Şimdi Ara

Nasa Earth'ta bana yardım edebilecek var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
3.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar bu programı kurdum fakat bir türlü kullanımını yapamıyorum.eğer kullanan arkadaş varsa yardım ederse çok memnun olurum şimdiden tşk.ler

• Nasa World Wind programı bu dediğin değilmi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: chingachgook

Nasa World Wind programı bu dediğin değilmi?

evet o kardeş
  • cok severek kullaniyorum lakin ne yapamadigini anlamadim. Hangi isletim sistemini kullaniyorsun?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lancelot_Real

cok severek kullaniyorum lakin ne yapamadigini anlamadim. Hangi isletim sistemini kullaniyorsun?

hocam bir türlü inemiyorum şehirlere netleştiremiyorum.anlamadım gitti.Xp home kullanıyorum
  • Biraz genel kultur verelim, zaten olayi kavrarsin.

Yilllarrr once NASA elinde bulunan eski uydu fotograflarini halka acmaya karar verdi (kac terabyte hatirlamiyorum), bunun icin birkac sunucu ayarladi ve bu sunuculardan nasil bu digital fotolarin alinacagina dair teknik bilgi verdi. O gunden sonra bu fotolari bilgisayar ortaminda duzgun bir sekilde gosterecek bircok program cikti. Worldwind e cok benzeyen bir proje daha var sourceforge de. Sonra NASA ortaya cikan program karmasasina son vermek ve halka actigi resimleri rahatlikla bilgisayarlarda gorunmesini saglama maksadi ile WorldWind i cikardi. (sourceforge de bulunan eski projeye cook benzer)

Yanlis hatirlamiyorsam ilk ciktiginda 7 ayri uydudan cekilen fotolar vardi. 1. genel gosterim, 3 u dunya geneli, diger 3 u de amerikaya ozel.

Bundan sonra diger batili ulkelerde (devletler) eski uydu fotolarini halka acti. Su anda Almanyanin, Fransanin, Avustralyanin, Yeni zellandanin, vsvsvs cok ayrintili fotolarini worldwind e plugin ekleyerek gorebilirsiniz.

Akabinde google bu isin piyasasini gordu. Worldwindden cok farkli bisi yapti, Olabilecek en iyi fotolarin derlemesinden olusan bir paket hazirladi. Musterilerden talep geldikce bu paketi parayida bastirarakten genisletiyor, bi de bircok farkli ulkede sunucularla yayin yapti. Tabi paranin gucu bagzi seyleri sagliyor

altta verdigim fotolar worldwind icin 3 genel resim (izmir) ve amerika da washington icin 3 ayri (biri yol haritasi seklinde) resimler.

Bizde izmir in istanbul un ve diger yerlerin worlwindde gorunememesinin sebebi devletimizin halka acik bir proje yapmamis olmasi (kisa donemde beklemiyorum, belki odtu den birileri yapalim derse olur). Bizde boyle haritalarin olmadigini sanmayin, Askeri kuvvetlerimizde tum turkiyenin sokak tabelalarini rahatlikla okuyabileceginiz cozunurlukte haritalar mevcut. Birgun bir kismini halkada acarlar umarim.

World wind in avantaji resimlerin kaynagini kendin secebilmen, yada kaynaklari istedigin gibi ustuste koyabilmen. Ayrica canin isterse worldwind icin rahatlikla plugin yazip istedigin resim paketini koyabilirsin. Ben bi ara elimde bulunan Turkiye karayollari haritasini ve izmir haritasini koymayi dusundum ama epey bir zaman alacagindan ugrasamadim.

Farkli layer kullanmanin en sevdigim avantaji Geocover 2000 ve Geocover 1990 arasinda bulunan fark. 10 senede ulkenin nufusu ne kadar buyumus ve bunun neticesi olarak sehirlerin nasil genisledigini gosteren cok carpici resimlerin guzel 2 ornegini altalata koydum.

Worldwind in temel gorunum resmi sonradan 12 ay olacak sekilde gelistirildi, bu sayede hangi ayda worldwindi acarsaniz o ay dunya nasil gorunuyor gorebilirsiniz (karlar, akarsular vs). Eskisinde 1 tane vardi ve 4 ayrinti seviyesine sahipti, yenisinde 5 ayrinti seviyesi ve farkli 12 ay.

Ayrica havadurumu icin bir standart layerimiz daha var artik (eskiden ben eklerdim), bu sayede worldwind ilk acildiginda bulutlarin durumunu en basta gorebiliyoruz, altta bugun icin bir foto koydum.

Bir digeri dunyada yasanan felaketlerin farkli zamanlarda alinan uydu fotografi resimleri. Katrina kasirgasi New Orleans in uzerinden gectiginde New Orleans in yeni uydu fotolari hemen yayinlanmisti ve worldwind plugini cikmisti. Televizyonlarda da bu fotolar yayinlanmisti. (oncesi -> Sonrasi). Deprem, Tsunami, yangin gibi dunyada adi duyulan felaketlerin coook ayrintili fotolarini bulabilirsiniz. (Rapid Fire Modis). Ben ornek olarak Yunanistan da bizim haber kanallarimizda cok az yayinlanan buyuk yangini ve istanbulda az bilinen hortum olayinin fotolarini gosterdim.

