- x
Türkçenin Yozlaşması
40 Cevap574 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1360 Mesaj
11 Ekim 2007; 17:12:43 

Arkadaşlar Türkçe gitgide kötü durumlara girmeye başlıyor DH'de yazılarına çok özen gösteren arkadaşlar var ancak bunun yanında o kadar özensiz ve Türkçe katili yazılar arkadaşlarda var ki bunları görünce gerçekten üzülüyorum. Hala daha yabancı kelimelere devam Vatan Bilgisayar'ın sahibi sanıyorsam Ermeni Gold'un Sahibi ise bir Türk ! Aslında diller yozlaşmaz onu kültürler ve insanlar yozlaştırır derler ya bu gerçekten doğru.

Bazı arkadaşlar diyecekki yok şu kelime şu kelime anlamı yok falan tamam ona dediğimiz yok diyelim neden k değilde q neden ş değilde sh bunlar hangi dil acaba bunu öğrenebilir miyim dünyada 210 milyon civarı insan Türkçe konuşuyor ve aslında bu rakam azımsanacak bir rakam değil ancak zamanında dünyanın en büyük imparatorluklarından olan Osmanlı niye bunu yapmadı İngiltere denilen küçücük ülke gitti zamanında temelleri attı dedi ki siz benim sömürgemsiniz ve bu dili konuşacaksınız bu sayede bu dil gelişti ancak Osmanlı ne yaptı sömürgeleri aman isyan etmesin ama bu olmasın şu olmasın kendi halkından bile daha yüksekte tuttu benim bu konuda içim kan ağlıyor mutlaka benimle aynı düşünceleri paylaşan arkadaşlarım vardır bunlarda fikirlerini belirtirse çok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The_Wade -- 11 Ekim 2007; 23:01:53 >

Basically, I'm for anything that gets you through the night
- be it prayer, tranquilizers or a bottle of Jack Daniels.
Frank Sinatra

504 Mesaj
11 Ekim 2007; 18:13:47 

haklısın arkadaşım... kelimelerin yazılışı bakımından bu hassasiyetine hak veriyorum...

10038 Mesaj
11 Ekim 2007; 21:01:31 

İzninizle;

Yapım eki alan özel isimlere getirilen çekim ekleri ayrı yazılmazlar.
Yani; "Türkçenin" yazımı doğrudur.

Hayırlı Bayramlar.

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve âşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.
Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lâzımdır.
Bize bir gençlik lâzımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.
H. Nihal ATSIZ, Atsız Mecmua, 15 Nisan 1932, Sayı: 12

O sebeple Ata'na saygıda kusur etme sakın!
Atatürk'e göre Atatürk - Rahatsız olma!

|| Forum Anlaşması || Genel Forum Kullanımı || İmza Kuralları || Şikâyet Sistemi || Kullanıcı Adı Değişimi || SMS Onay Sistemi || Önerileriniz, Sorunlarınız ||

504 Mesaj
11 Ekim 2007; 21:46:11 

@Ömer hocam, bize yanlış mı öğretmişler şimdiye kadar ?

325 Mesaj
11 Ekim 2007; 22:13:31 

quote:

Orjinalden alıntı: Ömer

İzninizle;

Hayırlı Bayramlar.

Ordaki amaç başka demek istediği başka sen ordan dilbilgisi dersi veriyorsun.Chat dili diye birşey oluştu nerdeyse insanlar düzgün yazmayı unuttu.Tutup da insanlar dilbilgisine uygun yazsın demek saçma olur zaten.

355 Mesaj
11 Ekim 2007; 22:37:29 

Ayrica da su bizim Turkce karakterleri tanimayan bilgisayar ortamlarinada sinir oluyorum. 70 milyonu hice sayiyorlar, bence Turkce siveleriyle beraber Dunyanin sayili dilleri arasinda. Ayrica ben genelde böyle basliklara yazmaya cesaret edemem cunku "simdi bi yorum yapacagim ve bir duru dil bilgisi hatasi bulacaklar" diye. Saygilarimla

Uyari!
Agzinizi Kullanmaya Baslamadan Önce Beyninizle Baglantisini Kontrol Ediniz!

