Şimdi Ara

## AMD-ATi Radeon HD 4800 Serisini Resmen Duyurdu ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
2.165
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD-ATi Radeon HD 4800 Serisini Resmen Duyurdu ##

AMD-ATi geçtiğimiz Kasım ayında anons ettiği Radeon HD 3800 serisinden sonra 2 kat daha yüksek performans iddiasıyla hazırladığı Radeon HD 4800 serisini resmen duyurdu. Firma üst düzey yöneticilerine göre Radeon HD 4800 serisi 2002 yılında anons edilen 9700 serisinden sonra jenerasyon anlamındaki en önemli sıçrama durumunda.

Firmanın 55nm üretim teknolojisiyle geliştirdiği ve hacimli üretimi TSMC tarafından yapılan RV770 gpu'sunun güç verdiği Radeon HD 4800 serisi teknik detayları, yüksek hesaplama gücü ve fiyat/performans dengesiyle dikkat çekecek gibi görünüyor. ATi'nin oldukça iddialı olduğu Radeon HD 4800 serisi HD 4850 ve HD 4870 olmak üzere "şimdilik" iki modelden oluşuyor.

Nvidia'nın aksine AMD-ATi cephesinde lanse edilen iki model arasında radikal farklılıklar bulunmuyor. Her iki modelde aynı bellek bant genişliği ve paralel işlemci sayısına sahip iken farklılık yaratan detaylar ise saat hızları, kullanılan soğutma ve bellek çözümleri ile güç tüketimi gösterilebilir.

RV770 Pro gpu'sunu kullanan Radeon HD 4850 modeli 625MHz gpu ve 1986MHz bellek saat hızlarına sahip. 256-bit bellek veri yolu ve 800x paralel işlem birimiyle gelen ekran kartı 512MB GDDR3 bellek ile donatılmış durumda. Tek slot tasarıma sahip olan grafik kartı DirectX 10.1 ve yüksek tanımlı videolar için donanımsal hızlandırma sağlayan UVD 2.0 teknolojisine de destek veriyor.

RV770XT gpu'sunu kullanan Radeon HD 4870 modeli ise 750MHz gpu ve 3600MHz bellek saat hızlarına sahip. Yine 256-bit bellek veri yolu ve 800x paralel işlem birimiyle gelen kart 512MB GDDR5 bellek ile donatılmış durumda. Tabi kullanılan bellek tipi itibariyle kart endüstrinin GDDR5 bellek ile gelen ilk grafik çözümü olarak tanımlanıyor.

Çift slot soğutmaya sahip olan Radeon HD 4870 teknolojik özellikler ve çoklu ekran kartı kullanımı gibi detayları ile Radeon HD 4850 modeline oldukça benziyor. Yüksek hesaplama gücüne sahip olan kartlardan HD 4850 modeli 1, HD 4870 modeli ise 1.2TeraFLOP hesaplama gücüne sahip. Tabi güç tüketim noktasında HD 4870, HD 4850'den farklı olarak çift güç girişi ile birlikte geliyor.

Geçtiğimiz hafta 199$ seviyesinden satışa sunulan HD 4850 modelinden sonra HD 4870 modelinin de 299$'lık etiket fiyatı üzerinden kullanıma sunulması bekleniyor. ASUS, PowerColor, MSI, Gigabyte, GECUBE, Force3D, Sapphire Technology, Diamond Multimedia, Club 3D, HIS ve Palit Multimedia gibi HD 4800 serisini baz alan yeni ekran kartlarını kullanıma sunmaları bekleniyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Hadi hayırlısı!!!
    ATİ-AMD yeni bir "9800pro" başarısı bekliyoruz senden!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hellmare -- 25 Haziran 2008; 9:14:28 >
  • 120 lira için bu lınır bence.
  • nVidia fiyatlarını düşürmezse bu serilerin galibi ATI olacaktır.
  • quote:

ASUS, PowerColor, MSI, Gigabyte, GECUBE, Force3D, Sapphire Technology, Diamond Multimedia, Club 3D, HIS ve Palit Multimedia gibi HD 4800 serisini baz alan yeni ekran kartlarını kullanıma sunmaları bekleniyor.

AMD beklerse, daha çooooooooooooooooooook bekler... Çünkü duyurulmaya başladı bile...

İkinci olarak da, AMD RV770'den çok umutluydu. Gerçekten de çok iyi iş yaptılar. Umarım satışları iyi olur, bu da beni güldürür . Deneb'lerden de umutlu, umarım ondan da RV770'deki gibi başarım elde eder, bir de yeni anakartlar SB750 ile gelsin, 790FX de güncellensin... Platform üretiminde en başarılı marka olan AMD, başarısına başarı ekleyecektir.

• Bi forumda gördüm, 4850 GTX200'e oldukça yakın bir performans sergiliyor. Eğer bu doğruysa ATI mükemmel bi iş çıkarmış olacak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hellmare

Hadi hayırlısı!!!
    ATİ-AMD yeni bir "9800pro" başarısı bekliyoruz senden!!!

