Şimdi Ara

TC kimlik kartıyla para çekme dönemi başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
1
Favori
4.238
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Yeni TC kimlik kartları, üzerindeki çip teknolojisi sayesinde bankacılık işlemleri ve ödemelerde kullanılabilecek yapıya sahip. Bugüne kadar altyapı yetersizliğinden dolayı bu tarz işlemlerde kullanılmayan yeni kimlik kartları artık PTT'den para çekmek için kullanılabiliyor.

Ayrıca Bkz.Türk oyun stüdyosu Peak resmen satıldı: 1.8 milyar dolar

Bundan sonra kısa çalışma ödeneği, sosyal yardım, doğum yardımı ve İŞKUR ödemeleri çipli TC kimlik kartlarıyla gerçekleştirilebilecek. Bugünden itibaren PTT’de hesabı olan veya olmayan tüm vatandaşlar kimliklerini ATM’ye okutarak kendisine yatan parayı çekebiliyor. Kart şifresi olarak kimlik çıkartılırken nüfus müdürlüklerinden verilen PIN şifresi giriliyor. İlgili ödemeler için PTT şubelerinde büyük yoğunluk oluyor ve hem vatandaşın sıra beklemesi gerekiyor hem de koronavirüsün yayılma ihtimali artıyordu. Yeni kimlik kartı olan kişiler şubede sıra beklemeden ATM'den işlem yapabiliyor böylelikle koronavirüsün bulaşma ihtimali düşürülüyor.

Bu sayede yeni kimlik kartlarının ödeme işlemlerinde kullanılması yolunda ilk somut adım atılmış oldu. Türkiye’de 45 milyonu aşkın kişide çipli yeni kimlik kartı bulunuyor. 2023’te kadar herkesin yeni bu kartları kullanması hedefleniyor. Eski kimlik kartınızı yenisi ile değiştirmek istiyorsanız https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden randevu alabilirsiniz.

• Size şaka gibi gelecek anlatacaklarım, ama değil;
    Oturduğum semtte tek postane ve 2 ptt atm var.
    % 70 yürüme engelli akrabamın yaşlılık maaşını, normal ptt kart ile ben atm den çekerken atm kartı yutuyordu, kart yutma olasılığı %60, bu bir çok defa oldu. Her 2 atm de bunu yapıyordu.

PTT görevlisin den ptt kartı geri almak istediğimiz de, "şu anda yoğunluktan müsait değiliz, 2-3 gün sonra kart sahibiyle birlikte gelin " diyordu, yaşlı akrabam zaten zor yürüyor, ek masrafla taksi tutup onu postaneye zar zor götürüyorduk, kartı alıyorduk.

Her ptt atm sine gidişte bende bir stress, acaba kartımı yine yutucak mı diye. Çünkü kartı geri almak için yaşayacağım eziyetler geliyor aklıma.
    Kart yutmadığı zaman kendimi çok şanslı sayıyordum
    .
    Baktım bu böyle olmayacak, artık ptt atm sinden para çekmemeye, başka bankaların ortak atm sinden çekmeye karar verdim, tabii 10 TL civarı komisyon karşışılığın da.

Özetle,
    Yaklaşık 1 senedir PTT atm sinden değil, başka bankanın ortak atm sinden para çekiyorum, evet ortak atm ye 10 tL komisyon ücreti ödüyoruz ama hiç olmazsa kafam rahat.
    Ptt nin diğer atm lerini bilmiyorum ama, bizim burada ptt atm teknolojisi ve yazılımı çok kötü, şikayetlere rağmen bir türlü düzelmedi.

TC kimlik kartıyla para çekme iyi bir uygulama, ama PTT ilk önce ATM teknolojisini diğer bankaların seviyesine getirsin.
    Şimdi benim yerimde olsanız, TC kimlik kartıyla ptt atm sinden para çeker misiniz...
    Riskli bir durum. ATM kartı yutarsa ki bu olabiliyor.

PTT sırası beklemeyim derken kendini nüfus dairesinde sıra beklerken bulursun. İşin tuhaf tarafı banka kartını yutsa bunu 1 ay sonra da alsan sorun olmaz ama söz konusu kimlikse anında gidip almak gerekiyor. Şahsen ben kimlik kartımı ATM'ye sokarken 2 kere düşünürdüm. Kartı sokmadan temassız bir sistem olsa bir ihtimal iyiydi.
  • Kimlik çizilir. Hiç gerek yok. Keşke ehliyet olarak kullanılsaydı.

