Şimdi Ara

Okuyun! Linux'ta Çekirdek(kernel) Nasıl Derlenir ? Öğrenmek isteyenlere!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
3.268
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Geçenlerde forumu ziyaret edenlerin belki işine yarar diye Linux Altında C Derleyici ->http://forum.donanimhaber.com/m_1389715/tm.htm diye bir yazı yazmıştım. Bir arkadaşımız altına birşeyler yazmış. Bu forumda bu yazı ne alaka gibilerinden ! ve birde özel bir istekte bulunmuş gelecek konunda da çekirdek derlemeyi anlat demiş. Hay hay isteği kabul edilmiştir. Bu yazı "o"na ve tüm çekirdek derlermek isteyen arkadaşlara gitsin :)

Linux'ta Çekirdek (kernel) Nasıl Derlenir ?

Linux altında çekirdek derlemek sabir ve azim gerektiyor. Biraz zahmetli bir iş çünkü. Burada anlattıklarımda mümkün olduğu kadar hata yapmamaya dikkat edicem. Ama olursa kaza bela hata yaparsam özürlerimi kabul ediniz. Hatta yazıyı okuyan ve hatamı bulan arkadaşlar olursa lütfen bana mesaj atsınlar.

İlk işimiz "Açılış Disketi"

Kerneli derlemeden önce kesinlikle bir açılış disketi oluşturmakta fayda vardır. Eğer bir yerde hata yaparsak bu disket bizim yardımımıza koşacaktır. Floppy'e boş disketinizi yerleştirin ve aşağıdaki komutu konsondan yazıp entera basın.

# mkbootdisk --device /dev/fd0 2.6.x

Buradaki 2.6.x sisteminizdeki çekirdek sürüm numarasini göstermektedir. Bu numarayi bilgisayarınızdaki yüklü çekirdeğin sürüm numarası ile mutlaka değiştirin. Örneğin bende şuan kernel 2.6.8 var.

Kerneli nereden temin edicem ?

Linux Çekirdegini ->http://www.kernel.org/mirrors/ adresinden temin edebilirsiniz. Şuanki stable(kararlı) kernel sanırım 2.6.9. tabi bu yazıyı yazarken diyorum tarih 27.11.2004 :) . Şimdi diyelimki doyayayı indirdiz ve atıyorum
    /home/kullanici_adi/tmp dizinine kaydettiniz. Bütün yazdığım yazılarda genelde bu dizini örnek veriyorum çünkü ben Firefox web browser kullanıyorum. Firefox, indireceğim dosyaya tıkladığım zaman dosyayı default olarak /home/kullanici_adi/tmp dizinine kaydediyor. Herneyse şimdi devam ediyoruz. Önce bir root olalım dimi :)

Kurulum Başlıyor

$ su - root
    password : şifrenizi giriniz

sonra aşağıdaki komutu yazarak kernel dosyasını /usr/src/ dizini altına taşıyoruz.
    # mv /home/kullanici_adi/tmp/linux-2.6.9.tar.gz /usr/src/

şimdide eski kernele ait kısayolu siliyoruz
    # rm /usr/src/linux

şimdi kerneli taşıdığımız klasöre gidelim bakalım.
    # cd /usr/src/

ve hemen sıkıştırılmış dosyamızı oraya açalım.
    # tar -zxvf linux-2.6.9.tar.gz

şıkıştırılmış dosya nasıl açılır daha fazla bilgi almak isteyen arkadaşlar şunu okusunlar
    ->http://forum.donanimhaber.com/m_844026/tm.htm

Şimdi aşağıdaki komutu yazarak
    # mv linux linux-2.6.9
    dizinin adını değiştiriyoruz.

şimdide az önce sildiğimiz kısayolu yeni kerneli için yeniden oluşturuyoruz.
    # ln -s /usr/src/linux-2.6.9 linux

yani sonuçta /usr/src/ dizini altında linux-2.6.9 diye bir klasör ve bu klasörü gösteren linux isimli bir kısayol olmalıdır. yukarıdaki son iki komutu ona göre ayarlayın.

# cd linux-2.6.9
    yeni linux dizinin içine girin.

kerneli derlemeden önce konsoldan
    make menuconfig

yada X ortamindayasanız
    make xconfig

komutlarından birini kullanarak derleme menüsünü oluşturun.

