Şimdi Ara

RX 6000 serisinin teknik özellikleri sızdı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
0
Favori
2.633
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Kırmızı ekibin RTX 3000 serisinin karşısına çıkacağı RX 6000 modelleri donanım dünyası tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor. Modellerin detayları gün yüzüne çıktı.

En büyük Navi: RX 6900 XT

İddiaya göre AMD bu hafta itibariyle üreticilerle yeni kartların detaylı özelliklerini paylaşmış durumda. Şu anlık RX 6000 ailesinde 4 model yer alacak. Tepe modelle başlayacak olursak, Navi 21 XTX GPU’suyla gelecek RX 6900 XT şimdilik yalnızca referans tasarımıyla  karşımıza çıkacak.

80 CU barındıran yonga 5120 shader içeriyor. 2040 MHz game clock ve 2330 MHz’lik boost clock’ta görev yapacak Navi 21 XTX’e eşlik edecek VRAM ünitesi ise 16 GB kapasiteli GDDR6 birimleri olacak.

Navi 21 XT GPU’su üzerinde yükselecek  RX 6800 XT’de ise 72 CU içerisinde 4608 işlem birimi gelecek. 16 GB kapasiteli 256-bit GDDR6 belleğe yer verilecek kart ise 2015 MHz’lik game clock ve 2250 MHz’lik boost clock değerlerinde görev yapacak.

RX 6800’de ise son günlerde ortaya çıkan Navi 21 XL GPU’suna yer verilecek. 4096 paralel işlem biriminden güç alacak kartta halen 16 GB kapasiteli 256-bit GDDR6 belleğe yer verilmesi orta segmentte kırmızı ekibin elini güçlendirecektir. Kartın çalışma frekansı ise sırasıyla 1815-2105 MHz olarak belirlenmiş.

RX 6700 XT’de Navi 22 GPU’suna yer verecek AMD kartta shader sayısını segmenti itibariyle 2560’a düşürmüş. Bununla birlikte 12 GB’lık 192-bit GDDR6 belleği modeli rakipleri karşısında elini güçlendireceğe benziyor.

Ayrıca Bkz.Big Navi 320 watt TBP ile gelebilir

Son olarak model isimleri ve detayları için son aşama olduğu belirtilse de olası değişikliklere hazır olmak gerekiyor. Önümüzdeki günlerde RX 6000 serisinin performans değerlerinin ve AMD’nin Infinity Cache teknolojisinin de detaylanması bekleniyor.

Kaynak:https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-6900xt-to-feature-navi-21-xtx-gpu-with-80-cus

• 3090'ı bilemem ama 3080'e rakip olabilir. Bekleyip göreceğiz. Onca sene amd ekran kartı kullandım, kullandırttım, hiç driver sorunu yaşamadım. Nvidia da daha çok driver sorunları duyuyorum. Artı amd her daim çıkarttığı ürünlerin güçlerini driverlar ile arttırmıştır. Rx 580 1060'ın gerisindeyken açık ara önüne geçti. Artık 1060=Rx570 olarak system gereksinimleri eklenir oldu. Bu da amd nin sürücü başarısını gösterir.

Fiyatı kaç dolar olur bilemem ama bugüne kadar amd her zaman eş değer rakibi olduğu kartları nvidia'dan daha ucuz fiyata verdi. Aynı gücü daha pahalıya satan hep nvidia oldu. O yüzden fiyat konusunda yine bir şeyin değişeceğini zannetmiyorum.

Kullanıcıların satın alma gamına bakarsakta en çok giriş ve orta seviye kartlar satılır. Herkes 3090 almıyor, alamıyor. Haliyle 3090'a rakip olması da çok şart değil diye düşünüyorum.

Yanlış anlaşılmasın amd fanı değilim ama yiğidi öldür hakkını yeme. Driver sorunu demek, şu kadar dolar olur demek amd ye resmen hakaret olur.

Hani ben 3090 alacağım, muadili olmayacaktır deyin, okey. Güle güle kullanın. Amd kartlar genelde daha yüksek power tüketiyor deyin, okey. Render programlarında nvidia'nın desteği, anlaşmaları daha fazla deyin okey.

Bukadar değil, “bu kadar”.

Koşul-şart ekinden sonra virgül kullanılmaz, yani “eleştiriyorsanız”dan sonra virgül kullanımı yanlış.

Pekiştirme bağlacı olan “-da, -de” eki ayrı yazılır, yani “yazmayıda” değil, “yazmayı da”.

