- x
8 VALF ile 16 VALF arasindaki fark nedir?
109 Cevap72267 Görüntüleme4 Favori
Bu konudaki kullanıcılar:
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

3232 Mesaj
4 Mart 2009; 10:27:57 

Merhaba Arkadaslar

Benim 2003 temmuz trafige cikisli 2004 model otomatik Golf Pacific aracim var. Araci aldiktan sonra bakim esnasinda aracin 8 Valf oldugunu ogrendim. 8 Valf ve 16 Valf arasindaki fark nedir.

Her ikisininde avantaj ve Dezavantajlari nedir? 16 Valf daha cok tercih ediliyor olmaz ise olmaz birseymidir? Ben araci temiz ve hesapli bulunca pek Valf filan aklima gelmedi.

Tesekkurler

Oris,Edox,Mido Automatic ve 2013 Beyaz Honda Civic Elegance Eco Automatic.

1689 Mesaj
4 Mart 2009; 10:54:55 

bu konu forumda çok tartışıldı.

arama kısmını kullanın

18966 Mesaj
4 Mart 2009; 10:57:12 

Konu ayrıntılı ama çok kısa anlatmaya çalışayım.

8 VALF = Üstten Tek Eksantrikli (SOHC = Single Over Head Camshaft), her silindir başına 1 Emme ve 1 Eksoz Valfi olan "eski" sistem.
4 Silindirli bir motorda 4 x 2 = 8 Valf

16 VALF = Üstten Çift Eksantrikli (DOHC = Double Over Head Camshaft), her silindir başına 2 Emme ve 2 Eksoz Valfi olan "yeni" sistem.
4 Silindirli bir motorda 4 x 4 = 16 Valf

Valflerin sayısı artınca motordaki silindirlere beslenen hava/yakıt karışımı ile silindirlerden tahliye edilen eksoz gazı daha fazla sevk ve tahliye yolu olduğundan motorun performans ve yakıt tüketimi daha optimum değerlere ulaşıyor. Ancak bazı otomobil fabrikaları halen "eski" sistem motorlar üretmeye devam ediyor çünkü bu motorları üretmek daha ucuz ve yüksek performans aramayana hitap ediyor, ancak her zaman daha az yaktığı da ifade edilemez.

HONDA'nın 16 Valfli ama SOHC motorları var. VW'nin de bünyesinde 4 silindirli ama 20 valfli motorları da var. Aracınızdaki "AKL" motor olarak bilinen 8 Valfli motor da üretimi hesaplı olan ve halen üretilen ve kullanılan bir motor. VW'nin bunu devam ettirmesi, GOLF VI'ye de koyması ve hatta 7 ileri çift kavramalı DSG vites kutusunu da bu motora bağlaması şaşırtıcı.

http://forum.donanimhab...78/mpage_1/key_//tm.htm

quote:

Sevgili arkadaşım,

Volkswagen şimdiye kadar yüzlerce benzinli ve dizel motor geliştirmiştir. Çok ilginç gelecektir ama geliştirdiği benzinli motorların LPG'ye mükemmel uyum göstermesini VW isteyerek ve/veya planlayarak da yapmamış, çünkü VW şirket politikası gereği CNG'yi destekliyor, LPG'yi değil. Motor geliştirme departmanı da hiç durmayan, sürekli yeni teknolojiler geliştiren ve bunları uygulayan bir laboratuvar gibi çalışıyor.

İlk olarak aklınızdan şu düşünceyi çıkartın. Bir motorun üretimi durduysa bu motorun KÖTÜ veya BOZUK olmasından değil, daha iyisi geliştirildiği içindir. Bir motor da halen üreliyorsa bunun sebebi ekonomik çıkar (iktisadi menfaat) ve pazarının olmasıdır.

AKL motor basit yapısı, üretimi, montajı ve tamiri kolay, çalışma prensibi nedeni ile fazla parçası olmayan ve son safhasında da oldukça makul yakıt tüketimi, güç üretimi ve ömrü olan bir motor. Bu motorda şarj dinamosu, klima kompresörü ve hidrolik direksiyon pompası yukarıdan aşağya doğru sıralanmış durmakta, çift (')! taraflı yassı kayış (FLAT BELT) ile krank mili kasnağından güç almaktadır. Gaz pedalına halatla bağlı olması nedeni ile gaz pedalına basıldığında tepkisi anidir. Eksoz manifoldu arkada, emme manifoldu öndedir. LPG'ye uyumu çok iyidir. Tek hatırlanması gereken husus motoru devirli kullanmaktır. 4. viteste 50 km/saat ve 5. viteste de 60 km/saat hızlarla da rahatça gitmekte ve tecrübeli kullanımda yakıtı makuldur. Zaten bu motorun ülkemize gelme sebebplerinden birisi ÖTV ve maliyetlerdir.

BCB motor ise daha karmaşık, 16 valf, çift eksantrik, hava filtresi motor bloğu üzerinde, tek taraflı kayış kullanmakta, daha elektronik bir yapıya sahiptir. Gaza bastığınızda motorun tepki vermesinde çok hafif bir gecikme olmakta, çünkü gaz pedalındaki elektronik direnç (rezistans) ne kadar basıldığını ölçmekte, bunu motora elektronik sinyal olarak aktarmakta ve gaz kelebeği buna göre açılmakta, enjektörlerden yakıt püskürtülmektedir. Emme manifoldu akada (!), eksoz manifoldu da öndedir, eksoz borusu karterin içinden açılan bir oyuktan geçer. Emme manifoldunun firewall (göğüs duvarı) ve motor arasındaki en sakin ve rahat boşlukta olmasından ötürü LPG enjektörleri de bu motorda en rahat ve en verimli şekilde takılmaktadır.

Ben AKL motorunu çok sevdim. Hızlanma ve gaz pedalına tepkisi BCB motordan daha iyi. Ama diğer yandan da BCB motorun LPG'ye uyumu (Cruise Control'un da çalışmasından ötürü) onu da LPG'li zamanda çok sevdim.

İkisinin 100-105 HP arasındaki gücü beni fazlası ile tatmin etti. Yarış yapmayacaksan ve efendi kullanacaksan bu ikiz motorun bu devirde bence değerlerinin bilinmesi gerek.