10038 Mesaj
11 Ekim 2007; 22:48:55 

quote:

Orjinalden alıntı: DefuseR

Güncel yazım kılavuzunu tabana alıyoruz.
Şu an bununla ilgili bir madde bulunuyor. Buna özen gösteriyoruz.

En bariz hatalardan bir tanesi de;
“Türk; öğün, güven, çalış!” değildir. “Türk; övün, güven, çalış!”tır.

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve âşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.
Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lâzımdır.
Bize bir gençlik lâzımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.

|| Forum Anlaşması || Genel Forum Kullanımı || İmza Kuralları || Şikâyet Sistemi || Kullanıcı Adı Değişimi || SMS Onay Sistemi || Önerileriniz, Sorunlarınız ||

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
11 Ekim 2007; 22:56:31 

quote:

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: DefuseR

Güncel yazım kılavuzunu tabana alıyoruz.
Şu an bununla ilgili bir madde bulunuyor. Buna özen gösteriyoruz.

En bariz hatalardan bir tanesi de;
“Türk; öğün, güven, çalış!” değildir. tır.

“Türk; övün, güven, çalış!” değil

"Türk; övün,çalış güven!" olacak.

http://www.zamane-sozlu...x=turk+ovun+calis+guven
http://www.itusozluk.co...FCn+%E7al%FD%FE+g%FCven

10038 Mesaj
11 Ekim 2007; 23:02:16 

quote:

Orjinalden alıntı: fsariz
“Türk; övün, güven, çalış!” değil

"Türk; övün,çalış güven!" olacak.

http://www.zamane-sozlu...x=turk+ovun+calis+guven
http://www.itusozluk.co...FCn+%E7al%FD%FE+g%FCven

Kısmen haklısınız.
Her şeyden önce "öğünmek" olmadığı konusunda hemfikiriz.

Yine bir kurum sitesinden bir alıntı ile sözün benim paylaştığım şekliyle kullanıldığını paylaşmak istiyorum;
http://kars.meb.gov.tr/ataturk/sozler.php
http://www.meb.gov.tr/b...ler/23nisan/23nisan.swf

Ders kitaplarımızda da bu şekilde yer alıyor ama bununla ilgili daha kapsamlı bir araştırmam olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 11 Ekim 2007; 23:04:53 >

1360 Mesaj
11 Ekim 2007; 23:03:17 

quote:

İzninizle;

Hayırlı Bayramlar.

Pardon hocam dalgınlığıma gelmiş düzelttim. Ayrıca burda kendi dilimiz için bir şeyler yapmak yerine lütfen tartışmayalım arkadaş orada yanlış yazılan bir şeyi göstermiş ve düzeltmemizi sağlamış. Burada en azından tartışma olmasın

Frank Sinatra

956 Mesaj
11 Ekim 2007; 23:05:18 

Bu konuda ben de çok hassasım.Türkçeyi yanlış konuşup yazmamız git gide dahada kötüleşiyor.
Başlangıçta belki şunda ortak bir yol bulabiliriz.Hiç olmazsa Türkçeyi yanlış kullansakta yabancı,özellikle İngilizce kelimeleri Türkçe karşılıklarının yerine kullanmamaya özen gösterebiliriz.
Kendi adıma bu konuda daha dikkat edeceğim.Herkese saygılar.

Devlet, ekonomik ve siyasal kararlar için dine ihtiyaç duyar mı?

10038 Mesaj
11 Ekim 2007; 23:07:03 

quote:

Orjinalden alıntı: The_Wade

Pardon hocam dalgınlığıma gelmiş düzelttim. Ayrıca burda kendi dilimiz için bir şeyler yapmak yerine lütfen tartışmayalım arkadaş orada yanlış yazılan bir şeyi göstermiş ve düzeltmemizi sağlamış. Burada en azından tartışma olmasın

İyi niyetiniz için teşekkür ederim.
Art niyetim yoktu.

Sadece 8. sınıf öğrencisi olmasına rağmen tahtaya “Ne mutlu Türk’üm diyene!” yazamayan ya da yüksek okul mezunu olmasına rağmen dilekçe yazamayan gençlerimizin olması beni canı gönülden üzüyor.

