Şimdi Ara

Kablo İnterneti ADSL Modem ile Paylaştırmak. [Resimli :) 19-9-2007]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
130
Cevap
6
Favori
60.576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • [21 Kasım 2010] Yazıyla ilgili ufak bir güncelleştirme yaptım, dilerseniz hepsini okumadan önce direk ilk mesajın sonundaki Ek 3 kısmını okuyun, ondan sonra buradaki yazıyı okursunuz.

Kablo İnterneti, Routerli ADSL modem üzerinden paylaştırmak için yapılması gerekenleri kısaca anlatmak isterim.

Görüyorum ki insanlar ekstradan masraflara giriyorlar. Switchti, 2. ethernet kartıydı, access pointti ... vs hiç gerek yok.
    (Tüm bunları elinizde Routerli bir ADSL modem olduğunu varsayarak söylediğimi söylememe gerek yok sanırım. :) Gerçi ikinci elde U.S. Robotics 9105'lerin fiyatı bile 40 YTL civarı. 25 YTL'ye switch almaktansa daha mantıklı bir yatırım.)

1. Gerekli olanlar:
    - Motorola SB 5101 Modem (Bu modem DHCP Server var. Maksimum 32 kullanıcıya kadar bir gateway gibi kullabiliyorsunuz. Sanırım diğer Kablo modemlerde de DHCP olmalı. Özelliklede NETMASTER markasında olmalı.)
    - U.S. Robotics 4 Port Router ADSL modem
    - Kablo modem ve ADSL modem arası bağlantı için 1 adet düz ethernet kablosu. (CAT-5 UTP DÜZ ETHERNET KABLO)
    - İnternete çıkış yapacağınız bilgisayarları ADSL modeme bağlamak için yine yeterli uzunlukta :) düz ethernet kabloları ^ 1 (CAT-5 UTP DÜZ ETHERNET KABLO)

2. Kuruluma başlayalım:
    - Gerekenleri tedarik ettikten sonra yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:
    (Önce ADSL modemde bir takım ayarlamalar yapacağız, ardından network'e Kablo modemi ekleyeceğiz.)

- ADSL modeminizin kablolarını bilgisayarınıza takıp, CD'den gerekli olan yazılımlarını kurun.
    - Ardından bilgisayarlarınızın browser'ındahttp://192.168.1.1 yazarak web arayüzüne girin.
    Kullanıcı adı (default) : admin
    Şifre (default) : admin ^ 2

- Network kısmına giriniz ve birinci resimde gördüğünüz gerekli ayarlamaları yapınız. Sırasıyla Apply , Reboot Gateway diyip ADSL modem'i restart edin.
    ( Eğer ki Network ve Security menüleri yoksa ^ 3 ADSL ayarları yapılmamış demektir. )

( Yaptığımız şeyden birazcık bahsetmek gerekirse eğer; Router'lı ADSL modemin Router'ına Kablo Modem'in DHCP Server'ının IP adres aralığının dışından (192.168.100.11 - 192.168.100.42) ama aynı IP havuzundan bir IP verip, DHCP Server Özelliğini kapatıp ( 192.168.100.10 ) ADSL Modem'in bir Access Point gibi çalışmasını sağlıyoruz. Kablo Modem'in sahip olduğu DHCP Server burada devreye giriyor ve ADSL modem'e bağlı olan bilgisayarlara gerçek IP adresleri atıyor. ^ 4 )

- Bu ayarlamaları yaptıktan sonra modeminizi kapatınız.
    - Sıra geldi Kablo Modemi bağlamaya ve gerekli ayarları yapmaya.
    - Kablo modeminizden çıkan ethernet kablosunu bilgisayarınıza DEĞİL ADSL modeminizin arkasına takınız.
    - Önce Kablo Modeminizi , ardında da ADSL modeminizi açınız.
    - Kablo modem'in Pc Activity Işığı bağlantı sağlandıktan sonra hızlı bir şekilde yanıp sönmeye başlayacaktır.
    Aynı şekilde U.S. Robotics ADSL modem üzerinde de Ethernet yazan kısımdaki ledler hızlı bir şekilde yanıp sönmeye başlayacaktır.