Selamlar,

Taner Göde

18966 Mesaj
4 Mart 2009; 11:00:10 

8 VALF = Üstten Tek Eksantrikli (SOHC = Single Over Head Camshaft), her silindir başına 1 Emme ve 1 Eksoz Valfi olan "eski" sistem.
4 Silindirli bir motorda 4 x 2 = 8 Valf

0

16 VALF = Üstten Çift Eksantrikli (DOHC = Double Over Head Camshaft), her silindir başına 2 Emme ve 2 Eksoz Valfi olan "yeni" sistem.
4 Silindirli bir motorda 4 x 4 = 16 Valf

1

18966 Mesaj
4 Mart 2009; 11:02:33 

Eskiden de eksantrik ÜSTTE değil AŞAĞIDAYDI, valfler "piyano" adındaki tertibatla hareket ettiriliyordu, "kaldırma kolları" yardımıyla aşağıdan yukarıya güç iletiliyordu. 1978 Murat 131 Motoru buna mükemmel bir örnek.

0

3136 Mesaj
4 Mart 2009; 11:09:31 

Vay be ne açıklama abi yaaaa.

Oku alim ol( bu konu hakkında ) Eline sağlık hll olsun diyorum

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

18966 Mesaj
4 Mart 2009; 11:20:09 

quote:

Orjinalden alıntı: rude.

Vay be ne açıklama abi yaaaa.

Oku alim ol( bu konu hakkında ) Eline sağlık hll olsun diyorum

Sadece okumakla yetmiyor. 1985 yılı Eylül ayında amcamın oto tamirhanesinde 3 hafta çalıştım. Benzin içtim (depodan hortumla çekerken, kimseye söyleme), yüzümü sıcak ama pis motor yağıyla yıkadım (yağ tapasını sökerken altında durmamak gerektiğini o zaman anladım). "Tatlı-Sert" sıkmanın ne olduğunu, "Altını Beslemek" termininin de alkol almadan önce yenilen yemekten farklı bir anlama geldiğini o zaman öğrendim. Eski Amerikan arabalarının köpek kulubesi, yan yana konulmuş V8 motorlarının da hela taşı olarak kullandıldığını orada gördüm. Çırak-Kalfa-Usta, Harçlık-Haftalık-Dayak... Tavsiye ederim, çok muhteşem bir deneyim.

3136 Mesaj
4 Mart 2009; 11:41:42 

Ben onlardan aldım, bu dalda olmasada fazlasıyla aldığım kanısındayım. Ama anlatım gerçekten süper.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

797 Mesaj
4 Mart 2009; 12:15:40 

süper anlatım.
kısa ve öz.
teşekkürler tanergode

Panasonic Lumix GF5 / Sigma 60mm F2.8 DN Art Series / Lumix G Vario 14-42mm II MEGA O.I.S.
Olympus E-PM2 / Lumix 14mm F2.5 / m.Zuiko ED 40-150mm 1:4.0-5.6 R
Ipad Air

3232 Mesaj
4 Mart 2009; 12:26:14 

tanergode cok tesekkurler ustat gercekten cok cok guzel ve specific bir aciklama olmus.
Müsadenizle bir kac sorum var.

1.) Servisteki usta bu araca LGP taktirmayin dedi. Performansi kötü olur. Hatta sizinki gibi otomatik bir araca takildi sonra tekrar söktük arac kendine gelemedi hala dediler. Oysa LPG uyumu mukemmel gozukuyor.
2.) 8 VALF de depo kucukmudur. 16 VALF e gore kucuk gibi. Gecen ibre hemen kırmızı bolge uzerindeydi 135 tl ye full doldu. Sanirim 160 tl ye tam doluyor. 16 valf lerde 180 tl bu rakam.
3.) 8 Valf in yakit harcamasi 16 valf e gore ne orandadir. Ornek 100 km sehir ici 16 valf 20 tl harciyor diyelim, 8 Valf 23 tl mi harcar.
4.) Benim aractan sikayetim yok sadece ogrenme meraki ile soruyorum aile icin arac secerken bu 8 valf aracmis diyerek vazgececek kadar onemli bir durummudur. Cunki cok temiz ve uygun fiyata 2001 model megane bir araci sirf 8 valf oldugu icin arkadas aldirmamisti. Galiba onlarda renault19 motor u varmis. Ve gercekten ikinci el araba pazarlarinda ozellikle 2000-2002 8 valf megan araclar 16 valf e gore biraz daha az musteri topluyor ve biraz daha ucuz.

Tskler

18966 Mesaj
4 Mart 2009; 13:00:26 

Cevaplar alıntının içerisinde.

quote:

Orjinalden alıntı: cemele

tanergode cok tesekkurler ustat gercekten cok cok guzel ve specific bir aciklama olmus.
Müsadenizle bir kac sorum var.

1.) Servisteki usta bu araca LGP taktirmayin dedi. Performansi kötü olur. Hatta sizinki gibi otomatik bir araca takildi sonra tekrar söktük arac kendine gelemedi hala dediler. Oysa LPG uyumu mukemmel gozukuyor.
Bu araca bilhassa LPG taktırın, hem de LANDI-RENZO, BRC veya PRINS, hesaplı olan ZAVOLI ve ROMANO da olabilir, en ufak bir sorun yaşamayacaksınız, sadece takan yer uzman, takan kişi de usta olsun. Marka bir yer, özellikle de BRC ve LANDI RENZO, sizi mükemmel uyum ve korunan performans ile fazlasıyla memnun edecektir.

2.) 8 VALF de depo kucukmudur. 16 VALF e gore kucuk gibi. Gecen ibre hemen kırmızı bolge uzerindeydi 135 tl ye full doldu. Sanirim 160 tl ye tam doluyor. 16 valf lerde 180 tl bu rakam.
İkisinin de deposu 50 litredir, yedek depo ile 5 litre daha alabilir ama tavsiye edilmez, OVERFILL (AŞIRI DOLUM) yaparsınız fazla yakıt dışarıya tahliye edilir, yakıt göstergesi de tam doğru çalışmayabilir, buharlaşan yakıta depoda yer kalmaz, depo "şişer".

3.) 8 Valf in yakit harcamasi 16 valf e gore ne orandadir. Ornek 100 km sehir ici 16 valf 20 tl harciyor diyelim, 8 Valf 23 tl mi harcar.
Arada kayda değer çok fazla bir fark yok, sadece 16V motor 5 HP daha fazla güç üretiyor, o kadar. İkisi aynı harcar diyebilecek durumdayım.

