Şimdi Ara

.:Strateji Oyunu Tutkunları:. (978 ÜYE!!!!!!!) (67. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.542
Cevap
26
Favori
303.667
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: Jansay

quote:

Orjinalden alıntı: E®han

Jansay bi ara yapalım bizim maçı

tabii

yaramazprens ırk incelemen gene süper eline sağlık

bu arada sen yenisin hocam

• quote:

quote:

tabii

tamam ya
    bu arada bende diğer sitelerden kopyala yapıştır yapabilirmiyim

• Alıntı için saol.Bu sefer kaynak belirtmişsin.Eyvallah
  • quote:

Orjinalden alıntı: yaramazprens

quote:

quote:

tabii

tamam ya
    bu arada bende diğer sitelerden kopyala yapıştır yapabilirmiyim

tabii, sen bilirsin. İsterse alıntı yapabilirsin

• quote:

Orjinalden alıntı: S@rKs-PoWeR

Alıntı için saol.Bu sefer kaynak belirtmişsin.Eyvallah

• hep copy-paste yapıyorum ayıp olmuyor demi(kendim düzgün inceleme yapamam)
  • quote:

Orjinalden alıntı: Newresim

hep copy-paste yapıyorum ayıp olmuyor demi(kendim düzgün inceleme yapamam)

isteyince herşey olur bak bana
  • geldim, işte yine burdayım.topicteki tüm kardeşlerime selamlar...

Call to Power II

.:Strateji Oyunu Tutkunları:. (978 ÜYE!!!!!!!)

Activision...Eminim bu isim FPS oyuncuları tarafından ezberlenmiştir artık.Hatta bazı FPS severler, Activision'ın sadece FPS türünde oyunlar çıkarttığını zannedebilirler.Ama Call to Power II'in bir efsane olduğunu düşünürsek durumun hiç te öyle olmadığı kanısına varabiliriz.Call to Power daha önce, Civilization adı altında piyasa sürülmüş olan Civilization:Call to Power oyununun devamıdır.Şimdi, "Activision ile Civilization ne alaka kardeşim?!" diye sorabilir, şaşırabilirsiniz.Hemen açıklayayım...Civilization: Call to Power, bilindiği gibi Sid Meier'in efsane sıra tabanlı strateji oyunudur.Fakat bu isim daha sonra Activision tarafından satın alındı.Ayrıca Sid Meier'in ünlü serisinden ayırt edilebilmesi için oyunun adının başındaki "Civilization" ibaresi kaldırıldı.Oyun daha da geliştirildi, yeni özellikler eklendi ve Kasım 2000'de strateji severlerin karşısına çıkarak patlama yaptı!...

Call to Power II, bahsettiğim gibi milattan önceki devirlerden başlayıp 2000'li yıllara kadar uzanan bir atmosferde oyunun kontrolünü tamamen size bırakan bir strateji oyunu.Oyun anlaşılamaz gibi görünse de tam bir oynanabilirlik harikası.Türkler, Çinliler ve Moğolların da içinde bulunduğu birçok ulusu kontrol edebilmenizi sağlayan CTP II, bu uluslara özel yapı tipleriyle de kendini gerçekten sevdiriyor.Oyuna başlamak istediğinizde sizi önce güzel tasarlanmış bir anime kısa film selamlıyor.Sonrasında oyuna campaign mi yoksa random map modundan mı devam edeceğinize siz karar veriyorsunuz.Campaign modunda Büyük İskenderin de seferlerinin bulunduğu birçok sefer var.Random map modunu seçtiğinizde karşınıza birçok ulusun sıralandığı bir liste çıkıyor.Her ulusun kendi özel kişileri de oyuna eklenmiş.Üstelik ayrı ayrı, kadın ve erkek olarak!Diyelim bir ulusu seçtiniz ve oyuna başladınız.Önce size sadece bir şehir yapma hakkı veriliyor.Lakin siz daha sonra "settler" birimiyle daha fazla şehir kurabilirsiniz.Siz şehirinizi kuruyor ve binalar ve askerler oluşturmaya başlıyorsunuz.İyi işler çıkardıkça ve yeraltı kaynaklarından yararlandıkça altınlarınızı artırabiliyorsunuz.İşçi sayınızı artırdıkça da binaların kurulum süresini azaltabiliyorsunuz.Bu arada oyundaki ilk göze çarpan yenilik diplomasi.Yani diğer ülkeler ile müttefik yada düşman olabiliyor, ambargolar yapabiliyorsunuz.Harita üzerindeki devletler oyunun başlangıcında sizlere müttefik olmak istediklerini belirten mesajlar gönderiyorlar.Oyunun başlarında onlarla dost olmak en akıllıcası.Çünkü bu devletler de kimseye haber vermeden size saldırabiliyorlar.Oyundaki amaç tüm dünyayı zaptetmek.Tabii bunu yapmaya çalışırken size sadece düşman devletler saldırmıyor.Barbar savaşçılar sürekli şehirlerinize saldırıyor.Ayrıca oyuna ülke sınırı yeniliği getirilmiş.Yani müttefikiniz olan bir ülkenin sınırlarında dolaşmak pek sorun teşkil etmiyor.Fakat bir düşman ülke sınırlarında dolaşıyorsanız önce size sınırlarından çıkmanızı rica eden mesajlar gönderiyorlar.Siz çıkmadıkça mesajlar sertleşiyor.Sonunda da düşman ordusunu karşınızda buluyorsunuz.Savaşlar da sıra esası ile yapılıyor.Ordular sırayla birbirlerine saldırıyorlar, kaybeden ordu haritadan siliniyor.Bu arada savaş sırasında savaşı kaybedeceğinizi anlarsanız çekilebilirsiniz.Fakat bilgisayarın yönettiği oyuncularda böyle bir özellik bulunmuyor.Bir açıdan bilgisayara karşı yaptığınız savaşlarda avantajlı olan taraf sizsiniz.