Menüden çekirdeğe eklemek istediğiniz yada çıkarmak istediğiniz şeyler varsa bunları belirleyin. Bu arada menü size her yaptığınız işlem sırasında bilgiler sunacaktır bence bunların tümünü okuyun ve ondan sonra "Yes" deyin. Herşeyi hallettikten sonra
    Save
    Exit
    ile menüden çıkın.Sonra aşağıdaki komutları sırayla yazıyoruz.

# make dep
    - 2.4.x kerneller için

# make bzImage
    - 2.4.x için

# make clean
    - 2.4.x için
    aşağıda dig 'in yazısını okuyunuz!

# make modules

# make install

# make modules_install

sonra
    # cp /usr/src/linux/arch/i386/boot/bzImage /boot/linux-2.6.9

daha sonrada system.map dosyasını gerekli yere taşıyoruz
    # cp /usr/src/linux-2.6.9/System.map /boot/System.map-2.6.9

şimdi /boot dizinine geçin

# cd /boot

# rm /boot/vmlinux

# rm /boot/System.map

# ln -s /boot/System.map-2.6.9 /boot/System.map

# ln -s /boot/vmlinux-2.6.9 /boot/vmlinux

LILO'ya yeni kernelin yerini gösteriyoruz

/etc/lilo.conf dosyasini harhangi bir text editör ile açın.

# mcedit /etc/lilo.conf

lio.conf dosyanızda aşağı yukarı bunlar yazacaktır. (Ben Mandrake 10.1 kullanıyorum)

default="linux"
    boot=/dev/hda
    map=/boot/map
    prompt
    nowarn
    timeout=100
    image=/boot/vmlinuz

label="linux"
    root=/dev/hda8
    vs vs ve en son
    read-only

yazıyor değilm ? şimdi kendinize göre yapacağınız değişiklik sonunda dosya aşağı yukarı şöyle olmalı :

default="linux-kernel-yeni"
    boot=/dev/hda
    map=/boot/map
    prompt
    nowarn
    timeout=100
    image=/boot/vmlinuz-2.6.9

label="linux-kernel-yeni"
    root=/dev/hda8
    vs. vs. ve en son
    read-only

image=/boot/vmlinuz

label="linux-kernel-eski"
    root=/dev/hda8
    vs. vs. ve en son
    read-only

böylelikle yeni derlediğimiz kerneli önseçimli yaptık.

# /sbin/lilo
    ile liloyu yeniden yüklüyoruz.

LILO'' yu yeniden çalistirinca asagidaki mesaji almalısınız

Added linux-kernel-yeni *
    Added linux-kernel-eski
    yıldız * isareti bulunan çekirdek önseçimli olandır. Yani açılışta başka birşey seçmezseniz bu yüklenecek demektir.

Olay bitmiştir. Bilgisayarınızı artık yeni derlediğimiz çekirdek ile açabilirsiniz. Eğer açılışta bir sorun olursa o zaman çekirdeği yeniden derlemeniz gerekeçektir. O yüzden bilgisayarınızı eski çekirdek ile açmayı deneyin olmadı açılış disketinizi kullanın.

Bu bilgiler yetmedimi alın size site
    ->http://www.kernelnewbies.org
    oda mı yetmedi alın bir tane daha
    ->http://www.digitalhermit.com/linux/Kernel-Build-HOWTO.html

Kolay gelsin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mythief -- 21 Aralık 2004, 23:03:05 >

• Bazı dağıtımlarda /usr/src/linux bir sembolik bağ değil dizinin ta kendisi olabiliyor. Bu nedenle silinmesi sakıncalı olabilir. make install komutu verilince zaten gerekli işlemler yapılır. Bu nedenle sembolik bağın yerini değiştirmeye ve /etc/lilo.conf dosyasını el ile güncellemeye gerek kalmaz. Ayrıca açılış disketi oluşturamayacaklar için de açılış disketi oluşturmak şart değil. Bunun yerine eski çekirdek zaten lilo.conf' a yazılacağı için, yeni çekirdek sorun çıkarsa da eskisine dönülebilir.