325 Mesaj
11 Ekim 2007; 23:14:11 

quote:

Mesela doğrusu �Dil bilgisi�dir.
�Şey� kelimesi ise her zaman ayrı yazılır.

Niçin saçma olsun? Türk evlatları dillerini kurallarına uygun kullanmayacaklar da kim kullanacak? Sadece biraz özen göstermek yeterli olacaktır.

Art niyetli değildim.

Bunları yazacağını biliyordum ama ben böyle yazmayı tercih ediyorum,oturup da burda noktasına virgülüne dikkat edemem.

Şimdi forumda senin yazdıklarını incelesem bir sürü hata bulurum.

1360 Mesaj
11 Ekim 2007; 23:22:45 

Ya arkadaşlar tamamda ne gerek var bunlara onu anlamıyorum yapmayın gerçekten.

Frank Sinatra

10038 Mesaj
11 Ekim 2007; 23:23:18 

Yararlı olabilir;

´´ DİL - KÜLTÜR / TÜRK DİLİ...
http://forum.donanimhaber.com/m_13276156/tm.htm

´´ SES, HARF, ALFABE...
http://forum.donanimhaber.com/m_13963315/tm.htm

10038 Mesaj
11 Ekim 2007; 23:31:53 

Dil konusu çok geniş bir yelpazede değerlendirilebilir.
Türkçe bilen ya da bildiğini sanan herkes az da olsa geçerliliği bulunan ön bilgilerini paylaşabilir; lakin uzmanlık gerektiren hususlarda işin ehli olan kişilere güvenilmelidir.

Atalarımız ne güzel buyurmuş;
Yarım hoca dinden, yarım doktor candan edermiş.

Yine tekrarlamak istiyorum, bizler Türk evladı olarak ana dilimize layıkıyla sahip çıkamayacaksak kim sahip çıkacak?

325 Mesaj
11 Ekim 2007; 23:45:54 

Öncelikle üşenmedim Ömer rumuzlu forum sakininin ricası üzerine küçük bir araştırma yaptım. Fakat inceleyebileceğim cümleler o kadar az ki ya bir yerden kopya edilip yapıştırılmış ya da tek kelime yazılmış. Neyse bir tane buldum onu yazacağım ama şunu da söyleyim ben Türkçe konusunda uzmanım gibi cümleler kullanmadım sadece konuyu açan arkadaşın hassasiyeti başka dedim.

quote:

Sabrımı sınamayın lütfen...

Siz irdelemeye bilirsiniz. Sizin özgür iradenizdir. Bu konuya yorum yapmak zorunda elbette ki değilsiniz.

Ben bilmiyorum ve de öğrenmek istiyorum.
Bunun için de izin almam gerekmiyor tabii ki de.

@Akincl'e verdiğim cevabı ayraç kullanarak size verdiğim cevaptan ayırmıştım.

Benim şu ana kadar bahsettiğiniz gibi bir amacım olmadı. Yazdıklarımı okursanız kimseyi de kırmamaya özen gösteririm.

Geyik muhabbeti edilmesi için açmamıştım. Motor vs. bakımdan değerlendirilmesini, arz-talep ilişkisi tabanında incelenmesini arzuluyordum.

Yani; sizce gereksiz bir konuysa belirttiğim gibi bir üye olarak üzerinize düşeni yapabilirsiniz.

Benimle ilgili kişisel görüşlerinizi lütfen özel ileti ile paylaşın. Müsaade ederseniz konu amacına hizmet etsin.

İyi Forumlar.

Bu yazım doğru mu peki?

10038 Mesaj
12 Ekim 2007; 0:02:06 

Bu arada yararlı olabilecek güzel bir konu daha;

Dilimiz Türkçe Dili ile Hint Avrupa Dilleri arasındaki benzerlikler...
http://forum.donanimhaber.com/m_17969797/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 12 Ekim 2007; 0:02:29 >

325 Mesaj
12 Ekim 2007; 0:04:33 

Farklı mahiyet nasıl oluyo ki? Gerçekten merak ettim. Evet bilmek yardımcı fiili ile yapılan kelimeler bitişik yazılır. Evet zaman buldukça araştırırım cümlelerini,aramak zor biraz.

