Şimdi Ara

Stephen King || Okuyanlar Kulübü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.978
Cevap
48
Favori
145.128
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Stephen King || Okuyanlar Kulübü

Sağlam bir Stephen King hayranı olarak, Donanım Haber'de Stephen King'e dair hiçbir şey bulamadım. Bu nedenle bu başlık altında bilgim dahilinde paylaşımlar yapacağım. Her konuda desteğinizi eksik etmeyin lütfen.

Stephen Edwin King (Sahte Adı: Richard Bachman)

Stephen King 1947 yılında Portland'da doğdu. Annesi ve babası ayrıldıktan sonra, ağabeyi David ile annesinin yanında büyüdü.

King'in çocukluğu babasının yaşadığı yer olan Indiana Fort Wayne ile annesinin yaşadığı Portland Maine arasında gidip gelmekle geçmiştir. Bir süre sonra annesi ve ağabeysi ile birlikte Durham'a taşınan King, burada okula başladı. 1966 yılında kolejden mezun oldu ve Orono Maine Üniversitesi'nde Bilim dalında öğrenim gördü. Üniversite kütüphanesinde çalıştığı sıralarda, yine burada çalışan karısı Tabitha Spruce ile tanıştı. 1970 yılında üniversiteyi bitiren King, bir yıl sonra Tabitha ile evlendi. Ancak öğretmen olarak iş bulamadığı için bir laboratuvarda çalışıyordu. Tam bu sıralarda bazı erkek dergilerinde yayınlanan bir hikayesi büyük patlama yaptı. Bu hikayeleri daha sonra Hayatı Emen Karanlık adlı kitabında toplandı.

1971 sonbaharında Stephen, Main'deki Hamden Koleji'nde öğretmenliğe başladı. Hafta sonları ve geceleri, kısa hikaye ve roman yazmakla uğraşıyordu.

1973 yılı baharında Göz (Carrie) adlı romanı yayınlandı. Zamanla kısa hikayelerden romana hatta senaryo yazmaya atıldı. Senaryosunu yazdığı bazı filmlerde hem oynuyor hem yönetmenlik yapıyordu. 1974'te Colorado'ya taşınan King burada Medyum (Shining) kitabını yazdı ve 1975 yazında yeniden Maine'e döndü. Burada göl kenarında bir ev alan King aynı yıl içinde Mahşer (The Stand) adlı yapıtını yazdı.

1977 yılında yine aynı şehirde başka bir eve taşındılar. 1980 yazında ikinci bir ev alan King karısı ve üç çocuğuyla beraber burada yaşamını sürdürdü.

Yazarlığı süresince, birçok ödül de kazanan Stephen King korku-gerilim dalında klasik bir yazar oldu. Ülkemizde de büyük bir hayran kitlesine sahip olan King; Kujo, Hayvan Mezarlığı, Christine, Tepki ve Sadist gibi bir çok unutulmaz yapıta imzasını atmıştır. Kemik Torbası adlı yapıtı 1999 yılında Bram Stoker Ödülü kazanmıştır.

2000 yılında vizyona giren ve Tom Hanks'in de başrolünde oynadığı The Green Mile (Yeşil Yol) filmi 4 dalda Oscar'a aday gösterilmiştir. Ayrıca yine King'in bir hikayesinden uyarlanan 'The Shavshank Redemption (Esaretin Bedeli) filmi de tüm zamanların en iyi filmi olarak kabul edilmiştir.