Sisteminizi iyi tanımıyorsanız çekirdek derlerken kafanıza göre özellik kaldırıp eklemeyin. Eğer sonradan modül kullanırım diyorsanız Module Support seçeneğini de işaretleyin.

mytheif' in yazdıklarında atladığı önemli bir nokta var. Linux çekirdeği modüler çekirdek olarak geçer. İsterseniz bir özelliği çekirdeğe gömersiniz isterseniz de modül olarak derler sonradan istediğinizde kullanırsınız. Çekirdeğe istenen özellikleri gömüp, istenmeyenleri ve modül desteği kaldırarak kendinize sade bir çekirdek oluşturabilirsiniz. Ancak bu durumda sisteminizi ve Linux' u gerçekten iyi tanıyor olmanız gerekiyor. Aksi takdirde donanımınızın tanınması ve verimli kullanılmasıyla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

Modül desteğini de işaretleyerek sisteminizde kalıcı olacak donanımlar ile ilgili özellikleri çekirdeğe gömüp, diğerlerini modül olarak derleyebilirsiniz. Bu daha sağlıklı olacaktır.

make menuconfig komutu girilince karşınıza çıkan ayar menülerinde, bir özelliği çekirdeğe gömmek için özelliğin solunda <*>, modül olarak derlemek için de <M> işaretlerinin bulunmasını sağlayın.

• quote:

Orjinalden alıntı: Challenger

Bazı dağıtımlarda /usr/src/linux bir sembolik bağ değil dizinin ta kendisi olabiliyor. Bu nedenle silinmesi sakıncalı olabilir. make install komutu verilince zaten gerekli işlemler yapılır. Bu nedenle sembolik bağın yerini değiştirmeye ve /etc/lilo.conf dosyasını el ile güncellemeye gerek kalmaz. Ayrıca açılış disketi oluşturamayacaklar için de açılış disketi oluşturmak şart değil. Bunun yerine eski çekirdek zaten lilo.conf' a yazılacağı için, yeni çekirdek sorun çıkarsa da eskisine dönülebilir.

evet arkadaşlar burada senin de dediklerini dikkate alsınlar. Yalnız ben daha önce çekirdek derlerken yukarıdakileri yapmak zorunda kalmıştım o yüzden öyle yazdım. Belki bu durumda senin yazdıklarına göre fazladan şey var orada ama olsun en azından neyin ne olduğun daha iyi anlar arkadaşlar. dediğin gibi eğer gerekmezse o zaman derleme işlemini yaptıktan sonra hiç olmadı lilo.conf dosyalarında değişme olmuş mu, eğer olduysa doğru olmuş yukarıdakine göre kontrol ederler. açılış disketi olayınıda garanti olsun diye dedim , çekirdek derliyeyim derken eskinide batırma ihtimali var hiç belli olmaz valla ben güvenmiyorum o yüzden yazdım. Açılış disketi oluşturup olluşturmamak tamamen arkadaşların insiyatifinde.

birde benim dediğim durum şu; ben sembolik bağı siliyiroum, orjinal dizini değil. sonra oraya yeni kernelin dizinini ekliyorum. ve sembolik bağıda bu yeni kernele göre atıyorum.

Ama senin dediğini anladım ben. o zaman hep beraber uyarı yapalım.

Arkadaşlar /usr/src dizin altında aşağıdaki komut ile
    # rm /usr/src/linux
    linux dosyasını silmeden önce "linux" bir sembolik bağ olup olmadığını kontrol ediniz. Örneğim ben benim linuxtan örnek vericem şimdi.
    benim /usr/src/ dizini altında
    linux (sembolik bağ -> linux-2.6.8.1-10mdk dosyasını gösteriyor) linux-2.6.8.1-10mdk (kernel dosyam -orjinal dosya-) var tamam mı.
    o yüzden ben linux sembolik bağı silebilirim. Ama silmeden önce linux isimli dosyanın sembolik bir bağmı yoksa orjinal linux dosyasımı lütfen kontrol edin.

quote:

Orjinalden alıntı: Challenger
    Sisteminizi iyi tanımıyorsanız çekirdek derlerken kafanıza göre özellik kaldırıp eklemeyin. Eğer sonradan modül kullanırım diyorsanız Module Support seçeneğini de işaretleyin.