- Gelelim Kablo Modem'de yapılacak olan ufak ayara.
    - Browser'ahttp://192.168.100.1 yazıp Kablo Modem'in web arayüzüne girelim.

- Configuration kısmında DHCP Server Enabled'ın tıklı olduğundan emin olalım.

- Herşey tamamsa sağ alt köşedeki ağ bağlantılarınıza tıkladığınız vakit gerçek bir IP adresi almış olduğunuzu göreceksiniz.
    - Aynı şekilde uzaktaki 2. bilgisayarın ethernet kartından çıkan düz kabloyuda ADSL modem'in arkasına taktığınız vakit otomatikman Motorola'nın DHCP Server'ı gerçek bir IP adresi atayacaktır.

Artık her iki bilgisayarda farklı iki ayrı gerçek IP adresi alarak internet surf yapabilirler.
    Bağlantının çok problemsiz ve de kaliteli olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim.

Vaktim olunca muhtemel sorulacak olan sorulara cevaplara yazacağım.Şimdilik bu kadar.
    Soru 1: Bu Ağ üzerinde birbirimize dosya nasıl gönderebiliriz?
    Soru 2: İnternet kapalıyken Ağ'dan nasıl yararlanabiliriz?
    Soru 3: ADSL modem'ime bir daha web arayüzünden ulaşamıyorum. Nasıl ulaşacağım?

----------------------------------------------------------------------------------------------------
    Dipnotlar:

1 Kabloları direk hazırda alabilirsiniz isterseniz bilgisayarcılarda yaptırtabilirsiniz. Bimelde uygun fiyata , kaliteli kablodan yaptırtmanız sizin yararınıza olacaktır. 15 m yaklaşık olarak 10 YTL filan gelecektir.

2 Service Provider Settings / Access Control / Passwords kısmında Admin ve diğer kullanıcı şifrelerini değiştirmenizi tavsiye ederim.

3 Hemen ADSL modemde sahte (fake) bir ADSL hesabı yaratalım. Begin Quick Setup kısmından başlayarak bir hesap oluşturunuz.
    VPI 8
    VCI 32
    Protocol : PPPoA
    kullanıcı adını ve şifresinide atın gitsin bir şeyler. Modemi açıp kapatıp tekrardan web arayüzüne girdiğinizde karşınıza Network ve Security bölümleri çıkacaktır.

4 Burada Turksat'a teşekkür etmek gerekiyor çünkü bir MAC adresi üzerinden birden fazla IP adresi almak ABD'de farklı ücretlendirme politikasına giriyor. Motorola 32 taneye kadar farklı IP adresi atadığını söylesede 2'den fazla bilgisayarda deneyemedim. Bir MAC adresiyle 2 farklı IP adresi alabildiğinizi rahatlıkla söyleyebilirim.

Sevgilerle.
    Suavi.

Ek 1 :
    @Ranilin'den aldığım teyiti üzerine şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Motorola Modemlerin hepsinde bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Çünkü Motorola SB3100 modelinde bile DHCP Server varmış. Sadece kapatılamıyormuş. :)

Netmaster'ın CXC-150 modeminde de olabildiğine göre diğer Netmaster modellerinde de bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Diğer modeller hakkında detaylı bir bilgim şu an için yok.

Ek 2:
    Wireless ADSL modemle kablo interneti wireless olarak dağıtabilirsiniz tabiki de.

Ek 3: [21 Kasım 2010]
    Değerli arkadaşlar,
    Bu başlığı 2007 senesinde açmışım. Kabaca üstünden 3 sene geçmiş diyelim.
    O dönem wireless router'ların fiyatları günümüzde ki gibi uygun değildi, ciddi anlamda pahalıydı.