Türkiye'de Yayınlanmış Romanları

Göz (Carrie)
    Korku Ağı (Salem's Lot)
    Hortlak (Salem's Lot)
    Medyum (The Shining)
    Mahşer (The Stand)
    Çağrı (The Dead Zone)
    Tepki (Firestarter)
    Kujo (Cujo)
    Christine
    Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary)
    Gecenin Pençesi (Pet Sematary)
    Tılsım (The Talisman)
    "O" ("It")
    Ejderhanın Gözleri (The Eyes of the Dragon)
    Sadist (Misery)
    Şeffaf (The Tommyknockers)
    Hayatı Emen Karanlık (The Dark Half)
    Ruhlar Dükkanı (Needful Things)
    Oyun (Gerald's Game)
    Dolores Claiborne
    Uykusuzluk (Insomnia)
    Falcı (Thinner)
    Çılgınlığın Ötesi (Rose Madder)
    Yeşil Yol (The Green Mile)
    Yaratık (Desperation)
    Kemik Torbası (Bag Of Bones)
    Maça Kızı (Heart In Atlantis)
    Yüzyılın Fırtınası (Storm Of The Century)
    Tom Gordon'a Aşık Olan Kız (The Girl Who Loved Tom Gordon)
    Rüya Avcısı (The Dreamcatcher)
    Kara Ev (Black House)
    Buick 8 (From A Buick 8)
    Cep (Cell)
    Bir Aşk Hikayesi (Lisey's Story)
    Duma Adası (Duma Key)
    Düzenleyiciler (The Regulators)
    Yazma Sanatı (On Writing)
    Ceset (The Body)
    Yüzyılın Suçlusu Blaze (Blaze)
    Kubbenin Altında (Under The Dome)
    Mahşer - Sansürsüz Tam Metin (The Stand)
    22/11/63
    Eğlence Parkı (Joyland)
    Doktor Uyku (Doctor Sleep)
    Bay Mercedes (Mr. Mercedes)
    'O' - Sansürsüz Tam Metin (It)
    Diriliş (Revival)
    Kim Bulduysa Onundur (Finders Keepers)
    Son Nöbet (End of Watch)
    Ölüm Dansı (Danse Macabre)
    Uyuyan Güzeller (Sleeping Beauties)
    Yabancı (The Outsider)
    Şeffaf - Sansürsüz Tam Metin (The Tommyknockers)
    Siyah Takım Elbiseli Adam (The Man in the Black Suit)
    Gwendy’nin Düğme Kutusu (Gwendy's Button Box)
    Enstitü (The Institute)
    Yükseliş (Elevation)
    Billy Summers

Türkiye'de Yayınlanmış Hikaye Derlemeleri

Kuşku Mevsimi (Different Seasons)
    Sis (Skeleton Crew)
    Gece Yarısını İki Geçe (Four Past Midnight)
    Gece Yarısını Dört Geçe (Four Past Midnight)
    Rüyalar ve Karabasanlar (Nightmares and Dreamscapes)
    Karanlık Öyküler (Everything's Eventual)
    Hayaletin Garip Huyları (Night Shift)
    Karanlık Çökünce (Just After Sunset)
    Zifiri Karanlık - Yıldızsız Gece (Full Dark, No Stars)
    Rüyalar ve Karabasanlar 2 (Nightmares And Dreamscapes)
    Rüyalar ve Karabasanlar 3 (Nightmares And Dreamscapes)
    Kabuslar Pazarı (The Bazaar of Bad Dreams)
    Sis - Sansürsüz Tam Metin (Skeleton Crew)
    Hayaletin Garip Huyları - Sansürsüz Tam Metin (Night Shift)
    Kan Varsa (If It Bleeds)

Kara Kule Serisi

Kara Kule 1: Silahşor (The Gunslinger) - Kara Kule (The Dark Tower)
    Kara Kule 2: Üç'ün Çizgileri (The Drawing of the Three)
    Kara Kule 3: Çorak Topraklar (The Waste Lands)
    Kara Kule 4: Büyücü ve Cam Küre (Wizard And Glass)
    Kara Kule 4.5: Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar (The Wind Through the Keyhole)
    Kara Kule 5: Calla'nın Kurtları (Wolves Of The Calla)
    Kara Kule 6: Susannah'nın Şarkısı (Song of Susannah)
    Kara Kule 7: Kule (The Tower)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V1CT0RY -- 10 Ekim 2022; 10:38:16 >

• Evet arkadaşlar, birkaç yıldır bu başlığı takip eder, 2-3 ayda bir yeni gönderileri okurum. Şunu fark ettim, aramızda çok iyi SK fanatikleri olmasına rağmen müstakbel Sk okuyucularının merakına yanıt olacak kapsamlı bir yazı yok. Naçizane ben sırf bunun için üye oldum ve kendimce okuduğum Sk kitapları hakkında yeni meraklı okuyucuların merakını biraz olsun giderecek bir yazı yazacağım, okuduğum Sk kitaplarını bir iki cümle ile ele alacağım.