mytheif' in yazdıklarında atladığı önemli bir nokta var. Linux çekirdeği modüler çekirdek olarak geçer. İsterseniz bir özelliği çekirdeğe gömersiniz isterseniz de modül olarak derler sonradan istediğinizde kullanırsınız. Çekirdeğe istenen özellikleri gömüp, istenmeyenleri ve modül desteği kaldırarak kendinize sade bir çekirdek oluşturabilirsiniz. Ancak bu durumda sisteminizi ve Linux' u gerçekten iyi tanıyor olmanız gerekiyor. Aksi takdirde donanımınızın tanınması ve verimli kullanılmasıyla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

Modül desteğini de işaretleyerek sisteminizde kalıcı olacak donanımlar ile ilgili özellikleri çekirdeğe gömüp, diğerlerini modül olarak derleyebilirsiniz. Bu daha sağlıklı olacaktır.

make menuconfig komutu girilince karşınıza çıkan ayar menülerinde, bir özelliği çekirdeğe gömmek için özelliğin solunda <*>, modül olarak derlemek için de <M> işaretlerinin bulunmasını sağlayın.

Burda arkadaşımız güzel izah etmiş evet bunlarıda dikkate alınız ! Arkadaşa teşekkür edebiliriz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mythief -- 27 Kasım 2004, 14:03:53 >

• @mythief:
    make dep, make bzImage, make clean 2.4 kernellerde uygulanirdi ama 2.6 kernellerde make install yeterli oluyor. yalniz lilo yerine grub kullaniyorsaniz bunu elle edit etmek gerekebilir.

bir de kernel configure etmek cok kolay bisey degildir. donaniminizi iyi bilmeniz gerekir. donanimla ilgili ayrintili bilgi almak icin, konsolda "lspci" komutunu kullanirsaniz, configure ederken neleri isaretlemeniz gerektigi hakkinda fikir sahibi olursunuz. gereksiz seyleri isaretlemek kerneli buyutup, performans kaybina sebep olur. ve yeterli isaretlememek de o donanimi ya da fonksiyonaliteyi desteklememeniz demek olur. yani configure ederken ordaki help'i de iyice okuyup neyi secip secmeyeceginize iyi karar verin.

bazi ek donanim destekleri ya da ek fonksiyonaliteler icin kernel'in patchlenmesi de gerekebilir. bunun icin kernel'in oldugu dizine gidip,
    patch -p1 < /patch/dosyasina/olan/dizin
    derseniz kernel kaynagini patch'lemis olursunuz. patchledikten sonra ayni yukardaki islemlerle kernel derleme ishine devam edilir.

bence iyi bir linux deneyimi gecirmek istiyorsaniz, kernelinizi derlemeyi kesin denemelisiniz. boylece kendi donaniminizla optimal bir OS cekirdegi olusturmus olursunuz.

• arkadaşlar yeni kernelleri(2.6.x)derlemek için birkeç komut yeterli oluyor...
    kerneli yukarıda anlatıldığı gibi indirip,/usr/src içine açtığınızı ve sembolik bağı oluşturduğumuzu farzediyorum...

make xconfig(veya menuconfig veya oldconfig)
    make
    make modules_install
    make install

veya
    her komutun bitmesini bekleyip sonra yeniden diğerini yazmamak için.;

make && make modules_install && make install

yazmamız yeterli...herşey kendi kendine halloluyor...yalnız bu arada birşeye dikkat etmemiz gerekiyor;

Makefile dosyasindaki

export INSTALL_PATH=/boot

satiri acilmali (onundeki # isaretini silin). Eger bu ayari yapmazsaniz ilk iki adim sonunda olusan vmlinuz ve system.map dosyalarini kendiniz kopyalayip lilo.conf'u yine kendiniz ayarlamak zorundasınız...
    ama "ben liloyu kendim ayarlayacağım,eski çekirdeği gerekirse kullanmak istiyorum"derseniz bunu yapmanıza gerek yok...

• ohh be! öğrendim sonunda
  • Teşekkür ederiz.... Bizi aydınlattınız...
  • Yazı güzel olmuş eline gözüne emeğine sağlık ama izin olursa benimde eklemek istediğim bir kaç şey var.

Kernel'in(yani Linux çekirdeğinin) en büyük özelliklerinden biri modüller bir yapıya sahip olması.Kerneli derlerken bütün özellikleri çekirdeğin için entegre etmek yerine gerektiğinde kullanacağımız özellikleri modül olarak kurabiliriz.Örnek vermek gerekirse usb-storga,snd,ntfs,ide-css,oss, gibi ve daha fazlası.