Türkçe, cümle içinde küçük harfle yazılmaz, yani “türkçe” değil, “Türkçe” olmalı.

Soru eki olan “-mı, -mi, -mu, -mü” ayrı yazılır, yani “silahmı bu?” değil, “silah mı bu?” olmalı. Ayrıca, noktalama işaretinden önce boşluk bırakılmaz, sonra bırakılır.

Bulunma hâl eki olmayan “-da, -de” ayrı yazılır, yani “buda” değil, “bu da” olmalı. Yine dil isimlerini küçük yazmışsınız. Çince büyük harfle yazılır.

Bağlaç olan “-da, -de”yi birleşik yazmışsınız. “Kelimenizede” değil, “kelimenize de” olmalı.

Yine koşul-şart ekinden sonra virgül kullanmışsınız, o da yanlış.

Bunları neden belirttim diye sormayın, tamamen can sıkıntısı. İyi akşamlar dilerim.

bu şekilde performans hesaplayamazsın ikisininde kullandığı çekirdek teknolojileri birbirinden farklı verimli değil demek içinde çok çok erken önemli olan döngü başına yapabildikleri işlem ne kadar yüksek veriyolu veya hangi teknolojide gddr ram kullandıkları değil gddr6 kullanıyor olabilir ama frekans olarak gddr6x ten daha yüksek frekansta çalışan ramler varsa işler değişir örnek veriyorum 3080 de gddr6x de 1188mhz modül başı frekans değeri var bu 10gblik kartta 19Gbps değere tekabul eder. 6900xt de ise 16gb ram var yani saat ram saat frekansı nvidia ile aynı olursa bu değer 6900xt de 30gbps ye denk gelir kaldıki nvidia dan 200mhz daha düşük frekansta bile çalışsa 16gb ram ile 19gbps lik scoru rahatlıkla geçebilir

• bir gun afrika'da aslan avindayim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Altyazar -- 21 Ekim 2020; 21:51:50 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Altyazar

bir gun afrika'da aslan avindayim...

Oda ne 10 metre aslan bilemedin 2 metre aslan gibi aslan işte 😂

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Altyazar kullanıcısına yanıt

Çektim çakımı...

• ziyaaaaa

• lofer_freud kullanıcısına yanıt
    Ve sakal tıraşı ettim.

• Söylenenler gerçekleşirse, bu sefer Amd'den güzel işler göreceğiz sanırım. Uzun süredir bu kadar umutlu olmamıştım kendilerinden. 5700'lerden daha başarılı modeller görecek gibiyiz.

Bunun temel sebebiyse, Nvidia'nın 16nm ile yaptığı saat hızı artışının bir benzerini, 7nm'de Amd'nin yapacak gibi görünmesi. Tsmc'nin 7nm üretim tekniği avantajını kullanabilirse, Amd yıllar sonra aradaki farkı baya kapatmış olacak. 5700xt'nin 2,4 katı teorik güce sahip olacak tepe model söz konusu. Bu da en kötü ihtimalle %80-90 kadar performanslı bir kart çıkacak demektir. Eğer teorideki hesap pratiğe düzgünce dökülürse, 3090'ı bile karşısına alan bir kart görebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 21 Ekim 2020; 22:48:23 >
  • hadi modeller aşağı indikçe shader sayısını azalttın tabii ki ama saat hızlarını da niye düşürüyorsun be amd ?

• mamad kullanıcısına yanıt

3080'i karşısına alsa yeter aslında fiyat konusunda benzer olacaklar, belki 3080'den az farkla pahalı da olabilir çünkü 16gb. Hatırlayanlar bilir, NVIDIA Gamescom Game Ready sürücüsü ile Turing'de ciddi performans artışı sağlamıştı, bir süre sonra Ampere için de aynısı çıkarabilirler, AMD bu konuda çok zayıf bir senedir Enhanced sync aktif ilen siyah ekran hatasını düzeltemediler. RDNA 2 saat hızı açısından Pascal'ın benzerini değil daha iyisini de yapabilir, ondan önce oyunlarda getirisi önemli. Bir de düşük veriyolu ve bellek bant genişliği meselesi var, infinity cache denilen yenilik şu an kapalı kutu. NVIDIA sürücü özellikleri konusunda AMD'nin çok önünde, her özelliği sorunsuz çalışmakta, ayrıca oyun içinde görselliği değiştiren filter seçeneğine sahip.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 22 Ekim 2020; 0:54:44 >
  • Enhanced sync = fast sync yani alternatif bir metot ana metot değil salla (ki o da some users sorunu).. Amd sürücüsünde şuanda bilinen nvidia dan daha az sorun var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 22 Ekim 2020; 0:21:35 >

Afrikada değil, Almanyada. RX 6000 serisinin teknik özellikleri sızdı 

Gio44

2 Metre değil, 5 metreye düşüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KosmanoS -- 21 Ekim 2020; 23:49:18 >
  • En güçlü kartları bu mu:) 3070 e rakip olmuş bu. Sürücü sorunları da eklenince yine şansları yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: KosmanoS

Afrikada değil, Almanyada.  