Bunlarin yaninda uydu ve gezegen lerde var. Simdilik hazir gelen jupiter, mars, ay ve venus var. Tabi daha fazlasini plugin olarak ekleyebilirsiniz. Yildiz savaslarinda kullanilan "Death Star" icinde bir plugin bulmustum bi zamanlar.

***** plugin eklerken versiyonuna dikkat edin, son surum icin ve v1.4 olduguna iyi bakin. Sitesinde eski pluginler bilenler tarafindan yenisine uyarlanabileceginden halen bulunmakta.

izmir ataturk organize uydu NLT Landsat7 Visible

izmir ataturk organize uydu NLT Landsat7 Pseudo

izmir ataturk organize Geocover 2000

izmir ataturk organize Geocover 1990

Demis (yol haritalari icin) Plugin i kullanilarak

Demis (yol haritalari icin) Plugin i kullanilarak

izmir ataturk organize uydu Microsoft Virtual Earth plugini ile (3 tip var birini sectim)

Washington -> USGS Digital Ortho
    (Kennedy suikasti gibi eski olaylari anlatan filmlerde burdaki resimleri kullaniyorlar :>)

Washington -> USGS Topo Maps
    (izmir in benzer bir haritasini koymak bana nasip olmadi)

Washington -> Urban Area Ortho 1

Washington -> Urban Area Ortho 2

World wind ilk acildiginda gunluk havadurumu bilgisine bir ornek

Rapid Fire Modis Yunanistan yangini (komşu yandı siz uyuyun :>)

Rapid Fire Modis Istanbulda hortum var. 2003 Mart

Bunlarin yaninda worlwind de cacheleme sorunu yok, limiti cooook yukari cekebiliyoruz (google earth de 2 gb ust sinir vardi sanirim)

Googleearth ile kiyaslarsak:
    Worldwind ile GoogleEarth u kiyaslamak 4x4 arazi araci ile 3000 motor bi arabayi kiyaslamaya benzer.
    Ben pratik islerimde GoogleEarth u, extra olaylarda Worldwindi kullaniyorum.
    Worldwind i kullanmak ve kullanmayi ogrenmek başta biraz zor gelir.
    GoogleEarth de paranin gucu oldugunu unutmayalim serverlari daha hizli calisiyor ve program olarakta Worldwind den daha hizli calisan bir programi var.
    GoogleEarth paranin gucu ile izmir istanbulun fotolarini satin alip yayinlayabiliyor, Worldwind ise ya kendi devletimizin halka acmasini yada baska bir devletin-firmanin fotolari yayinlamasini bekliyor. (ne aci)

Kisaca Worldwind i bilenler biliyor, sevenler seviyor, sevmiyenler GoogleEarth un ne kadar duzgun calistigini anlatip yeriyor.

Umarim Worldwind tanitimini faydali bulmussunuzdur.

Ek1:

ayrica bu foruma bakip
    http://forum.donanimhaber.com/m_5727981/mpage_1/key_/tm.htm

30 Aralık 2007; 12:18:14 daki yazimi okursunuz. Tek harita programi GoogleEarth degil, mükemmel hic degil.

Ek2: Worldwind gezegen resimleri:
    **not: Bu resimle Worldwindde gezegenler icin standart kaynaklar secilerek (en güzel gorunenleri) alindi, Worldwind icinde baska kaynaklar, yer isimleri, gozlem uydularinin gecis guzargahi, Ayda inis yapilan yerler vsvsvsvs var, hepsi icin resim koyarsak dolup taşarız.
    *worldwindi kucultup resim aldim, tam ekran yapinca daha güzel gorunuyor

Jupiter:

Jupiter Uydusu Callisto (diger uydularada siz bakarsiniz):

Mars:

Ay: (pek bilinmeyen bir tarafindan foto cekip koyalim dedik )

Venus:

Ayrica Worldwind addonlara güzel bir ornegi Yildiz Savaslarindan vereyim, Ölümyıldızı gemisi (Deathstar) (bilenler bu uzay gemisinin bir gezegen gorunumunde oldugunu bilir)
    bu add on v1.3 icin. Kendim v1.4 gerekli degisiklikleri yapmaya ugrasmadim, olsa bi upload verirdik tabi. Simdilik reklam yapalim. (1.4 icin addonu cikinca indirecegim :>, nostalji iyidir, zaten 2mb lik ufak bir addon)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lancelot_Real -- 8 Şubat 2008; 1:16:11 >

• tşk hocam .
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lancelot_Real

ayrica bu foruma bakip
    http://forum.donanimhaber.com/m_5727981/mpage_1/key_/tm.htm

30 Aralık 2007; 12:18:14 daki yazimi okursunuz. Tek harita programi GoogleEarth degil, mükemmel hic degil.

Güzel bir açıklama.

• yukardaki yaziya:
    gezegen resimleri ve ufak eklemeler yaptim
  • Bu program canlımı gösteriyor?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.