O yüzden elimizdeki donanımlarla geçici çözümler üretmek adına bu konuyu açmış, neyin nasıl yapılması gerektiğini anlatmıştım.

Bu kadar sene sonra, kaliteli router fiyatlarının da gayet uygun fiyatlara düşmesi üzerine yazımda ufak bir ek, güncelleme yapmak durumundayım.
    Zira ortalama her hafta özel mesajdan bu konuyla ilgili 1-2 okkalı soru geliyor. Benim de verdiğim cevaplar beş aşağı beş yukarı aynı oluyor.

Dilerseniz diğer kişilere özelden gönderdiğim mesajı bir de burada yazayım.

Yukarıda da yazdığım gibi kaliteli router fiyatları böylesine ucuzlamışken, 50-55 TL'ye sıfır Linksys'nin routerlarından alın. (İkinciel çok daha ucuza, 25-30 TL'ye bulabilirsiniz.)

Bu konuda önerebileceğim TEK MARKA Linksys'nin 2 modelidir.

http://www.vatanbilgisayar.com/linksys-wrt110-wrt110-54mbps-rangeplus-kablosuz-router/productdetails.aspx?I_ID=37260
    http://www.vatanbilgisayar.com/linksys-wrt54gh-wrt54gh-125mbps-kompakt-kablosuz-router/productdetails.aspx?I_ID=41506

Hiç bir problem yaşamadan hem uydunet, hem ADSL'de sıkıntısız bir şekilde rahatça kullanabilirsiniz. Ben de öyle kullanıyorum şu anda.

Bu konfigürasyonun artısı, yararı şu olacaktır.

Kablolu, düz bir modem + Linksys Router ile internetinizi istediğinizi gibi dağıtabilirsiniz, kontrol edebilirsiniz.

Tek başına alacağınız router joker gibi olacaktır, her modemle uyum içerisinde çalışacaktır.
    Düşünün 2. elde 30-40 TL'ye satılan U.S. robotics modemlerden bir tanesini biz 10 seneye yakındır 7/24 saat durmaksızın kullanmaktayız.

Kaliteli bir router (Linksys kesinlikle) + kaliteli ADSL Modem (U.S. Robotics olabilir, tavsiye ederim, taş gibi modemdir.)
    Kaliteli bir router (Linksys kesinlikle) + kaliteli Kablo internet Modem (Kesinlikle Motorola'dan şaşmayın)

Günümüzde en iyi çözüm yukarıdaki 2'li konfigürasyonlardır.
    Zira kaliteli, wireless özellikli ADSL / Kablo modem fiyatından çok daha ucuza mal edebilirsiniz.
    2'li konfigürasyonların toplam maliyetleri daha ucuza gelir.

Umarım bu son önerim sizlere yardımcı olur.

Geçmiş bayramınız kutlar iyi günler dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SUAVI -- 21 Kasım 2010; 12:13:37 >

• mm teşekkrler. güzl paylaşm.
  • çok güzel bir rehber olmuş, sağolasın süavi...
  • @nadir_en ve @Caranthir teşekkürler.
  • Bilgiler güzel, elinize sağlık. Ancak kablo kullanıcıları modemlerinde DHCP server olmadığından dolayı uğraşıyorlar, sorun da burada.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Serdar

Bilgiler güzel, elinize sağlık. Ancak kablo kullanıcıları modemlerinde DHCP server olmadığından dolayı uğraşıyorlar, sorun da burada.

Tam olarak anlayamadım.
    Motorola Modem'de varsa Netmaster'larda haydi haydi vardır.
    Çünkü web arayüzü en sade modem Motorola'nın sanırım. :)

Ek:
    DHCP server Netmaster'larda da var(mış).