Gio44

2 Metre değil, 5 metreye düşüyor.

bizden tencere canak seti kazandin hocam bravo

afrika'da* almanya'da*

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

RX 6000 serisinin teknik özellikleri sızdı

Virgüle bukadar dikkat ediyor ve beni bu konuda eleştiryorsanız, noktalı harfleri düzgün kullanmayı ve kelime yazmayıda öğrenmeniz gerekir.

Keza türkçede GUN (silahmı bu ?) Ve AVİNDAYİM (buda muhtemelen çince olabilir) gibi kelimeler yok, belki o virgünllerinizden avindayim kelimenizede ekleyebilirseniz, bunu türkçe bir kelimeye çevirebilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: KosmanoS

Virgüle bukadar dikkat ediyor ve beni bu konuda eleştiryorsanız, noktalı harfleri düzgün kullanmayı ve kelime yazmayıda öğrenmeniz gerekir.

Keza türkçede GUN (silahmı bu ?) Ve AVİNDAYİM (buda muhtemelen çince olabilir) gibi kelimeler yok, belki o virgünllerinizden avindayim kelimenizede ekleyebilirseniz, bunu türkçe bir kelimeye çevirebilirsiniz.

Bukadar değil, “bu kadar”.

Koşul-şart ekinden sonra virgül kullanılmaz, yani “eleştiriyorsanız”dan sonra virgül kullanımı yanlış.

Pekiştirme bağlacı olan “-da, -de” eki ayrı yazılır, yani “yazmayıda” değil, “yazmayı da”.

Türkçe, cümle içinde küçük harfle yazılmaz, yani “türkçe” değil, “Türkçe” olmalı.

Soru eki olan “-mı, -mi, -mu, -mü” ayrı yazılır, yani “silahmı bu?” değil, “silah mı bu?” olmalı. Ayrıca, noktalama işaretinden önce boşluk bırakılmaz, sonra bırakılır.

Bulunma hâl eki olmayan “-da, -de” ayrı yazılır, yani “buda” değil, “bu da” olmalı. Yine dil isimlerini küçük yazmışsınız. Çince büyük harfle yazılır.

Bağlaç olan “-da, -de”yi birleşik yazmışsınız. “Kelimenizede” değil, “kelimenize de” olmalı.

Yine koşul-şart ekinden sonra virgül kullanmışsınız, o da yanlış.

Bunları neden belirttim diye sormayın, tamamen can sıkıntısı. İyi akşamlar dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Çirkinlik Ne Kadar Kolay -- 23 Ekim 2020; 0:45:1 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• SertyAdams kullanıcısına yanıt
    tablodaki hangi veriye dayanarak bunu söylediniz. cidden çok merak ediyorum çünkü tablodaki veriler ile her hangi bir kıyas yapmam mümkün görünmüyor.

• canguler917 kullanıcısına yanıt
    kalite kontrolden geçemedikleri için. navi 21 tek olarak üretiliyor 6900xt 6800xt ve 6800 aynı navi 21 yongasını kullanıyor kalite kontrol sıralamasında en üst performansı veren 6900xt olarak isimlendiriliyor. bunun altında beklenilen performansı vermeyen diğer navi 21 serisi üretimler frekansları düşürülerek stabilite sağlanıp alt modeller olarak isimlendiriliyor. yani slicon başarımı en yüksek olan en üst model düşük olanlar diğer modellere dağıtılıyor. temelde hepsi navi21 ama 6900xt de herşey çalışırken 6800xt de sorunlu olan compute unitler üzeri çizilip düşürülüp yeni modeller oluyor compute unitler eksik olduğu içinde doğal olarak saat frekansları düşüyor aynı frekansı yakalamak isterlerse daha fazla elektirik vermeleri gerekir oda sağlam olan ünitelerin yüksek ısıdan yok olmasına sebeb olur.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.