290 Mesaj
12 Ekim 2007; 0:05:18 

Kanımca Bu Tür Çabalar Boşunadır.
Diller artık kaynaşıyor, karışıyor ve yavaş yavaş 1 olmaya doğru gidiyor.Bu kaçınılmazdır...
Rusça ve Kazakça da böyle...

~Тро́ице-Се́ргиева Ла́вра~
-~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~-
~(Русская Православная Церковь)~

10038 Mesaj
12 Ekim 2007; 0:15:19 

quote:

Orjinalden alıntı: C.C.C.P.

Diller artık kaynaşıyor, karışıyor ve yavaş yavaş 1 olmaya doğru gidiyor.Bu kaçınılmazdır...

Niçin boşuna acaba? Bu şekilde niçin düşünüyorsunuz?
Dünya’nın bir küreselleşme sürecinde olmasından ötürü mü?

290 Mesaj
12 Ekim 2007; 0:18:36 

quote:

Niçin boşuna acaba? Bu şekilde niçin düşünüyorsunuz?
Dünya’nın bir küreselleşme sürecinde olmasından ötürü mü?

Evet Sayın Ömer...

325 Mesaj
12 Ekim 2007; 0:19:46 

quote:

Birisi yardımcı ünsüzdür. Genellikle İlköğretim müfredatında kaynaştırma harfi olarak verilir.
Diğeri ise yardımcı ünlüdür. Zarf �a� sı olarak isimlendirilir. İki ekin görevleri farklıdır.

Derseniz ki söz konusunu örnek kurallara göre doğru mudur?
Değildir. Orada bitişik yazmam gerekiyordu. Tartışmanın da vermiş olduğu sinirlilik halinden ötürü ayrı yazmışım. Bu bir yazım hatasıdır.

İstediğiniz gibi araştırabilirsiniz. Bu kadar emin olmasaydım bunu teklif edemezdim. İnsan olarak elbette ki hatalarım bulunabilir; lakin bunlar dizgi hatası ya da F klavye hatası olacaktır. Onun dışında köşe taşı olarak ifade edebileceğimiz bir hatam bulunmadığından eminim.

Yardımcı fiillerle yapılan kelime grupları bitişik yazılır. İstisnası durumlar vardır ancak bunlar ile zihninizi bulandırmaya gerek yok.

Ben de onu diyorum işte,başta yanlış yazdığını kabullenmek yerine hatanı savundun. Ben ÖSS'de çok iyi bir derece yapmış biri olarak, zamanında dilbilgisi üzerinde de yoğun çalışmalarım olmuştu haliyle

Şu ana kadar hiçbir yerde de ayrı yazıldığını görmedim ve duymadım.Yörelere göre farklı öğretiliyosa bilemem.

10038 Mesaj
12 Ekim 2007; 0:21:09 

quote:

Evet Sayın Ömer...

Fransız Edebiyatı, İngiliz Edebiyatı vs. değerli ve de yoğun bir birikimin olduğu Dünya Edebiyatı hazinesinin bir kenara itilmesi sizce mümkün mü?

Belki tek para kullanılabilir ama tek dil mümkün mü?

Dil nihayetinde kültür paylaşımının en güçlü vasıtası değil mi?
Ortak bir dil demek ortak bir evren demek değil mi?

290 Mesaj
12 Ekim 2007; 0:25:56 

quote:

Fransız Edebiyatı, İngiliz Edebiyatı vs. değerli ve de yoğun bir birikimin olduğu Dünya Edebiyatı hazinesinin bir kenara itilmesi sizce mümkün mü?

Belki tek para kullanılabilir ama tek dil mümkün mü?

Dil nihayetinde kültür paylaşımının en güçlü vasıtası değil mi?
Ortak bir dil demek ortak bir evren demek değil mi?

Adam dünyaya gönderildiğinde Eve ile aynı dili konuşuyordu.
2 Kişi 1 dili konuşuyorsa 2 milyar kişi de konuşabilir...Hemde Kültürel Bağ Çözülmeden.
Yanlış mıyım yoksa?