NETMASTER CXC-150 1 PORT+USB KABLO MODEM
    http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=89038&productid=bd82008

Özellikler
    DOCSIS, EuroDOCSIS uyumlu ve yazılım güncelleme imkanı
    Ultra hızlı veri indirme tarama algoritması
    Düşük güç tüketimi
    QoS imkanı
    Gömülü DHCP server
    Güvenlik için DES şifrelemesi
    SNMP v0/v1/v2 ağ yönetimi
    Aynı ağ üzerinde 63 kullanıcı desteği
    Web tabanlı yönetim
    VPN pass through özelliği
    Daha iyi ısı dağıtımı için dikey pozisyon imkanı

Kaldı ki Kablo modemde bir DHCP server olmasada çözümü var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SUAVI -- 19 Ağustos 2007; 18:36:37 >
  • netmaster cxc-150 denedim oluyor. Routerli ADSL modem arkadaşta vardı. denedik gayet güzel ve performans iyi.

suavi arkadaşa teşekkür ederim.
  • Up diyelim.
  • Ustadim cok tesekkur ederim. Ayni konfigurasyona sahibim ve gunlerdir elimdekilerle laptobu ve masaustunu baglamya ugrasiyordum.. sonunda bu konu aklima geldi ve o kadar isime yaradi ve rahatladim ki anlatamam

Birde bu baglantilar arasindaki dosya transferi nasil yapabilecegiz bunu anlatirsan cok mutesekkir olurum
  • kardeş benim evde dağıtımsız modem var senin bu dediklerini yapsam hem masa üstünde hemde leptopta internet kullanabilirmiyim ??
  • Turksat bu yeni 2008 tarifeleriyle birlikte 1 makinaya 1 ip seklinde bir kısıtlamamı koydu bu konuda bir fikriniz varmı . Soylenilenleri aynen yaptim fakat 2 . makina ip alamiyor 169. kusurlu bir sanal ip aliyor ve internete hicbir sekilde cıkmıyor. Motorola SB5100 ve USR9108 im var ve 2 bilg. bagli acaba ekstradan yapmam gereken bir ayar mı var?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thundox -- 21 Ocak 2008; 2:22:51 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: L`EstrancdeqDe`Stran

Ustadim cok tesekkur ederim. Ayni konfigurasyona sahibim ve gunlerdir elimdekilerle laptobu ve masaustunu baglamya ugrasiyordum.. sonunda bu konu aklima geldi ve o kadar isime yaradi ve rahatladim ki anlatamam

Birde bu baglantilar arasindaki dosya transferi nasil yapabilecegiz bunu anlatirsan cok mutesekkir olurum

ZoneAlarm kullanıyorsanız eğer yapmanız gerekenler çok basit.
    Her iki bilgisayarın IP'lerini güvenli Zone'a almanız yeterli olacaktır.

(Güvenlik duvarlarını kaldırıp, her iki bilgisayar arasında "My Network Places"'den "set up a home or small office network" ile bir ağ kurduğunuzu varsayıyorum.)

Kablonette IP sabit kaldığı için bu tarz ağlar için çok yararlı oluyor.

quote:

Orjinalden alıntı: black_sea_28
    kardeş benim evde dağıtımsız modem var senin bu dediklerini yapsam hem masa üstünde hemde leptopta internet kullanabilirmiyim ??

Evet kullanabilirsiniz.

quote:

Orjinalden alıntı: thundox

Turksat bu yeni 2008 tarifeleriyle birlikte 1 makinaya 1 ip seklinde bir kısıtlamamı koydu bu konuda bir fikriniz varmı . Soylenilenleri aynen yaptim fakat 2 . makina ip alamiyor 169. kusurlu bir sanal ip aliyor ve internete hicbir sekilde cıkmıyor. Motorola SB5100 ve USR9108 im var ve 2 bilg. bagli acaba ekstradan yapmam gereken bir ayar mı var?

Bağlanan bilgisayarınızı kapatın.
    Bağlanamayan bilgisayarınızı açın.
    Kablo modemin güç kablosunu takıp çıkartın ve tek başına bir IP almasını sağlayın.
    Eğer farklı bir IP numarası alabiliyorsanız problem yoktur demek.
    Tek MAC adresi + 2 IP hala alınabiliyor. (3 IP olayını bilemiyorum ne yazık ki.)