4.) Benim aractan sikayetim yok sadece ogrenme meraki ile soruyorum aile icin arac secerken bu 8 valf aracmis diyerek vazgececek kadar onemli bir durummudur. Cunki cok temiz ve uygun fiyata 2001 model megane bir araci sirf 8 valf oldugu icin arkadas aldirmamisti. Galiba onlarda renault19 motor u varmis. Ve gercekten ikinci el araba pazarlarinda ozellikle 2000-2002 8 valf megan araclar 16 valf e gore biraz daha az musteri topluyor ve biraz daha ucuz.
Hayır, kesinlikle vazgeçmeye sebep olacak bir durum değildir. VW'nin şu anda 16 Valfli LPG'ye uygun motoru aşağı yukarı yokken 8 Valfli LPG'ye uygun motoru halen üretilmekte ve satılmaktadır. Bu bile sizin için yeterli bir sebep olmalı vazgeçmemek için. Renault hususunda genel olarak birşey söyleyemem ama 8V ve 16V arasında araç almak veya almamak kadar kesin ve kati bir ayırım yapmak ve seçici davranmak bence doğru bir araç alma politikası değil.

Tskler
Rica ederim.

3136 Mesaj
4 Mart 2009; 13:17:35 

specific nedir ya?

2454 Mesaj
4 Mart 2009; 13:23:03 

İki satır birşey yazalım dedik yine ağzımıza tıktın Taner abi sağol.

5651 Mesaj
4 Mart 2009; 13:24:26 

aman allahım 8 valf ile 16 valf olayı ancak bu kadar basit ve güzel açıklanabilirdi.
şahane olmuş valla.
ellerinize sağlık

Tut ki Ali'den miras kaldı sana Zülfikar, sende Ali'nin yüreği yoksa Zülfikar neye yarar?(Mevlana)

16602 Mesaj
4 Mart 2009; 13:33:50 

quote:

specific nedir ya?

kendine özgü, belirli özellik anlamına gelir.

Opel Vectra 1.9 CDDesign Edition
150 ps 320 nm 6 ileri Active Select

3323 Mesaj
4 Mart 2009; 13:55:38 

Golf Pacific'ler de 8V 102 HP motor var mıydı ya ? Ben tüm Pacific'leri 16V 105 HP diye biliyordum..?

3232 Mesaj
4 Mart 2009; 14:20:41 

tanergode hocam
tekrar tesekkurlerimi kabul edin. Kafamda 8 valf ve 16 valf arasinda ne kadar soru varsa hepsini cok net sekilde cevapladiniz.
Elinize saglik.

3232 Mesaj
4 Mart 2009; 14:23:45 

Dostun kusura bakma arada bir inglizce kacmis tanergodenin anlatimi cok ozel, ozgul, kesin, net ve belirli bir ture yani 8 valf ve 16 valf uzerine oldugu icin o kelime kaci vermis.
Specific hepsini ifade ediyor.
quote:

specific nedir ya?

3232 Mesaj
4 Mart 2009; 14:25:51 

Benim gibi arac konusunda hic bilgisi olmayanlar zaten kafadan 16 valf biliyor:)
Kaputu acinca 16 valf olanlarda 16 valf diye yaziyormus. 8 Valf lerde ise SR yaziyormus. Benim aracda SR yaziyor yani 8 Valf 102HP

quote:

Orjinalden alıntı: Gokhan43

Golf Pacific'ler de 8V 102 HP motor var mıydı ya ? Ben tüm Pacific'leri 16V 105 HP diye biliyordum..?

3323 Mesaj
4 Mart 2009; 14:50:59 

Hocam dediğinizi biliyorum yazı meselelerini fakat Pacific'lerde 8V olduğunu bilmiyordum..Neyse onu da öğrenmiş olduk

Bu arada Taner hocam eline sağlık döktürmüşsün yine

4694 Mesaj
4 Mart 2009; 18:08:45 

vw yaptıysa vardır bir bildiği...
şaka bir yana da eskiye rağbet ola bitpazarına nur yağardı diye bir atasözü var ...
8 valf iyi diyenler, madem bu kadar iyi siz niye 8 valf kullanmıyorsunuz? ekonomikmiş, şehir içinde muazzammış...

D.H. NEDEN BİR OTOMOBİL MARKAMIZ YOK? GRUBU

3776 Mesaj
4 Mart 2009; 18:33:28 

8v lik motor ekonomik değil bence.

yazın staj yaptığım şirkette jetta istanbul şehir içi trafiğinde 14 litreden aşağı inmedi.aynı şekilde arkadaşımdaki golf izmitte(daha az trafik) 11litreden aşağı inmiyordu.

lpg ile uyumlu ancak benzinli kullanım için ideal bir motor değil bence.

EIRP:Effective Isotropically Radiated Power
|∇xE=-(dB/dt) | ∇xH=J | ∇.D=φv | ∇.B=0 | D=ϵ.E | B=µ.H |

4694 Mesaj
4 Mart 2009; 19:47:06 

sağdan sağdan gidecek adamda 16 valf alır, hiç olmazsa daha yeni toknoloji...

3041 Mesaj
4 Mart 2009; 19:59:08 

Vw kaç sene önce ürettiği 8v motorları hala Passatlara Jettalara takıyor.Hakketen anlamıyorum,neden 2009 model araca 10-20 sene öncenin teknolojisini kullanıyorlar.

Ayrıca bence 8V her halkuarda 16V dan çok yakar.Param yetse Jetta 16 V düşünüyordum.Fakat araya fiyat farkını koyunca millet 8V e talim ediyor...

The Power Of Dreams

3232 Mesaj
4 Mart 2009; 23:47:57 

Sagdani Soldani yok bu isin. Sizleri 20 valf aracinizla sabah 9 ve aksam saat 18.00 trafiginde Levet trafiginde soldan soldan giderken gormeyi arzu ederdim. Her malin bir alicisi vardir muhakkak. VW yillardir 8 valf den vazgecmiyorsa ellbette bunun basinda ekonomik nedenler yatiyordur.
8 ve 16 valf arasindaki farki tam anlamiyla hissedebilmem icin 2 seneye ihtiyacim var.

9576 Mesaj
5 Mart 2009; 0:26:41 

sağdan soldan gelmesinler de

Karakterimin tam tersi olan bi motor 8v. Alt devir güçlü olsun dersem dizel alırım zaten daha da az yakar.

3232 Mesaj
5 Mart 2009; 0:29:01 

Konuyu acan benim aslinda msg lari bastan okursaniz bu araci aldiktan 2 hafta sonra 8 valf oldugunu anladim. Ama iyikide anlamamisim yoksa almazdim.

Araci denedim en fazlada 130 km hiz yaptim daha fazla cikmadim su an icin gerekde yok. Zira fazla tecrubem yok arac kullanimi konusunda. Okudugum ve anladigim kadari ile her ikisininde kendine gore avantajlari var. 8 VALF arac 160km-170km hizla gidemezmi? Zaten bu hizlari devamlida yapamazsiniz illaki hizinizi dusurecek bir engel cikacaktir. IST-ANKARA arasindaki ortalama hizininz maximum kac olabilirki? Ve bu hizi 8 valf aac saglayamazmi?

quote:

Orjinalden alıntı: plantamax

ŞİMDİ VW ALAN BİRİNE BU SATTEN SONRA BIRAK 16VALF FSI MOTORU DİREKT TSI TAVSİYE EDERİM.......