10038 Mesaj
12 Ekim 2007; 0:30:17 

quote:

Adam dünyaya gönderildiğinde Eve ile aynı dili konuşuyordu.
2 Kişi 1 dili konuşuyorsa 2 milyar kişi de konuşabilir...Hemde Kültürel Bağ Çözülmeden.
Yanlış mıyım yoksa?

Bu nokta çok önemli...
Dil kavramının en bilinen tanımlarında zamanı bilinmeyen dönemlerde yapılan gizli antlaşmalar bütünü ifadesi yer almaktadır.

Ne oldu da diller ayrıldı dersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 12 Ekim 2007; 0:30:49 >

290 Mesaj
12 Ekim 2007; 0:33:27 

quote:

Bu nokta çok önemli...
Dil kavramının en bilinen tanımlarında zamanı bilinmeyen dönemlerde yapılan gizli antlaşmalar bütünü ifadesi yer almaktadır.

Ne oldu da diller ayrıldı dersiniz?

Sırlar...

Yan yatırılmış 8den farksızdır dil üretmek.Önemli olan ise var olanı geliştirmek...

10038 Mesaj
12 Ekim 2007; 0:37:44 

Peki, bu hususta ne yapabiliriz?
Dilimizi nasıl koruyabiliriz?

Dükkânlarımızın isimlerini Türkçe olarak değiştirebiliriz.
Gazetelerimizde yazım komisyonları oluşturabiliriz.
İnternet sitelerinde yazım komisyonları oluşturabiliriz.

www.hukuki.net gibi birçok internet sitesinde de kurallara uyulmadığı fark edilen konular kilitleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 12 Ekim 2007; 0:38:48 >

325 Mesaj
12 Ekim 2007; 0:38:39 

quote:

Yanlışımı savunmadım.
�Dil bilgisi� ise ayrı yazılır.

Şimdi size yukarıda yazımın asli olarak yanlış olmadığını bile izah edebilirim ama dediğiniz gibi siz sadece lise müfredatında ve bir sınav tabanlı öğrendiğiniz için şaşıracak ve de inanmak istemeyeceksiniz.

Onun için zihniniz bulanıklaşmasın. Yazım hatası olarak değerlendirilebilir.
Size takısız isim tamlaması gibi bir kelime grubu yoktur desem bile şaşırırsınız.

O nedenle bilmeniz gerektiği kadar öğretiliyor size.

Velhasılıkelam niyetler amellere göredir. Ameller de niyetlere göredir.
Yazıldığını görmemiş olabilirsiniz. Ama var olmasaydı istisnalar bulunuyor demezdim. Yöresel hususlar ise farklı değerlendirilir ve de genele arz etmezler.

Son bir rica olarak;
Ben size "siz" diye hitap ederken mümkünse siz de bana "siz" olarak hitap ediniz.

Neyin nasıl yazıldığını gayet iyi biliyorum fakat forum genelinde kendimi sıkmaya hiç niyetim yok. Bu yüzden de istediğim gibi yazıyorum yazmaya da devam etmeyi düşünüyorum.

Bize zamanında ne yeterliyse evet onu öğretiyolar,fakat kendi bildiklerim dışında ne kadar kaynağa baktıysam bitişik yazıldığı yazıyor.

Şimdi Türkçe öğretmenisin diye burdaki her yazıyı yargılama hakkını elde etmiş bulunmuyorsun. Sözel bölüm okumuşsun gitmiş Türkçe öğretmenliği okumuşsun,tabi ki farklı şeyler bileceksin bizlerden farklı olarak.

Sen diye hitap etmemin bir sebebi yok, herkese sen diye hitap ediyorum forumda,bu benim tercihim.

325 Mesaj
12 Ekim 2007; 0:50:50 

'İddiamda' derken da ayrı yazılacak. Gerçekten konuyu kirlettiğimizi düşünüyorum. Konuyu tarafsızca okuyan olursa anlayacaktır herşeyi zaten.