Arada bir iki bilgisayar aynı anda IP alamıyor.
    Böyle manual zorlamalar gerekebiliyor. :)
  • bende de netmaster cxc-150 ve USR 9106 wireless adsl router var ama hiçbir şekilde kablosuz ip dağıtımı yaptıramadım modeme... ethernet kablosuya bağlantıda hem ps3 e hemde pc ye ayrı işlevsel ip veriyor ancak kablosuz hiçbirşekilde vermiyor (dhcp açık iken 192.168.1.2 gibi internete giremeyen ipler veriyor) lutfen yardım edin...
  • bende kablo modem : motorala sb5100 + adsl modem: us robotics 9106 modem var.anlatılanları yaptım fakat tam başarılı olamadım.

özellikle adsl modemin wireless ını kullanmak istiyorum.yardım edebilecek kimse var mı?
  • kablo modem ayar sayfasında da görebileceğiniz gibi, turksat bir bağlantıda 2 ip ye kadar destek veriyor ama şu şekilde olabiliyor ancak; kablo modemin elektrik kablosunu cıkarın, routerıda kapatın, pc açıkken routerı açın bağlantıların tamanlanmasını bekleyin ve cihazlar ile router bağlantıları sağlandıktan sonra hemen kablo modemi açın bikaç sn içinde iki cihazda ip alabilmeli. (routerın kablo modem açılmadan önce dhcp özelliğini kapatmış ve ip adresini de 192.168.100.10 yapmış olmanız gerekiyor gerçi ip değiştirmek gereklimi emin değilim ama bir topicte yazıyordu ben öyle kullanıyorum) kolay gelsin...
  • Airties rt 210 kablosuz modemle denendi çalışıyor. adsl modemin dhcp ip havuz özelliğini kapatınca direk kablo modemden yerel ip numarası alınıyor.
  • Bu her modemde olmakta. 32 ip demek eğer ki türksatta 32 ip verilirse(ki verilmiyor) ancak o şekilde kullanabilirsiniz. Yani 32 ip ye kadar destek veriyor.

Şu sorulara cevap verelim
    Soru 1: Bu Ağ üzerinde birbirimize dosya nasıl gönderebiliriz?
    Soru 2: İnternet kapalıyken Ağ'dan nasıl yararlanabiliriz?
    Soru 3: ADSL modem'ime bir daha web arayüzünden ulaşamıyorum. Nasıl ulaşacağım?

3 üne de aynı cevap vericeğim.
    IP adresinizi kaydedin yani 195.174.53.55 diye ip aldıysanız bunu kaydedin ip leri manuel olarak girin xp de manuel olarak ip girilen kısımda gelişmişe tıklayın orada ek ip ekleme bölümü var burda modeminize bağlanabileceğiniz ip adresi ekleyin ama sakın ağ alt adresi kısmına birşey girmeyin bu size ağ içinde ip almanızı sağlar, internet kapalıyken ağda iletişim kurmanızı sağlar ve adsl modemin arayüzüne bağlanmanızı sağlar
  • Merhabalar,

Benim kablonet modemimde DHCP ozelligi yok maalesef... (netmaster cme075)

Wireless modem'im usr 9106 ancak yukarida yazilanlar olmadi.

Kablonet modeminin dhcp ozelligi olmasa bile baska bir yolu var diye yazilmis, ne oldugu hakkinda fikri olan var mi ?
  • Keşke buralarda da kablonet olsada bizde faydalansak..
  • zyxel 660HW t1 arkadaşlar elimde bu modem bulunmakta adsl kapatıp kablo nete geçeceem
    NETMASTER CXC-150 1 PORT+USB KABLO MODEM modem almayı düşünüyorum
    alimdeki zyxel modemi kullanarak wireless tek kullanıcı için dağıtım yapabilirmiyim?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.