6748 Mesaj
5 Mart 2009; 0:45:36 

quote:

´´SAĞDAN SAĞDAN´´ diyen adam 8VALF motoru alıyor......niye biz almıyoruz sorusuna verecek cevap ise ´´SOLDAN SOLDAN´´ diyorum....
,

Seni İstanbul'da sabah ve akşam trafiğine bekleriz.

Çoğu gün Porsche sollayıp Ferrari'lere makas atıyorum. İnanılmaz bir keyif. Herkese tavsiye ederim.

Hatta bir keresinde rampa çıkarken arka arkaya bir 911 S ile Maserati Granturismo solladım.

4 yıldır İstanbul'dayım, sollamadığım, sağlamadığım, makas atmadığım araba kalmadı. Nasıl yaptın diye sorsana...

oçkd fiao ifrs stat çgu iüd nnu ir n
Kim ulan bu Erol Egemen?

407 Mesaj
5 Mart 2009; 1:39:22 

16 Valf - 8 Valf = 8 Valf

Fark 8 Valftir.

Kia Cee'd 1.6 CRDi Cool 5K

3232 Mesaj
5 Mart 2009; 9:11:40 

Cevap icin tesekkur ederim amacim polemik filan degil zaten araci alan almis ama ogrenmek istedigim icin soruyorum.

2 tane ayni model ayni marka arac dusunun biri 8 valf digeri 16 valf her ikiside ayni yol sartlarinda hizlari 160-170km/h bu durumda 8 valf arac 16 valf kadar rahat olmaz demissiniz nedir bu rahatsiz edici durumlar.
Ne gibi farkliliklar hisseder iki driver.

tsk

quote:

8 VALF TABİKİ 160-170KM/H İLE GİDER AMA 16 VALF KADAR RAHAT OLMAZ O HIZLARDA.....ZATEN PERFORMANS OLARAK BÜTÜN FARKTA BURDA.....BİRİ ÜST DEVİRLERİN DİĞERİ ALT DEVİRLERİN ADAMI......

3232 Mesaj
5 Mart 2009; 9:14:27 

Seni ustun ve bilimsel aciklamarindan dolayi kutluyorum. Iyiki varsin ne guzel anlattin aradaki farki.

quote:

Orjinalden alıntı: skipper_forum

16 Valf - 8 Valf = 8 Valf

Fark 8 Valftir.

18966 Mesaj
5 Mart 2009; 9:34:42 

Sorunun ve konunun "8 VALF ile 16 VALF arasındaki fark" olduğunu hatırlatmak isterim. VW'nin neden hâlâ 8 VALF motor ürettiğine gelince bunun piyasadan gelen talebe uygun yapıldığını, bu motorun üretiminin UCUZ olduğunu, yakıtın Türkiye'ye göre nispeten ucuz olduğu Almanya'da da bu motorun sunulduğunu, LPG'ye % 100 uygun tek 1.6 motor olduğunu ifade edebilirim.

9613 Mesaj
5 Mart 2009; 9:56:12 

quote:

Cevap icin tesekkur ederim amacim polemik filan degil zaten araci alan almis ama ogrenmek istedigim icin soruyorum.

2 tane ayni model ayni marka arac dusunun biri 8 valf digeri 16 valf her ikiside ayni yol sartlarinda hizlari 160-170km/h bu durumda 8 valf arac 16 valf kadar rahat olmaz demissiniz nedir bu rahatsiz edici durumlar.
Ne gibi farkliliklar hisseder iki driver.

tsk

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
sayın cemele,

yüksek süratte fark daha iyi anlaşılmasının nedeni şudur,

sürat arttıkça devir yükselecektir. Atıyorum 6000 ve üstü devrilerde ateşleme ve buradana laınması için gereken zaman çok kısalmaktadır. işte bu koşulda çalışan bir siklindiri bir odaya benzetirsek giriş (hava)valfleri bu odanın pencereleri olarak hayal edin, çıkış (eksoz)valfini de odanın kapısı olarak .

siz sayıyı 2 katına çıarınca büyük tek bir pencere yerine 2 adet daha ufak pencere koyuyorsunuz gibi hayal edebilirsiniz. içeriye çekilecek hava devir artınca görece olarka artacaktır bu da daha iyi bir yanma demektir.Silindir içi oksijen miktarını artırabilerseniz ki ,valf yapılarak hedeflenen şey odur, odaya daha fazla hava girişine neden olursunuz buda ivmelenmekisteyen aracın nefesini tükendiği durumların daha geçe olmasına neden olmaktadır. Ama 8 silinmdirli 5000motor bir aracı düşünürseniz bunun valf sayısını artırmaının ne getirisi olacaktır incleemk gerekir. Çünk üdevir yüksek değil ama hacim büyükse vacum etkisi de büyük olacak sili,ndir rahat çalışacaktır. eğer silindir içine rahat giremez veya çıkamaz ise silindir devrini artırmak zorlaşacak bellirli bir noktada tıkanıp kalacaktır. aynen bir koşucunun nefes alıp da yetmemesi gibi silidir isteksizleşecek ve yeterli yakıt olduğu halde bunu yakacak havayı ve zamanı bulamayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 5 Mart 2009; 9:58:56 >

1689 Mesaj
5 Mart 2009; 10:12:53 

anlatım çok güzel olmuş. yazan arkadaşın eline sağlık.

bende birşey eklemek istiyorum

megane 1.6 8v kullanıyorum. 16v de kullandım. ikisinin arasında gördüğüm farklar;

+8v alt devirlerde çok daha canlı, ancak 3000d/d geçince arabada güç kaybını hissediyorsun. ancak alt devirlerde canlı olması aracı daha alt devirlerde kullanmanı ve daha az yakmanı sağlıyor.
+ lpg dönüşümlerinde daha ucuza mal edebiliyorsun, ben OMVL düz sistem taktırdım. araç benzinsiz de çalışıyor problemsiz. ayrıca 700 liraya mal oldu. sabah çalışmama, ecu problemleri, hata kodları ile uğraşmadım.

-16v de üst devirlerde gücünü gösteriyor,
-lpg dönüşümlerinde sıralı taktırmak zorundasın, sıralının da problemleri yok değil. çalışmama sorunları, sürekli depoda çeyrek depo benzin olmalı, sistemin karmaşıklığından montajının zor olması, iyi bir usta bulunamadığında uzun ve sıkıntılı bir süreç yaşatması.

seçim senin.

