Şimdi Ara

MaxtBlast5 (Low Level Format Ve Daha Fazlası) Resimli Anlatım...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
114
Cevap
12
Favori
93.781
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aslında bu konuyu uzun bir süre öncewww.hilalturk.com için hazırlamıştım ama resimler uçtuğu için güncellemem gerekti. Güncellemişken sizlerlede paylaşmak istedim....

MaxBlast 5
    MaxBlast 5 yazılımı Büyük ihtimal Acronis Firması tarafından hazırlanmış ücretsiz bir yazılımdır. Yanlış hatırlamıyorsam programın bazı kısımlarını kullanmak için sisteminizde en az bir adet Seagate veya Maxtor markalı bir Harddisk olması gerekiyor

Peki bu program benim ne işime yarar derseniz, MaxBlast ile bekap alıp geri yükleme , Clonlama,harddiskte üzerinde partition işlemleri ve en önemlisi ise bu program ile harddiskinize low level format atabilirsiniz...

Low level formatı genelde iki amaçlı kullanırız.
    Bunlardan birincisi harddiskimizdeki sorunları çözmek için, yani genelde bad sectorler için kullanırız.
    Ikincisi ise veri güvenliği. Yani eğer bu harddiski satacaksanız veya birine verecekseniz harddiskte size dair bir bilgi kalmasın istiyorsanız low level formatı tercih edebilirsiniz...

Programı anlatmaya başlamadan önce gerekli dosyaları vermek istiyorum.....

Programı direk CD ye çekip kullanmak için benim oluşturup upload ettiğim CD imajını aşağıdan indirebilirsiniz...
    http://www.4shared.com/file/72821447/1f8ed456/MaxBlst5.html
    http://rapidshare.com/files/96255450/MaxBlast.rar.html

Indirdikten sonra direkt Nero gibi bir programla CD kalıbını CD/DVD ye çekip kullanabilirsiniz.

Ben sana güvenmiyorum. Kendi CD mi kendim yapım derseniz aşağıdaki linki kullanarak sitesinden orjinal Kuru indirip bu programla kendinize gerekli CD yi hazırlamalısınız.....
    http://www.seagate.com/support/maxblast/MaxBlastSetup.en.exe

CD nizi çektiğinizi düşünerek devam ediyorum...
    Arkadaşlar konuyu herkesin anlayabilmesi için biraz detaya giriyorum. Bildiğiniz yerleri atlayabilirsiniz...

Programı kullamaya başlamak için bilgisyarı CDROM dan boot etmeniz (başlatmamız) lazım..
    Bunun için anakartımız biosa girmeden boot menüsünü karşıma getirme özelliği varsa (yeni nesil anakartların çoğunda vardır), bilgisayar açılırken ESC tuşana basarak gelen ekrandan CDROM u seçiyoruz. Sizdeki anakartta bu farklı bir tuş olabilir. Mesela F8 ,F10 veya F12 vb. gibi. Bilgisayar açılırken bu tuş ekranda yazmaktadır......

Benim ankartımda böyle bir şey yok derseniz ise;
    Bilgisyara açılırken DELETE veya F2 tuşuyla biosa girmelisiniz. Bilgisayar açılırken bu tuş ekranda yazmaktadır......
    Biosa girdikten sonra Advanced BIOS Features seçeneğini seçerek bir alt menüye girmeliyiz. Bazen bu menünün adı istisnai olarak farklı olabilir. Mesela BOOT olabilir.

Ağağıdaki resimde şuanki kullandığım anakartımdan bir resimle size yerini göstermek istiyorum....

Daha sonra First Boot Device seçeneğini CDROM olarak ayarlıyoruz. Anakartımdaki yerini aşağıdaki resimle size belirtmek istiyorum...

Bu konuda aşağıdaki resimide inceleyebilirsiniz....

Yukarıdaki yazılanları yaptıysanız, bilgisayarı başlattığınızda program başlayacak ve aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir......

Şimdi yukarıdaki karşımıza gelen Menü hakkında kısa bilgi vermek istiyorum ...