Ayrıca şehrinizin yiyecek, eğlence vb. ihtiyaçlarını karşılamak ta size kalıyor.Eğer herhangi bir şehrinizdeki insanlar açlık çekiyorlarsa bu da size bir mesajla bildiriliyor.Eğer sorunu gidermezseniz "Şehriniz bir turn sonra yokolacak" diye bir mesaj alıyorsunuz.Bu tür durumlara düşmemeniz için şehir etrafına bol bol tarla yapmanızı öneririm.Evet, bina ve asker oluşturmanın yanı sıra topraklarınızı işlemek te size bırakılmış durumda.Ayrıca çok çeşitli bina ve asker tipleri var.M.Ö.'ki yüzyıllarda binalar sadece tapınak, kule, sur ve ambardan ibaretken 2000'li yıllara geldiğinizde şehirlerinize mahkemeler, hava limanları, sinemalar kurabiliyorsunuz.Bu arada nüfusunuz da sürekli artışa uğruyor.Bu bina tiplerinin yanında yeni askeri birimler de oluşturabiliyorsunuz.Başlangıçta sadece okçu ve piyade çıkarılabilirken, teknolojiler ilerledikçe havada giden büyük tanklar, denizaltılar, jet uçakları çıkarılabiliyor.Tabii bunun için gerekli teknolojik adımları da siz atıyorsunuz.Önce yazıyı buluyor, yeni tarım şekilleri geliştiriyor ve maden çıkarma tekniklerini keşfediyorsunuz; daha sonraları da askeri stratejiler geliştiriyor, barutu ve kağıtı icat ediyor, hatta devlet şeklinizi düzenleyebiliyorsunuz.Bunlardan ayrı olarak Çin Seddi, Elektrik, İnternet gibi buluşları ilk siz dünyaya duyurabiliyorsunuz.

Oyunun oynanabilirliği bahsettiğim gibi harika.Grafik olarak istedğinizi alamayabilirsiniz.Çünkü oyun tam bir 2D strateji oyunu.Ayrıca harita tipleri de çok çeşitli ve ilginç.Mesela; harita üzerinde çeşitli yerüstü ve yeraltı kaynaklar bulunuyor.Siz de bu kaynakların üzerine şehrinizi kurarak şehirlerarası ticaret yapabiliyorsunuz.
    Call to Power II, bir 3D strateji-severseniz istediğinizi pek alamayacağınız, ama "Strateji olsun da isterse MS-DOS oyunu olsun." diyenlerdenseniz istemediğiniz kadar eğlenebileceğiniz bir strateji oyunu.Tüm strateji tutkunlarına tavsiye ederim...