3232 Mesaj
5 Mart 2009; 10:38:15 

Evet aciklayici yorum yapan arkadaslarin hepsine tesekkur ediyorum.
Ben kısa surede LPG dusunmuyorum daha dogrusu LPG ye pek sıcak bakmıyorum. Iki sebebi var birincisi arac otomatik vites ve ozel servisteki usta bu araclara LPG taktirma dedi verim alinamiyor dedi. Ama burda basta Tanergode ustat ve hemen hemen herkes ozellikle 8 valf motorlarda LPG uyumunun mukemmel oldugu belirtti. Ikinci sebeb olarakda guvenlik ve LPG nin ilerde aracta verecegi benzine gore tahribat.
Cok fazla kullanmiyorum senede maximum 8000km ancak yapabilirim. 2-3 sene sonra degisim filan olmaz ise LPG yi dusunurum. Bakalim hayirlisi olsun kazasiz belasiz kullanalim benim aracin yavas olmasinda fayda var hem acemi soforum hem icinde zaman zaman 5 aylik oglumu tasiyacagim. 2-3 sen sonra palazlaninca artik bakariz 16 valf ve ustune.

Yorumlari ile deger katan butun arakadaslara tekrar tesekkur ederim.

quote:

Orjinalden alıntı: _KUZEY

anlatım çok güzel olmuş. yazan arkadaşın eline sağlık.

3232 Mesaj
5 Mart 2009; 16:08:37 

Ok. dir.

Tanergode arakadas noktayi bastan koymustu. Isin icine sollama saglama girdi tamamen hizlanma surelerinde biri daha seri ve kisa surede ulasiyor digeri daha fazla benzin yakarak daha uzun zamanda ulasiyor. Tanergode arkadasin dedigi gibi arac alinirken illada olmasi gerekir parametrelerden biri degil bana gore. Ikinci el arac temiz fiyati uygun o zaman kacirma 8-18 valf farketmez.

quote:

şimdi soruna kısa ve öz bir cevap vermek istiyorum; benim yukarıda özetle yazdıklarımı herkes bir defa daha tekrar ederek yazmış....

şimdi dostum senin soruna gelince durum şudur.....BİRİ 8V DİĞERİ 16V OLAN İKİ ARAÇ YANYANA 160 KM/H HIZDA DURMADAN GİDİYOR OLSUN.......
YOLDA YERİ GELDİ 190KM/H HIZA ÇIKMAK GEREKTİ DİYELİM.......İŞTE BU NOKTADA 160 DAN 190 A ÇIKARKEN 8VALF MOTOR ,16 VALF MOTORA GÖRE ARA HIZLANAMA DEĞERİ OLARAK GERİDE KALACAKTIR BASİT BİR ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE, MESELA; 8VALF MOTORLU OLAN ARAÇ 160KM/H HIZDAN 190KM/H HIZA ÇIKMASI İÇİN GEREKEN SÜRE ORTALAMA 30 SANİYE İSE; 16VALF MOTORLU OLAN ARAÇTA 160 DAN 190 A ÇIKMASI İÇİN GEREKEN SÜRE 20 SANİYE CİVARINDADIR YANİ İKİ MORTOR ARASINDAKİ PERFORMANS FARKI BUDUR...... NOKTA(.)

206 Mesaj
5 Mart 2009; 16:36:55 

aynı motor benim aracımda da mevcut lpg ile kullanıyorum(2001 bora).araç ile otobanda 190 km/h hız yaptım.

1689 Mesaj
5 Mart 2009; 17:10:38 

aferin, birdaha ki sefere 220 dene.

quote:

Orjinalden alıntı: huso_

aynı motor benim aracımda da mevcut lpg ile kullanıyorum(2001 bora).araç ile otobanda 190 km/h hız yaptım.

3232 Mesaj
5 Mart 2009; 22:04:50 

LPG li verimi nasil Huso sorun cikariyormu, Benimki otomatik vites, bakim yaptirdim usta LPG taktirma dedi.

quote:

Orjinalden alıntı: huso_

4694 Mesaj
5 Mart 2009; 22:51:53 

vw ne yaparsa doğrudur NOKTA...

569 Mesaj
6 Mart 2009; 0:00:58 

Benim içinde epey aydınlatıcı oldu. Bazen forumda arama yaparak birçok kirli bilgi arasında doğrusunu seçmek zor olabiliyor.
Teşekkürler.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
6 Mart 2009; 0:23:52 

quote:

Orjinalden alıntı: vezir

yüksek süratte fark daha iyi anlaşılmasının nedeni şudur,

sürat arttıkça devir yükselecektir. Atıyorum 6000 ve üstü devrilerde ateşleme ve buradana laınması için gereken zaman çok kısalmaktadır. işte bu koşulda çalışan bir siklindiri bir odaya benzetirsek giriş (hava)valfleri bu odanın pencereleri olarak hayal edin, çıkış (eksoz)valfini de odanın kapısı olarak .

siz sayıyı 2 katına çıarınca büyük tek bir pencere yerine 2 adet daha ufak pencere koyuyorsunuz gibi hayal edebilirsiniz. içeriye çekilecek hava devir artınca görece olarka artacaktır bu da daha iyi bir yanma demektir.Silindir içi oksijen miktarını artırabilerseniz ki ,valf yapılarak hedeflenen şey odur, odaya daha fazla hava girişine neden olursunuz buda ivmelenmekisteyen aracın nefesini tükendiği durumların daha geçe olmasına neden olmaktadır. Ama 8 silinmdirli 5000motor bir aracı düşünürseniz bunun valf sayısını artırmaının ne getirisi olacaktır incleemk gerekir. Çünk üdevir yüksek değil ama hacim büyükse vacum etkisi de büyük olacak sili,ndir rahat çalışacaktır. eğer silindir içine rahat giremez veya çıkamaz ise silindir devrini artırmak zorlaşacak bellirli bir noktada tıkanıp kalacaktır. aynen bir koşucunun nefes alıp da yetmemesi gibi silidir isteksizleşecek ve yeterli yakıt olduğu halde bunu yakacak havayı ve zamanı bulamayacaktır.

birde düşük devirlerde 8V neden üstündür onu anlatabilir misiniz :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi olabilirmi -- 6 Mart 2009; 0:19:30 >