1 ile işaretli olan; Normal başlangıçtır. Biz burdan devam edeceğiz ...

2 ile işaretli olan; eğer diskimizi sisteme tanıtmadan bilgisayar görmüyor ise bunu seçeceksiniz. Lakin dedeğim gibi burda sadece Segeate ve Maxtor için sürücüler mevcuttur.

3 ile işaretli olan ise bilgisayarımızı birinci sıradaki diskimizden başlatır....

Şimdi karşımıza gelen yukarıdaki menü hakında kısa bilgiler vermek istiyorum..

1 ile işaretli olan; diskimizi başka bir diske kopyalamak için kullanacağımız seçenektir. Bu seçenek aynı özelliklere sahip bilgisayara sahip kafelerde veya ofislerde işe yarayabilir.

2 ile işaretli olan; Diskimizi bölümleme gibi ilemler yapabileceğimiz seçenek.

3 ile işaretli olan; Sistemimizin bekabını almak için kullanacağımız seçenek.

4 ile işaretli olan daha önceden aldığımız bekabımızı geri yüklemek için kullanacağımız seçenek.

5 ile işaretli olan ise benim için en önemli seçene yani, diskimize Low Format atabileceğimiz gerekli tuş.
    Burdaki tuşu eğer diskimizde bad sector var ise, yada herangi bir mantıksal sorun var ise kullanacağız. Unutmayın burdan diskimize format attığımızda diskteki tüm bilgiler gider...

Şimdi ilk Seçenekten başlayarak anlatıma başlıyorum.....

Clone Disk

Şimdi Clone Diski seçiyorum. Resimleri inceleyiniz...

Gördüğünüz gibi burdan devam edemedik. Daha önce burdaki menü için ne demiştik. Bir diski başka bir diske kopyalamak için bu şeçeniği kullanıyoruz. Yani bu seçeneği kullanmak için bilgisyarımızda en az 2 disk olmak zorunda. Bu resimleri hazırladığım bilgisayarda 2 disk olmadığı için burdan edemiyorum... :)

Add New Disk

Add New Disk seçeneğini kullanarak nasıl bölümleme işlemlerini yapacağımızı göstermek istiyorum. Resimleri inceleyiniz ..... Add New Disk seçiyorum.....

Gördüğünüz gibi basit bir şekilde bölümleme işlemini yaptık. Ok tuşuna basarak çıkıyoruz. Eğer programla başka bir işiniz yoksa sağ köşedeki kapatma tuşundan programı kapatabilirsiniz...

Image Backup

Sistemimin bekabını almak için şimdi Image Backup seçeneğini seçiyorum. Resimleri inceleyiniz .....

Gördüğünüz gibi basit bir şekilde bekabımızı aldık. Ok tuşuna basarak çıkıyoruz. Eğer programla başka bir işiniz yoksa sağ üst köşedeki kapatma tuşundan programı kapatabilirsiniz.

Image Backup Restore

Daha önceden aldığımız bekabımızı gei yüklemek için Image Backup Restore seçeneğini kullanacağız. Image Backup Restoreyi seçeneğini seçiyorum. Resimleri inceleyiniz .....

Gördüğünüz gibi basit bir şekilde daha önceden almış olduğumuz bekabımızı geri yükledik. Ok tuşuna basarak çıkıyoruz. Eğer programla başka bir işiniz yoksa sağ üst köşedeki kapatma tuşundan programı kapatabilirsiniz.

Wipe Disk

Dediğim gibi en güzel seçeneği bu aslında. Burdan sorunlu harddiskimize low level format atabiliriz.
    Low level format ile diskimizdeki bir çok mantıksal sorundan kurtulabiliriz. Bozuk sandığınız harddiski belkide hayata döndürebilrisiniz....
    Ayrıca elimizden çıkaracağımız harddiskimiz için kişisel dosyalarımızı tam anlamıyla silmek içinde bu seçeneği kullanabiliriz..
    Wipe Disk seçeneğini seçiyorum. Resimleri inceleyiniz .....

Kişisel bilgilerinizi temizlemek için Normal seçeneğini seçmekte fayda var.......