Yazmıştım ki 'da'yı değiştirmişsin. Benim anlatmak istediğim de bu,her insan bilerek ya da bilmeyerek yanlış yazabilir ama sıkıntı yapmaya gerek yok acaba yanlış mı yazdım diye, şekil A'da görüldüğü gibi

Benim anlatmak istediğimi anlamamakta yoğun çaba sarfediliyo.Neyse sağlık olsun. Ama bana yazılan herşeye cevap vereceğimden emin olabilirsin.

290 Mesaj
12 Ekim 2007; 0:58:50 

quote:

Ömer -- 12 Ekim 2007; 0:44:51
Magnolia.. 12 Ekim 2007; 0:50:50

Okurum ve de değiştiririm.
Değiştir düğmesi onun için var.

Kirlettiğinizi düşünüyorsanız siz de silebilirsiniz.
Böylece konunun amacına hizmet etmesine vesile olabilirsiniz.

Ben sizinle muhatap olmadım gelerek beni muhatap kabul eden sizdiniz.
Kaldı ki alanında uzman olduğum bir konuda ÖSS mantığı ile bilgi edinmiş birisiyle beyin fırtınasına girecek değilim. Verebileceğiniz en güvenilir Dil Bilgisi kitabının ismi sanırım Güvender ya da Seviye Dergisi yayınları olacaktır.

Ömer Bey; Lise 1 Öğrencisine Test kitabı Önerisi yapar gibi olmuş biraz...
Arkadaş Alınabilir...

325 Mesaj
12 Ekim 2007; 1:03:43 

Hala neden farklı anlaşılmaya ya da anlatılmaya çalışılıyor. Az önceki cümleni belli ki baştan sona tekrar tekrar okumuşsun ve yanlışını bulup düzeltmişsin,bu yanlış yapmadığın anlamına gelmiyor. Ben de yazarım olduğu gibi bırakırım sıkamam kendimi. Fakat sen her seferinde insanların cümlesini okuyup yok 'de' bitişikmiş,yok 'nin' ayrı yazılırmış diyerek tek bilen senmişsin gibi davranıyorsun, bundan çok ciddi rahatsızlık duydum ve yazdım buraya ve yazmakta da özgürüm. Sen eğiitimini aldığın halde yanlış yazıyorsun ve her an tetiktesin,tekrar tekrar okuyorsun ve düzeltiyorsun. Meslekleri farklı,ilgi alanları farklı insanlar 'de'yi ayrı yazmış bitişik yazmış ne fark eder.Anlatabildiysem ne mutlu,bu sefer de anlaşılmadıysam yapacak birşey yok.

325 Mesaj
12 Ekim 2007; 1:05:46 

C.C.C.P. , yok alınmadım. Şükürler olsun ben eğitimimden ve konumumdan çok memnunum

10038 Mesaj
12 Ekim 2007; 1:08:21 

Sorun nerede biliyor musunuz?

Ben eğitimimi bağlaçları ayrı yazmak için almadım.
Eğitimimiz sürecinde de kimse bize bağlaçlar ayrı yazılır demedi zaten.
Lisans eğitimi alabilecek düzeydeki her öğrencinin bilmesi gereken bir kuraldır bu.
Bunu bilmemek başkadır, bilip kullanmamak başkadır, tam anlamıyla bilememek farklıdır.

Belirli kurallar Türkçe bilen her insan için geçerlidir ve de ön şarttır.

Doktorlar bağlaçları bitişik yazsınlar ne de olsa onlar doktordur, mühendisler noktalama işareti kullanmasınlar ne de olsa onlar mühendistir, eczacılar büyük harf kullanmasınlar malum onlar da reçete okur gibi bir algılayış yanlıştır. Bence sorun buradadır.

Bir insan nasıl ve niçin yazdığını tekrar okuyamaz? Okumaması farklı bir sorundur, okuyunca hatalarını görememesi farklı bir sorundur, görmesine rağmen düzeltmemesi farklı bir sorundur. Gözden kaçırmak ve görmemek kısacası farklıdır.

Birtakım kurallar dediğim gibi ön şarttır. Bu nedenle kişilerin yazdıklarını mümkünse en az bir kez incelemeleri gerekmektedir.
Göz atılır ve de değiştirilmesi gereken noktalar değiştirilir.
Ancak toplumda bir boş vermişlik, ben mi kurtaracağım zihniyeti var maalesef.