755 Mesaj
6 Mart 2009; 0:55:54 

selam
taner arkadaşa ayrıca selam olsun yazılarını ilgiyle takip ediyoruz
bir çift sözüm vosvosa 2009 yılında hala 8v li 102 bg lik eski nesil motorları satabiliyo ya helal olsun
bir arkadaş demiş millet mecbur kalıyo diye almayalım kardeşim vosvos bi sürü marka var aralıkta baz donanım tsi li golfe 40 diyorlardı ne yapıyorsunuz dedim satıcıya o da bizde böyle dedi herkesin tercihine saygılıyım ama bence o arabalar o paraları kesinlikle hak etmiyo ayrıca benim gibi 30 yaşın üstündekiler için vosvos hala tosbağa dır aynen skoda gibi skoda deyince aklıma o yamuk tekerleriyle bizim sütçü amca aklıma geliyo

2009 HYUNDAİ Accent ERA 1.4 Team ABS , Kristal Mavi

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
6 Mart 2009; 22:01:15 

x

3232 Mesaj
6 Mart 2009; 22:32:09 

Yazdiklariniz icinde 8 ve 18 valf arasinda baglantili birsey goremedim. Simdi siz yazdiniz kimse artik 8 valf 102 bg li motora sahip vw almaz. Yazilarini dikkatle takip ettiginiz taner gode arkadas vw nin neden 8 valf motor urettiginede deginmis.

quote:

Orjinalden alıntı: turgut reis

selam
taner arkadaşa ayrıca selam olsun yazılarını ilgiyle takip ediyoruz
bir çift sözüm vosvosa 2009 yılında hala 8v li 102 bg lik eski nesil motorları satabiliyo ya helal olsun
bir arkadaş demiş millet mecbur kalıyo diye almayalım kardeşim vosvos bi sürü marka var aralıkta baz donanım tsi li golfe 40 diyorlardı ne yapıyorsunuz dedim satıcıya o da bizde böyle dedi herkesin tercihine saygılıyım ama bence o arabalar o paraları kesinlikle hak etmiyo ayrıca benim gibi 30 yaşın üstündekiler için vosvos hala tosbağa dır aynen skoda gibi skoda deyince aklıma o yamuk tekerleriyle bizim sütçü amca aklıma geliyo

755 Mesaj
7 Mart 2009; 0:43:03 

quote:

Yazdiklariniz icinde 8 ve 18 valf arasinda baglantili birsey goremedim. Simdi siz yazdiniz kimse artik 8 valf 102 bg li motora sahip vw almaz. Yazilarini dikkatle takip ettiginiz taner gode arkadas vw nin neden 8 valf motor urettiginede deginmis.

selam alınmana gerek yok burası özgür bir forum sadece görüşlerimi söyledim kimseyi bilgilendirmek haddim değil zaten taner arkadaşımız gerekli açıklamayı yapmış ne diyelim ki ben şunu dedim sadece 2009 senesinde o paraya 102 lik 8v li motor alınmaz dedim ha siz almışsınız kimse bir şey diyemez ama itiraf edin eskiden bu bilgilere sahip olsaydınız siz de belki almayacaktınız amaç polemik değil benim düşüncelerime katılmak zorunda değilsiniz kimse değil önemli olan hak bildiğin yolda tek başına yürüyebilmektir neden rahatsız oldunuz anlamakta zorluk çekiyorum gelen yazılardan rahatsız olacaksanız bir daha konu açmazsınız olur biter birbirimizden rahatsız olmamamız lazım

3232 Mesaj
10 Mart 2009; 15:06:00 

Guzel kardesim rahatsizligim VW i kotulemen degil. Konu ile ilgisi olmayan herhangi bir bilimsel dayanagi olmayan kizginligina dayali sozlerine tepki veriyorum. Yukarda arkadaslarin aciklamarina ilaveten 8 valf ve 16 valf arasindaki farka ekleyecegin bisey varsa buyur kulagim sende. VW araclarini ucuz fiyata verse o zaman ne tosbagi olur ne kaplumbag. Gitmissiniz 40000 tl fiyat cekmisler arabaya ve isinize geliyorsa demisler sizde o kizginlikla onemsenmemezlikle burda atip tutuyorsun. Sana ordaki satis temsilcisi size 40000 tl dedik ama 30000 tl ye birakiriz deseydi, VW den daha iyi firma olmayacakti. Aracin 8 valf yada 16 valf olmasi benim icin su anda hic onemli degil ilk aracim temiz olsun sorun cikartmasin yeter. Ben Honda civic ile basladim toyatai opel derken elimize golf gecti. Zaten ben 8 valf ve 16 valf farki anlayamam su anda. Bu arada asiri derecede menunum haftada 50-100km arasi yol yapiyorum tikir tikir gidip geliyorum.
Bu arada 102bg 8 valf arabaya bu para verilmez diyorsun sen bana 22000 tl ye 0-60000km araliginda 2005 model yeni kasa 16 valf temiz degiseni olmayan 3 parca boyaya kadar kabul edilir bir arac bul ozelden yaz 1000 tl de harcadigin emek icin sana verecegim.

quote:

Orjinalden alıntı: turgut reis

selam alınmana gerek yok burası özgür bir forum sadece görüşlerimi söyledim kimseyi bilgilendirmek haddim değil zaten taner arkadaşımız gerekli açıklamayı yapmış ne diyelim ki ben şunu dedim sadece 2009 senesinde o paraya 102 lik 8v li motor alınmaz dedim ha siz almışsınız kimse bir şey diyemez ama itiraf edin eskiden bu bilgilere sahip olsaydınız siz de belki almayacaktınız amaç polemik değil benim düşüncelerime katılmak zorunda

185 Mesaj
10 Mart 2009; 21:21:20 

8 valf 2001 confort otomatik bora kullanıyorum. aldığımda tüplü idi şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım. hatta 8 valfın parçaları ve işçiliği de daha kolay olduğu için tamiri kolay.

daha geçen kayışları değiştirttim hemen yanımda da 16 valf bora kayış değiştirdi onun parça ve işçilik fiyatı farklı oldu en güzel örnektir. nihayetinde bu araçla uçmuyoruz.

en uygun en sorunsuz bir şekilde ihtiyacımızı karşılamaya çalışıyoruz.. tüp uyumu varsa parçalar daha ucuzsa kişi neden tercih etmesin ki. ille de herkes dsg li tsi motor mu almak zorunda..

otomatik arazı olan arkadaşa da eğer uzun km yapıyorsa tüp taktırmasında bi sakınca yok ben kullanıyorum sorunsuz.. tabi yaptığı km önemli..

INTEL Core i7 920 - 4870 - 6Gb Ram - 1 TB SAMSUNG HD103SJ Spinpoint F3 - Thermaltake 750 - Asus P6t

3232 Mesaj
11 Mart 2009; 9:52:45 

Ben yakin zamanda LPG dusunmuyorum arac 64000 km lerde yilda baska bisey olmadigi surece 10000 km nin ustune cikmam mumkun degil. Aracim haftanin 5 gunu yatiyor.
Bu yuzden aracin cok yakmasinida pek onemsemiyorum. Ayda 1 depo benzin yetiyor.