Arkadaşlar sonuda bitirdik. Yazıyı kontrol ettim ama yinede ufak tefek hatalarım ve atladığım yerler illaki vardır. Takıldığınız yerlerde konu altında sorarsanız deneyimli arkadaşlarla birlikte yardımcı olmaya çalışırım...

Sağlıcakla kalın....
    Resim sorunu nedeniyle konu güncellenmiştir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blue_life -- 4 Ağustos 2010; 11:28:21 >

• İlk cevabı ben yazayım.Emeğine sağlık kardeş.
  • sağolasın
  • çok emek verilmiş bir çalışma, çok teşekkürler

• blue_life, herseyim duzenli ama bendeki anlatimlar arsiv bolumu biraz daginik. Daginikliga katkida bulundugun icin bol bol tesekkurler. daha nicelerini yazarsin umarim.
  • Yorum yazan herkese teşekkürler...

quote:

Orjinalden alıntı: Lancelot_Real

blue_life, herseyim duzenli ama bendeki anlatimlar arsiv bolumu biraz daginik. Daginikliga katkida bulundugun icin bol bol tesekkurler. daha nicelerini yazarsin umarim.

Sen beni biliyorsun. Benim dağınıklığım yanında seninki tabiri caizse devede kulak sayılır. Bana göre sen çok düzenlisin. Keşke senin yarın kadar olabilsem......

• Gerçekten büyük emek var teşekkürler...
  • Merhaba, öncelikle Blue_Life arkadaşıma çok teşekkür ederim böle bi konuda bizi aydınlattığı için... Bnm bir sorum olucak bu programı sadece Wipe Disc özelliğini kullanmak için hazır yaptıgınız iso yu indirdim ve cd ye bootladım ve sıstemı yenıden baslatıp arayuzune gırdım wipe disc secerek gerçekleştirdim. Yanlız bnm sistemim raid-0 ve bunu normal sata ide si olarak bagladim ki sorun cikmasin diye hdd leri tek tek quick format attim bnm isteğim uzun zamandir bu hddleri kullaniyorum ve rahatlatmak ilk fabrika duruma getirmek hddleri quick format seçerek acaba dogru seçimmi yaptım yoksa normal seçimimi seçmeliydim teşekkürler...

Not: Bu arada hdd'de bu zamana kadar olan bütün verileri silmek hatta kazımak istiyorum yani ilerleyen günlerde bu işlemi yaptıgım için sıkıntı duymam.

Şimdiden teşekkür ederim. Emeğine sağlık.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tècnics

Merhaba, öncelikle Blue_Life arkadaşıma çok teşekkür ederim böle bi konuda bizi aydınlattığı için... Bnm bir sorum olucak bu programı sadece Wipe Disc özelliğini kullanmak için hazır yaptıgınız iso yu indirdim ve cd ye bootladım ve sıstemı yenıden baslatıp arayuzune gırdım wipe disc secerek gerçekleştirdim. Yanlız bnm sistemim raid-0 ve bunu normal sata ide si olarak bagladim ki sorun cikmasin diye hdd leri tek tek quick format attim bnm isteğim uzun zamandir bu hddleri kullaniyorum ve rahatlatmak ilk fabrika duruma getirmek hddleri quick format seçerek acaba dogru seçimmi yaptım yoksa normal seçimimi seçmeliydim teşekkürler...

Not: Bu arada hdd'de bu zamana kadar olan bütün verileri silmek hatta kazımak istiyorum yani ilerleyen günlerde bu işlemi yaptıgım için sıkıntı duymam.

Şimdiden teşekkür ederim. Emeğine sağlık.

Merhaba
    Öncelikle harddiskinle alakalı herangi bir sorun yoksa benim tercihim low level format kullanılmamalıdır. Aslında bana göre doğru programla atılan low level formatta herangi bir sorun çıkmaz. Lakin bu low level format esnasında harddisk aşırı kullanıldığı için harddisk aşırı derecede ısınmaktadır. Bu low level format esnasında soğutma işine biraz daha dikkat edilmesi gerekiyor.