Peki modül olarak kurmak bize ne kazandırır.İşimize her zaman yaramayacak donnımları çekirdeğin her zaman desteklemesine gerek yok.Bu özellikleri hazırlar kenara atarız ve gerektiğinde hafıza yükleriz böylece çekirdek donanımızı tanır ve biz de donanımızı kullanabiliriz.Bu bize hız kazandırır.Şu anda çekirdek bir çok donanım yapısını modül olarak kurabiliyorsunuz.Benim tavsiyem işinize her zaman yaramayan özellikleri modül olarak kurun ve LINUX unuzu uçurun

Bütün modülleri aktif hale getirmek için çekirdek dosyası içinde

maka allmodconfig yapmanız yeterli yada isterseniz kendiniz make xonfig ile yada make menuconfig ile

yada X ten make gconfig ile kendiniz ayarlaya bilirsiniz

• @ tetik007

nedemek hatta katkından dolayı teşşekür bile ederim. hatta yeri gelmişken yazıma yardımcı oldukları için Challenger, dig ve ilkerinanç'a da teşekkür ederim.

Buarada bu yazıyı okuyan arkadaşlar için birde uyarı yapayım.

Arkadaşlar lütfen yukardaki yazımı okuduktan sonra benim yazımın altında yazan arkadaşların yazılarınada lütfen dikkat ediniz. Önemli şeyler var !!!
  • eline saglik peki ya boot loaderimiz grub sa nolcak

saka bir yana bende debian icin olanini bir yerden kopya ediyim

quote:

Guide to 2.6 kernel upgrade/recompile ( post #1)

I successfully upgraded to the 2.6.7 kernel and then patched it to include the Debian Logo at boot up and Win4Lin support. I ran into some issues that took some time to figure out, so I thought I'd post my upgrade path here in the event it may help anyone else. I was using kernel 2.4.26 initially with the nvidia display driver. Here are the steps to take:

1. Install a 2.6 kernel using apt-get:

code:

apt-get -t unstable install kernel-image-2.6.7-1-386

2. The PS/2 mouse and nvidia driver won't work with the new kernel. To make sure the new kernel boots up, you need to add the lines "psmouse" and "mousedev" to /etc/modules, and temporarily change the video driver listed in /etc/X11/XF86Config-4 from "nvidia" to "nv". If you have a USB mouse and/or keyboard, you may need to add "usbhid" tp /etc/modules to get it to work.

3. Make sure that the kernel is listed in either /boot/grub/menu.lst or /etc/lilo.conf depending on which bootloader you use. Note that Debian uses initrd, so you have to include the kernel's initrd or it won't boot. I use grub, and the entry looks something like:

quote:title Linux, 2.6.7
    root (hd0,0)
    kernel /boot/vmlinuz-2.6.7-1-386 root=/dev/hda1 ro hdc=scsi
    initrd /boot/initrd.img-2.6.7-1-386
    savedefault
    boot

Also edit /etc/fstab to include the line:

quote:none /sys sysfs defaults 0 0

and make sure you have the /sys directory:

code:

mkdir /sys

4. Reboot into the new kernel and make sure that everything is working. It *should* work, but of course mileage may vary. NOTE: If you experience system freezes or shutdowns with the new kernel, try adding "acpi=off" to the kernel line in grub's menu.lst.

5. For re-compiling, it is important to use Debian kernel sources, because they have cramfs patches that allow the initrd to work. Install kernel-source and the debian boot logo:

code:

apt-get -t unstable install kernel-source-2.6.7 kernel-patch-debianlogo

I also downloaded 2.6 Win4Lin patches from Netraverse. These files are called "mki-adapter26_1_3_6.patch" and "Kernel-Win4Lin3-2.6.7.patch"

6. Unpack kernel-source and create symbolic link to /usr/src/linux:

code:

cd /usr/src
    tar -jxf kernel-source-2.6.7.tar.bz2
    rm linux
    ln -s kernel-source-2.6.7 linux