9613 Mesaj
11 Mart 2009; 10:22:28 

şahsi görüşüme göre yılda 15 depo benzin tüketimini aşamayanlar için LPG dünyasına girip girmemek terazi kefesinde bir denge durumunu ortaya koyuyor. Tabiiki 15 depo veya 12 depo veya biraz daha artı eksi rakkamlar benzin lpg fiyat oranı ile değişebilir.Ancak değişmeyecek olan şey benzini tüketen ve kullanan araç sahibinin hoşnutluğu ve alacağı zevk kavramıdır.Ama işin içine para girince zevk veya bazı gerçekleri biraz gevşetmek ve herkesin kendi doğrusunu bulması daha uygun oluyor.

Not: dizel konu dışında tutulması kaydıyla yukarıdaki görüşümü yazdım.

3232 Mesaj
11 Mart 2009; 11:31:26 

Arac konusunda yeterli bilgim yok. Zaten yeni yeni kullaniyorum.
Arac 2004 model Golf otomatik 8 valf olanlardan Taner gode gibi tecurbeli ve bilgili arkadaslar benim motorun LPG ye uygun oldugunu yazdilar. Oysa ozel servis teki eleman abi buna LPG taktirma verim alamassin dediler. Bir araca takmislar ve sokmusler ama o taktiklari arac nasildi ayni motor mu bilmiyorum.

Asil dusundugum sey ise LPG nin konfor a etkisi ve ozelliklede arac uzerinde benzine gore yapacagi olumsuz etki yuzde olarak ne kadardir. Benim gibi acemi surucu benzinden LGP ye geciste hem performans hemde konfor u ne kadar hisseder birde benim arac otomatik. LGP taklinca aracin ozellikle motor gibi onemli ve hayati kısımlarındaki aşınma benzine gore cok mu olur.

quote:

şahsi görüşüme göre yılda 15 depo benzin tüketimini aşamayanlar için LPG dünyasına girip girmemek terazi kefesinde bir denge durumunu ortaya koyuyor. Tabiiki 15 depo veya 12 depo veya biraz daha artı eksi rakkamlar benzin lpg fiyat oranı ile değişebilir.Ancak değişmeyecek olan şey benzini tüketen ve kullanan araç sahibinin hoşnutluğu ve alacağı zevk kavramıdır.Ama işin içine para girince zevk veya bazı gerçekleri biraz gevşetmek ve herkesin kendi doğrusunu bulması daha uygun oluyor.

9613 Mesaj
11 Mart 2009; 11:45:45 

söz konusu aşınma ve ömür olduğunda her zaman orjinal dizayn daha uzun ömürlü olmasını bekleriz. Bunu kısalatan çok fazla parametre vardır. Ancak direk LPG kullanımı sonrasını bunu gözlemlemek ve kanıtlamak söz konusu olduğunda yüzbinlerce km kullanılması gerekecektir ki bu durumu birçok kullnıcı aracı satarak zatan görememektedirler. yeni alınmış araçların belirli bir süre orjinal benzinli kullnım sonucunda eğer aracınıa uygum bir LPG kiti ve düzgün bir mopntaj ve bakımları yapılması sonucunda hissedilebilir bir performasn eksilliği hissetmek oldukça zordur. Bu tür farklar ancak ölçerek bulunabilir ki sadece beygir gücünü ölçen bir sistemde LPG kullanım miktarını biraz açarak bu aradaki farkı ayar ile kapatmaları mümkündür.

Aracınızda turbo yok ise ve elektronik sistemleri LPg ile uyum sağlıyorsa çıkacak problemlerde danışacak ve çözüm bulacak servis veya ustalarınız olduğu müddetçe LPG sistemininde birçok avantajı bulunmaktadır. Ancak para mevzu bahis değil ise orjinal benzinlinin zevki ve önceliğini asla LPG ile kıyaslayamayız. Bazı kişiler araçlarına tomarla fazladan para verip alacakları küçücük bir beygir veya salise farkını önemsiyor ise benzin bu işin çözümüdür ama çok yi imodifiye edilmiş bir LPg sistemi de bazen sadece o araç için tatmin edici sonuçlar alınmasını sağlayabiliyor. Burada tek sorun şudur eğer uğraşmaktan sıkılıyor ve en ufak bir aksaklıkta keşke yapmasaydım diyecekseniz LPG ye geçiş yaparken bir kere daha düşünün veya erteleyin, derim.
Ama aracınızla bütünleşmiş ve çıkacak sorunları göğüsleyebilecek bir zihniyette ve pes etmeyecek yapınız varsa neden benzine daha fazla ödeyeceksiniz diye de belirtmem gerekiyor.

quote:

Arac 2004 model Golf otomatik 8 valf olanlardan Taner gode gibi tecurbeli ve bilgili arkadaslar benim motorun LPG ye uygun oldugunu yazdilar. Oysa ozel servis teki eleman abi buna LPG taktirma verim alamassin dediler. Bir araca takmislar ve sokmusler ama o taktiklari arac nasildi ayni motor mu bilmiyorum.

Asil dusundugum sey ise LPG nin konfor a etkisi ve ozelliklede arac uzerinde benzine gore yapacagi olumsuz etki yuzde olarak ne kadardir. Benim gibi acemi surucu benzinden LGP ye geciste hem performans hemde konfor u ne kadar hisseder birde benim arac otomatik. LGP taklinca aracin ozellikle motor gibi onemli ve hayati kısımlarındaki aşınma benzine gore cok mu olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 11 Mart 2009; 11:42:28 >

18966 Mesaj
11 Mart 2009; 12:05:35 

quote:

Değerli arkadaşım,

Sadece Türkiye'deki değil, Avrupa'daki tüm LPG dönüşüm servislerini dolaşırsan VW'nin A ve B ile başlayan benzinli motorların tümünün (FSI ve TSI olanlar henüz hariç olmakla birlikte) LPG'ye kusursuz uygunluğunu teyit ederler. Bunun sebebi VW'nin motorlarını ötedenberi DOĞALGAZ'a (CNG/LNG) uygun üretmek istemesidir. Gelin görün ki benzinli bir motoru proje aşamasında CNG/LNG'ye uygun hale getirirken LPG'ye uygunluğu da kendiliğinden oluşuyor. Bu durumda 8V (AKL olarak bilinen) ve 16V (BCB olarak bilinen) bu motorlar gerek yapı tarzları, gerek hava/yakıt besleme yönleri ve gerek ECU'ları ile LPG'ye % 100 uyumludurlar. En ufak bir şüpheniz olmasın.