Eski verileri ulaşılamaz biçimde silmek için programdaki Normal format tercih edilmesinde fayda var. Yani standart format Quick formatın iki katı. Harddiskteki her bir sökterde eğer Quickt Formatı seçersem bir kez, Standart formatı seçersem iki kez diske yazılma işlemi yapılıyor..
    Umarım anlatabilmişimdir.....

• blue_life
    çok özenli bi çalışma olmuş tebrik ederim
  • arkadaşım sana teşekkür etmiyorum,teşekküre gerek olduğunu düşünmüyorum,SENDEN ALLAH RAZI OLSUN BE KARDEŞİM,ben bunu günlerce araştırdım max4 kullandım kullanımı hakkında çok bilgi gördüm fakat bu max5 in hiç biyerde kullanımını bulamamıştım senden tekrar ALLAH RAZI OLSUN..menderes..saygılar
  • Çok güzel Bir çalışma Eline Koluna Sağlık
  • Acronis in tıpatıp aynısı???
  • gerçekten çok güzel paylaşım peki dos tan çalışan silme proğramı varmı???
  • quote:

Orjinalden alıntı: f_gokdemir

gerçekten çok güzel paylaşım peki dos tan çalışan silme proğramı varmı???

Tabiki var. Herangi bir diskine low level format atmak istersen ilk denemen gereken harddiskin üretici sitesindeki programı kullanmandır. Yani harddisk üreticilerinin çoğu ilgili sitelerinden low level format için ücretsiz programlar indirmemize olanak verir.

Dostan çalışan programlara gelirsek Hiren BootCD nin içerisinde bir kaç tane var.
    Active Kill Disk bunlardan birisi. Ama zamanında bu programı denediğim hdlerden bir kaçına kalıcı olarak zarar verdi. Bu yüzden önermiyorum.
    Hiren BootCD nin içerisinde Hard Disk Tools --> More ... başlığı altındakilerden harddiskine uygun olanı kullanabilirsin.
    Ama dediğim gibi ilk önce Harddiskinin üretici sistesinden tavsiye edilen ve indirilebilen programı kullanmanı öneririm.

Bu arada eğer gerçekten harddsikinde önemli bir sorun yoksa veya veri güvenliği için böyle bir şey düşünmüyorsan low level format yapmamalısın. Çünkü low level format her zaman olumlu sonuç vermeyebilir ve işleri daha vahim bir noktaya getirebilir........

• Dostum ellerıne saglık,,,,bende uzun zamandır bole bı anlatım arıyordum sayende bilgi dagarcıgmız genısledı,,,simdi gelelim benım sorunuma ben 2 senedır hdd kullanıyorum ve az da olsa arsıvle ugrasan bırıyım,,bunun yusunden sistemın kayıtlı oldugu C geregınden fazla doldu ve ben tamamen temızlemek ıstıyorum C yi acaba bu programı kullanıp low level format atsam bi zararı olurmu hdd ye,,,cevabını beklıyorum
  • @bonnitacix
    Bu tarz programlar harddiske komple low evel forat atar.
    Yani disk üzerindeki tüm bölümler ve içerisideki veriler, geri getirilemeyecek bir şekilde siinir.
    Diskin ile ilgili önemli bir sorunun yoksa low level foratı kullanma.
    Diskini Hdtune veya hdd scan gibi yazılımlar ile test edebilirsin. Bad sector vs. için...
    Sistemini yenilemek istiyorsan, format atıp yenden sistem kur veya sisteminin yedeğivar ise onu yükle.
    Bu arada Acronis Disk Director gibi yazılımlar ile diskin belli bir bölümüne low level format atılabiliyor....
  • Çok teşekkürler istedıgım cevap buydu eyvallah
  • emeğine sağlık kardeşim
  • s.a arkadaşlar
    low level format atmam lazım ama takıldıgım bir nokta var.Arkadaşın verdigi dosyaları cd çektim .iso olarak ve açılışta cdroom seçiyorum ama hiç birşey çıkmıyor ve normal windows açılıyor bana bu konu hakkında bilgi verirmisiniz ?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.