Bu her Türk evladının, vatandaşının görevidir.
Dile bir toplum sahip çıkar. Gün gelir o dil de topluma sahip çıkar.

Uzmanlık alanı farklı bir husustur genel çerçevede kullanmak ve de korumak farklı bir husustur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 12 Ekim 2007; 1:23:01 >

325 Mesaj
12 Ekim 2007; 1:15:59 

Gerçekten anlaşamıyoruz,hep farklı tellerden.. (Ama bir doktorun yaptığı imla yanlışlarını düzeltecek kadar vakti olmaz buna emin olabilirsin.)

Çok uzamasın konu,zaten sadece benim yazdıklarım kalınca ortaya garip bir durum çıkıyo. Bana cevap hakkı sağlayacak cümleler yazılmazsa sevinirim..

290 Mesaj
12 Ekim 2007; 1:22:49 

quote:

Orjinalden alıntı: Magnolia..

Bana cevap hakkı sağlayacak cümleler yazılmazsa sevinirim..

Siz Bunu Yazmakla Direk; Ömer'e Cevap hakkı doğuyor...

Neyse artık...

Belirli bir seviyenin altına düşmezsek
Hem seviye artar hem de kalite...
Sevgilerle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C.C.C.P. -- 12 Ekim 2007; 1:43:06 >

10038 Mesaj
12 Ekim 2007; 1:47:51 

Yararlı olabilir;

Günlük Kullandığımız Sözcüklerin Türkçe Karşılıkları
http://forum.donanimhaber.com/m_13285427/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 12 Ekim 2007; 1:48:10 >

410 Mesaj
16 Ekim 2007; 17:11:59 

quote:

Biz Türkü, Arabı, Kürdü, Çerkezi, Lazı, ve hatta Ermenisiyle bir bütünüz. Soyumuz, ırkımız, dinimiz yada konumumuz ne olursa olsun herşeyimiz Türkiyemiz için. 708 yıldır böle yaşadık bundan sonrada böyle yaşarız. Irkımız, dilimiz yada dinimiz ne olursa olsun, bu ülkenin gelişmesi için okuyarak adam olmaya çalışan ve ülkemizin sinsi düşmanlarına kanının son damlasına kadar savaşıcak Türkiye gençleriyiz biz..! Varsın ayırmaya çalışsınlar bizi çeşitliliğimizi kullanarak. Yada güzümüzü ve potansiyelimizi bilerek varsın uğraştırsınlar bizi bombalarla. Ama bilsinlerki Türkiye gençliği bu ülkenin dalgalanan şanlı bayrağının ebedi bekçisidir ve bekçisi olarak kalacaktır..

hitman_

4130 Mesaj
16 Ekim 2007; 18:01:52 

haklısın

http://forum.donanimhaber.com/m_70018429/mpage_1/f_/key_//tm.htm#70018429

511 Mesaj
20 Ekim 2007; 15:20:05 

Türkçe yozlaşmasında hassasiyet güzel de THE WADE neyin nesi hassasiyete bak bir de foruma girdiğiniz isme bak bu bir çelişkidir.Özü sözü bir olmak lazım

doğruların kaderidir yanlızlık oyüzden kargalar sürüyle kartallar yanlız gezer

2849 Mesaj
22 Ekim 2007; 19:40:53 

Bu konuda en büyük görev, yönetime düşüyor. Yazım kurallarına gerekli özenin gösterilmesi daha vurgulu bir şekilde belirtilmeli, uymayanlara müdahale edilmelidir. Kültür - Bilim Başlığı altında yazanların çoğu zaten belli bir altyapıya haiz oldukları için yazdıklarına dikkat ederler. (diye düşünüyorum ama emin değilim açıkcası )

Medeniyet dediğin açmaksa bedeni,
çöldeki bedevi senden medeni...

Yay gibi eğri olsam elde tutarlar beni...
Ok gibi doğru olsam yabana atarlar beni...

Sakın KVK Avcılar servisine gidipte sağlam cihazınızı harap şekilde almayın!
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

1.000