GÖZ(CARRİE): bu kitabın adını bu şekilde çevirenlere selam gönderdikten sonra SK’nın ilk kitabı olan Göz’e pek ısınamadığımı, King’e yeni başlayacaklara ise hiç tavsiye etmediğimi belirteyim.

KORKU AĞI (SALEMS LOT): Klasik vampir teması. King’in en iyi korku romanlarından biri. Yeni basımı olursa kesinlikle kaçırmayın.

ÇAĞRI: (Çevirmene tekrar selam). Çağrının sevmeyeni de çoktur ama benim en sevdiğim kitaplardan. Yanılmıyorsam SK’da bu kitabını çok sever

TEPKİ: King’in ilk okuduğum kitaplarındandı. Başrolde küçük bir kız çocuğu var. King’in ortalama kitaplarından. Yeni başlayanlar için ideal.

KUJO: King’in olağanüstü/fantastik ögesi olmayan gerilim kitaplarından. Kısıtlı bir çevrede Kısıtlı bir kadro ile geçiyor ama iyi kitaplarından. Yeni başlayacaklar için iyi bir tercih olabilir.

CHRİSTİNE: King’in otomobil temalı iki kitabından biri, severim. Yeni basımı da yapıldı, yeni başlayanlar için en ideallerden biri oldu.

BUİCK 8: King’in araba üzerine yazdıklarından ikincisi. Birincisine göre çok zayıf. Genel itibarıyla de en zayıf kitaplarından. Tavsiye etmem

CESET: Eski basımı Hiddet adında orijinali Bachman mahlası ile çıkmışi bir öykü ile beraber basılmış. Ceset On numara bir öykü. Zaten filmi de sevilir. Hiddet ise vasat, kafayı kırmış bir öğrenciyle alakalı. Fakat Ceset için kesinlikle alınır. Yeni basımı yapılırsa kaçırmayın. Korku hiç, gerilim hemen hemen hiç yok ama Kesinlikle alın.

ÇILGINLIĞIN ÖTESİNDE: Bu kitabı King bile sevmiyor, YAZMA SANATI’nda böyle der (yanılmıyorsam) Biz niye sevelim? Anlamsız, saçma vs… Uzak durun.

FALCI: Bachman mahlası ile yazılmış kitaplardan. Bir Çingene kadını tarafından belalanmış şişman bir adamın öyküsü. Severim.

HAYVAN MEZARLIĞI: SK’nın en iyi kitaplarından. Yeni başlayacaklar için ideal kitaplardan biri. Kimi kısımlarda ciddi gerildiğimi hatırlarım

MEDYUM: En iyilerden.

MAHŞER (STAND): Post-Apokaliptik metinlerden pek hoşlanmam. Ama bu türü içinde en iyilerinden. Alacaksanız pek tabi ki tam metnini alın. Benim okuduğum . Kırpılmış olandı.

OYUN: Fazla söze gerek yok, sıkıcı, zorlama. Uzak durun.

SADİST: Olağanüstü ögeler içermeyen bir diğer kitabı. Ortalama King okuyucusu Sadist’e biter ama ben katılmıyorum. Çok tekdüze bir kitap.

TOM GORDON’A AŞIK OLAN KIZ: Tom Gordon bir beyzbolcu ve kaybolan küçük kız radyodan bu adamın maçını dinleyerek motive oluyor. Genel King okuyucusunun sevmediği bir kitap ama ben severim. Fakat ilk okuyucuların uzak durulması lazım.