Aracın OTOMATİK olmasının LPG ile uzaktan ve yakından bir ilgisi yoktur. LPG aracın yakıt beslemesi ile ilgilidir. Vites kutusunun otomatik veya manüel olmasının bir etkisi yok, olamaz da.

Benzinden LPG'ye geçişte çok kısa bir an (saniyenin çeyreği kadar belki bile değil) duraksama hissedersiniz, fakat bu sürüş performansını etkileyecek veya engelleyecek bir husus değildir. Aşınma konusuna gelince benzindeki normal bakımları LPG'de de yapmaya devam edince (yağ, su, filtre vb.) benzin ve LPG kullanımından ötürü birisi veya diğeri lehine/aleyhine bir aşınma farkı oluşmayacaktır. Sizin ifade etmeye çalıştığınız birinci kuşak (karbüratör boğazından püskürtmeli) "analog" LPG sistemleri. Onlar 2009 itibariyle epey geride kaldı, her ne kadar eski teknolojiye dayalı araçlara tek tük takılıyorsa da (400 TL civarındadır).

Selamlar,

Taner Göde

3232 Mesaj
11 Mart 2009; 14:12:12 

Tesekkur ederim yaklasim ve cevaplariniz icin konu 8V ile 16V olmasina ragmen LPG uyumu hakkinda da epey bir bilgi edindim.
Ayda 400-500 km yol yapan extrada yilda 3500-4000km uzun yol yapacak bir arac icin benzinin cok pahali olmasina ragmen ilk etapta LPG dusunmuyorum.
LPG nin benim aracin sahip oldugu motorlarda tam uyum sagladigini ozellikle Taner Göde arkadasin cok aciklayici yazilarindan ve bilgilerinden kesin sekilde ogrenmis bulunuyorum.
2 yil sonra araci kullanmaya devam edersem Benzin halen pahali LGP de cazip konumunu surdurse Taner Gode arakadasin dedigi gibi isini bilen ve kaliteli bir LPG sitemi taktirmayi dusunuyorum.
Su an icin araci yeni aldim biraz bu sekilde kullanip benzin giderlerine bakmayi tercih ediyorum.

quote:

Değerli arkadaşım,

Sadece Türkiye'deki değil, Avrupa'daki tüm LPG dönüşüm servislerini dolaşırsan VW'nin A ve B ile başlayan benzinli motorların tümünün (FSI ve TSI olanlar henüz hariç olmakla birlikte) LPG'ye kusursuz uygunluğunu teyit ederler. Bunun sebebi VW'nin motorlarını ötedenberi DOĞALGAZ'a (CNG/LNG) uygun üretmek istemesidir. Gelin görün ki benzinli bir motoru proje aşamasında CNG/LNG'ye uygun hale getirirken LPG'ye uygunluğu da kendiliğinden oluşuyor. Bu durumda 8V (AKL olarak bilinen) ve 16V (BCB olarak bilinen) bu motorlar gerek yapı tarzları, gerek hava/yakıt besleme yönleri ve gerek ECU'ları ile LPG'ye % 100 uyumludurlar. En ufak bir şüpheniz olmasın.

159 Mesaj
11 Mart 2009; 15:19:07 

ben tanıdığım samimi olduğum dostlarıma. eğer araclarını uzun vadede kullanacaklarsa az km yapsalar dahi. lpg takması için teşvik ediyorum. çünkü ülkemizde en pahalı yakıt kullanılmakta. benzin ve lpg arasındaki fiyat açısından farkda değişkenlik göstermekte. ama sehir dısı bir yola çıkacak oluyoruz ortalama gidiş geliş 1000 km olduğunu var sayarsak benzine göre 50 tl az ödemiş oluyorum. buda lpg taksidinin yarısı demek :)). zaten sehir içinde kullandığımızda da yararını görüyoruz. ben çok memnunum. bu zamanda ya lpg yada dizel. herkese keyifli sürüşler

Dünyanın çivisi çıkmış bir tarafta kan bir tarafta alem.

755 Mesaj
11 Mart 2009; 18:02:38 

quote:

Guzel kardesim rahatsizligim VW i kotulemen degil. Konu ile ilgisi olmayan herhangi bir bilimsel dayanagi olmayan kizginligina dayali sozlerine tepki veriyorum. Yukarda arkadaslarin aciklamarina ilaveten 8 valf ve 16 valf arasindaki farka ekleyecegin bisey varsa buyur kulagim sende. VW araclarini ucuz fiyata verse o zaman ne tosbagi olur ne kaplumbag. Gitmissiniz 40000 tl fiyat cekmisler arabaya ve isinize geliyorsa demisler sizde o kizginlikla onemsenmemezlikle burda atip tutuyorsun. Sana ordaki satis temsilcisi size 40000 tl dedik ama 30000 tl ye birakiriz deseydi, VW den daha iyi firma olmayacakti. Aracin 8 valf yada 16 valf olmasi benim icin su anda hic onemli degil ilk aracim temiz olsun sorun cikartmasin yeter. Ben Honda civic ile basladim toyatai opel derken elimize golf gecti. Zaten ben 8 valf ve 16 valf farki anlayamam su anda. Bu arada asiri derecede menunum haftada 50-100km arasi yol yapiyorum tikir tikir gidip geliyorum.
Bu arada 102bg 8 valf arabaya bu para verilmez diyorsun sen bana 22000 tl ye 0-60000km araliginda 2005 model yeni kasa 16 valf temiz degiseni olmayan 3 parca boyaya kadar kabul edilir bir arac bul ozelden yaz 1000 tl de harcadigin emek icin sana verecegim.

sinirli olduğumu nereden çıkardın birader ben görüşümü söyledim sadece ama sen anlamak istemiyorsun galiba elin markasına niye kızayım sadece 2009 yılında o para 102 lik 8v arabaya verilmez dedim bu benim görüşüm kimseye hakaret etmedim vw yi eleştirdim seni değil yav hakikaten söylüyorlardı da inanmıyordum
vw kullanıcıları ne kadar fanatikmiş gördüm şimdi sen almışsın güle güle kullan birader bana ne sana bir şey diyen yok özgür bir forum burası hakaret olmadıktan sonra istediğimi yazarım rahatsız olacaksan konu açma
sonradan üslubunu değiştirip bana saldırmışsın ayıp etmişsin benim kimsenin parasına ihtiyacım yok şükür
bu arada sana 2. elde yardım da edemem kusuruma bakma çünkü hiç 2.el arabaya binmek nasip olmadı

2746 Mesaj
11 Mart 2009; 18:28:49 

quote:

specific nedir ya?

unique

Sheer Driving Pleasure.