Şimdi Ara

Nehalem için test vakti; Core i7 940'ın performansı mercek altında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
7.952
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kasım ayında kullanıma sunulması beklenen Core i7 serisi Intel işlemciler için artık geri sayım başladı. Nehalem kod adlı yeni nesil mikroişlemci mimarisini temel alan Core i7 jenerasyonunun ilk etapta LGA1366 formundaki Bloomfied serisine üye üç yeni modeli kullanıma sunulacak.

Intel'in duyuracağı yeni modeller 2.66GHz'de görev yapan Core i7 920, 2.93GHz'de çalışan Core i7 940 ve Extreme kulübüne üye olan Core i7 Extreme Edition 965 olacak. LGA1366 formunda hazırlanan yeni işlemcilerden mühendislik örneği i7 940'ın test sonuçları görünmeye başladı.

45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve dört çekirdekli yapıda olan Core i7 940 belirttiğimiz üzere 2.93GHz'de çalışıyor. 8MB büyüklüğünde paylaşımlı seviye üç belleğe sahip olan işlemci SMT olarak tabir edilen yeni nesil Hyper-Threading teknolojisiyle geliyor ve bu sayede 8 izlekten sorumlu olabiliyor.

Üç kanal entegre bellek kontrolcüsüne sahip olan Core i7 940 serinin diğer üyeleri gibi resmi olarak DDR3 800MHz ve 1066MHz'deki bellekler ile çalışabiliyor. Fakat overclock yani hız aşırtma ile daha yüksek saat hızına sahip DDR3 bellekler de Nehalem ile birlikte kullanılabilecek.

FSB teknolojisinin yerini 2 kata varan oranda daha fazla bant genişliği sağladığı ifade edilen QPI veri yolu teknolojisine bıraktığı yeni nesil işlemciler X58 yonga setl ianakartlar ile birlikte kullanılacaklar. 580$ seviyesinden kullanıma sunulması beklenen Core i7 940'ın test sonuçları da gelmeye başladı.

• Eline sağlık fx57.

Testler beklediğim gibi çıkmış. Şu anki 4 lülerden çok daha iyi olacağını sanmıyordum ki hemen hemende öyle olmuş.

Yunusun dediği gibi, Hamdım, Piştim, Yandım.

Nehalem daha Ham, pişecek, yanacak. Ondan sonra gerçek yüzünü göreceğiz.
  • Oyunlarda geri kalmasının sebebi oyunların mimariyi desteklememesi mi?
  • Oyuncular için kötü haber var anlaşılan. Onların nehaleme geçmesi pek mantıklı görünmüyor. E8500 le 4 GHz üstü yola devam etmek onlar için daha mantıklı ama benim gibi işlemci ağırlıklı uygulamalara önem verenler için biçilmiş kaftana benziyor nehalem.

Uygulamasına göre değişmekle birlikte %30 a varan bir sıçrayış söz konusu. 3dmark 06 cpu skorlarının çok yakın olmasına rağmen, 3dmark vantage cpu skorları arasında %50 gibi bir uçurumun olmasıda ilginç olmuş. Muhtemelen 3dmark 06, 4 cpu ya kadar destekliyordu. vantage'da ise bunu artırdılar ve 8 thread'den maximum fayda sağladılar diye yorumlanabilir gibi geliyor.
  • Oyunlarda tahmin ettiğimiz gibi olmuş. Haber arşivimden Nehalem aslında nedire göz gezdirebilirsiniz.

Workstation, server (bilhassa cluster olarak kullanımda, AMD ile arasındaki farkı kapatmak için) daha umut vaadedici görünüyor.

Not: Anasayfadan mesaj yazamama zulmü henüz bitmemiş.
  • quote:

Orjinalden alıntı: saidakkas

Oyunlarda tahmin ettiğimiz gibi olmuş. Haber arşivimden Nehalem aslında nedire göz gezdirebilirsiniz.

Workstation, server (bilhassa cluster olarak kullanımda, AMD ile arasındaki farkı kapatmak için) daha umut vaadedici görünüyor.

Not: Anasayfadan mesaj yazamama zulmü henüz bitmemiş.

Oyunları düşünen kullanıcı çok çekirdekten ziyade ekran kartını düşünüyor artık...
    Eskisi gibi işlemciye değil ekran kartına para yatırıyorlar...
    Evet ana sayfadan mesaj yazma işlemi ne zaman düzelecek...
  • Bu işlemci mimarisi ile Intel iki yıl boyunca, belki daha da fazla , başarı sağlayacaktır. Intel Q serisini de unutturmak istemiyor, işte en büyük fark, satış-üretim stratejileri çok iyi.
  • bu core mimarilierinin avantajlarını ustun oldugu noktaları amd nin bant genişligindeki avantajını eklediler.

her yonden iyi bir işlemci cıkmıs ortaya.

qpi oyunlarda cok bir işe yaramaz amd deki hyper transport gibi ama bellek ile ilgili uygulamalarda intelin ezilmesinin onune gecicektir.

3 yollu ddr3 ram olayıda bi işe yaramıcak millete ram aldırmak için yapılmıs bir hamle hosuma gitmedi o acıdan.

amd için umut var nehalem cıtayı cok yukseltemedi sadece memory bandwich i artmıs core işlemci gibi dusunebilirsiniz bazı uygulamalarda aynı hızda %5 fark yaratmıs

amd 45nm surecinde s754 den s939 a geçişteki gibi aynı mimaride ekler yapılarak perf. artısı saglanabilir %10 luk artıs saglarsa overclock edilebilrikte sunarsa rekabetci olur
  • evet oyunlar için beklenebilir
  • quote:

Orjinalden alıntı: MÜŞAVİR

Eline sağlık fx57.

Testler beklediğim gibi çıkmış. Şu anki 4 lülerden çok daha iyi olacağını sanmıyordum ki hemen hemende öyle olmuş.

Güzel bir yorum olmuş hocam , katılıyorum
  • hayal kırıklığı :(
  • Güzel test olmuş. Teşekkürler.
  • İlk zamanlarda duyurulanlar gerçek olmuş. Ne dediysek O! der gibi
  • yeni anakart,yeni işlemci,yeni ramler,hatta yok daha neler...
  • İşlemci farkı ortaya çıksın diye çözünürlük düşük AA olmadan test yapılmış. Biraz AA açıp birde çözünürlük yükseltildimi arada fark bile olmaz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Z-DGİ

quote:

Orjinalden alıntı: MÜŞAVİR

Eline sağlık fx57.

Güzel bir yorum olmuş hocam , katılıyorum

ben katilmiyorum.hamdim pistim yandim mevlana'nin sozu bir kere.

everestte cosmus valla.yalniz oyun testlerinde min fps yapsalarmis, bunlar max fps ise ne bekleniyordu ki 3 ghz islemciden?bunun 4ghz olani para eder cift anlamda.

• AMD ile aralarındaki hafıza açığını kapattılar sadece bu yeni işlemciler ile.Oyunlar için pek de iyi bir seçenek olmayacak bu işlemciler.

Server ve tasarım ile ilgilenenler için bir alternatif olmuş oldu sadece
  • Önümüzdeki dönemde çoklu çekirdek destekli oyunlar çıkınca fark varmı yokmu görür herkes..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi High Fidelity -- 26 Eylül 2008; 22:11:51 >
  • Çoklu çekirdek desteğinden değil durum...
  • half life testine bakarmısnız 1024-768 ve aa yok , bu cpu alan insan herhalde o cöz. ve aa sız oynamıcaktır o oyunu resmen kandırmaca ,tabi yiyen enayisine
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.