RÜYA AVCISI: Bu kitabın sıkıcı olduğu bir gerçek. Fakat iyi okuyucu bu kitabın King’in en edebi –ki bu konuda zayıftır kanımca- kitaplarından biri olduğunu fark eder. Özellikle doğa tasvirlerini çok severim. Konusu da uzaylılar.

ŞEFFAF: Sanırım en abuk subuk isim çevirisi bu kitaba ait. Bunun dışında pek bir özelliği yok. Konusunun uzaylılar olduğunu hatırlıyorum, zaten yeni basımı da yok.

O: King’in en sevdiğim kitabı. Bunun da tabi ki tam metnini alın. Kanımca tam bir başyapıt.

SİS: 8 öykülük antoloji. Kabil Canlandı adındaki öykü hariç hepsi de çok güzel. Hele hele Raft, yıllar geçse de unutamam.

KARANLIK ÖYKÜLER: King’in en iyi antolojisi. Hemen hemen her öyküden aslında bir roman çıkar.

RÜYALAR VE KARABASANLAR: orijinalinde yaklaşık 1000 sayfa olan bu eser, Türkçeye üçe bölünerek çevrildi. İlk kitabını beğenmediğim için diğerlerini de okumadım. King’in en kötü kitaplarından.

KUŞKU MEVSİMİ: 3 öykü, ikisi harika biri fena değil. CESET öyküsü de orijinalinde bu kitapta fakat zamanında onu buradan çıkartıp ayrı öykü kitabı olarak HİDDET ile birlikte basmışlar. Kuşku Mevsimi’nin yeni basımı çıktı, en iyi kitaplarındandır.

YÜZYILIN FIRTINASI: Senaryo şeklinde bir yazımı var, bu senaryodan birebir uyarlanmış dizisi de var yanılmıyorsam 4 bölümdü. Ben severim ama farklı anlatılara açık değilseniz tercih etmeyin derim.

KEMİK TORBASI: Rüya Avcısı için en edebi eserlerinden demiştim. Kemik torbası da onlardan biri. Fakat konusu ve anlatısı Rüya Avcısı’ndan çok önde. Bu nitelikler kitabı King’in en iyilerinden yapıyor.

KARA KULE: İlk kitabını yarım yamalak okudum, seriye hiç başlamadım. Bu tür post-apokaliptik metinlerden hoşlanmayanlar bulaşmasın.

YARATIK: Söylenecek söz yok, King’in en iyilerinden.

YAZMA SANATI: King bu kitapta biraz özel hayatını biraz da yazım hayatını anlatıyor. 15 King okuduysanız öyle listeye alın.

YEŞİL YOL: Filmini çoğu kişi bilir, kitabı filminden de iyi. King’in kesinlikle en iyilerinden

ZİFİRİ KARANLIK YILDIZSIZ GECE: 4 öykü, 4ü de iyi. Tavsiye edilir.

DİRİLİŞ: İlk bölümleri nedendir bilmem bana Çağrı’yı anımsattı ve bu kısımları sevdim. Fakat geneli için aynı şeyi söyleyemem. Arka kapağında anlattığının aksine sonu ne ürkütücü ne de güzeldi
  • yaz beni en başa

Stephen Edwin King (d. 21 Eylül 1947, Portland, Maine). ABD'li hikaye ve roman yazarı.

Genellikle gerilim ve korku türünde eserler vermiştir. Kitaplarının çoğu Türkçe'ye de çevrilmiştir. İlk romanı Göz (Carrie) 1974 yılında yayınlanmıştır. Özellikle 1982 yılında başlayıp, 2004 yılında sona erdirmiş olduğu Kara Kule (The Dark Tower) serisi ile ünlüdür.

İlk profesyonel kısa öykü satışını "The Glass Floor" adlı öyküsüyle Starling Mystery Stories'e yapmıştır (1967).

alıntıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Toyota SUPRA -- 9 Ağustos 2007; 16:51:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Toyota SUPRA

yaz beni en başa

Stephen Edwin King (d. 21 Eylül 1947, Portland, Maine). ABD'li hikaye ve roman yazarı.