• vayy, SVGA geri dönmüş güzel bir oyun ve inceleme ile, hoşgelmişin

Civilization'a çok benziyor bu oyun(haliyle)
  • inceleme süper olmuş idolümsün
  • quote:

Orjinalden alıntı: yaramazprens

inceleme süper olmuş idolümsün

ben niye idolün değilim? :P

Age of 3 Asian Dynasties incelememle döverim sizi :P

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jansay -- 15 Şubat 2008; 22:58:31 >
  • @yaramazprens arkadaşımızın 15 Şubat 2008; 0:45:52 tarihli, The Lord Of The Rings Middle Earth 2 başlıklı incelemesinin değerlendirmesi:

guzel bir yazı olmuş.fakat sadece oyunun modlarından bahsetmen ve skirmish modunu "burayı anlatmaya fazla gerek yok herkes biliyordur herhalde�" şeklinde bir cümleyle geçmen pek iyi olmamış.skirmish'teki harita tiplerinden vs. bahsedebilirdin.unutma ki incelemeni okuyan biri bahsettiğin oyunu hiç duymamış olabilir.nfs carbon olayına gelince, herhangi bir strateji oyunu tanıtırken bir yarış oyunundan örnek vermeni biraz garipsedim.fakat yazına farklı bir hava katmış, hoş olmuş.resimleri de biraz daha bol koysaydın, oyunu hiç oynamamış kişiler, incelemeni okurken oyun hakkında biraz daha fikir sahibi olabilirlerdi.ayrıca senaryolar hakkındaki bilgiler de malesef eksik kalmış.hangi senaryoda hangi ırkı kontrol edebileceğimizi belirtseydin verdiğin bilgiler daha doyurucu olurdu.
    bunun dışında yaptıgın oyuniçi ırk tanıtımları gerçekten güzel olmuş.esprilerin tanıtımlarını çok güzelleştirmiş.
    incelemelerinde başarılar dilerim kardeşim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SVGA -- 15 Şubat 2008; 23:11:17 >

• arkadaşlar bu arada alıntı yaptıgınız incelemelerinizin altına "alıntıdır" şeklinde bir ibare koyarsanız herkes açısından çok iyi olur diye düşünüyorum...
  • Bfme 2 bende kısa bir ırk incelemesi yapam

mordor=En güçlü birimler hep mordordadır

mordoru sadece cüce yenebilir denendi:D Yada elfler
  • quote:

Orjinalden alıntı: YalnızEnes

Bfme 2 bende kısa bir ırk incelemesi yapam

bu inceleme bi şaka mı?

Umarım öyledir
  • Rise of the Witch-king ek paketini incelemesini kaleme(sanal kalem) aldım very high da detaylı resimlerle güzel faydalı bi inceleme yazmayı düşünüyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: Witch-king-05

Rise of the Witch-king ek paketini incelemesini kaleme(sanal kalem) aldım very high da detaylı resimlerle güzel faydalı bi inceleme yazmayı düşünüyorum

merakla bekliyoruz kardeşim...
  • quote:

Orjinalden alıntı: YalnızEnes

Bfme 2 bende kısa bir ırk incelemesi yapam

bu inceleme değil de kısa bir dipnot olmuş sanki...
  • quote:

Orjinalden alıntı: SVGA

@yaramazprens arkadaşımızın 15 Şubat 2008; 0:45:52 tarihli, The Lord Of The Rings Middle Earth 2 başlıklı incelemesinin değerlendirmesi:

guzel bir yazı olmuş.fakat sadece oyunun modlarından bahsetmen ve skirmish modunu "burayı anlatmaya fazla gerek yok herkes biliyordur herhalde�" şeklinde bir cümleyle geçmen pek iyi olmamış.skirmish'teki harita tiplerinden vs. bahsedebilirdin.unutma ki incelemeni okuyan biri bahsettiğin oyunu hiç duymamış olabilir.nfs carbon olayına gelince, herhangi bir strateji oyunu tanıtırken bir yarış oyunundan örnek vermeni biraz garipsedim.fakat yazına farklı bir hava katmış, hoş olmuş.resimleri de biraz daha bol koysaydın, oyunu hiç oynamamış kişiler, incelemeni okurken oyun hakkında biraz daha fikir sahibi olabilirlerdi.ayrıca senaryolar hakkındaki bilgiler de malesef eksik kalmış.hangi senaryoda hangi ırkı kontrol edebileceğimizi belirtseydin verdiğin bilgiler daha doyurucu olurdu.
    bunun dışında yaptıgın oyuniçi ırk tanıtımları gerçekten güzel olmuş.esprilerin tanıtımlarını çok güzelleştirmiş.
    incelemelerinde başarılar dilerim kardeşim...

Jansay ben demiştim demi sana yapamam bu işi diye
    oyun içi resimleri daha önceki maçlarımızda bol bol koyduğum için fazla gerek bulmadım ama kötü ırklarıda tanıtırken bu dediklerini göz önünde bulundurmaya çalışacağım ama ilk inceleme yazım o yüzden biraz alttan alırsınız artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .:Kutikul@:. -- 16 Şubat 2008; 1:36:20 >

• Şimdi benim rakibim kim ?
  • 
Sayfa: önceki 6566676869
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.