• Vallahi ben pin şifremi bilmiyorum o evrak nerde onu da bilmiyorum taşındık falan nasıl olacak müdürlüğe mi gidilecek. Para çekeceğimden değil de ileride daha da çok lazım olabilir bu pin şifresi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu daha ne ki birsürü işlevi var oranın sadece şuan için kullanılabilir değil

• Rachsuchtig kullanıcısına yanıt
    Ben kağıdın üstündeki mühürü çıkarmaya çalışırken yırtılmıştı :/

• Pin şifresini nasıl öğrenebiliriz

• Sıra varsa illa bekleyeceksin. kartın sanki önceliği var

• Atm kimlik kartımı yuttu..

• SaB0 kullanıcısına yanıt
    Vatandaşlığın iptal edilmiştir ondan

• kayhanpulurbey kullanıcısına yanıt
    Okutulacak diyor kredi kartları gibi.Nasıl çizilecek?

• Aslında banka kartı olarak kullanıla bilse daha iyi olur örneğin başka bir şehir de yaşıyorsun harçlık lazım oldu banka kartı yerine kimliğimle işlemler gerçekleştirilebilir yada anne baba çocuğu 18 yaşında kullanabileceği bir hesap olarak kulanabilse iyi olur gerçek para yerine kimlikler kullanılsa çok güzel olur... yakın gelecek????

• Nasıl acaba denemek lazım 😃

• Rfid çip öncesi son uzatmalar.

New World Order is loading.....

• 2023'e kadar eski kimlikle devam

• kayhanpulurbey kullanıcısına yanıt
    Ehliyetine el konulduğunda ne yapacaksın?

• 3-5 yıl içerisinde e-devlet online başvuru ile kimlik kartı "yenileme" başvurusunun yapılacağını tahmin ediyorum.

Nüfus müdürlüğünde parmak izi ile okutularak kimlik sahibine teslim edilir.
  • alışverişte kullanabiliyor muyuz acaba?

• Size şaka gibi gelecek anlatacaklarım, ama değil;
    Oturduğum semtte tek postane ve 2 ptt atm var.
    % 70 yürüme engelli akrabamın yaşlılık maaşını, normal ptt kart ile ben atm den çekerken atm kartı yutuyordu, kart yutma olasılığı %60, bu bir çok defa oldu. Her 2 atm de bunu yapıyordu.

PTT görevlisin den ptt kartı geri almak istediğimiz de, "şu anda yoğunluktan müsait değiliz, 2-3 gün sonra kart sahibiyle birlikte gelin " diyordu, yaşlı akrabam zaten zor yürüyor, ek masrafla taksi tutup onu postaneye zar zor götürüyorduk, kartı alıyorduk.

Her ptt atm sine gidişte bende bir stress, acaba kartımı yine yutucak mı diye. Çünkü kartı geri almak için yaşayacağım eziyetler geliyor aklıma.
    Kart yutmadığı zaman kendimi çok şanslı sayıyordum
    .
    Baktım bu böyle olmayacak, artık ptt atm sinden para çekmemeye, başka bankaların ortak atm sinden çekmeye karar verdim, tabii 10 TL civarı komisyon karşışılığın da.

Özetle,
    Yaklaşık 1 senedir PTT atm sinden değil, başka bankanın ortak atm sinden para çekiyorum, evet ortak atm ye 10 tL komisyon ücreti ödüyoruz ama hiç olmazsa kafam rahat.
    Ptt nin diğer atm lerini bilmiyorum ama, bizim burada ptt atm teknolojisi ve yazılımı çok kötü, şikayetlere rağmen bir türlü düzelmedi.

TC kimlik kartıyla para çekme iyi bir uygulama, ama PTT ilk önce ATM teknolojisini diğer bankaların seviyesine getirsin.
    Şimdi benim yerimde olsanız, TC kimlik kartıyla ptt atm sinden para çeker misiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 2 Haziran 2020; 10:55:9 >

• SaB0 kullanıcısına yanıt
    kart yutma olayı gerçekten var, en yeni yorumum da ayrıntısıyla anlattım.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.