Genellikle gerilim ve korku türünde eserler vermiştir. Kitaplarının çoğu Türkçe'ye de çevrilmiştir. İlk romanı Göz (Carrie) 1974 yılında yayınlanmıştır. Özellikle 1982 yılında başlayıp, 2004 yılında sona erdirmiş olduğu Kara Kule (The Dark Tower) serisi ile ünlüdür.

İlk profesyonel kısa öykü satışını "The Glass Floor" adlı öyküsüyle Starling Mystery Stories'e yapmıştır (1967).

alıntıdır
    çok güzel ellerine sağlık

• quote:

Orijinalden alıntı: V1CT0RY

çok güzel ellerine sağlık

Alıntıları Göster
    önemli değil

• quote:

Orijinalden alıntı: Toyota SUPRA

önemli değil

Alıntıları Göster
    stephen king kitaplarından banada önerirmisinizz. hayvan mezarlıgı,kemik torbası,azrail koşuyor ve hayaletin garip huylarını okudum müthiş kitaplardııı.öenrdiiqiniz kitaplar mümkünse gerilim ve korku olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozqee -- 12 Ağustos 2007; 14:46:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ozqee

stephen king kitaplarından banada önerirmisinizz. hayvan mezarlıgı,kemik torbası,azrail koşuyor ve hayaletin garip huylarını okudum müthiş kitaplardııı.öenrdiiqiniz kitaplar mümkünse gerilim ve korku olsun

Alıntıları Göster
    bana da kara kule hakkında bi kaç şey soyleyecek olan var mı?
    bugunlerde başlamak istiyorum da,bazıları asırı sıkıcı diyor,bazıları da yuzuklerin efendisi ile kapışır.
    okuyanlar ne dusunuyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: damirem

bugunlerde başlamak istiyorum da,bazıları asırı sıkıcı diyor,bazıları da yuzuklerin efendisi ile kapışır.
    okuyanlar ne dusunuyor?

Alıntıları Göster
    Hayatımda okuduğum en iyi roman lar diyebilirim.kesinlikle öneririm.Şimdi bu satırları yazarken bile heyecanlanıyorum.Kendimi kaptırdığım bir hikaye.Hatta nickim bile ordan geliyor.Bunları S.K. hayranıyım diye söylemiyorum.(Bu arada beni de üye yaparsanız sevinirim.).Bence Yüzüklerin Efendisinden de güzel(bence).Koca koca 7 kitap hepsi ama nasıl bittiğini anlamıyorsun bile.Son kitap yaklaşık 800 sayfa ama ne zaman bittiğini anlamadım.(yaklaşık bir ay dan daha az.).Yani kesinlikle öneririm.

Kısaca hikaye:(spoiler değil) yok olmaya yüz tutmuş bir dünyada, tüm bu yok oluşun sebebi olarak gördüğü karakule ye ulaşmaya çalışan bir silahşorun maceraları.

• quote:

Orijinalden alıntı: d@ndelo

Hayatımda okuduğum en iyi roman lar diyebilirim.kesinlikle öneririm.Şimdi bu satırları yazarken bile heyecanlanıyorum.Kendimi kaptırdığım bir hikaye.Hatta nickim bile ordan geliyor.Bunları S.K. hayranıyım diye söylemiyorum.(Bu arada beni de üye yaparsanız sevinirim.).Bence Yüzüklerin Efendisinden de güzel(bence).Koca koca 7 kitap hepsi ama nasıl bittiğini anlamıyorsun bile.Son kitap yaklaşık 800 sayfa ama ne zaman bittiğini anlamadım.(yaklaşık bir ay dan daha az.).Yani kesinlikle öneririm.