9800pro geldi(4850) şimdi de 9800xt geliyor(4870)
  • Ya 10" lik Waferden yaklaşık 215 RV770 çıkıyormuş, üşenmedim saydım (Kenarda köşede yarısı veya bir kısmı kırpıkları saymayın, onlar çöp)
  • hem fiyat hem de güç bakımından super kartlar bunlar herkes bu kartlardan almalı hem de hemen...

ralfi07
    http://www.giresunozlem.com
  • 255mm^2 dersek RV770 e, kare şeklinde olsa Wafer, yaklaşık 250 adet zar çıkıyor,
    GTX280 ise 576mm^2, aynı waferde 110 tane ancak çıkıyor, yine tekrar ediyorum, kare kabul etsek,
    Köşelerden olan kayıplardan daha büyük zararı var büyük zarların, ATi'nin 215'e 80-90 gibi avantajı var maliyette.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saidakkas -- 25 Haziran 2008; 9:47:02 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: saidakkas

255mm^2 dersek RV770 e, kare şeklinde olsa Wafer, yaklaşık 250 adet zar çıkıyor,
    GTX280 ise 576mm^2, aynı waferde 110 tane ancak çıkıyor, yine tekrar ediyorum, kare kabul etsek,
    Köşelerden olan kayıplardan daha büyük zararı var büyük zarların, ATi'nin 215'e 80-90 gibi avantajı var maliyette.

Hocam biraz işini kolaylaştırayım;

• Ya tekrar baktım hesapladım, bu wafer 10" den büyük. 300 den fazla çıkıyor üzerinde yuvarlak olmasa
  • Vatana millete hayırlı uğurlu olsun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

255mm^2 dersek RV770 e, kare şeklinde olsa Wafer, yaklaşık 250 adet zar çıkıyor,

İlk gündeme geldiklerinde hesapladığımdan fazla çıktı waferden kârı ATi'nin. İlk yaklaşık 2 katı büyüklüğünde olur diyordum GT200 ama bu hesaplara göre 2 katından da fazla zar büyüklüğü. 55-65nm arasında verim farkı % kaç bilemiyorum tabi, o da var, waferdekilerin hepsi sağlıklı çıkmıyor. Belki biraz daha kötü durumda olanları ayrı etiketleyip satarlar, yeni marka olarak. İşin bir de bu boyutu var, zar ne kadar büyürse, nm leri aynı farzedersek, kusurlu çıkma ihtimali o kadar fazla. Çünkü ufacık bir kısmında bozukluklar olsa zayi olabiliyor. Eğer R870 gerçekten gelecekse 2000 SP gibi değerlerle, ATi de böyle birşey deneyecek demek. Ama senin de haberini verdiğin 40nm denemeleri var, belki R870 i öyle düşünürler. nVidia zarı çok büyük tuttu ama performansını beklediği kadar arttıramadı, bu işten biraz zarar, daha doğrusu az kâr edeceğe benziyor. Sanırım 55nm f/p ürünlerine eğilecekler.

• quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

Hocam o tablodaki Z ne oluyor?

• @saidakkas
    Zaten AMD-ATi "ultra enthusiast" olarak tabir edilen en üst segmentte düşük üretim verimliliği ve yüksek maliyetli büyük yongalar hazırlamak yerine HD 3870 X2 ile başlayan HD 4870 X2 ile devam edecek olan çift gpu stratejisine güveniyor hatta AMD-ATi yetkilileri GT200'ün de başta belirttiğim segment için monolithic yapıdaki son grafik çözümü olacağını iddia ediyorlar.
  • @fx57 , yani diyorsun nVidia daha teşebbüs etmez ATi'ye göre. O zaman R870 için dedikleri 1000SP li dual gpu olacak dedikleri fikri doğru oluyor. Ben yine de merak ediyordum 2000SP barındıran bir GPU'yu.
  • alsammı almasammı kararsızım elimde 3870 var çok fazla performans fazlası varmı bunun yada 4870 3870 ten % kaç fazla performans veriyo bilen varmı geçen yapılan testte bu kart 13 K almış ben elimdeki kartla 12K alabiliyorum 1K için değişmem kartı
  • Anselmo çok yanlış bir değerlendirme yapıyorsun. AA AF açıldığında 3870 in kat ve kat fazla performansı var neredeyse oyunlarda. Bir ekran kartının oyundaki başarısının en yüksek noktasını, ekran kartının yeteneğinin en dar noktası belirler. 3800 ler fiyat olarak rekabetçi olsa da malesef bazı noktada darboğazı olan kartlardı, bu seride onlar kaldırılmış, çok geliştirilmiş. Aralarında dağlar kadar fark olduğunu düşünüyorum.
  • hocam benimde kafam karıştı ondan sordum aa ve af ile ilgili pek sorun yaşamadım aslında kartlarımda tabi bu oyuna göre değişir bunun farkındayım ama bioshock (80 FPS) - Carbon(75 FPS) - Fuel of War (55 FPS) - HL2 (70 FPS) - COD4 ( 45 FPS) ortalamalarıyla Full AA ve AF CCC den Enyüksek kalite seçili oynayabiliyorum çözünürlük ise Carbon hariç 1440*900 bunun üstünü verecekse bu kartdaha akıcı oynatacaksa alırım bu kartı 3 yıl değişmem
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.