gelir aldığımız önlem yetersiz kalır yine olan olur.
    İnsanoğlu doğanın ne zaman ne yapacağını kestiremiyor sağ bekliyorsun sol vuruyor doğa her zaman 1-0 galip.
  • Türkiyenin sıra olarak değerini bilmem ama yaşanacak bir ülke olmadığı kesin...
  • tamam işte adı üstünde felaket. Tedbir almazsan bile bile lades yaparsan da kimse kusura bakmasın ama kerizlik olur. Endenozyadaki deprem Türkiyede olsaydı 10 yıl öncede olmuşdu herkezin canı yandı önlem alındı mı? binde bir kadar belki, deprem olabilir mi? olabilir, neyi bekliyoruz ?
  • Romanya'nın, Makedonya'nın Türkiye'den daha üstte olduğu bir listenin objektifliğine inanmamızı beklemesinler...
  • İnsani Gelişim İndexi(Human Development Index) benim okuduğum kadarıyla en az 20 senedir yapılmakta ve en çok rağbet edilen sıralama indexlerinden biri..Fakat Türk basınında nedense adı "en yaşanabilir ülkeler" adıyla yer aldı.Dolayısı ile kimilerinin aklına üç tarafı denizlerle çevrili cennet vatan Türkiye'nin neden gerilere "düşürüldüğü" sanısı yayıldı..Halbuki bu index;ortalama ömür,birkaç türlü eğitim verisi ve ekonomik gelişim göstergelerine göre hesaplanıyor.Ama tüm bu veriler için ülke ortalaması alınıyor "büyükşehirlerin ortalaması" değil..İklim yada coğrafi konum gibi fiziki özelliklerse değerlendirilmiyor..

Benim takip ettiğim kadarıyla ve foruma da daha önce taşımış olduğum üzere,Türkiye son 5-6 yıldır yaklaşık 25-30 sıra yükseldi..Daha önceleri afrika ülkeleri seviyesinde idi.Buna benzer yine farklı ölçütlerle onlarca sıralama yapılıyor.Örneğin basın özgürlüğü,hukuki gelişim,insan hakları,yetenekli insan gücü,eğitim kalitesi,vergiler,ücretler,GINI vs..Ve emin olun özellikle hukuk konusunda Türkiye en gerilerde yer almaya hala devam ediyor.Sanıyorum bu sıkıntı için en iyi çözüm yeni,sivil,modern ve demokratik bir anayasa olacak.
  • konuyu siyasete çekme istersen
  • Her yıl binlerce avrupalının cebi para dolu olmasa yerleşmezdi.Bu açıdan bakarsak turistler ve milletvekilleri için bu ülke ilk üçe girer.
    İki ayrıcalıklı sınıf,akılları bir karış havada
    Deniz ,güneş,doğa
    Adem ile Havva
    Yapraklar bedava
    Mesele politika
    Olsaydı eğer iyi olurdu ama..

quote:

• İyi yönetildiği takdirde dünyada en iyi yaşanılacak ülkelerden birisi bizim ülkemizdir. Sosyal imkanların iyi olduğu, ekonomik sıkıntının en alt düzeyde olduğu bir Türkiye, sahip olduğu coğrafi güzellikleriyle yaşanılası bir ülke olur.

Başka nerede var bir yanda güneş varken diğer yanda karın olması.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.