Kısaca hikaye:(spoiler değil) yok olmaya yüz tutmuş bir dünyada, tüm bu yok oluşun sebebi olarak gördüğü karakule ye ulaşmaya çalışan bir silahşorun maceraları.

Alıntıları Göster
    rüyalar ve karabasanları okuyorum şuan gördüğüm kadarıyla bu romanında dört farklı hikaye var yola tuzak filan kuruyorlar birinci hikaye müthişti tevsiye ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Toyota SUPRA -- 12 Ağustos 2007; 22:24:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: d@ndelo

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: d@ndelo

aldık ilk 2sini başlıcaz bugun bakalım

• stephen kingin türkçe bi fun club ı varmı arkadaşlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: damirem

okuyanlar ne dusunuyor?

Alıntıları Göster
    tılsım veya medyum u tavsiye edebilirim harika kitaplar bu kitapların sayfa yılarına hiç bakmıyosun en sevdiğim yönü bu adam gerçekten insan diil
  • quote:

Orijinalden alıntı: kara kule

tılsım veya medyum u tavsiye edebilirim harika kitaplar bu kitapların sayfa yılarına hiç bakmıyosun en sevdiğim yönü bu adam gerçekten insan diil

Alıntıları Göster
    Yaz benide yaz...
    Lise yıllarım Stephen King kitaplarıyla geçti
  • quote:

Orijinalden alıntı: Séi-Chan

Yaz benide yaz...
    Lise yıllarım Stephen King kitaplarıyla geçti

Alıntıları Göster
    aynen yaz benide çok severim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Laniakea

aynen yaz benide çok severim

Alıntıları Göster
    Nerden buldunuzda hortlattınız konuyu ya...
  • quote:

Orijinalden alıntı: V1CT0RY

Nerden buldunuzda hortlattınız konuyu ya...

Alıntıları Göster
    benide benide ekle.hayatımın büyük bir bölümünü kapsamakta olan okuma ugraşının benimle tanıştırdıgı en sıradışı insan.16 yaındayım ve 23,kitabındayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 20burak1991 -- 12 Ocak 2008; 21:03:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 20burak1991

benide benide ekle.hayatımın büyük bir bölümünü kapsamakta olan okuma ugraşının benimle tanıştırdıgı en sıradışı insan.16 yaındayım ve 23,kitabındayım.

Alıntıları Göster
    arkadslarrrr.kulüp üyelerimiz.de hadi......biraz işlev katalım kulübümüze.king hakkında biraz konuşalım.

dikkatinizi özellikle çeken bişeyi yok mu bu adamın.gizemli bir yanı.mesela benim dikkatimi kara kulede 19 sayısının işlenişi çekmişti.yazar bütün önemli karakterlerin ismini 19 harften oluşacak şekilde koymuştu(daha baska çok var).bu konuda baska bilgisi olan arkadasımız varsa duymak isterim???????özelliklede neden 19???bunun sebebini benimle paşlaşırsanır sevinirim

• stephen king ney
  • quote:

Orijinalden alıntı: ^^Chatlak^^

stephen king ney
    quote:

Orjinalden alıntı: ^^Chatlak^^

stephen king ney

tabikide kulübüne üye oldugunuz kitaba rakip olabilcek niteliklere sahip tek fantastik-epik seriyi yazan adam.50 dan fazla kitap yazmış ve 40dan fazlası bestseller olmuştur.
    arz ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 20burak1991 -- 13 Ocak 2008; 18:59:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 20burak1991

quote:

Orjinalden alıntı: ^^Chatlak^^

stephen king ney

tabikide kulübüne üye oldugunuz kitaba rakip olabilcek niteliklere sahip tek fantastik-epik seriyi yazan adam.50 dan fazla kitap yazmış ve 40dan fazlası bestseller olmuştur.
    arz ederim

Alıntıları Göster
    şu sıralar Mahşer'ini okuyorum

yaz beni de dostum

• quote:

Orijinalden alıntı: muratisik

yaz beni de dostum

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: muratisik

yaz beni de dostum

filminide izle süperdir

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.