7. Unpack the debian boot logo patch. As of this writing, the latest version was for kernel 2.6.2, but it works with kernel 2.6.7:

code:

cd /usr/src/kernel-patches/diffs/debianlogo
    gunzip debian-logo-2.6.2.gz

8. Patch the kernel to include the Debian logo and Win4Lin support:

code:

cd /usr/src/linux
    patch -p1 < /usr/src/kernel-patches/diffs/debianlogo/debian-logo-2.6.2
    patch -p1 < /usr/src/mki-adapter26_1_3_6.patch
    patch -p1 < /usr/src/Kernel-Win4Lin3-2.6.7.patch

9. Copy the existing kernel configuration as a starting point and configure the kernel:

code:

cd /usr/src/linux
    cp /boot/config-2.6.7-1-386 .config
    make menuconfig

You need to change two things in menuconfig. First enable the following option for win4lin support:

quote:NeTraverse Win4Lin Support --->
  • Include NeTraverse Win4Lin Support

Second, enable the following options for framebuffer console with debian boot logo:

quote:Graphics support --->
  • Support for frame buffer devices
  • VESA VGA graphics support
    Console display driver support --->
  • Video mode selection support
    <*> Framebuffer Console support
  • Select compiled-in fonts
  • VGA 8x8 font
  • VGA 8x16 font
    Logo Configuration --->
  • Debian GNU/Linux Open Use logo (NEW)

Say "N" to all other device drivers except vesa. The Debian configuration has lots of things built as modules here and it seems to cause problems (at least for me). Say "N" to all other boot logos except Debian.

10. Compile and install the kernel:

code:

make-kpkg clean
    make-kpkg --initrd --append-to-version=-mykernelname kernel_image
    cd /usr/src
    dpkg -i kernel-image-2.6.7-mykernelname_10.00.Custom_i386.deb

Where "mykernelname" is the name you want appended. Mine is "win4lin", so my kernel is named 2.6.7-win4lin.

11. Finally, make an entry for the new kernel in your boot loader. Dpkg should do this automatically, but you should check everything to be sure. The entry for Grub in menu.lst would be something like:

code:

title Linux, 2.6.7
    root (hd0,0)
    kernel /boot/vmlinuz-2.6.7-mykernelname root=/dev/hda1 ro hdc=scsi video=vesafb:ywrap,mtrr vga=788
    initrd /boot/initrd.img-2.6.7-mykernelname
    savedefault
    boot

Note that you need to add the "video=" and "vga=" to select the driver and resolution for the console. More details are in Gentoo's documentation:http://www.gentoo.org/doc/en/handbo...rt=1&chap=9
    NOTE: You may need to add "acpi=off" to the kernel line if you experience system freezes or shutdowns.

12. Reboot with the new kernel. You should see the Debian logo at the top of the screen and nice small fonts during boot up. You should also now be able to install Win4Lin from Netraverse to run legacy windows applications. You will have to re-install the nvidia display driver. Go towww.nvidia.com, download the latest driver and follow the directions. After it installs, change the driver listed in /etc/X11/XF86Config-4 from "nv" back to "nvidia".

I hope this helps others. I spent a lot of time over the weekend figuring this out. Please let me know if there are mistakes above.

-Matt

• orjinal sayfada

http://www.linuxquestions.org/questions/showthread.php?s=&threadid=206992

kusura bakmayin ben mythief arkadas gibi detayli bi sekilde turkce yapamiyorum ama herangi bir problemi olan olursa pm veya emaille yardimci olabilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Markandeya -- 25 Aralık 2004, 19:10:10 >

• aşağıdakilerin hepsini indirmem gerekiyormu.

linux-2.6.11.11.tar.bz2 27-May-2005 08:22 35M
    linux-2.6.11.11.tar...> 27-May-2005 08:22 248
    linux-2.6.11.tar.bz2 02-Mar-2005 09:59 35M
    linux-2.6.11.tar.bz2..> 02-Mar-2005 09:59 248
    linux-2.6.11.tar
  • aşağıdakilerin hepsini indirmem gerekiyormu.

linux-2.6.11.11.tar.bz2 27-May-2005 08:22 35M
    linux-2.6.11.tar.bz2 02-Mar-2005 09:59 35M
    linux-2.6.11.tar.bz2..> 02-Mar-2005 09:59 248
    linux-2.6.11.tar
  • hayır.sadece ilk satırdaki yeterli olacaktır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.